Skocz do zawartości

[Dla żony do 2000 zł] lekki przecinak do miasta i czasami szosy


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Czy moglibyście polecić lekką i zwinną maszynkę do miasta? Po przeprowadzeniu się do centrum mamy tak super dojazd do pracy, że aż szkoda wsiadać w samochód. Żona do tej pory miała jakiegoś najtańszego mieszczucha z decathlonu na 3 przerzutkach, ale tym się jeździć nie da. 

Musi mieć możliwość zamontowania z przodu koszyka na torbę/plecak. I koła 28". Żona ma wzrost 165cm, więc rama malutka. :)

Będę ogromnie wdzięczny za wskazanie kierunku poszukiwań, bo nawet nie wiem na co powinienem zwrócić uwagę... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja żona wybrała to: https://www.decathlon.pl/p/rower-miejski-dlugodystansowy-elops-500-niska-rama/_/R-p-305054?mc=8601841&c=Szary Zmieniła ze starego, ciężkiego Krossa o geometrii typu Holender (pionowa pozycja, wielka kierownica) ale uzupełnionego o ośmiobiegową piastę.

Dlaczego TAK:

Jak na miejski to lekki. Czuje się, że "śmigły". Półsportowa pozycja. Oświetlenie z piasty. Ładny. Błotniki, stopka. Duża teoretyczna ładowność.

Co NIE wyszło:

Niby damka, ale taka, że nogę lepiej przekładać tyłem co jest trudne, gdy na bagażniku jest kosz pełen jaj. Stary koszyk na kierownicę okazał się za wysoki i zasłania lampkę (bo kierownica jest niżej niż w wielu miejskich), normalna przerzutka wymaga więcej zachodu niż piasta wielobiegowa (ale czuć, że opory mniejsze).

Uważam, że w rowerze do pracy trudno zrezygnować z błotników, bagażnika i oświetlenia. Ale to zależy od pracy. Założyliśmy blokadę AXA typu podkowa z łańcuchem - są otwory montażowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem - z oświetlenie trudno zrezygnować. Ale jak jeździ się na 1 zmianę  - to po co dźwigać prądnicę? :D Można mieć dwie malutkie lampki. Błotniki owszem, warto dorzucić - chyba że mówimy o osobie sprawdzającej pogodę bardzo starannie i omijającej kałużę. 

14,5kg to nie jest lekki i zwinny rower. To waga przeciętnego roweru crossowego, z półki ~2000. 

Ja pierwsze co pomyślałem to Marin Presidio - to jest właśnie taki lekki, miejski przecinak. Ale za 2000 nowy raczej nie do kupienia. 

Jest nieco podobny Fairfax - można by w przyszłości pozbawić przedniej przerzutki, dać lżejsza korbę jednorzędową - kobiety mają wrodzony problem z przerzutkami, naprawdę ;)

Koszyk - kwestia pobawienia się, pokombinowania, dopasowania. Domyślnie żaden rower z gatunki miejskich "fitness" nie będzie miał takowego. 

Jest jeszcze Triban RC120 Flatbar - owszem, przekracza budżet ale może jakiś mały rozmiar pojawiłby się w dobrej cenie - tutaj rower waży 11.5kg, wynik raczej ciężki do pobicia. Aczkolwiek nie wiem jak się na nim jeździ - to może być rower szosowy z zamienionym barankiem na prostą kierownicę - miałem takowy na dojazdy do pracy parę lat temu, i czułem że to nie to. Ale - swojego Elopsa bezprzerzutkowego bardzo lubię, bardzo szybki i wygodny. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Marin Presidio chyba nie występuje w wersji damskiej z tego co pamiętam (też się rozglądam za czymś dla mojej żony i córki). Fairfax tak - ma wersję ramy damską i Fairfax 1 neznacznie przekracza budżet ale ma dość kiepski osprzęt: hamulce mechaniczne i napęd 3x7 oparty o Shimano Tourney - przód można wymienić na pojedynczy blat np. 38T i wywalić przerzutkę (zresztą, środkowa tarcza już jest w rozmiarze 38T). Ja w commuterze mam z tyłu przerzutkę 7 biegową Shimano Tourney i działa bardzo dobrze i pewnie, rower tyrany codziennie na dojazdy do pracy i bardzo częste dłuższe wycieczki po pracy, czy to lato czy to zima, czy słońce czy deszcz już któryś sezon, więc nie ma co tak psioczyć na te Tourneye. Teraz zmieniłem napęd z 1x7 na 2x7 (z powodu tych dłuższych wycieczek za miasto i podjazdów po drodze, do samego miasta wystarczyłby napęd 1x7 z jakimś mniejszym blatem z przodu, np. 38, 40 lub 42T) i na przód też kupiłem przerzutkę Shimano Tourney ale za krótko ją użytkowuję, żeby napisać coś rzetelnego, na razie działa bez zarzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukałem masy presidio - dane w necie 12,5KG - mniej niż elops 500, ale bez bagażnika, błotników i dynamo i nóżki.

Dlaczego potrzeba tych elementów:

Błotniki bo do pracy idzie się zwykle na 8h i pogoda może się zmienić. Często też jest pięknie, ale po deszczu.

Bagażnik - bo latem pozwala nie mieć przepoconych od plecaka pleców. Można też przewieźć 100 jaj.

Dynamo - bo nie trzeba pamiętać o bateriach, a jesienią i wiosną z pracy wraca się o zmierzchu (o zimie nie wspomnę).

Nóżka - tu nie jestem fanem, ale w mieście się przydaje.

Natomiast co do damskiej ramy - żonie się zdarzało jeździć do pracy w spódnicy, ale rzadko. Rower górski ma męski. 

Wpierw braliśmy pod uwagę rowery na pasku i z przekładnią w piaście (koło 5k), ale rower miejski powinien być taki, by po nim długo nie płakać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem,

żadnych błotników, dynama, prądnic sakw, bagażników ani innych rzeczy nie potrzeba. 

Ma być to lekki, zwinny rower do miasta, który będzie pokonywał 10-12 km co któryś dzień. 

Chętnie bym jej kupił to co mam - B'TWIN Triban 500 (albo coś podobnego), bo uważam, że na proste drogi jest to super opcja. No ale marudzi, że rama musi być niska, więc szukam czegoś innego.

 

Dzięki za propozycję, popatrzę! :)

Edytowane przez wilczk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

https://sprint-rowery.pl/rower-fitness-trek-fx-2-stagger-disc-2023?gclid=Cj0KCQjwtO-kBhDIARIsAL6Lorcr8JpRWIyOUJC51KnXF1sioTztjJud8noV_dTn3eE1FKnI2_1PEv0aAq3aEALw_wcB

Tak, wiem, przekracza budżet ale tańszy model ma hamulce mechaniczne a tutaj jest hydraulika, do tego akurat warto dopłacić, szczególnie w miejskich warunkach gdzie dużo się wokół dzieje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...