Skocz do zawartości

[gripy] drętwienie palców - pomoc w wyborze gripów


Rekomendowane odpowiedzi

Mam rower rockrider xc120. Wiem że jest to rower z geometrią XC a nie np. crossową ale często jeżdzę po górach więc jego wybór był świadomy.

Przy dłuższych jazdach tj. powyżej 2h zaczynam odczuwać drętwienie palców rąk i jazda staje się bardzo niekomfortowa.

Kilka dni temu kupiłem rękawiczki chiba bioxcell air żelowe, z tym że nie miałem ich okazji jeszcze przetestować ( za zimno póki co na krótkie rękawiczki).

Zacząłem się jeszcze zastanawiać nad zmianą gripów. Planuję w tym roku kilka wypadów > 100km po płaskim ( nie asfalt ) i chciałbym je przejechać w miarę komfortowo.

Dużo osób poleca Ergon GA3 Large Black. Jestem bliski ich zakupu ale zastanawiam się czy są może jakieś rogi, które można szybko zamontować i zdemontować, nie są zbyt duże a zezwolą na zmianę ułożenia rąk przy dłuższych wyprawach. Myślałem o takich, które montowało by się wewnątrz kierownicy w miejsce zaślepek ale nie wiem czy w ogóle coś takiego istnieje ;/

Na codzień rogi mi nie są potrzebne a dodatkowo uważam że wyglądają brzydko w rowerze MTB.

 

 
 
Edytowane przez mmoorroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od pozycji na rowerze. Skoro drętwieją palce to możliwe, że używasz kierownicy niezgodnie z przeznaczeniem. Jak sama nazwa wskazuje kierownica służy do kierowania, a nie opierania się na niej całym ciężarem ciała. 

Zacznij od tego, że podczas jazdy skupiaj się na tym by nie "zwalać" się na kierownicę. Jeżeli po jeździe nie będzie problemu lub będzie on mniejszy to masz odpowiedź. 

Potem możesz rozważyć:

  • bike fitting - to pozwoli Ci uzyskać optymalną pozycję na rowerze, 
  • ćwiczenia na mięśnie głębokie - np. tzw. deska. 

Co do gripów i rękawiczek. Mnie wyszło na to, że:

  • im więcej żelu tym więcej bólu - ten żel dodatkowo uciska nerwy, 
  • im bardziej wyszukane gripy, tym mniejszy efekt.

Ostatecznie preferuje:

  • rękawiczki bez żelu, jedynie ze wzmocnieniem w miejscach newralgicznych, 
  • gripy Egona GA2, 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na początek spróbowałbym pokombinować z ustawieniami kokpitu. :)
Co do rękawiczek, to mój problem z drętwieniem dłoni został rozwiązany przez...zrezygnowanie z nich. :) Zazwyczaj jeżdżę bez, ale jeśli z jakichś przyczyn są wskazane, to wybieram takie, które nie mają żadnych wkładek, są jak najcieńsze od spodu oraz mają tam minimalną liczbę łączeń i szwów.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ja na początek spróbowałbym pokombinować z ustawieniami kokpitu. :)
 

dźwignąłem już kierownicę ale problem nie minął

Cytat

Co do rękawiczek, to mój problem z drętwieniem dłoni został rozwiązany przez...zrezygnowanie z nich. :) Zazwyczaj jeżdżę bez, ale jeśli z jakichś przyczyn są wskazane, to wybieram takie, które nie mają żadnych wkładek, są jak najcieńsze od spodu oraz mają tam minimalną liczbę łączeń i szwów.

Miałem takie płaskie i nie było nic lepiej, więc poszedłem w te żelowe.

Na poprzednim rowerze miałem to samo więc bardziej obawiam się, że to faktycznie

1 godzinę temu, Roballinho napisał:

Problemem jest najprawdopodobniej kręgosłup. Mam to samo. Przejdź się do neurologa.

 

w domu ćwiczę pompki, brzuszki, orbitrek.

Niestety czasami nawet podczas pompek czuję drętwienie dłoni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zmagam się z drętwieniem. Miałem już różne gripy, rękawiczki, mostki, podkładki pod mostkiem itp itd... Nawet byłem u specjalisty.  Próbowałem na różnych rowerach. Przeczytałem chyba już cały internet i ostatnio trafiłem na coś o czym praktycznie nikt nigdy nie wspomina, a przynajmniej w wątkach które ja czytałem.  Film traktujący o backsweep kierownicy. Najczęściej kierownice mają te 9*. Ja jak zmierzyłem swój naturalny kąt ułożenia nadgarstka (nawet trochę więcej niż te 16* na obrazku) i później przegiąłem go do pozycji 9* tak jak ma moja aktualna kierownica to dotarło do mnie jak przekrzywione są moje nadgarstki przy takiej kierownicy (drugie zdjęcie). Aktualnie czekam na dostawę kierownicy 16*, wtedy będę mógł powiedzieć coś więcej, ale chciałem cię już nakierować żeby sprawdzić również ten parametr.

