Skocz do zawartości

[siodełko] Pomoc w wyborze dla osoby grubszej.


D4WID

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Jakiś czas temu zakupiłem rower górski Trek Marlin 8 i od tamtej pory mam problem z bólem pupy, nawet po krótkich trasach. Obecnie mam zamontowane siodełko Bontrager Arvada Elite, które jest zbyt twarde.

Niestety, nie mam możliwości zmierzenia rozstawu guzów kulszowych, ponieważ żaden sklepów w moim mieście nie posiada odpowiedniego sprzętu. Ponadto, żadne z metod, które znalazłem w internecie, nie działały w moim przypadku, mając na uwadze mój tłusty tyłek. Aby przedstawić sposób, w jaki siedzę na siodełku, zamieszczam poniżej rysunek pomocniczy.

Obecnie zastanawiam się nad zakupem siodełka o szerokości 150 mm i rozważam nad kilkoma modelami, takimi jak: WTB Volt Steel i WTB Rocket Steel.

Dodam jeszcze, że nie chce kupować żadnej kanapy 😂

Informacje pomocnicze:
Budżet: 
Do 260 zł (Można trochę wyjść poza budżet pod warunkiem, że siodełko poza budżetem będzie niesamowite jakieś)
Waga:  >120 kg
Wzrost:  194 cm
Sylwetka podczas jazdy: Delikatnie pochylona

 

Grafika pomocnicza siodełko.png

Edytowane przez D4WID
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno po dłuższej przerwie od roweru i niewiele niższej wadze miałem podobne rozterki. Sugerowałbym kupno kilku używanych siodełek na jakimś olx, wyjdzie kilka x taniej.

Z moich obserwacji, przy takich gabarytach:

  • "tunel", jakaś forma "relief channel" to must have, o ile chcesz się móc spokojnie po jeździe wysikać. Jednak sporo masy na krocze ląduje. Trzeba tylko uważać, żeby to wycięcie nie było obudowane twardym plastikiem, bo będzie jeszcze gorzej, niż bez niego.
  • O ile lekko podwyższony tył siodełka w stylu SQLab jest spoko, tak zadarty tył, jak np. Fizik Aliante się nie sprawdza, bo przy tej masie będziesz zjeżdżał do przodu i obciążał kolana+nadgarstki.
  • Nie ma co przesadzać z szerokością. Szeroko nie równa się wygodnie, szczególnie jeśli się jeździ trochę pochylonym. Nie kupiłbym osobiście siodełka powyżej 145mm, gdzie mój rozstaw kości kulszowych to 115mm.

U mnie się super sprawdza to: https://www.centrumrowerowe.pl/siodelko-selle-royal-scientia-athletic-a2-pd7677/ chociaż ono sporo waży. Tylko przy tej wadze jeźdźca te 150g na siodełku chyba jest pomijalne. Tak do 5h w siodle tyłek nie boli, bo zaprawieniu się :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Przeanalizowałem je wszystkie i zapoznałem się z poradnikiem od sznib'y. Wykonałem pomiar mojego nadgarstka i wynosi on 63-65 mm. Poniżej zamieszczam grafikę z wynikiem, którą uzyskałem na stronie WTB (wpisałem w programie środkową wartość, czyli 64 mm).

Aktualnie rozważam trzy siodełka, które zaznaczyłem na grafice czerwonym prostokątem.

Niestety, używane siodełko nie jest opcją dla mnie, ponieważ dostałem kartę podarunkową do jednego z sklepów www.

Chciałbym również zapytać o dodawanie 2 cm z każdej strony. Jeśli rozstaw moich guzów kulszowych wynosi 128 mm, czy najlepiej będzie kupić siodełko o rozmiarze 164 > 170 mm, czy 150 mm też będzie git?
 

Bez nazwy-1.png

Edytowane przez D4WID
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No, jak Ci wyszło 128 to plus po 2cm z każdej strony,m czyli cztery daje 132mm, więc nie wiem skąd wziąłeś 166, a tym bardziej 170? WTB sugeruje siodełko medium, czyli 142mm. Mi na tym programie sugeruje wide, czyli 150mm, ale od lat jeżdżę na Volcie medium i jest super wygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodajemy 1-2 cm z każdej strony, czyli jak masz rozstaw guzów kulszowych 128 mm + 20-40 mm = 148-168 mm, czyli jeśli jeździsz w trochę bardziej pochylonej pozycji (na co wskazuje rower mtb) to brałbym 145, max 150 mm. Widzę, że wybrałeś "thick padding" czasami za dużo pianki też robi złą robotę bo ugniata tkanki miękkie, siedzisz nie guzami kulszowymi na siodełku tylko wszystkim dookoła i dlatego gniecie i boli. Wybrałbym jakieś z mniejszą ilością pianki i na pewno z otworem odciążającym tkanki miękkie i prostatę, coś w stylu tego Graveliera.

@sznib jak Ci wyszło 128 mm + 2 cm (czyli 20 mm) z każdej strony = 132 mm 😁

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Greg1 Dziękuje za wspaniałą odpowiedź. Też chciałem pisać o matematyce, że cm nierówne mm 😂

Edytowane: Ps. Jeśli zakupię jedno z siodełek, to zdam relację po przejechaniu kilku kilometrów. Po napisaniu wrażeń z jazdy można będzie zamknąć ten temat. Kto wie, może kiedyś ktoś trafi na ten wpis z podobnym problemem 😁

Edytowane przez D4WID
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam, trochę nie odpowiadałem, ale w końcu znalazłem czas na rower i po przejechaniu blisko 100 km mniej więcej 20 km na jedną jazdę, siodełko WTB VOLT było strzałem w 10, choć trochę czuć po dłużej jeździe, ale jest to do zlekceważenia i się przyzwyczajenia. Między czasie także, byłem w mieście gdzie sklepy rowerowe, są lepiej wyposażone i pomiar różnił się w stosunku do tego, co prezentuje WTB o 3 mm, wiec metoda WTB jest naprawdę dobra.

Dla osób z tym samym problem, z którym ja się zmagałem, to polecam ten poradnik:
https://www.wtb.com/pages/fit-right-system

Dla osób, które chcą wiedzieć, ile kosztowało mnie siodełko 20 czerwca 2023 roku:

  • Marka: WTB
  • Model: VOLT STEEL
  • Rozmiar: 150 MM
  • Cena: 160 PLN

Jeszcze raz dziękuje wszystkim za pomoc.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...