Skocz do zawartości

[Napęd] Wymiana korby pojedynczej na trzy tarcze


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim.

Nie jestem profesjonalnym kolarzem więc moja wiedza jest znikoma jeśli chodzi o rowerowe zmiany. Jestem posiadaczem roweru Norta T3 Hybryda (produkcja Belgium) , napęd to 1x7.Mam pytanie odnośnie zmiany przedniej pojedynczej tarczy przy korbie na trzy. Czy jest to możliwe ? Jeśli tak, to czy rama powinna zmienić geometrię i  jak to zrobić? Moim celem jest zmiana całego napędu na nowy (już ma kilka  lat .....) i w związku z wypadkiem trzy lata temu jest mi strasznie ciężko podjechać pod jakąkolwiek pochyłość zmiana przełożeń na 3x7 lub 3x9 bardzo by mi pomogło. 

Zdjęcie poglądowe. 

Proszę o podpowiedź. 

Z góry dziękuję 

norta2021_ts1_granietgroen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie to jest możliwe, korba 3x\2x, plus odpowiednia przerzutka przód i manetka lewa, ewentualnie też suport. Praktycznie jest zbyt mało informacji żeby stwierdzić czy da się czy nie. Google takiego roweru nie zna, więc nie wiadomo co tam jest zainstalowane teraz. Kształt rury podsiodlowej może uniemożliwiać montaż przerzutki, te nisko poprowadzone rury poziome też mogą przeszkadzać. Brak oporu na pancerz też może być problemem.

Co mozna zrobić w inny sposób? Zainstalować korbe 1x o mniejszej ilości zębów lub jeżeli w obecnej da się wymienić tarczę (wątpię) - zrobić to. Wymienić wolnobieg 14-28 na 14-34, uzyskasz wtedy ostatnie lżejsze przełożenie. Wymienić całe tylne koło na kolo pod kasetę (zamiast wolnobiegu) i zainstalować kasetę 7x 11-34 lub 8x 11-36, w ostatnim przypadku wyregulować zeby obsługiwane były przełożenia 2-8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dziękuję za podpowiedź. Co do marki Norta to jest to belgijski producent 🙃 . Ma swoją lokalizację jakieś 20 km ode mnie. Pytałem się u tak zwanego "źródła" lecz niestety belgijscy "fachowcy" znają się tylko na sprzedaży tego co drogie. Naprawę zostawiają dla huty 🤭. Odpowiedzi na pytania  czy się da coś zrobić zawsze kończą się odpowiedzią:  tam sobie znajdziesz nowy rower i kropka. 

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie z Herenthout. 

Robert 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz ile teraz jest zębów na korbie. Zakładając ze tam jest suport na kwadrat, to tam wchodzi korba podobna do tej (przenaczona do pracy z łańcuchem wielorzędowym) i masz 38T (zamiast pewnie 44T). Do tego jeszcze wolnobieg 14-34 i masz o wiele bardziej miękki napęd. Do wymiany będą potrzebne pewne specyficzne narzędzia, pewnie tego nie masz, jednorazowo zakup srednio sie oplaca, więc może jednak poszukaj jakiegoś serwisu, który ma pojęcie o rowerach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...