Skocz do zawartości

[Pedały] PD-M530; opinie?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Szukam opinii na temat pedałów PD-M530. Szukałem trochę w internecie, ale głównie trafiałem na wypowiedzi o chyba starej wersji ( jednostronne wpinanie?). 

Mnie interesuje ten model:

big_1644227.jpg

Co właściwie daje ta ramka? Czy wszystkie buty są kompatybilne? 

Alternatywą są PD-M520. W tym roku chciałbym trochę więcej pojeździć po trudniejszym terenie, więc zastanawiam się czy ramka podeprze nieco lepiej buty. W "klasycznych" SPD MTB Shimano czasami przeszkadza mi to, że noga pływa nieco zbyt mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnego typu pedały ale z plastikowymi platformami i z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że dwie rzeczy są istotne:

- możliwość jeżdżenia w zwykłych butach, oczywiście nie jakiegoś długotrwałego ale na krótkich dystansach się to sprawdza;

- możliwość wypinania się z pedałów na przykład na ostrych zjazdach i stabilizowanie pozycji jak na platformach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o awaryjność, potrzebę konserwacji - brak zainteresowania tematem, totalnie bezosbługowe. 

Różnica z ramką, bez, tutaj czuć wyraźnie lepsze podparcie, ale co logiczne nie jest jak w normalnych platformach. Nie wnikając w szczegóły kiedyś zapomniałem wziąć butów spd i nakręciłem 25km w spokojnym terenie w zwykłych butach.

Jedynie co mnie drażni po 3 sezonach, to to, że starł mi się dość wyraźnie bieżnik i podczas kręcenia blok mi skrzypi w pedale, gdzieś odziera i jak jest sucho to lekko skrzeczy co doprowadza do szału. Sam pedał też jest już wytarty po zewnętrznej stronie na korpusie za wkrętami.

Pasuje chyba do każdych butów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@shotgun właściwie wszystko co napisałeś, dotyczy także PD-M520 ( no poza jazdą bez butów SPD, ale mnie to nie dotyczy). Jeżeli chodzi o stronę serwisową, to miałem dwa komplety PD-M520 i PD-M8000, także tutaj nic mnie nie zaskoczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, shotgun napisał:

Bo to to samo tylko ramka inna. Pytasz, odpowiadam jak je mam, skąd mam wiedzieć co masz Ty?

Ale to nie jest zarzut, tylko moje spostrzeżenie po Twoim opisie że to jest właściwie to samo :)

Najbardziej mnie interesuje sama ramka. Mam takie buty:

buty-btwin-mtb-xc-500-1.jpg

Zastanawiam się czy bieżnik nie będzie mi gdzieś haczył o platformę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem, ponieważ ludki których znam używają mniej sportowych modeli.

c0ed9a8341a0adcbc040bc1df1dd

Ja mam te, wiadomo, że podeszwa będzie mniej sztywna, bieżnik mniej agresywny.

Musisz poskładać fakty- przy mojej wadze około 110 kg, więc i dużym nacisku czuję dużą poprawę podparcia względem PD-M540, bo tylko takie mam do porównania. Bardziej się to odczuwa na podparciu wzdłużnym, mniej na poprzecznym. Porównując 530 do przeciętnych platform z Alli 105x105 mm, to wzdłużnie jest podobnie, ale na boki platformy są lepsze co logiczne. Nie ma fizycznej opcji, że wróciłbym do jazdy po górach na 540..., zostawiłem je do sztywniaka na asfalty a 530 do fulla.

Jak widzisz nie mam porównania do jakiś stricto sportowych bardzo sztywnych butów, być może wtedy nie odczuwałbym tak niestabilności w podparciu.

 

Aaaaaa, kolega z którym jeżdzę ma  buty Shimano SH-M163W, jeżdził rownież na 520, kilka razy przejechał się na 530 i sobie chwalił, kupił końcem zeszłego sezonu XT PD-M785 i stwierdził- kuffffa, niebo a ziemia.

buty-shimano-sh-m163w-47-mtb-spd-czarne.

 

n56knh_pdm785_copy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@shotgun dzięki za wypowiedź. Wygląda na to że raczej nic nie stracę ( na wadze mi raczej nie zależy) w stosunku do PD-M520 ( bałem się problemów z wpinaniem/ wypinaniem), a różnica w cenie jest minimalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko w XT, jak zaczynałem przygodę z SPD to miałem M089 i M520 a w nich po jakimś czasie pojawiło się skrzypienie. Ostatecznie okazało się, że to właśnie skrzypi połączenie but - pedał, ale nie przez blok a to co opiera się na pedale poza blokiem. Guma tarła o klatkę dookoła bloku, po lewej i po prawej.

 

Buty bywają przeróżne, więc obawiam się, że taki myk z dodatkową klatką będzie najlepiej się sprawdzał z butami Shimano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, cervandes napisał:

a to co opiera się na pedale poza blokiem. Guma tarła o klatkę dookoła bloku, po lewej i po prawej.

Tak ,to jest upierdliwe,miękka guma bieżnika w tym nie pomaga.

Buty shimano w 520 vs nie shimano,styk z bokami tylko pod większym obciążeniem.

 

 

 

shim1.JPG

shim2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam w dwóch rowerach 520 i 530.

