Skocz do zawartości

[opony] 2020 Trek Dual Sport 3


spidelli

Rekomendowane odpowiedzi

Pacjent jak w tytule, babska rama. Interesuje mnie, jaki najszerszy kapeć można tam zmieścić. Archiwum Treka w tym zakresie milczy. Ponoć do tegorocznych Treków wejdzie 29 x 2,10" ale to inny rower już jest.

Na moje oko 28 x 2" udałoby się upchnąć. W tej chwili jest zamiast fabrycznej opony 38 założona 40 i miejsce jeszcze jest. Rozmiaru wewnętrznego obręczy nie znam, bo na razie macam przez ubranie ale pomiar na zewnątrz daje wynik identyczny z jednym z moich Marinów, a dla niego znam wartość wewnętrzną - 19 mm. Na razie przyjmuję taką wartość.

Obręczy zmieniać nie mam zamiaru, znalazłem tabelkę, z której wynika, że na 19-kę wejdzie i 2,35 więc moje 2" raczej na spokojnie.

Jeśli ktoś wie coś na ten temat, to byłbym wdzięczny za wskazówki.

Generalnie pomysł jest taki, żeby z DS zamiast trekinga szosowego zrobić coś do turystyki w nieco trudniejszym terenie, przy czym mowa tu o bardziej dziurawych asfaltach, piaszczystych drogach czy czasami korzeniach w lesie, wszystko w granicach rozsądku - sprężynowe kowadło z przodu na razie zostaje, a i drajwerka nie ma zacięcia MTB.

Może ktoś podpowie jakieś uniwersalne opon, które pojadą po i po asfalcie i po lesie. Obręcze są TR więc jeśli gra warta byłaby świeczki, to może i wywaliłbym dętki, chociaż przy turystyce i talk pewnie warto dętkę wieźć w razie awarii, więc zysk na masie niewielki ale może na piach? Nie miałem do czynienia z bezdętkami więc tutaj sobie totalnie gdybam.

Pozdrawiam

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Dual Sporta AD 2020 właśnie, L-kę, to mógłbym co nieco pomierzyć. 

Ale 2.0 wejdzie tam z palcem wiadomo gdzie. Może znajdę jakieś archiwalne fotki, wiem że przed zakupem mierzyłem w sklepie ile wciśnie.

Nie pamiętam czy mam jeszcze Kendy Piedmont 700x50c, być może, wtedy mógłbym przetestować organoleptycznie. Ale na pewno w innym rowerze jest Conti Double Fighter, 2.0, więc nie widzę problemu przerzucić koło. 

Same opony (właśnie te Conti) polecam, nie są przesadnie lekkie, ale bardzo szybkie i ciche na asfalcie, dobrze trzymają na zakrętach, w terenie również nie narzekam. No i tanie :D Oprócz tego jest Race King 2.0, ale tą na asfalcie bardziej słychać/czuć, i Kenda SBE - tyle że 2.1, nie wiem czy wejdzie. Była bodajże 1.95 ale droga zwijana, nie wiem czy tutaj ma sens taka inwestycja. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem :D Ale, jaka to była opona, nie wiem. Dual Sport 2019. Mój też jak się okazuje, ale to ta sama rama co 2020. 

Może ktoś pozna te oponę, mogła pochodzić z roweru Authora z roku 2019, bo wiem że z innego nowego wziąłem na podmiankę. 

P_20190511_101409.jpg

P_20190511_101412.jpg

To może być Kenda SBE właśnie, 29x2.1, bo widzę że wtedy składałem swojego fulla. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29" i 28" to to samo ;)

Jak nie ma być szaleństw po błocie, kamieniach i korzeniach, to ja bym stawiał na jakieś turystyczne. Nie będą lekkie, nie będą mieć super niskich oporów ale będą trwałe.
Mam Mondiale Evo 42mm i po mieście się sprawdzały, a obecnie siedzą w czymś gravelopodobnym i mi spokojnie się na nich jeździ. Ubite ścieżki, polne drogi powinny być ok, chyba że zaczynają się kopne piaski i błota ale i tak nie jest źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Mylisz się. Jak będziesz miał przykładowo oponę 28x47mm to opona 29x1.9 to będzie to prawie to samo. Z natury rzeczy im większa szerokość opony tym wyższy będzie jej profil i nie ma znaczenia czy będzie oznaczone jako 28 czy 29.

Rozróżnienie 28 i 29 jest używane głowie po to by odróżnić opony MTB od szosowo-gravelowych.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu mówię - oponę Ride Tour 47c, jakby kusiła, odrzuć. Jest fajna, szybka, trwała, ale raczej na asfalt. Źle mi się na niej jeździło poza nim, stąd właśnie Double Fighter. 

Z 2.0 jest jeszcze Schwalbe Hurricane/Big Applce, i poza wspomnianym Piedmontem i Race Kingiem raczej nic innego mi nie przychodzi do głowy. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2023 o 08:09, spidelli napisał:

Ok, ale 29 to większy balon, prawda?

Kwestia konkretnego modelu.

Inna sprawa, że calowe rozmiary są mało dokładne i w zasadzie wskazują klasę czy rodzaj koła/roweru. Np. niektóre opony/koła 27" są większe niż 28", obręcz ma 630mm.
Szosowe 28x1,1" to mniej niż 27", turystyczne 28x1,5 to rozmiarowo praktycznie 27,5", 28x2,25" to dopiero pełnoprawne 29".

Bywa że ten sam model opony jest opisywany jako 28" i 29", w zależności od szerokości. Np. Smart Sam do 1,75" ma w tabelce 28", od 2,1" opisane jako 29". Bieżnik trochę się zmienia (kiedyś przeskok był na oponie 1,75", która miała już konkretny "górski", a nie delikatny turystyczny) ale proporcje balona raczej nie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja żona też tylko ze mną po mieście i chodnikach jeździła. Ale w tym roku zrobiliśmy po okolicy parę tras 30-40 km po polach i lasach, również po szutrach. Już nie chce się na miejskich patelniach prażyć.... Tak więc jak spróbujesz ze swoją to może się przekona. Tym bardziej jak na szlakach spotkacie ładne panie w kolorowych koszulkach i spodenkach rowerowych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ona jest teraz zafascynowana lekkością gravela, Trek już jej niepotrzebny, taki ciężki i powolny 😉🤣

Mówi że MTB to nie jej bajka ale polne drogi też są fajne, a przejechać przez łachę piachu też trzeba mieć czym.

Stąd pomysł na przekwalifikowanie DS na Tygrysa Bezdroży 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...