Rzeczy mające pomóc jak np. Gripy Ergon GA3 i rękawiczki z wkładkami u mnie pogarszały sprawę

image.thumb.png.3b30b5f76c4a710a0bb37e0506bb280c.png

 

sqlab.PanelTeaser.griffpraesentation.Zeigefinger.Mittelfinger.500x500_1.png

Edytowane przez hawkeye
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Albo ja coś przeoczyłem

2 godziny temu, mmoorroo napisał:

Niestety czasami nawet podczas pompek czuję drętwienie dłoni.

albo zupełnie niepotrzebnie szukasz problemu w rowerze jak pisał @Roballinho...

No tak, ale nacodzień nie drętwieją więc chciałbym to wyeliminować i mam nadzieję, że zmiana pozycji rąk na kierownic jakoś pomoże rozwiązać problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mmoorroo napisał:

Niestety czasami nawet podczas pompek czuję drętwienie dłoni.

To może być dowód na to, że masz problem z cieśniami nadgarstka. Dzieje się tak np. od pracy na komputerze. Też nie potrafię robić pompek, bo moje nadgarstki mają problem z taką pozycją i obciążeniem. Jednak mimo to na rowerze udało się to opanować mniej je obciążając. 

Godzinę temu, hawkeye napisał:

Sam zmagam się z drętwieniem. Miałem już różne gripy, rękawiczki, mostki, podkładki pod mostkiem itp itd... Nawet byłem u specjalisty.  Próbowałem na różnych rowerach. Przeczytałem chyba już cały internet i ostatnio trafiłem na coś o czym praktycznie nikt nigdy nie wspomina, a przynajmniej w wątkach które ja czytałem.  Film traktujący o backsweep kierownicy. Najczęściej kierownice mają te 9*. Ja jak zmierzyłem swój naturalny kąt ułożenia nadgarstka (nawet trochę więcej niż te 16* na obrazku) i później przegiąłem go do pozycji 9* tak jak ma moja aktualna kierownica to dotarło do mnie jak przekrzywione są moje nadgarstki przy takiej kierownicy (drugie zdjęcie). Aktualnie czekam na dostawę kierownicy 16*, wtedy będę mógł powiedzieć coś więcej, ale chciałem cię już nakierować żeby sprawdzić również ten parametr.

Rzeczy mające pomóc jak np. Gripy Ergon GA3 i rękawiczki z wkładkami u mnie pogarszały sprawę

image.thumb.png.3b30b5f76c4a710a0bb37e0506bb280c.png

 

sqlab.PanelTeaser.griffpraesentation.Zeigefinger.Mittelfinger.500x500_1.png

To jest ciekawe. Tylko zwróć uwagę na jedną rzecz. Szerokość kierownicy kontra szerokość ramion. Szerokość ramion masz określoną i stałą. Szerokości kierownic są różne i teraz im szersza kierownica, tym bardziej ręce rozstawiasz na zewnątrz. Są tutaj dwie możliwości:

  • uzyskujesz dobry kąt odpowiednio uginając i wypychając na zewnętrz łokcie i trzymając pozycję,
  • wyginasz nadgarstki przy prostych łokciach.

Jeżeli źle kombinuje to mnie popraw, ale jeżeli w pierwszym przypadku masz złą pozycję i niedostatecznie niwelujesz kąt to będzie problem. Mówiąc dokładnie np. za mało wystawiasz łokcie na zewnątrz. Jeżeli dodatkowo ciężał ciała opierasz na tych rękach (to częsty problem nawet jak masz dobry kąt nadgarstka) to znowu masz problem i duży ucisk. Połączenia tych dwóch kwestii odpowiada za jeszcze większy problem. Dlatego wydaje mi się, że same kąty kierowcy nie są rozwiązaniem problemu. Moim zdaniem całość to:

  • pozycja na rowerze, w tym mięśnie głębokie, które pozwolą utrzymać ciężał ciała i zahamują jego opieranie na rękach, 
  • kąt gięcia kierownicy, 
  • szerokość kierownicy w połączeniu z szerokością ramion,
  • ustawienia siodła, kierownicy, klamek, 

Jak to wszystko ogarniesz to wtedy grip i rękawiczki są kosmetycznym dodatkiem i pewnie zadziałają. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mmoorroo napisał:

Dużo osób poleca Ergon GA3 Large Black. Jestem bliski ich zakupu ale zastanawiam się czy są może jakieś rogi, które można szybko zamontować i zdemontować, nie są zbyt duże a zezwolą na zmianę ułożenia rąk przy dłuższych wyprawach. Myślałem o takich, które montowało by się wewnątrz kierownicy w miejsce zaślepek ale nie wiem czy w ogóle coś takiego istnieje ;/

A jakiej szerokości jest Twoja kierownica?

Rogi montowane wewnątrz rurki kierownicy (na klin) istnieją, ale nadają się raczej do wąskich kierownic (np. 56-60 cm), w celu poszerzenia chwytu.

