Skocz do zawartości

[Do 10tys] Gravel na wyprawy- dla niskiej osoby


Rekomendowane odpowiedzi

Hej :)

Szukam gravela do 10 tys, ale mam 152cm wzrostu (już nie urosnę), odbijam się od rozmiarówki... rower ma być głównie na wycieczki kilkadziesiąt kilometrów 1x/ tydzień i na kilka wypraw w sezonie w PL i międzynarodowo: sakwy, teren głównie ulica+ zróżnicowany. Na codzień mam inny, więc nie będzie katowany dojazdami po mieście. Na liście życzeń:

- hamulce hydrauliczne

- napęd 2x10 lub 2x11

- widelec karbonowy

- dużo otworów montażowych

- waga ma znaczenie ;)

- byłoby strasznie super jak by były opony bezdętkowe lub opcja ich montażu (nie wiem czy to na każdym się da? Na pewno szerokość opony musi być do dobrania)

do tej pory najbardziej podobały mi się:

Rondo ruut AL1 2x 

Scott speedster gravel 20 (2020)

Merida Silex 600 (wizualnie jakoś nie urzeka)

Kross esker 7.0 lub 6.0 (są w ogole na rynku?)

Cannondale topstone 1 i 2

Trochę się gubię przy wyborze, mam wrażenie że dużo rowerow ma parametry podobne, ale wybór nie jest bardzo duży (napęd i hamulce jak chcę plus ograniczony budżet). Co się sprawdzi w bikepackingu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gestalt 2 albo 2,5 (hydraulika) - rozmiarówka startuje od 152; rowery bardziej szosowe na seryjnej oponie ale wciśniesz 35 albo 32 z błotnikiem. Są oczka na bagażniki (przód i tył). Znajdziesz nawet za pół budżetu, starczy na doposażenie.

Ewentualnie stalowy wariant czyli Nicasio 2 - dość podobny rower do powyższych (stal + hydraulika), opony 37 (Tubeless Ready, cokolwiek to znaczy, ja nie wiem). Znajdziesz poniżej 7 koła. Tu masz aż dwa rozmiary do wyboru.

Na stronie Marina przy rozmiarach jest niebieski znak ? - jak go klikniesz to rozwiną się rozmiary. Nie sugeruj się cenami na tej stronie, w necie są pojedyncze rowery poprzeceniane.

Minusem ww. może być Tiagra ale jest 2x10

W ramie jest raczej mało miejsca, więc będziesz musiał wybierać między bidonami a torbą w ramę - jeśli to ma dla Ciebie znaczenie.

Budżet tylko na rower czy też na wyposażenie, sprzęt turystyczny? Bagażnik (albo dwa), porządne sakwy, może błotniki, jakieś uchwyty i się też zrobi ładna kwota...

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi 😀 

15 godzin temu, Sziva napisał:

Jak na taki wzrost, to popatrz też na ofertę Giant Liv. Rozmiar XS jest dla osób od 150 do 163cm

Nie znalazłam go wcześniej, ale już dodałam do zestawienia :)

15 godzin temu, KNKS napisał:

Speedster Gravel w rozmiarze XS, z rocznika 2020,

Wygląda na razie najlepiej ze wszystkich opcji, ale problem z dostępnością i rozmiarem. No cóż, będę przeszukiwać oferty

15 godzin temu, spidelli napisał:

Na stronie Marina przy rozmiarach jest niebieski znak ? - jak go klikniesz to rozwiną się rozmiary. Nie sugeruj się cenami na tej stronie, w necie są pojedyncze rowery poprzeceniane.

Marin patrzyłam i odrzuciłam przez kwoty na stronie, poszperam za Headlands. Budżet jest na sam rower, bo jest znaczna różnica między tymi za 8 a 10tys. Ale jak uda mi się znaleźć model sprzed 2 lat przeceniony z 10 na 8.5 to więcej zostanie na doposażenie (plus ciuchy, buty, generalnie to nic nie mam). 

Chociemir- Grizzl też miałam na liście i faktycznie jak do nich wróciłam to wyglądają dobrze. Rozmiarowka od 2xs, ale to wystarczająco blisko. Patrzę też na Canyon Grail. Tyko nie widzę możliwości zamontowania bagażnika? Czy źle patrzę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Chociemir napisał:

Dlaczego od 2XS? Przecież występuje 3XS.

A faktycznie, źle spojrzałam. Tylko że 7 suspension, która ma wszystko i którą najchętniej kupiłabym od razu jest od rozmiaru S... zadzwonię tam i zapytam jak to jest, czy niscy muszą jeździć bez karbonowego widelca 🙄

Jeszcze znalazłam Focus atlas 6.8 (ew. 6.7- rozmiar). Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kasari napisał:

zostanie na doposażenie (plus ciuchy, buty, generalnie to nic nie mam). 

Nie pytałem bez powodu, bo co Ci po lekkim rowerze jak wyposażenie też waży. A to lekkie - kosztuje. Średni pomysł szarpnąć się na gravela z karbonu, żeby na nim wieźć najtańszy psiwór z Decathlonu.

Sądzisz, że rower za ~10 koła to dobry pomysł pod sakwy? Nie krytykuję, tak pytam. Zawsze jest jakieś ryzyko uszkodzenia czy kradzieży. Trzeba będzie potem solidne (i lekkie) zapięcie znaleźć ;)

Nie wiem, czy jeździłaś z sakwami ale to trochę inna jazda, łatwiej o glebę (zwłaszcza na piachach, albo w błocie jak się trafi taki odcinek) albo choćby przewrócenie roweru obciążonego sakwami, gdzieś pod sklepem czy na postoju. Jeśli masz to wszystko przemyślane i uwzględnione to ok.

