Skocz do zawartości

[rower] Elops Single Speed czy z przerzutkami? Dla kobiety


meya

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Po prawie roku na pożyczonym od znajomego rowerze nadszedł czas na kupno swojego (tyle lat straconych bez jeżdżenia!) ;) 

Wpadł mi w oko decathlonowy Elops Single Speed 500:

https://www.decathlon.pl/p/rower-miejski-elops-single-speed-500/_/R-p-306292?mc=8549624

Dopiero potem o nim poczytałam i czy taki rower działa jak popularny niegdyś składak czy rowery miejskie do wypożyczania? Czyli nie ma przerzutek, można hamować pedałami i np. stojąc na światłach nie można sobie przekręcić pedału do przodu bez ruszania, żeby wystartować z prawej nogi? Przy miejskim rowerze brak takiej możliwości mnie wkurzał :icon_lol:

Czy nadaje się tylko na asfalt? Rower służy mi do przemieszczania się po mieście, jeżdżę w 99% po chodnikach, ale zdarza mi się pojechać ze znajomymi na wycieczkę po szutrowych drogach/lesie, ale to częstotliwość max 1-2x/m-c. Widzę, że ma dość cienkie i gładkie opony.

Czy będę miała problem z podjazdami (takie miejskie przewyższenia) jeśli teraz na zwykłym rowerze z przerzutkami męczę się mimo codziennego jeżdżenia? ;) 

Czy macie jakieś polecenia innych rowerów (z przerzutkami też oczywiście)? Może ktoś ze Śląska ma do sprzedania używkę?

Zależy mi aby był niskobudżetowy (do 1000 zł) i z wyglądu minimalistyczny i niepozorny ;) 

Przypinam go w różnych miejscach na mieście i nie chcę, żeby rzucał się w oczy. Pod pracą stoi bezpiecznie, ale godzinami w różnych warunkach pogodowych.

Fajnie jakby był lekki, bo wnoszę go na 1 p., ale teraz mam stalowego zwyklaka, który ma pewnie z 15 kg.

Możliwość zamontowania bagażnika to mus.

Może być damka, ale nie musi (teraz jeżdżę na męskim z małą ramą).

Mam 160 cm/49 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, keltu napisał:

A baranka odrzucasz? Do miasta jak znalazł, i w przeciwieństwie do męskiego RC100 ten już ma normalne klamkomanetki no i waży niecały 11kg w twoim rozmiarze (XS), chociaż może i S'ka była by w porządku trzeba by sobie przymierzyć.

ROWER SZOSOWY TRIBAN EASY D TRIBAN | Decathlon

Wolałabym normalną kierownicę (choć na takim nigdy nie jeździłam) ;) 

Zmieniłam cenę, bo jednak muszę dokupić potem porządne lampki, bagażnik itp. to wyjdzie już za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, meya napisał:

Czyli nie ma przerzutek, można hamować pedałami i np. stojąc na światłach nie można sobie przekręcić pedału do przodu bez ruszania, żeby wystartować z prawej nogi?

Przerzutek/przerzutki nie ma, ale możliwości hamowania pedałami też nie ma. Drugie części pytania nie rozumiem.

 

56 minut temu, meya napisał:

Czy będę miała problem z podjazdami (takie miejskie przewyższenia) jeśli teraz na zwykłym rowerze z przerzutkami męczę się mimo codziennego jeżdżenia? ;) 

Jazda na każdym rowerze męczy... Co kto lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@meya: będziesz mogła przekręcić pedał do startu z prawej nogi - nie ma takiej możliwości przy hamulcu typu torpedo, gdzie hamujesz przez cofnięcie pedałów.  Standardowe opony raczej przeznaczone na utwardzone nawierzchnie, zawsze można wymienić na gumy w tym samym rozmiarze ale z bardziej agresywnym bieżnikiem na szutry.  

Problem z podjazdami - możliwe.  W rowerze bez przerzutek potrzebny jest kompromis pomiędzy podjeżdżaniem a szybkością - jeśli chcesz mieć łatwy bieg na górki nie osiągniesz zawrotnych prędkości na zjazdach / płaskim.  Generalnie taki rower jest lżejszy a więc możliwe że będzie Ci łatwiej, singlowy napęd nie posiada strat oporu wynikających z pogiętej linii łańcucha wokół przerzutki a co za tym idzie minimalnie zwiększonego oporu na korbach.  Serwis takiego roweru jest łatwiejszy i tańszy.  Niestety nie ma tam opcji zamontowania bagażnika na tył, pozostaje mały na przód typu montowany na kierkę/heble/ośkę.  Jeśli zaś o rozmiar chodzi to jesteś na granicy eSki oraz eMki - łatwiej jest "powiększyć" mały rower/ramę (dłuższy mostek, sztyca wyżej) niż "pomniejszyć" duży - sprawdź przekrok na eMce, najlepiej by było gdybyś była w stanie odwiedzić sklep i się przymierzyć. 

Jeśli masz jeszcze pytania to śmiało atakuj. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 6.12.2020 o 15:51, kazafaza napisał:

Dziękuję bardzo za pomoc! Rozwiało mi to wątpliwości. Napaliłam się na ten rower jak nie wiem, tylko jak w końcu wybrałam się do Decathlona, żeby się do niego przymierzyć i pojeździć po sklepie, to okazało się, że totalnie mi nie podszedł (mimo odpowiedniej ramy i dopasowania przez pana w sklepie), musiałabym też wymienić opony na grubsze i mostek, ogólnie pan ze sklepu też mi go odradził na moje jeżdżenie. Więc szukam dalej jakiegoś uniwersalnego (trekkingowego?) roweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@meya:  super, dobrze że byłaś w stanie się przymiarkować do roweru - to zawsze najlepsze doświadczenie a jeśli na dzień dobry Ci coś nie pasuje to lepiej odejść niż się potem męczyć.  Mogłabyś bardziej rozwinąć temat - co Ci przeszkadzało?  Jeśli mostek należałoby wymienić to strzelam że wolałabyś bardziej wyprostowaną, komfortową pozycję a co za tym idzie może coś à la koza holenderka byłoby idealnym rozwiązaniem?  Najlepiej z trzema biegami w piaście - waży podobnie jak kaseta/przerzutka i wygląda prawie jak singiel a co za tym idzie wymagana jest nieco mniejsza obsługa niż przy standardowym napędzie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...