Skocz do zawartości

[Zegarek] sportowy Polar Grit x - dlaczego już go nie polecam


spidelli

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chcąc pozbyć się problemu ze źle działającym barometrem w funkcji pomiaru wysokości, postąpiłem zgodnie z mailową poradą ze strony dystrybutora - przywróciłem ustawienia fabryczne. Niestety, pierwsza aktywność po tej czynności - rower - i znowu to samo - zaczynam idealnie, na 253 m npm, wracam pod dom po 35 minutach i jestem na 184 m npm.

Kolejna aktywność - bieganie: 6 km, powrót pod dom. Zaczynałem na 291 m npm. (tym razem autokalibracja się nie spisała), wróciłem na 212 m  npm. po niecałych 6 km i 37 minutach.

Mimo że wielokrotnie myłem zegarek dość dokładnie wodą, postanowiłem sprawdzić sposób podpatrzony na reddicie - wrzuciłem Polara na kwadrans do ciepłej wody z mydłem (zabrudzenie czujnika). Dziś wybrałem się na rower i zrobiłem dodatkowo jeszcze jedną rzecz, której zwykle nie robię - kilkakrotnie odczytywałem będąc w trasie bieżącą wysokość - co wymaga przeklikania kilku pół danych w zegarku. Ponad 3 godziny jazdy, 70 km i jak zaczynałem na 246,9 m npm., tak skończyłem na 264 m npm. Punkt odniesienia to 253 m - wg geoprtalu. Tym razem rozrzut jest dla mnie akceptowalny.

Pytanie, czy zadziałała woda z mydłem? Chociaż to jak na razie jednostkowy w ostatnim czasie - odkąd powstał ten wątek - poprawny pomiar.... Pozostałe to farsa.

Jest jeszcze inna opcja - wyłączenie pomiaru w ustawieniach wysokości. Spodziewam się, że wtedy zegarek będzie opierał się wyłącznie o wysokość z gps - tak jak mój poprzedni model - Vantage M (podstawowy model).

Generalnie wciąż uważam, że gdyby Polar przyłożył się do tematu i dodał trzecią kalibrację, na koniec aktywności, to nikt nigdy nie podniósłby wątku źle działającego barometru...

Ewidentnie spieprzyli coś w ostatniej dużej aktualizacji, tej która dodała sterowanie muzyką.

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przebiegłem nieco ponad 5 km - spod domu na OSiR, kilka kółek po bieżni i powrót. Barometr powrócił niestety do swojej "normy" - zacząłem od 255,9 m npm. a wróciłem po 31 minutach na 191 m npm.

Dlaczego o tym piszę? Bo takie dane z treningu, jak poniżej, to generalnie bzdury:

437468817_Zrzutekranuz2022-10-2520-58-34.thumb.png.1bc83e00c3bb37f7e04cf7ca5e4185f1.png

W tym wypadku mamy względnie poprawny pomiar tętna i dystans. Wzniesienia to już fantazje niesprawnego barometru. Cała taka sesja jest warta funt kłaków :)

Pomyślcie, jak bardzo Wasz rzeczywisty trening odbiega od bajek w serwisie PolarFlow - po tygodniu albo po miesiącu, kiedy takie rozjazdy się nakładają. W dodatku zegarek wymyśla, że np. macie regres albo progres albo przeciążenie. W oparciu o tak precyzyjne pomiary, jakie tu demonstrowałem :D

 

Generalnie nie chce mi się już pisać w tym wątku. Polar Grit X to dość droga zabawka. Mierzy dystans, tętno (chociaż rzadko bo rzadko ale zdarza się, że nie mierzy a zmyśla), barometr nie działa, a w serwisie PolarFlow produkowane są bajki dla naiwnych. Ten zegarek nie jest wart nawet połowy nominalnej wartości.

Jeśli kupicie opaskę czy zegarek za 300 zł to pewnie też dostaniecie kupę bzdur z algorytmu. Ale przynajmniej sporo kasy zostanie Wam w kieszeni.

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcje są takie:

a) opylić :)

b) opylić jako wadliwy

c) wyłączyć pomiar i polegać na odczycie z mapy

d) odesłać na odpłatny serwis (kilka stówek, efekt nieznany)

e) czekać na aktualizację, może to naprawią

f) olać.

Generalnie frustruje mnie ta sytuacja. Z drugiej strony - ostatnie jazdy na rowerze bez spiny, bez fetysza stref były całkiem przyjemne.

Produkuję się tu trochę dla ostrzeżenia innych. Szkoda kasy na zabawki. Są tańsze, równie "precyzyjne".

 

 

 

 

Edytowane przez spidelli
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś raz jeszcze zajrzałem na geoportal. Zaczynam i kończę trening na 254 m. npm. Biegnę ok. 1 kilometra na OSiR, tam kilka kółek po tartanie i powrót tą samą drogą. Płyta boiska wokół której biegam to - wg geoportalu - 236 m npm. 18 metrów różnicy.

