Skocz do zawartości

[Siodełko] jak dobrać szerokość


jarek74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie wiem czy dobry dział wybrałem. Mam pytanie ponieważ planuję wymianę siodełka przy Huragan 1+ na siodełko z otworem nie wiem czy dobrze to nazwę spoczynkowym czy jak to się nazywa. I mam pytanie jak doprać szerokość siodełka ? Oryginalne ma 14 cm o ile dobrze zmierzyłem i wydaje mi się za wąskie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można mieć za szerokie, można też za wąskie, to zależy od cech indywidualnych. Większość siedzi na siodełkach zgodnie z teorią, czyli opierając się na siodełku kościami kulszowymi, ale też są tacy którzy tego nie znoszą, bo powoduje to dokuczliwe bóle miednicy i tacy siedzą na czubkach siodełek. Kolejna sprawa to wszelkiego rodzaju otarcia itp. - i tu uwaga, bo niektóre siodełka z otworem mają dość ostrą krawędź przy otworze, która może niweczyć jego funkcję powodując mocne otarcia...

Edytowane przez Boss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 i tu uwaga, bo niektóre siodełka z otworem mają dość ostrą krawędź przy otworze, która może niweczyć jego funkcję powodując mocne otarcia...

Otarcia otarciami, ale kiedyś próbowałem któregoś modelu Selle Italia z dziurą i dla mojego tyłka było jak narzędzie tortur. Nie było szans na jazdę dłuższą niż 5km:) Od tamtej pory nie mogę się przekonać, żeby spróbować innych siodeł z dziurą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.08.2023 o 11:37, kipcior napisał:

Oczywiście, że można. Zwyczajnie będziesz obcierał udami o siodło przy pedałowaniu. Da się tak jechać po bułki ale jakaś weekendowa trasa już spowoduje otarcia.

Ja niezmiennie polecam system mierzenia tyłka z nadgarstka ze strony producenta siodełek Wtb. 

A jak zmierzyć ten tyłek z nadgarstka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siodełko mierzy się w jego najszerszym miejscu ale jest jeszcze coś takiego jak (nie pamiętam dokładnie jak to się nazywa) przestrzeń czy miejsce siodełka w którym rzeczywiście siedzisz, w którym rzeczywiście podpierają się guzy kulszowe i jest ono około 1-2 cm przed tym najszerszym miejscem siodełka od stony przodu, zwężenia. To dlatego właśnie do zmierzonego rozstawu kości kulszowych dodaje się 1-1,5 cm na stronę przy wyborze.

Edit, Krocze może boleć albo przez brak otworu czy kanału odciążającego lub przez zbyt mocno podniesiony przód siodełkaszerokości siodełka

Edytowane przez Greg1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło Ci, że rozstaw kości masz 105 mm czyli siodełko 140 lub 146 mm (bo wiem, że takie są na rynku a chyba nie słyszłaem o 140 mm) wydaje się być rzeczywiście trochę za szerokie bo jak dodasz te 10-15 mm na stronę to wychodzi Ci szerokość siodełka 125-135 mm i takie siodełka o szerokości 135 mm są w sprzedaży. Ale w tutaj piszą, że siodełka o szerokości 135 mm są dla ludzi z rozstawem kości kulszowych poniżej 100 mm i że mężczyźni statystycznie mają rozstaw kości między 100 a 120 mm i powinni mieć siodełka o szerokości minimum 140 mm żeby prawidłowo podeprzeć kości kulszowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jedna zasada. Jak nie pasuje to następne ;) Przecież każdy ma inaczej to co Ci mamy napisać? Żebyś sobie kupił WTB Rocket cro-mo 150mm, bo takie mam i jest mi całkiem dobrze? A co to ma do rzeczy jak masz inny tyłek? W wyborze kierowałem się głównie bólem tyłka na poprzednich ;) 

Edytowane przez kipcior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli prawda jest taka , że ta strona   https://www.wtb.com/pages/fit-right-system  jest g...o warta. Zrobiłem pomiar wyszedł jakiś wynik i z wyniku nie wiadomo jaka ma być szerokość siodełka. To na cholerę ta strona jest.Nic dziękuję wszystkim . Zacznę od węższego siodełka z otworem. Najwyżej wtopię trochę kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jarek74 napisał:

A czyli mam kupować jedno po drugim i wydawać na marne kasę ,może za którymś razem się uda.

W skrócie to niestety często tak wygląda. Bo oprócz szerokości siodełka liczy się też jego kształt i parę innych cech. Ja mam siodełka w okolicach 140mm-145mm. Przez jakiś czas miałem w rowerze SQLaba z tego przedziału i cierpiałem na nim męki. Także szerokość to nie wszystko:)

A co do wydawania kasy - poszukaj sklepu który pożycza siodełka do testów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...