Skocz do zawartości

[opony] Na szutry, piasek i błoto 1.8"-2.0"


1938

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję nowej opony na tył do crossówki. Aktualnie jeżdżę na Kenda Small Block 8 Pro (120 TPI, składana) o wymiarze 1.9x29". Te opony są świetnie na szutry i ubite drogi, ale gorzej sobie radzą na piasku i w błocie. Zastanawiam się, czy kupić nową taką samą, czy czas na zmiany. Przód jeszcze ujdzie, ale z tyłu bieżnik w połowie starty. Wystarczy trochę piachu i ślizg.

Czego oczekuję:

  • powinno dać się przejechać po piaszczystej nawierzchni
  • powinno dać się przejechać po zoranych przez ciągniki ścieżkach leśnych
  • dobrej przyczepności i stabilności w terenie (ściółka, korzenie, kamyczki, gałęzie, błoto)
  • ale żebym w zamian nie tracił szybkości na szutrach, asfaltach, itd.

U tego samego producenta znalazłem taką oponę: Kenda Karma

https://bicycle.kendatire.com/en-eu/find-a-tire/bicycle/mtb/karma/

Czy to będzie lepszy wybór od Small Blocków? Ewentualnie jakie inne opony rozważyć? Decyzję muszę podjąć szybko, żeby opona(y) zdążyły przyjść jeszcze w tym tygodniu.

Warunek konieczny to wkładka antyprzebiciowa. W ciągu 3 lat zdarzył się tylko 1 kapeć, więc ta ochrona jednak coś daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schwalbe Marathon MTB Plus 

Od ponad 7 lat je katuję i ani jednego przebicia, a ostatnio jedna wymieniłem, tylko dlatego, ze ją już zajeździłem, najnowsza wersja bieżnika wyglada nieźle, chyba będą jeszcze ciut mniejsze opory, póki co tylko jeden 30 km test w różnych warunkach, ale raczej mokrych, takze jak na sypkim piasku bedzie... chyba ok. 

Ja tam polecam, dla mnie super.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opona o wadze 510 gr (  Kenda Small Block 8 Pro )  vs opona o wadze 1270 gr (  Schwalbe Marathon MTB Plus ;)

Nie da się pogodzić szybkości na asfalcie i trakcji w piachu i błocie. Albo albo. Ewentualnie  ani, ani czyli ni pies ni wydra. Kup nową gdzie będzie bieżnik 100 % lub coś w stylu schwalbe rocket ron

https://www.cyklomania.pl/schwalbe-opona-rocket-ron-29x2-10-performance-addix,id2950.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.08.2020 o 23:59, Sansei6 napisał:

Schwalbe Marathon MTB Plus 

Ta opona zaczyna się od 2.1" i może nie wejść w widełki.

W dniu 1.09.2020 o 00:30, SoloTM napisał:

schwalbe rocket ron

Problem jak powyżej - od 2.10"

https://www.schwalbe.com/en/mtb-reader/rocket-ron

W dniu 1.09.2020 o 00:56, marvelo napisał:

A może Dirty Dan?

Do rozważenia. Idealna na rozjeżdżone przez ciągniki ścieżki w lesie i błoto po intensywnych opadach. Przyczepność na podjazdach w terenie (zwłaszcza w lesie i po trawie) powinna być lepsza niż w SBE kosztem większych oporów toczenia na szutrach i ubitej nawierzchni.

A Kenda Karma? Przypuszczalnie będzie gorzej się toczyć niż SBE, ale może nie ugrzęznę w piachu i błocie.

https://bicycle.kendatire.com/en-eu/find-a-tire/bicycle/mtb/karma/

W dniu 1.09.2020 o 06:23, bogus92 napisał:

Od kiedy jedna SBE ma wkładkę antyprzebiciową? 

Byłem przekonany, że te opony mają wkładkę antyprzebiciową na całej powierzchni i kiedyś tak były reklamowane, a wg strony producenta tylko po bokach. W każdym razie tylko raz udało mi się przebić dętkę, a katowałem je na różnych nawierzchniach.

Priorytetem jest maraton, gdzie 50% to szutry i ubite drogi, a reszta to trawa i strome ścieżki leśne z korzeniami, gdzie po obfitych opadach bywa grząsko. Teraz trwa ścinka i fragmenty są mocno rozjeżdżone przez ciągniki. I tutaj mam dylemat, bo z jednej strony nie powinienem robić takich zmian tuż przed, a z drugiej strony takie odcinki będą mnie spowalniać albo będę musiał je pokonać z buta. Poza tym jeżdżę rekreacyjnie w terenie i na większości typów nawierzchni SBE radzą sobie świetnie (ze względu na równomierny bieżnik rower jest przewidywalny np. na korzeniach i większych kamyczkach), tylko problem jest z błotem, piachem, itd.

Nie ma uniwersalnych opon. Może potrzebny jest jakiś kompromis.

Do dzisiaj coś muszę zamówić, bo mi nie przyjdzie do piątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...