Skocz do zawartości

[Cross] do 3000 | spora waga użytkownika


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.
Chciałem bardzo poprosić o pomoc przy wyborze roweru do taty. Może najszybciej będzie jeśli powiem nad czym się zastanawiam bo już troszkę czasu przepaliłem na przeszukiwaniu tego forum oraz analizie komentarzy pod różnymi wstawkami z rowerami.

Na chwilę obecną zastanawiam się nad Trekiem Dual Sport Gen 4 wersja z amortyzatorem (to chyba 2022) https://pmbike.pl/product-pol-24158-Trek-Dual-Sport-2-Gen-4-2023.html
Albo Lazaro quantum v4: https://allegro.pl/oferta/wypasiony-cross-lazaro-quantum-v4-full-deore-28-13619279587

Pierwsza opcja to ciekawa rama, znana marka (pewnie łatwiej odsprzedać w przyszłości) i kiedyś miałem okazję pojeździć na takim ze starszej generacji - odczucia pozytywne. Niestety na tle konkurencji osprzęt jaki dają do tej wersji jest mocno podstawowy. Stąd moje poszukiwania padły na rowery w przedziale cenowym do ~3000zł z lepszym osprzętem i tak padło na Lazaro, który jest w większości na zestawie Deora. Nie wiem jak w tym przypadku ma się jakoś ramy tego roweru oraz ogólnego montażu. W Internecie jest sporo opinii, głównie pozytywne, natomiast znalazło się kilka negatywnych nazywających ten rower straszną chińszczyzną (słaba jakość, słabe spawy, firma krzak, problem z piastami, gwintem, itp.). Mimo to ocena roweru średnio 4,5 gwiazdki (być może sztucznie podbijana - taka myśl też mi przeszła przez myśl).

Dodam jeszcze kilka wytycznych: Rower crossowy, głównie asfalt łączony z jazdą po parkach (krótkie odległości) Wzrost 168cm, waga 99kg
I tutaj zastanawiam się także nad rozmiarem (przy okazji geometria) ramy, żeby nie jeździł w pozycji za bardzo pochylonej (raczej by się męczył w ten sposób i zniechęci do jazdy).
Najważniejsze czego oczekuję od roweru to niezawodności, wytrzymałości - tacie nie zależy czy sprzęt będzie Altus, Acera czy Deora, bo nawet się nie zna. Po prostu chce, żeby dawał sobie radę z rekreacyjną jazdą i nie wymagał częstych odwiedzin w serwisach rowerowych i wydawania co chwilę pieniędzy na naprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Miałem tego Lazaro w konfiguracji z 2023 roku.

Rower jest ciężki. Waży 14.7 kg. Co mnie zaskoczyło to waga opon. Po zamontowaniu "normalnych" waga zeszła do 14 kg 😆

Masakrycznie przyoszczędzili na oponach. Dodatkowo rower ma mega ciężką stopkę. Po odjęciu jej waga dobiła do 13.6 kg. Stopka ważyła prawie 400g. Pierwszy raz spotykam tak ciężką stopkę.

Panuje tutaj opinia, że rama w lazaro jest tragiczna bo mega ciężka. Bzdura. To wina tragicznych opon i dodatków typ mega ciężka stopka.

Po zmianie napędu na 2x10 waga i jeszcze jakiegoś detalu waga byłaby podobna do Treka dual sport 2 gen 4.

Co do plusów to osprzęt. Nie kupisz, nawet nie ma szans roweru z takim osprzętem jako lazaro. Nie licząc opon :D

Sama rama jest crossowo-sportowa. Ma stack/reach na poziomie 1.45 czyli tyle co Trek.

 

Dla Twojego taty mimo wszystko kupiłbym chyba lazaro 17". Ma 30 biegów i mimo, że spora część się dubluje to dla początkującego ze sporą nadwagą lepiej jest mieć te 3 blaty z przodu. Dodatkowo jest tam dobry ugniatacz NVX który jest wysokim modelem gdzie w Treku jest NEX który jest najniższym.

 

Ewentualnie mógłbyś pomyśleć o używce Gianta Roam 1 z powietrznym ugniataczem. Ale tam z kolei są dwa blaty na korbie.

Edytowane przez Mythek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.06.2023 o 12:26, Katspru napisał:



Dodam jeszcze kilka wytycznych: Rower crossowy, głównie asfalt łączony z jazdą po parkach (krótkie odległości) Wzrost 168cm, waga 99kg
I tutaj zastanawiam się także nad rozmiarem (przy okazji geometria) ramy, żeby nie jeździł w pozycji za bardzo pochylonej (raczej by się męczył w ten sposób i zniechęci do jazdy).
Najważniejsze czego oczekuję od roweru to niezawodności, wytrzymałości - tacie nie zależy czy sprzęt będzie Altus, Acera czy Deora, bo nawet się nie zna. Po prostu chce, żeby dawał sobie radę z rekreacyjną jazdą i nie wymagał częstych odwiedzin w serwisach rowerowych i wydawania co chwilę pieniędzy na naprawy.

To ze się nie zna nie znaczy ze nie będzie widział różnic. Moja żona nawet nie ma pojęcia o tym że są grupy osprzętu ale im wyższą dostanie tym rzadziej chce żebym jej coś podregulował bo działa nie tak jakby chciała. Główne różnice pomiędzy grupami są w materiałach i precyzji wykonania. Nie wiem czy ramy Lazaro są rzeczywiście kiepsko wykonane, ale osprzęt jest dobrany prawidłowo - jak napęd Deore to wszystko, a nie tak jak robi to sporo firm - przerzutka tylna z wyższej grupy,  przednia i manetki już z niższej a kaseta, łańcuch , korba i suport najtańsze jakie mogą być - bo nie widać napisu. Podejrzewam że jak wszystkie elementy z jednej, lepszej grupy dobrze świadczy o firmie więc myślę że i rama nie będzie najgorszej jakości.  Jeśli ktoś waży ok 100 kg i nie jeździ w terenie trudnym to nie zauważy różnicy w wadze - w końcu 99 kg jadącego + 16 kg roweru to 115kg, a gdyby rower miał 14 to 113, a więc różnica poniżej 2%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lazaro ma bardzo ciężkie opony. Ale osprzęt super. Nawet suport czy piasty ma solidne (poprzednia generacja z 2022 uwaga miała plastikowe). Geometria crossowo-sportowa. Waga po modyfikacjach byłaby taka sama jak w takim Treku czy Giancie. Mam mieszane uczucia, bo za 3k to jest dobry deal. Ale trzeba byłoby wymienić opony co nie jest małym kosztem.

Wszystko się rozbija o tę ramę. Ta sama rama jest od bodajże 10 lat. Widziałem na olx/allegro/forach ramy lazaro sprzed dobrych kilku lat. Nie zauważyłem aby jakakolwiek pękła.

Ramy lazaro to też ramy spartacusa, kandsa, eries czy unibike. Wszystko jest na tej samej ramie. Ba wszystko wychodzi bodajże z jednej fabryki w Polsce. Lazaro to tak jak Unibike polska firma. Jakoś unibike ludzie polecają :D

 

Edytowane przez Mythek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...