Rogi aluminiowe wkładane do kierownicy długie czar - KIE030 - 12309733630 - Allegro.pl

Na takiej szerszej, współczesnej to chyba już będzie za szeroko i tu spokojnie takie na końce kierownicy wystarczą. Są przy tym lżejsze i jest dużo większy ich wybór.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Eathan napisał:

To jest ciekawe. Tylko zwróć uwagę na jedną rzecz. Szerokość kierownicy kontra szerokość ramion. Szerokość ramion masz określoną i stałą. Szerokości kierownic są różne i teraz im szersza kierownica, tym bardziej ręce rozstawiasz na zewnątrz. Są tutaj dwie możliwości:

  • uzyskujesz dobry kąt odpowiednio uginając i wypychając na zewnętrz łokcie i trzymając pozycję,
  • wyginasz nadgarstki przy prostych łokciach.

Jeżeli źle kombinuje to mnie popraw, ale jeżeli w pierwszym przypadku masz złą pozycję i niedostatecznie niwelujesz kąt to będzie problem. Mówiąc dokładnie np. za mało wystawiasz łokcie na zewnątrz. Jeżeli dodatkowo ciężał ciała opierasz na tych rękach (to częsty problem nawet jak masz dobry kąt nadgarstka) to znowu masz problem i duży ucisk. Połączenia tych dwóch kwestii odpowiada za jeszcze większy problem. Dlatego wydaje mi się, że same kąty kierowcy nie są rozwiązaniem problemu. Moim zdaniem całość to:

  • pozycja na rowerze, w tym mięśnie głębokie, które pozwolą utrzymać ciężał ciała i zahamują jego opieranie na rękach, 
  • kąt gięcia kierownicy, 
  • szerokość kierownicy w połączeniu z szerokością ramion,
  • ustawienia siodła, kierownicy, klamek, 

Jak to wszystko ogarniesz to wtedy grip i rękawiczki są kosmetycznym dodatkiem i pewnie zadziałają. 

 

Zgadzam się ze wszystkim co napisałeś. Natomiast pomiaru metodą z filmu dokonywałem na takim samym rozstawie jak kierownica. Oczywiście ułożenie łokci ma zasadniczy wpływ na kąt nadgarstków. W moim przypadku na pewno udział w problemie ma opieranie ciężaru na kierownicy. Staram się nad tym pracować. W swoim życiu spędziłem niezliczoną ilość godzin przy klawiaturze, zarówno za młodu jaki i aktualnie w pracy, moje nadgarstki podczas pracy na klawiaturze zawsze są odgięte na zewnątrz. 

 

Głównie chciałem zwrócić uwagę na problem kątów nadgarstków, a o tym rzadko się czyta przy problemie drętwienia dłoni. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hawkeye doskonale Cię rozumiem. Sam od 25 lat klepię w klawiaturę. Wbiłem setki tysięcy stron. Nie mogę robić pompek, bo moje nadgarstki nie pozwalają bez bólu na wygięcie pod kątem 90 stopni względem reszty ręki. Od wielu lat dbam o to, że ręce leżą na płasko i nie zadzieram nadgarstków w górę podczas pisania na klawiaturze. Jednak jest już za późno na rozwiązanie problemu w 100%. Dlatego na rowerze staram się zwracać na to, by kierownicy używać zgodnie z przeznaczeniem do kierowania, a nie do podpierania się. Lekko nie jest (zwłaszcza po niższym sezonie). Jednak doszedłem do tego, że to pomaga. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też drętwiały palce .A jak przesiadłem się na szosę to już w ogóle była masakra.Przesunąłem siodełko do tyłu o 5 mm i jak ręką odjął.Po prostu przesunąłem środek ciężkości do tyłu.Tak więc ja bym się zastanowił czy masz dobrą pozycję na tym rowerze.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, severian napisał:

Mi też drętwiały palce .A jak przesiadłem się na szosę to już w ogóle była masakra.Przesunąłem siodełko do tyłu o 5 mm i jak ręką odjął.Po prostu przesunąłem środek ciężkości do tyłu.Tak więc ja bym się zastanowił czy masz dobrą pozycję na tym rowerze.

a ja dałem na maksa do przodu bo uznałem że wtedy odciążę ręce.

Właśnie cofnąłem je trochę do tyłu + podniosłem minimalnie przód w górę.

2 godziny temu, Roballinho napisał:

Wczoraj miałem okazję po raz pierwszy uzyć takiej myszki. Wystarczyla chwila zabawy i juz wiem, że muszę sobie takie coś kupić. Dłoń się układa na niej naturalnie, jak na kierownicy z dużym backsweepem.

jak dla mnie taka myszka jest genialna. Używam od około 2 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór padł na https://www.decathlon.pl/p/chwyty-rowerowe-ergonomiczne-z-rogami/_/R-p-325973?mc=8589276

Jedyny powód to taki, że ostatnio jeździłem w żelowych rękawiczkach Chiba bioxcell i drętwienia nie było ale dodatkowy chwyt by się przydał a i nie chciałbym jak nie muszę kupować aż tak profilowanych gripów jak te z ergona bo jednak ta ta wyprofilowana część mocno wystaje i nie wiem jak będzie z stabilnym chwytem np. podczas zjazdów w górach,bo po płaskim to pewnie nie będzie różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...