Skocz do zawartości

[Tarcze] Center Lock nie da się odkręcić kluczem do kaset


Rekomendowane odpowiedzi

Zabrałem się ostatnio za serwis tylnego koła i natrafiłem na lekkiego zonka bo wydawało mi się że mam tarcze hamulcowe w standardzie Center Lock które to teoretycznie powinno dać się odkręcić kluczem do kaset a u mnie ta nakrętka ma znacznie większa średnicę wewnętrzną od klucza do kaset. Żeby je odkręcić kluczem do kaset potrzebuje jakiejś specjalnej nakładki czy co tu się odpiermandoliło? :) Koniec końców pewnie nie obejdzie się bez klucza do misek suportu?

 

20230228-125433.jpg20230228-134735.jpg

Edytowane przez keltu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obejdzie się, chyba, że żabką jak tutaj:

 

😀

Tak na marginesie to ciekawi mnie dlaczego masz takie nakrętki przy takich osiach, o ile to oryginalny montaż ... Chętnie się dowiem od kogoś mądrzejszego .

PS. Wąskawy ślad po klockach.

Edytowane przez chudzinki
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to szczęście dziś rano w przednim kole poszło łatwo, w tylnym trochę rozjechałem nakrętkę bo było mocno skręcone, koniec końców udało się, od razu zamówiłem dwie pod klucz do kaset, w swoim rowerze składanym w 2k15 tarcze przyszły właśnie z nakrętką pod klucz do kaset, do teraz nie wiedziałem że są dwa standardy.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niestety nie jest rzadkość. Zaciski (a co za tym idzie klocki) masz dedykowane tarczom sm-rt6x i wyższym numerom (czyli tarczom o grubości 1,8mm i wąskiej powierzchni przeznaczonej pod klocki) a producent roweru (nagminna praktyka) montuje sm-rt5x i niższe numery czyli tercze o grubości 2,0mm o szerokiej powierzchni pod klocki.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakrętkę tarczy, którą widać na zdjęciu z pierwszego posta odkręca się przeznaczonym do tego kluczem Shimano TL-LR11. Wielowpust pod klucz do kaset jest w innych modelach. 
Od zewnątrz masz jeszcze mikroskopijne podejście na klucz od misek zewnętrznych suportów Shimano w najbardziej popularnej wersji. Niemniej jeśli nakrętka jest mocno dokręcona to nie polecam tego rozwiązania, klucz może się łatwo omsknąć. 

Swoją drogą zauważyłem, że wielu "mechaników" nie ma w ogóle pojęcia o tym, że wewnątrz jest podejście na właściwe narzędzie. I odkręcają lockring kluczem do misek, złoszczą się, że nakrętka jest wąska i zalecają takie działania innym.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chudzinki ta nakrętka (skrajnie prawa na poniższej grafice) ma wielowypust na właściwy klucz w środku. Kiedy użyjesz wspomnianego TL-RL11, lockring odkręca się wygodnie i łatwo. 

Niestety Shimano zrobiło też podejście na klucz zewnętrzny. Niestety dlatego, że kołnierz jest bardzo wąski; dodatkowo niektóre klucze haczą o nitowanie tarczy i w efekcie łapią nakrętkę samym końcem. Już nie mówiąc o tym, że większość takich narzędzi nie jest splanowana na końcu co dodatkowo utrudnia opasanie lockringu. Używanie zewn. narzędzia jest możliwe, ale skrajnie niewygodne w porównaniu z wewnętrznym. 

13947.png.43af166e55b1645b701b163663d8b627.png

Edytowane przez Punkxtr
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ masz większe doświadczenie i skoro z jakiegoś źródła wiesz, że ma w środku wypustki to przyjmuję to do wiadomości, ale będzie mnie to nurtować 😀. Przynajmniej się dowiedziałem, że istnieje trzeci rodzaj nakrętek.

EDIT.

To po wypowiedzi @keltu już mnie nie będzie nurtować 😉.

Edytowane przez chudzinki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...