Tymczasem dziś:

394287473_Zrzutekranuz2022-10-2720-29-57.thumb.png.c7cdcf459246999aa56f3f96417d3ca6.png

2027966796_Zrzutekranuz2022-10-2720-29-18.thumb.png.7a5003b1ae0812d4f7249dfe244a5dbc.png

 

Dla porównania - rok 2019, podstawowy model Polara - Vantage M (ten który nawet nie miał dźwięku, pomiar wysokości - z mapy, wg gps). Trasa oczywiście ta sama:

736517860_Zrzutekranuz2022-10-2720-45-03.thumb.png.83b9d9e81949515caf74e4131ede488d.png

1141747293_Zrzutekranuz2022-10-2720-45-34.thumb.png.6bf4ab48f7468930e93303ed8a37afff.png

Wykres nie jest idealny, w sumie w ogóle nie widać że większość biegałem po płaskim na bieżni ale przynajmniej z grubsza miejsce startu i zakończenia pokrywa się co do wysokości npm. A Vantage M był ponad dwukrotnie tańszy.... :D Przy okazji - niezły rozjazd na kaloriach między tymi dwoma aktywnościami :D Widocznie tak już jestem wybiegany, że z Grit X frunę....

Najgorsze jest to, o czym już pisałem - małe szanse na feedback do producenta. Problemy z formularza wpadają z automatu do krajowego przedstawiciela, który co najwyżej zaproponuje przywrócenie zegarka do ustawień fabrycznych, a w dalszej kolejności - serwis (w moim przypadku już pogwarancyjny więc odpłatny). Ewentualnie zapewnienie, że przekażą sugestie do producenta. Jedna, mała aktualizacja softu z autokalibracją na koniec sesji i problem by zniknął...

Ale skoro sami tak ustawili system, że można sobie pisać do woli, to trudno. Za to też stawiam dużego minusa Polarowi.

Jestem też pewien, że zniechęciłem skutecznie znajomego, który szukał następcy dla swojego Polara M 430. Teraz trenuje z Garminem :D

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejni "zadowoleni" klienci:

https://www.reddit.com/r/Polarfitness/comments/t50cyb/polar_grit_x_altidude_calculation_adjusting_bug/

 Wybaczcie google translejta:

Cytat

Mieszkam na poziomie morza (2 bloki od Pacyfiku) i ostatnio kilka razy ręcznie kalibrowałem. Jednak jakoś spacer po moim słynnym płaskim rodzinnym mieście pokazał w zeszłym tygodniu zmianę wysokości o 100 metrów.

Cytat

mam taką samą obserwację, nawet przy ręcznej kalibracji przed ćwiczeniem zegarek ma tendencję do odczytywania nieregularnych zmian wysokości;

Cytat

Chciałem poruszyć ten temat, aby wszyscy wiedzieli, że dzisiaj skontaktowałem się z obsługą klienta w sprawie tego błędu. Potwierdzili, że są świadomi tej regresji od 2.0.12, ale nie ma ETA na poprawkę…

To są wpisy sprzed 8 i 5 miesięcy...

 

A tu jeszcze ciekawostka - wpis naszego forumowego Kolegi lukasamd:

https://www.reddit.com/r/Polarfitness/comments/qpdp3e/after_vantage_m_and_grit_x_why_i_leave_polar/

 

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej, dobiłem się do centrali Polara ale oni też niezmiennie radzą odesłać mi zegarek na weryfikację do serwisu. Jeśli ma to być odpłatna procedura to nie ma sensu, bo wymiana elektroniki to ok 500 zł a to przecież niezła zaliczka na nowy zegarek.

Ale głównie chciałem napisać o czymś innym. Byłem ostatnio w górach. Wdrapałem się na szczyt, stanąłem przy kamieniu, na którym podana była wysokość - 2076 metrów, spojrzałem na zegarek - coś ok. 2080 metrów. Niewielka różnica, prawda?

Skoro jednak znam swoją dokładną wysokość, a przede mną jeszcze więcej jak połowa wycieczki, to czemu nie skalibrować barometru ręcznie? To pewnie kilka kliknięć, raptem 4 metry.

Niestety, jakiś geniusz wymyślił, że kalibracja przebiega od 0. Czyli od 0 do 2076 :D Chwilę to trwa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo to bardziej ufam tabliczce niż zegarkowi.

