Skocz do zawartości

[Pozycja na rowerze] Czy dobra wyjściowa pozycja do ewentualnych korekt - pierwsza szosa


odyniec

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jak w temacie, po kilkunastu tys. km na trekkingu zakupiłem pierwszy, raczej budżetowy rower szosowy. Obecny czas traktuję jako naukę, chciałbym nauczyć się jak najwięcej przed zakupem, kolejnego, myślę, że już docelowego roweru (myślę że za 2-3 lata po potwierdzeniu "bakcyla").

Wzrost 183 cm, przekrok 91 cm i dosyć długie ręce. Sprzedawca doradził rower rozmiar 58 (mostek 110 mm). Stojąc nad górą rurą w butach spd-sl mam jakieś 8 cm luzu między rurą a kroczem. Pierwsze 500 km za mną, jednak czułem że moja pozycja jest zbyt wyprostowana (czułem się trochę jak dalej na trekkingu). Wczoraj zmieniłem mostek na negatyw i przerzuciłem na górę dwie podkładki (jeszcze jedna w zapasie na dole), opuściłem również o około 1,5 cm siodło, gdyż zdaje się, że za bardzo "sięgałem" do pedałów.

Obecna pozycja przedstawia się jak na zdjęciach. Czy to dobra baza wyjściowa do ewentualnych drobnych korekt już "w boju" (niestety wczoraj brak czasu, a dzisiaj aura i ciężko od razu sprawdzić w terenie)? Ręce trochę za bardzo wyprostowane, ale to kwestia chwytu bardziej na hamulec niż klamkę, gdyż bałem się, że "pojadę" na ścianę :)

Czy rozmiar trafiony? Prośba o opinię o rozmiarze i aktualnej pozycji.

20230801_001007.jpg

20230801_001043.jpg

1.png

2.png

Edytowane przez odyniec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Greg1 napisał:

Sorry za offtop ale skoro rower na Ultegrze i kołach DT Swiss jest budżetowym to nie mogę się oczekać tego docelowego 😜

Bardziej chyba chodziło o kwotę, jaką autor wydał na ten rower - bo zakładam, że zapłacił za niego 3799 zł. Jak na obecne realia brzmi budżetowo. :)

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korby nie dokręciłem idealnie do pionu, ale chyba masz rację, spróbuje ok. 0,3-0,5 cm wyżej na jeździe testowej.

Sam rozmiar roweru uważasz za dobrze dobrany?

W przyszłości (po lepszym rozciągnięciu się) co mogę jeszcze zrobić z tą ramą żeby zejść z pozycji fitness do trochę niższej? Usunięcie tej jednej podkładki z dołu i większy negatyw mostka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RabbitHood napisał:

No taka zrelaksowana pozycja fitnesowa. Jedyne co do poprawy to wysokość siodełka - teraz za nisko i nóżka ci się w kolanku zgina.

Chyba nie sugerujesz, że noga ma być prosta w najniższym* położeniu.

Najniższe nie oznacza korby prostopadle do podłoża, tylko wzdłuż rury podsiodłowej. Właśnie wtedy stopa ma najdalej od siodełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, RabbitHood napisał:

Jedyne co do poprawy to wysokość siodełka - teraz za nisko i nóżka ci się w kolanku zgina.

Możesz rozwinąć powyższą uwagę ? Bo zrozumiałem, że ma się nie zginać.

Edytowane przez KNKS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawię się: ZA BARDZO się zgina :D

Noga powinna być prosta przy najniższym położeniu gdy opiera się o piętę a nie o śródstopie. Przy pozycji "jeździeckiej" noga w kolanie powinna być lekko ugięta.
To przy jeździe po szosie i gładkim. Przy MTB i jeździe technicznej warto mieć opuszczone siodełko o dodatkowy centymetr albo dwa.

Edytowane przez RabbitHood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja metoda nie jest poprawna. Wiesz dlaczego?

Bo każdy ma inną stopę. Kobieta ze stopą 37, ma zupełnie inną długość stopy niż facet z 45. Stosując Twoją metodę, pomijany jest ten współczynnik, czyli realna odłegłość pomiędzy punktami styku z siodełkiem i pedałem.

Edytowane przez ChuChu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.08.2023 o 19:49, RabbitHood napisał:

Tak to jest skrócona, uproszczona wersja dla laików. Najlepiej wyciągnąć całeczkę z przekroku a jeszcze lepiej zapłacić za bajkfiting.

Czy wysokość siodełka na zdjęciu według ciebie jest poprawna?

Tak. Nie widzę tutaj nic rażącego, co by wymagało korekty. Jak zacznie jeździć, to można próbować minimalnych zmian.

No i tak jak pisałem wcześniej. Noga ma "najdalej" w innym położeniu niż to co widać na zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...