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, spidelli napisał:

Nie wiem, czy jeździłaś z sakwami ale to trochę inna jazda

Jeździłam na obecnym starym trekkingu, który jak się okazało waży 16.5kg. Tam dopakowanie sprzętu sprawiało że ważył pewnie z 25. I wszystko się dało, nawet całkiem komfortowo (oczywiscie uwzględniając treningi i przygotowanie do jazdy).

2 godziny temu, spidelli napisał:

Średni pomysł szarpnąć się na gravela z karbonu, żeby na nim wieźć najtańszy psiwór z Decathlonu.

Nie mam zamiaru oszczędzać na doposażeniu. Nie martw się, temat mam przemyślany, cała strategię i plany podróży też. Wiem jaki sprzęt jest mi potrzebny- na jaki warto wydać a na jaki nie

Wątek nie dotyczy tego typu rozterek, już je rozwiałam.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

On ma w ogóle otwory na bagażnik czy raczej na błotnik - bo na stronie jest tylko info o błotnikach Syncros.

Ortlieb mocowany jest dołem na śrubę M6...

Spójrzcie na ten błotnik w głębi - śruby skierowane do tylu:

https://www.syncros.com/pl/pl/product/syncros-solace-road-eride-fender-set?article=2929140001850

To nie są otwory pod bagażnik....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwory są pod błotniki, ale w sklepie mówili mi że nie bedzie problemu z bagażnikiem... to było jedyne właściwie co mieli mi sprawdzić jak zamawiałam, żeby na 100% dało się zamocować.

No spróbuję z tym bagażnikiem... jak nie to zostanie mi bikepacking.

Generalnie to nie ma praktycznie graveli z opcją na bagażnik, naszukalam się jak kupowałam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj są są gravele z oczkami na bagażnik ale coś Ci nie podeszły ;)

Masz jeszcze opcję z bagażnikiem Topeak mocowanym opaskami do tylnego trójkąta, to chyba lepsze niż bagażnik na sztycę...

https://www.centrumrowerowe.pl/bagaznik-rowerowy-tylny-topeak-tetrarack-r2-pd25141/

Jakby brakowało miejsca na jakieś mega-wyprawy to jest jeszcze opcja kombinacji z przyczepką ale tego tematu nie jestem w stanie rozwinąć.

 

Bikepacking ma też swoje wady, poza pojemnością jest też upierdliwy przy pakowaniu/rozpakowaniu. Sakwy wynosisz z noclegu i zakładasz na rower, a torby troczysz, dociągasz paski... w tym czasie sakwiarze Cię popędzają :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym konkretnym rowerze:

W dniu 24.01.2023 o 11:00, spidelli napisał:

na stronie jest tylko info o błotnikach Syncros

 

W dniu 22.01.2023 o 15:17, c1ach napisał:

Jak wygląda bagażnik tylny do tego roweru? Nie mogę znaleźć. On ma otwory montażowe skierowane w przód

Bo to są otwory pod bagażnik Syncros właśnie, który ma śruby "w tył".

Jeśli tylny trójkąt ma przy osi otwór na śrubę M6 (a taka jest w specyfikacji Ortlieba) to można tego Quick Racka założyć.

Nie montowałem nigdy błotników, więc nie wiem na 100%. W moim rowerze przyglądałem się otworom na przednim widelcu i te pod błotnik mają mniejszą średnicę niż oczko na goleni na bagażnik i stąd moja wątpliwość. Skoro Scott odstawił taki numer z oczkami do przodu to pytanie jaka jest śruba dołem.... Ale może się czepiam 🤔

Nie przesądzam, że ten konkretny Quick Rack nie przypasuje. Stwierdzam, za stroną producenta, że to są otwory przewidziane na konkretny błotnik.

Jeśli sklep to rzetelnie sprawdził to na pewno nie ma problemu.

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, clavdivs napisał:

Czym się różnią otwory pod blotnik od tych pod bagaznik?

Do blaszki z otworem zamontowanej między widełkami montuje się błotnik. Śrubami z czarnym łbem montuje się do widełek bagażnik(po drugiej stronie jest identyczny otwór). Tak to wyglląda w Fuji Jari.545611255_Screenshot_20230126_140854_SamsungInternet.thumb.jpg.639e8ca1a14c927163d2c644969bbfb7.jpg

Edytowane przez Yarooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 25.01.2023 o 20:42, spidelli napisał:

Masz jeszcze opcję z bagażnikiem Topeak mocowanym opaskami do tylnego trójkąta, to chyba lepsze niż bagażnik na sztycę...

https://www.centrumrowerowe.pl/bagaznik-rowerowy-tylny-topeak-tetrarack-r2-pd25141/

Dzięki za podesłanie, jak nie da się zamocowac Ortlieb to dużo lepsza propozycja niż te tylko na sztycę. 9kg udźwig też zrobi robotę. Będę próbować w przyszlym miesiącu, faktycznie to nie taka prosta sprawa... oby pasował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Scott nie udziwnił z tym Syncrosem to pewnie spokojnie wejdzie ten Ortlieb. Może to ja robię z igły widły :)

Thule ma jeszcze bagażnik podobny do Topeak, tylko oni trochę pojechali, bo najpierw musisz kupić coś a'la bagażnik bazowy, a potem drugi - pod sakwy co absurdalnie podraża imprezę. Nie rozwijam tematu, bo na razie nie ma potrzeby :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Udało się dopasować bagażnik z crosso, najzwyklejszy, wystarczyło zmienić zacisk sztycy 😁

Gravel już po pierwszej wycieczce, prawie 400km z sakwami po górach i singletrackach, ponad 2000m przewyższeń, sprawdził się wspaniale. Jedynie jest tak lekki, że przy sakwach z tyłu muszę jeszcze pomyśleć o dociążeniu przodu, dla równowagi:)

  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...