Skocz do zawartości

[Zębatki] oceniamy stan zużycia.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Siema. Jakby ktoś był chętny, bo nie daje już rady z napędem 12s XT/XTR.

Nie jestem w stanie ustawić poprawnego działania tylnej przerzutki, na 4 koronce od dołu, łańcuch czasami zaczyna przeskakiwać na 3, nie dzieje się to cały czas, jeżeli podciągnę linkę to jest ok, ale w tedy na koronce 3 od góry to samo zaczyna występować, objaw krzywego haka ale że posiadam przyrząd do prostowania go to jestem na 99% pewny że hak jest prosty.

Tylna przerzutka nowa, linka wymieniona chodź raczej była ok, łańcuch nowy, myślę jeszcze nad kasetą, pancerz raczej też będzie ok, linka chodzi gładko...

IMG_20231009_153359.jpg

IMG_20231009_153409.jpg

IMG_20231009_153414.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Polecam sprawdzić czy hak jest prosty. Też miałem 99% pewności, że mój jest prosty i wyszło, że byłem w błędzie. Co prawda podobny problem miałem z napędem Sram, ale to bez znaczenia.

Chyba nie doczytałeś posta na który odpowiadasz 😄

Czy ograniczenie na zębatce 10t jest ustawione tak, że kółko prowadzące jest w jednej płaszczyźnie z zębatką czy też przesunięte o grubość zęba na zewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
9 godzin temu, KSikorski napisał:

Chyba nie doczytałeś posta na który odpowiadasz 😄

Racja 🫣 byłem przekonany, że kolega nie posiada przyrządu do haka.

W takim razie pozostają ograniczniki i odległość wózka od kasety oraz długość łańcucha. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, spike123 napisał:

Muszę to sprawdzić jak ustawiona jest ograniczenie, to aż tak ważne jest? a co do haka, tak jak pisałem, na 99% jest prosty, sprawdzany na dwóch płaszczyznach...

Regulacja położenia względem zębatki 10T determinuje regulację wszystkich kolejnych biegów. Wg instrukcji wózek powinien być wysunięty na zewnątrz roweru o grubość jednego zęba względem zębatki 10t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym poradniku na YT, przyjęło się że najmniejsza zębatka na kasecie, ma pokrywać się kółkiem prowadzącym przerzutki, to samo tyczy się największej zębatki, nie spotkałem się z ty że wózek ma być przesunięty o grubość jednego zęba. Oczywiście po pracy z ciekawości to sprawdzę jak to u mnie wygląda.

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie traktowałbym opinii przypadkowych ludzi z kamerą jako wartościowych w sytuacji kiedy producent udostępnia jasne wytyczne.

https://si.shimano.com/pl/pdfs/dm/MARD001/DM-MARD001-05-POL.pdf

Strona 12:

Cytat

Wyregulować w taki sposób, aby, patrząc od tyłu, środek kółka prowadzącego był na równi z zewnętrzną powierzchnią najmniejszej zębatki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, KSikorski napisał:

Regulacja położenia względem zębatki 10T determinuje regulację wszystkich kolejnych biegów. Wg instrukcji wózek powinien być wysunięty na zewnątrz roweru o grubość jednego zęba względem zębatki 10t.

Tak to wygląda, zrobiłem jeszcze zdjęcie, jakiej długości jest łańcuch, oczywiście zdjęcie nie jest miarodajne:)

IMG_20231010_145228.jpg

IMG_20231010_144515.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebna ocena zębatek:                                                        
(aktualizacja) wolnobieg1: link                                              
(aktualizacja) wolnobieg2: link                                                 
(aktualizacja) kaseta: link                                                   
(nowe) korba: link                            
(nowe) dodatki: link                        
Przekierowania są aktywne po 5s od kliknięcia na linki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te części wyglądają kiepsko.

Link 1 Z wszystkich części ta wygląda najlepiej - ale czy przyjmie nowy łańcuch musisz sam się przekonać.

Link 2  Słabe (złom?) zwłaszcza zębatka 1 i 2.

Link 3  Jak wyżej ale tu wszystkie fatalnie wyglądają

Link 4  Wątpię czy przyjmie nowy łańcuch

Link 5  Pierwsze 2 zębatki z góry wyglądają znośnie reszta - trudno powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wcześniej łańcuch był już jeden raz wymieniany. Kupiłem nowy, założyłem. Po wymianie jestem na większej tarczy z przodu to przy mocniejszym pedałowaniu łańcuch się wydawał głośnie dźwięki, strzelał, również spadał na mniejszą tarczę jak i na zewnętrzną stronę korby. Teraz pytanie czy to powód zużycia kasety czy korby. 
Dodam też, że w kasecie na drugiej tarczy od strony zewnętrznej dwa zęby są ułamane jednak łańcuch przeskakiwał również na innych tarczach.

IMG_2023-11-02-122926.jpeg

IMG_2023-11-02-122947.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem kasetę i przejechałem 70km, a sytuacja ciągle wygląda tak samo. Udało mi się zauważyć co dokładnie się dzieje i po mocniejszym pchnięciu i następnym „chrupnięciu” łańcuch lekko spadł z górnej części dużego blatu lecz nie osiadł na mniejszej zębatce i po zapedalowaniu był już na prawidłowym miejscu. 

Sprawdzić jeszcze dokładnie przednia i tylnią przerzutkę? Czy jestem już skazany na wymianę blatu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witam. Jak ocenicie taką korbę i kasetę?  Ząbek zaznaczony kolorem jest wykrzywiony. Łańcuch jest  zużyty na 200 % i nie wiem co robić? Wymienić cały napęd żeby nie zniszczyć szybko nowego łańcucha?

Dziękuję i pozdrawiam!

IMG_20240115_180700932_HDR_copy_216x480.jpg

IMG_20240115_180440877_HDR_copy_239x531.jpg

IMG_20240115_180405990_HDR_copy_223x496.jpg

IMG_20240115_180616525_HDR~2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...