Skocz do zawartości

[Hamulce] Shimano Deore M6100 vs Sram Level t


Lextalionis

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Zamówiłem nowy rower, który jest w drodze do mnie. Fabrycznie wyposażony jest w hamulce SRAM Level T.

W zeszłym sezonie kupiłem nowy komplet Shimano M6100 z tarczami SLX RT66 no i teraz się zastanawiam co lepiej zrobić. Stary rower sprzedać z kompletem Shimano czy pozamieniać je miejscami. Wypadłem z obiegu rowerowych aktualności w momencie kiedy standardem były jeszcze koła 26" więc nie potrafię stwierdzić, które będą lepsze.

Wypowiadajcie się o plusach i minusach jednych i drugich oraz dajcie znać jeżeli chcecie pomóc ale potrzebujecie jeszcze dodakowych informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, to przerabiałem przy montażu. Oprócz samej obejmy mają taką jakby stopkę i musiałem sporo nakombinowac z manetkami Deore z monitorkiem żeby to w ogóle dało się używać.

Tutaj raczej nie powinno być bo manetka przerzutki będzie jedna i nie ma monitorka. Chyba, że manetka GX od srama nie będzie chciała współpracować. Zobaczymy...

W każdym razie M6100 > Level T?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim się wydaje że jak hamulce wyrywają z butów to jest super. Niestety to tylko pozorna jakość. Jeśli chodzi o shimano to najlepsze są XTRy bez serwa, bo mają dokładnie wyczuwalną modulację, punkt blokowania. Mowa o normalnym rowerze, ni takim grawitacyjnym z użyciem wyciągu 😉

Z każdych hydraulików da się wiele wycisnąć, tylko trzeba chcieć. Pokombinować z klockami. Kotwice to nie mój klimat. Chcę zablokować, naciskam mocniej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez wiele lat jeździłem na v-brake i nigdy nie narzekałem. Nie było żadnych wyjazdów w góry więc dozowanie siły hamowania spokojnie wystarczało. Potem były Formule K18 i byłem bardzo zawiedziony (trafił mi się jakiś 'kopnięty' egzemplarz) bo najzwyczajniej w świecie nie hamowały - nawet przy dociskaniu klamki na siłę do kierownicy nie były wstanie zablokować koła. Żaden serwis, wymiana elementów nie pomogły. Potem była długa, długa przerwa w jeździe i w zeszłym sezonie kupiłem nowe Deoreki. Zasadniczo jestem zadowolony. Siły mogło by być odrobinę więcej ale nadal mam oryginalne klocki więc podejrzewam, że tam leży przyczyna.

Całość tematu sprowadza się do tego, że będę w posiadaniu dwóch zestawów i nie wiem, które sobie zostawić. Mógłbym pojeździć na Levelach T i porównać sam, ale przy sprzedaży zawsze to plus że heble nie używane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, bogus92 napisał:

@wkg hamuję nimi i wszystko jest ok. Demonami mocy może nie są, ale działają dobrze.

Nie będę się spierał. Ale dla mnie hamulec w mtb przy naprawdę mocnym naciśnięciu musi postawić dęba. Jeździłem kilka razy z tymi Levelami i po prostu odbierałem to jak tragedię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przerabiałem przeróżne hamulce shimano, wszystkie sramy/avidy, wysokie modele formuła, magury, tektro czy hayesy. Kompletnie nie rozumiem czemu czepianie się modulacji w Shimano. To wyłącznie kwestia przyzwyczajenia. Nigdy w Shimano nie brakowało mi modułacji za to w wielu innych w tym wychwalanych magurach zwykłe brakowało właśnie działania zaraz po dotknięciu klamki.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wracając do porównania. Modulacja Shimano (podobno jej nie ma) jakoś niegdy nie sprawiała mi problemów. Trochę trudno mi sobie wyobrazić żeby komuś sprawiała. To jak hamulec i sprzęgło w aucie - pamięć mięśni się dostosowuje i tyle. Raz stanąłem dęba i o mało co nie zleciałem na pysk - i cale szczęście. Inaczej wyladowałbym pod kołami i20 z Panią która się zagapiła na skręcie. Ładna była.

Natomiast kilka razy jeździłem na rowerach z Levelami. I to po prostu nie hamuje - trzeba cisnąc ile sił to trochę spowalnia. Za to sprzedawcy na pytanie "czy te hamulce sa popsute" odpowiadali. Nie, przeciez to nie Shimano.

Tyle moich impresji. 

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem sprzedawców z tym pytaniem powoli się kończy jak kończy się era wciskania badziewia przez Srama. SX powoli znika u wielu marek zresztą NX też tak jak i znikają nagminnie dawniej wciskane Levele. Już nawet cześć marek pomimo, że nadal wsadzili SX'a/NX'a to jednak dają hydraulikę pozagrupową od Shimano. Levele nie są jakoś tragiczne ale przegrywają tam gdzie trzeba hamować solidniej. Wady hamulców nie wychodzą przecież przy jeżdzie po płaskim. I jak napisał jeden z przedmówców dochodzi awaryjność i łatwość obsługi. Level to synonim kiepścizny jak kiedyś Avid. Ja się cieszę bo może to zmobilizuje Srama do lepszego produktu bo jak chcą to potrafią zrobić bardzo dobre hamulce. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bogus92 napisał:

Nawet v-ki noname bez problemu to robią. Wystarczą sensowne klocki.

Wystarczy żeby ramiona nie były z jakiegoś sensownego materiału a nie z gumy :D

Panowie, dzięki za podpowiedzi. Być może ktoś jeszcze będzie chciał się włączyć do dyskusji ale na ten moment jeżeli Shimano dadzą radę się zamontować to będzie zamianka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...