Zobacz sam - rundka po plaży, na bosaka, tak że fale obmywały stopy:

 

Screenshot_20221201-111940.thumb.png.2ea1b7771c0c68307a1c762eebbac517.png

A tu ten światowej sławy barometr:

Screenshot_20221201-111954.thumb.png.5f993326a32bd95a068fbfb01e3e9488.png

Zbiegłem 15 metrów w dół, w tym 6 poniżej poziomu morza 🤣

Wracając do wysokości górskiego szczytu:

Cytat

Schneeberg – wybitny masyw w Północnych Alp Wapiennych, położony w odległości około 65 km w linii prostej na południowy zachód od Wiednia. Wysokość najwyższego wierzchołka (Klosterwappen) wynosi 2076 m n.p.m.

 

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak samo jak wysokość 🤣

A serio:

https://suport.polar.com/e_manuals/grit-x/polar-grit-x-user-manual-polski/content/running-power-from-the-wrist.htm?Highlight=Moc

Bierze pod uwagę kilka czynników, w tym wskazania barometru czyli niewiele się pomyliłem co do użyteczności tych liczb ... (bo danymi ich nie nazwę).

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem nad Suunto, czytałem o problemach, nawet sobie kilka treningów przerzuciłem z Polar Flow do Suunto app. Wczoraj kręciłem całe 15 minut na trenażerze, w Polar Flow mam rower stacjonarny (choć ikonka wygląda jak rower na rolkach - czyli to co dokładnie robię :D ).  W Suunto moja aktywność to "kolarstwo halowe" :D

Generalnie widzę, że cała Wielka Trójka czyli ww i Garmin mają swoje problemy. Spędzam sporo czasu na reddicie i powiem szczerze, że każdy ma zady i walety i wcale nie ułatwia to wyboru. To zresztą padło już w tym wątku - o tych wadach ;)

Warto wiedzieć o tym i mieć dystans zarówno do pomiarów z zegarka, jak i wyników w aplikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polar ma dużo bardziej rozbudowaną platformę (Flow).

Pływałeś z nim na basenie? Jak Ci zlicza przepłynięte długości? Żona ma Vantage 3 i jej praktyczni nie zlicza (pływa lepiej ode mnie :D). U mnie nie ma z tym problemu.

Na Reddit też jest sporo napisane na ten temat, a suport Polara radzi, żeby nauczyć się lepiej pływać :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie pływam, ot tyle co latem, na urlopie i to w wodach otwartych. Na pierwszej stronie są zrzuty moich "pomiarów"; generalnie tylko kraula ma zliczać poprawnie, bo zegarek musi mieć kontakt z satelitami. Moje pływanie to żabka, z przerwami na zatrzymanie się i wystawienie zegarka ponad wodę, zdecydowanie więcej czasu potrzeba, niż ruch ręką w kraulu, a i tak ślad wygląda jak trop pijanego węża.

Brat mi wspominał, że jego Apple Watch (numerku nie pamiętam) dość dobrze ogarniał pływanie w basenie. Miał tylko tę wadę, że bateria znikała w oczach :)

Co do tej platformy to fakt, wygląda imponująco. Tylko jeśli zegarek źle mierzy tętno czy wysokość, to jak brać wyniki z Flow na poważnie? Do tego dziwne odczyty snu - i na tej podstawie powstaje obraz Twojej kondycji ;)

Do tego apka na telefon to taka proteza, pełna funkcjonalność to apka + serwis webowy (analizy). Z poziomu samej apki to można dodać sobie cel treningowy, interwał czy trasę ale trasę trzeba najpierw wyrzeźbić w Komoocie. W Suunto trasę można stworzyć w aplikacji, podobnie interwał. Czyli apka jest w 100% funkcjonalna. Ale nie wyobrażam sobie, żebym nie mógł usiąść przed ekranem 24" żeby pobawić się statystykami...

Narzekam na ten Polar Flow, uważam, że moje dane treningowe są guzik warte ale fajnie, że mam wszystkie swoje treningi ale i dłuższe wycieczki w jednym miejscu. Taki "vendor locking" to jednak skuteczny sposób na zatrzymanie użytkownika. Zanim kupiłem Vantage M (miałem go przed Grit X) używałem Forerunnera 45. Do Garmin Connect przeniosłem wtedy wszystkie swoje aktywności sprzed epoki zegarków czyli głównie Runtastic. Po tygodniu FR 45 umarł, odzyskałem kasę i poszedłem w Polara, znowu przenosząc ręcznie aktywności z Garmin Connect...

Oczywiście, gdybym zmienił zegarek to wcale nie oznacza, że mam zlikwidować konto w Polar Flow, tak jak nie zlikwidowałem konta w Garmin Connect.

Podoba mi się ten nowy Suunto 9 Peak Pro, za wyjątkiem ceny :) Na placu jest jeszcze Forerunner 255 albo 955 (szkoda, że ten solarny taki drogi) albo Instinct 2.

I Vantage V2 też biorę pod uwagę :P - ze względu na mocne przeceny niektórych modeli.

 

 

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...