Różnica taka, że jak w 530 wypinam się do nawrotu albo podparcia, to potem mogę od razu przejść do pedałowania, a nie kombinowania z trafieniem do wpinki. Isototne zwłaszcza jak jest dużo błota albo trzeba się skupić na wyborze linii bo szlak mocno w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspomniano - 520 i 530 to dokładnie to samo, różnią się tylko tym, ze 530 mają "klatkę", która w sumie niewiele daje. Może nieco chroni sam mechanizm i do tego można postawić na tym na chwilę but bez wpinania. Nie zauważyłem żeby pomagała we wpięciu jeśli masz już wyrobione odruchy. Tę ramkę/klatkę tak się utarło że mają pedały do nieco ostrzejszej jazdy i w sumie tyle. Jeden powie, że mega różnica, drugi że nic nie czuć i tylko waży to więcej.

A propos kupna XT, to myślę że mógł zadziałać efekt znaczka i ceny więc musiało być lepiej ;)

W dniu 31.01.2020 o 22:12, skom25 napisał:

Zastanawiam się czy bieżnik nie będzie mi gdzieś haczył o platformę.

Nie będzie.

A jak już pokazujesz buty z Decathlonu, to także tam możesz udać się po m520 w chyba nadal w najniższej cenie na rynku ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, bo PD-M530 też tam są dostępne, stąd moje pytanie :) Co miesiąc mam karty podarunkowe do Decathlon, więc właśnie tam kupię pedały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się nie tyle utarło, że do ostrzejszej jazdy mają klatkę, tylko mają bo daje ona trochę większe podparcie. Nikt do takiej jazdy raczej nie używa super sztywnych butów do XC to chyba logiczne, a skoro mniej sztywne to bardziej to podparcie czuć....

Ja czuję, kumpel czuje, wcześniej kilka osób, które znam używało tego typu i też czuło.

@skom25 to skoro masz dostępne oba modele w sklepie, to jaki problem wziąć buty do sklepu, położyć geje na podłodze i sprawdzić jaką czujesz różnicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, shotgun napisał:

Ja czuję, kumpel czuje, wcześniej kilka osób, które znam używało tego typu i też czuło.

I ciocia i wujek i kumpel szwagra ;) A ja nie czuję, i co? Nawet w bardziej "cywilnych" butach typu Northwave Spider czy "zimówkach" Shimano MW7. Czego dowodzi taka próbka?

Ale poza tym rzeczywiście głównie używam butów, które zakwalifikowałbyś jako "sztywne i do xc".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, shotgun napisał:

@skom25 to skoro masz dostępne oba modele w sklepie, to jaki problem wziąć buty do sklepu, położyć geje na podłodze i sprawdzić jaką czujesz różnicę?

520 miałem, więc wiem czego się spodziewać. 530 jest tylko online w Decathlon, a jak nawet byłyby w sklepie to nikt raczej nie pozwoli na nich stawać :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, skom25 napisał:

w sklepie to nikt raczej nie pozwoli na nich stawać

A wcześniej wydobyć je z blistra (najwyżej się zaklei po rozcięciu i będzie jak nowe) lub pudełka i jeszcze może wpiąć się blokami ;)

@skom25 wala mi się akurat luzem para m530, a widzę że jesteś z Wawy. Tylko z uchwytnością u mnie różnie...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, m0d napisał:

a widzę że jesteś z Wawy

Nie jestem, takie małe kłamstwo ;) 

Pomyślę, pedały pewnie i tak kupię dopiero za miesiąc, więc mam trochę czasu. Jeżeli na sztywnych butach nie czuć różnicy, to chyba nie ma sensu wozić dodatkowe żelastwa. Myślałem że noga się na tym jakoś opiera, ale z Waszych opisów wynika że raczej nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, m0d napisał:

I ciocia i wujek i kumpel szwagra ;) A ja nie czuję, i co? Nawet w bardziej "cywilnych" butach typu Northwave Spider czy "zimówkach" Shimano MW7. Czego dowodzi taka próbka?

Ale poza tym rzeczywiście głównie używam butów, które zakwalifikowałbyś jako "sztywne i do xc".

Dowodzi tego, że TY to nie prawda objawiona i niekoniecznie tak jest. W sumie podobnie jak z moim odczuciem.

Jak pisze, że takie odczucie mieli jacyś znajomi od których info przekonałem się do zakupu swoich, to nie wyczytałem tego z netu, więc nie wyskakuj z wujkami.... Z reguły znajdziesz komentarze dotyczące czegokolwiek jeśli są niezadowoleni, ponieważ ci zadowoleni nic nie piszą, potem ocena czegoś jest niemiarodajna.

Co do przymiarki. W Bielsku jak przymierzałem się do butów, to akurat pedały nie były w blistrach i zawsze jakieś "demo" było wyciągnięte. Jaki to problem wbić się blokami i przymierzyć, skoro nawet jakiś starszy gość przy mnie poprosił synka o rozpakowanie pedałów szosowych i wkręcenie bo chciał przymierzyć? Nie słyszałem słów sprzeciwu, ale też nie byłem przy tym co było dalej bo nie interesował mnie temat.

Ja osobiście jeżdżąc raczej ciężki teren w górach naszych i słowackich czuję dużą różnicę w podparciu. Miałem natomiast kolegę, który jeździł w bardzo sztywnych butach i on preferował coś co jest najlżejsze bo nie czuł żadnej różnicy. Dopóki nie musiał podejść z rowerem, może temu już ze mną nie jeździ.....<_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...