Skocz do zawartości

szy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Foty z oddanej do użytku pod koniec 2019 roku trasy rowerowej po Mierzei Wiślanej prawdopodobnie widzieliście wszyscy. Zdjęcia z niej regularnie pojawiały się w różnych miejscach w zeszłym roku. Nic dziwnego, bo efektowny odcinek przed Krynicą Morską to na bank jeden z tych najładniejszych na naszym wybrzeżu:

efektowny-odcinek-trasy-rowerowej-kolo-k

najpiekniejszy-fragment-trasy-rowerowej-

trasa-rowerowa-po-mierzei-wislanej-z-lot

trasa-rowerowa-kolo-krynicy-morskiej-na-

mierzeja-wislana-kolo-krynicy-morskiej-m

 

Z Gdańska mamy blisko, więc zaglądaliśmy kilkukrotnie - z naszych wizyt w poprzednim i w tym roku zrobił się prawie kompletny przewodnik po atrakcjach Mierzei Wiślanej i o samej trasie rowerowej, którą można w te miejsca dojechać, zapraszam:

👉 Szlak rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej, Mikoszewo-Piaski (Znajkraj)

Trasa rowerowa R10 - Mierzeja Wiślana

 

Trasa ma 52 kilometry długości - tyle wynosi odcinek z Mikoszewa przez Sztutowo, Kąty Rybackie, Krynicę Morską do Piasków, pod samą granicę polsko-rosyjską. To taki dystans, który jednym pozwoli skoczyć tam i z powrotem jednego dnia, a innym spędzić na trasie cały weekend z noclegiem w Krynicy lub Piaskach. Jeśli ktoś się najeździ głównym przebiegiem, można go nieco modyfikować w kilku miejscach, można włączyć się do niego w połowie przyjeżdżając gdzieś z Żuław i można też w Krynicy Morskiej wsiąść na statek i przepłynąć do Tolkmicka lub Krynicy Morskiej i wracać drugą stroną Zalewu Wiślanego. 

Ta ostatnia opcja jeszcze odrobinę niedomaga, bo obydwaj armatorzy - tramwaj wodny "Kutrzeba" do Tolkmicka i Żegluga Gdańska do Fromborka - dość chimerycznie podchodzą do tegorocznych rejsów. To trzeba zawsze sprawdzać przed wyjazdem by nie zostać zaskoczonym na miejscu. Jak my, którzy podczas jednego z wyjazdów zmuszeni byliśmy szukać "własnego" transportu przez Zalew do Fromborka.

Sama trasa niemal w całości to leśny szuter. Czasem bardzo przyjazny, równy, czasem z niewielkimi koleinami tam, gdzie na trasę - mimo oznaczeń drogi rowerowej - przemycają się samochody. W Sztutowie, Kątach i Krynicy - odrobina miejskich klimatów, czyli kostka, asfalt, itp. Przed samą Krynicą Morską - długi efektowny odcinek po nawierzchni żywiczno-mineralnej. Po 40 kilometrach na szutrze, zawsze mam wrażenie ogromnej lekkości i wręcz płynięcia na niewielkich leśnych podjazdach w tamtej okolicy.

Można też całość podzielić na trzy różne części. Do Sztutowa jest dość spokojnie, płasko, poszczególne fragmenty są przeważnie długimi prostymi. Od Sztutowa do Krynicy trasa kręci na boki i góra-dół, by za Krynicą do Piasków znowu się uspokoić. 

Na zdjęciach w różnych porach roku cała trasa wygląda tak - chronologicznie, od Mikoszewa do Piasków, od szlabanu do szlabanu:

poczatek-trasy-rowerowej-w-mikoszewie-mi

trasa-rowerowa-eurovelo-10-w-pomorskiem-

trasa-rowerowa-kolo-jantaru-mierzeja-wis

szlaban-na-drodze-rowerowej-kolo-jantaru

trasa-rowerowa-w-okolicach-stegny-mierze

lesna-trasa-rowerowa-mierzeja-wislana-mi

rower-r-raymon-tourray-6-na-mierzei-wisl

rowerzysci-na-trasie-rowerowej-kolo-steg

wjazd-na-lesna-droge-rowerowa-w-sztutowi

droga-rowerowa-kolo-katow-rybackich-mier

zroznicowana-trasa-rowerowa-po-mierzei-w

szlak-rowerowy-r10-miedzy-sztutowem-a-ka

zjazdy-i-podjazdy-na-mierzei-wislanej-mi

mierzeja-wislana-zakaz-wjazdu-dla-rowerz

droga-rowerowa-za-katami-rybackimi-na-mi

droga-rowerowa-na-mierzei-wislanej-przed

droga-rowerowa-na-mierzei-wislanej-nad-z

r-raymon-tourray-6-na-mierzei-wislanej-m

lesny-odcinek-drogi-rowerowej-na-mierzei

szlak-rowerowy-r10-na-mierzei-wislanej-p

nawierzchnia-mineralno-zywiczna-drogi-ro

mineralno-zywiczna-droga-rowerowa-kolo-k

droga-rowerowa-kolo-krynicy-morskiej-nad

szutrowa-droga-rowerowa-kolo-krynicy-mor

trasa-rowerowa-do-piaskow-na-mierzei-wis

koniec-trasy-rowerowej-mierzei-wislanej-

 

