Skocz do zawartości

[Amortyzator] Wymiana SR Suntour XCR 32 Air na coś lepszego.


maciekelga

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie, że można liczyć na Waszą pomoc i wiedzę!

 

Powiem szczerze, że byłem zdecydowany na Rebę jednak ze względu na mój układ (prosta główka sterowa z adapterem na taper) potrzebuję dość długiej rury sterowej, ok 21-22cm. Większość dostępnych na OLX czy na Allegro mają dość krótko przyciętą rurę. Jak już są to leżaki magazynowe ze starych roczników, mocno starych. Teraz pojawił się FOX w dobrej cenie.

I przyznam, że mam mętlik w którą stronę pójść, rocznie robię ok 1000-1500km po lasach, w zawodach MTB nie biorę udziału przynajmniej na razie, co najwyżej zawody na orientację 2 razy w roku. 

Mały serwis ogarnę sobie sam, na duży i tak pewnie odsyłałbym gdzieś zarówno REBE jak i FOXa. Pytanie czy raz do roku serwis mnie zrujnuje względem RSa czy nie. Chciałbym amortyzator na kilka lat, ale tu chyba RS i FOX powinny dać radę spokojnie, w końcu to nie najniższa liga. 

Do obu i tak muszę kupić nową piastę, ale chyba między 15x100 a 15x110 nie ma jakiejś przepaści cenowej.

Co myślicie ? brać FOXa czy "zdroworozsądkowo" RSa?
Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reba jest sporo lżejsza od rhythma 32. W jednym i drugim ogarniesz pełny serwis w domu. Poza tym nie musisz robić "książkowego" serwisu 200h (zwykle po 200h kurzówki cxy uszczelnienia wewnętrzne są jeszcze w pełni sprawne). Ważny jest serwis olejowy, szczególnie w przypadku foxa, który jest bardziej wrażliwy na przeciąganie rozstępów międzyserwisowych. Reba nie jest wcale zła jeśli się podejdzie na spokojnie do jej ucywilizowania (do tłumika maxima plush, uszczelki kurzowe skf, do slrężyny smar dynamic seal rozcieńczony olejem, do goleni po 10ml 30WT). Do tego odpowiednie przymanipulowanie skokiem i tokenami. Tylko w warunkach domowych to drogą zabawa. W każdym razie po takim zabiegu czułość co najmniej jak Fox. Pozostaje kwestia wiekowego już tłumika MC, który jak wspomniałem powyżej będzie sie gubił na łupankach. Ale i to można ogarnąć za jedyne 800zł ;) montując chargera z SIDa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktos ma sie tyle bawic i cudowac z Reba, ktorej rzadszy olej pomoze tyle co maluchowi najdrozszy syntetyk to lepiej od razu Sida kupic. 

Ja kombinowalem i z tokenami I rzadszym olejem i uszczelkami skf. Rezultat nie wart wydanych pieniedzy. Problem gorszej czulosci lezy glownie w tlumiku, ktory w dodatku potrafi spuchnac... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję że przemawia do mnie ten Fox. Obawiałem się że jego serwis będzie kompletnie nieosiągalnym w domowych warunkach.

Jeśli faktycznie da się zrobić chociażby mały serwis w domu samemu to nie ma problemu, tylko kupić olej i heja.

Inny temat to kwestia piasty. Musiałbym kupić piastę 15x110, i tu pytania

*Czy dostanę taką piastę pod 6 śrub?

*Czy będzie ona kompatybilna z obecną obręczą i oponą?

Obecnie koła to: GIANT GX03V 27.5", dwuścienne, opony SCHWALBE Smart Sam, 27.5x2.25"

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim którzy udzielili pomocy w tym wątku.

Zdecydowałem się na Fox 32 Rhythm Fit Grip z 2018r 100mm z manetką, niestety tylko dwu stopniową ale zawszę (wiem że są jeszcze manetki 3 stopniowe). Foxa na początku praktycznie nie brałem pod uwagę ze względu na ceny, jednak udało się. Mam nadzieję że będę zadowolony.

Teraz pozostaję tylko poszukać piasty 15x110 pod 6 śrub - możecie coś przy okazji polecić?

Mam też tarcze 180mm, dokupie adapter i wrzucę na przód.

Stery redukcyjne biorę te z Ali które podrzucił kolega kilka postów wcześniej, mają rzekomo dobre opinie a kosztują ułamek ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, widzę że Novatec D791SB-B15 32H jest w rozsądnych pieniądzach do dostania.

Gdyby ktoś szukał sterów aby wstawić rurę taper w prostą główkę, to Token też ma takie stery TK036A.

Do listy zakupów muszę jeszcze dopisać adapter na tarczę 180mm.

Fox kupiony, nie ma odwrotu:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Zrobię małą aktualizację, może się komuś przyda.

A więc amortyzator z rurą taper do główki pod prostą rurę za pomocą sterów redukcyjnych zamówionych z Aliexpress.

Do kompletu wymagana była oczywiście zmiana piasty, postawiłem na Novatec na maszynach.

Sam amortyzator przeszedł przegląd zerowy, zmieniłem oleje zgodnie z tabelą ze strony Foxa. 

Mam jedynie małe zastrzeżenia co do blokady skoku, samo mocowanie linki w kapslu wydaje się słabe oraz sposób montażu kapsla ze sprężyna też dość lichy.

Zdjęcia pokazują jak to wygląda.

IMG_20210330_201144.jpg

IMG_20210330_201129.jpg

IMG_20210330_201144_copy_848x1131.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...