Skocz do zawartości

[Napęd] Jak dbać konsekrować napęd w rowerze


dsxsoft

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, z góry od razu przepraszam jeżeli temat już był ale szukam czytam oglądam filmiki i nadal nie jestem przekonany co mam zrobić dlatego proszę Was o krótką prosta opinie.

Mianowicie chodzi mi o eksploatacje konserwacje smarowanie napędu rowerowego/łańcucha jak smarować czy smarować i co dokładnie. Mam rower krossa od 2 lat w tamtym roku po sezonie rower umyłem i nasmarowałem całość sprayem specjalnym do łańcuchów rowerowych tylko ze całość wraz z kasetą oraz przednią zębatka tak ze aż wszystko było mokre. Myślałem ze tak się powinno robić ale po kilku km oczywiście kurz się przyczepił. Ostatnio umyłem rowerek myjką wiec ze nie powinno się ale od zawsze tak robię kasetę cały łańcuch pryskałem płynem do czyszczenia/odtłuszczania i umyłem bezpiecznie wszystko bez rozbierania myjką uważając na łożyska itp. Następnie posmarowałem tym smarem w spreju tylko łańcuch kaseta reszta napędu jest czyściutka sucha (jak nówka).

Moje pytanko czy teraz zrobiłem to dobrze co z kastę ma być sucha? Ten łańcuch wytrzeć z wierzchu aby był suchy a nasmarowane mają być tylko ogniwa? Czy może lepiej używać oleju do łańcucha?

 Jak mokry łańcuch przejdzie po wszystkich zębatkach to trochę tego smaru zostanie na nich wtedy to wysuszyć kasetę z smaru/oleju czy tak zostawić a może całkowicie kaseta powinna być sucha?

Dodam że zawsze robiłem tak to już dawne dzieje jak na komunie dostałem authora z przerzutkami shimano a było to 28 lat temu zawsze myłem go a następnie cały napęd/kaset/łańcuch wd40 heh. Rower służył mi 12lat(bo potrzebowałem większy) potem po kolei moim 2 bracią. Rower widziałem w tamtym roku ze dalej jeździ oddałem go dzieciom z ukrainny wszystko to na jednym napędzie mimo ze niechcący złe go traktowałem całość wd40 ze wszystko się łapało do napędu…

 

Teraz już wiem ze powinno się to robić inaczej dlatego powiedzcie mi jak dbać o napęd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Cytat

Moje pytanko czy teraz zrobiłem to dobrze co z kastę ma być sucha?

Ma być sucha.

Cytat

Ten łańcuch wytrzeć z wierzchu aby był suchy a nasmarowane mają być tylko ogniwa?

Tak, ma być nasmarowany tylko wewnątrz. Najlepiej naoliwić, pokręcić korbą z 50 razy, zostawić na kilka godzin i potem wytrzeć.

Cytat

Czy może lepiej używać oleju do łańcucha?

Olej lepszy niż specyfik w sprayu. Po kropelce na ogniwo.

Cytat

Jak mokry łańcuch przejdzie po wszystkich zębatkach to trochę tego smaru zostanie na nich wtedy to wysuszyć kasetę z smaru/oleju czy tak zostawić a może całkowicie kaseta powinna być sucha?

Nawet jak wytrzesz łańcuch i kasetę z oleju to i tak przy jeździe trochę tego oleju będzie się wydostawać i syfić. Tego się nie uniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć czysty napęd, używaj smaru ceramicznego np finish line ceramic wet. Przed każdym smarowaniem, dobrze jest wytrzeć papierem toaletowym. Kropelka na ogniwo to o wiele za dużo, ja tam nakładam olej na palec i po prostu rozsmarowywuje po łańcuchu, zarówno wewnętrzną i zewnętrzną stronę. Po takim smarowaniu nie wycieram, bo oleju poszło tyle ile miało.

Taki shimano ptfe dry niestety wyraźnie chętniej zbiera brud, a o typowych "olejach na mokre warunki" już w ogóle nie ma co wspominać. Taki shimano wet, zielony finish line i inne tego typu rzeczy, to tylko na asfalt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wojcio Bardzo słuszna uwaga, dlatego upraszam innych użytkowników, żeby zaprzestali offtopów, bo posypią się bany.

Do konsekracji rowerek wyłącznie dziecięcy, ale koniecznie bez pedałów. Polecam olejek do namaszczania chorych, gdyż przywraca łańcuch do długości fabrycznej. Cena - co łaska, ale nie mniej niż 2 tysiące. Mam nadzieję, że pomogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
11 godzin temu, Wojcio napisał:

On pyta o konsekrację.

To w sumie prawie tak samo, jak było radzone. Tylko wcześniej należy zanieść olej xięciuniowi do poświęcenia, przed smarowaniem przeżegnać się i odmówić pięć "zdrowasiek", a po wpłacić datek na fundacje ojca dyrektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...