Tyle o samej trasie. A wokół jest też kilka ładnych lub ciekawych miejsc do zobaczenia. Do tych najciekawszych należy na pewno rezerwat kormoranów "Kąty Rybackie", z wciąż powiększającym się obszarem lasu, jaki niszczą swoimi odchodami i resztkami pożywienia ptaki.

umierajacy-las-w-rezerwacie-katy-rybacki

las-w-rezerwacie-katy-rybackie-na-mierze

 

Jest przekop Mierzei Wiślanej, na który bez względu na emocje polityczne, wypada patrzeć jak na niezwykłą budowlę hydrotechniczną. Tu polecam punkt widokowy na zachodnim skraju lasu, nie na wschodnim, gdzie mieści się ten "oficjalny".

budowa-przekopu-przez-mierzeje-wislana-m

przekop-mierzei-wislanej-z-gory-mierzeja

budowa-przekopu-mierzei-wislanej-mierzej

 

A za Krynicą Morską, gdzie niedaleko od siebie znajdują się dwa punkty widokowe - Wielbłądzi Garb i góra Pirat, polecam ten drugi. To świetna wieża obserwacyjna z widokiem na Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany jednocześnie, która w dodatku idealnie nadaje się do rozstawienia tam namiotu. i do której biegnie kilkusetmetrowy klimatyczna leśna droga.

wieza-obserwacyjna-na-gorze-pirat-na-mie

sciezka-prowadzaca-do-wiezy-obserwacyjne

 

Jeszcze kilka obrazków z Mierzei Wiślanej:

przystan-plazowa-lodzi-rybackich-w-janta

rower-turystyczny-r-raymon-tourray-6-na-

sarna-z-mierzei-wislanej-mierzeja-wislan

rowerem-po-plazy-na-mierzei-wislanej-mie

latarnia-morska-w-krynicy-morskiej-mierz

piaszczysta-sciezka-na-gorze-pirat-mierz

dzieciol-duzy-z-mierzei-wislanej-mierzej

raymon-na-mierzei-wislanej-mierzeja-wisl

stop-znak-na-koncu-ostatniej-polskiej-pl

znaki-eurovelo-10-w-krynicy-morskiej-mie

 

Po więcej zapraszam na Znajkraj :)

Szy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej przykro, że już pojawiają się takie powiaty w głębi kraju, które sobie świetnie z tym radzą. Na przykład pobliski powiat toruński, gdzie powstały dziesiątki kilometrów całkiem sensownych dróg rowerowych poza miejscowościami. 

Niedawno też oglądaliśmy ddry na Żuławach, gdzie gminy Nowego Dworu Gdańskiego i Malborka też budują trochę takiej bardzo podstawowej infrastruktury dla rowerów. 

Długa droga (rowerowa 😎) przed nami. 

Szy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że niewiele osób z Was zajrzy na bloga, więc tu jeszcze wspomnę o tym, że R10 w tym dotychczasowym wydaniu już nie jest tym, czym się wydaje 😏

Cytując siebie z bloga:

Cytat

 

Otóż w wyniku dużego projektu unijnego "Biking South Baltic!" [...] symbol R10 odesłano do lamusa i zastąpiono nazwą EuroVelo 10. A przynajmniej tak zrobiło Pomorze Zachodnie.

Pomorskie wybrało inne, raczej nieintuicyjne podejście: zamiast zastąpić stary symbol R10 nową nazwą EuroVelo 10 i przestać używać symbolu R10 w ogóle, zaczęło nazywać w ten sposób szlaki łącznikowe, jakie łączą okolice z trasą wokół Bałtyku. Jednym z takich szlaków łącznikowych jest właśnie trasa po Mierzei Wiślanej. I o ile znaki R10 na Mierzei Wiślanej specjalnie nie zaskakują (wciąż to linia bałtyckiego wybrzeża), to ich obecność w Słupsku czy Pruszczu Gdańskim może kogoś, kto na bieżąco nie śledzi rozwoju turystyki rowerowej w Polsce, zaskoczyć.

 

Czyli mamy taką sytuację:

* na Pomorzu Zachodnim stary R10 to nowy EuroVelo 10 (z niewielkimi zmianami związanymi z wytyczeniem lepszych przebiegów często po nowych ddrach),

* w Pomorskiem R10 nazywa się teraz szlaki boczne dochodzące do nowego przebiegu EuroVelo 10, czyli mamy jeden R10 na Mierzei Wiślanej, drugi R10 na Mierzei Helskiej, trzeci R10 ze Słupska, czwarty R10 z Pruszcza Gdańskiego - wszystkie opisano tym samym symbolem.

Tę sytuację z Pomorskiego symbolicznie pokazuje ta tablica:

tablica-informacyjna-szlakow-eurovelo-10

... EuroVelo 10 w jedną stronę, R10 w drugą.

 

Więc na Pomorzu Zachodnim powiedzenie, że jechaliśmy szlakiem R10 wzdłuż wybrzeża wciąż może mieć sens. Ale w Pomorskiem - jak widać - to już nieco bardziej skomplikowane.

Szy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...