Skocz do zawartości

[komputer] Garmin Edge 530 - czy na pewno?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystając z fantastycznej, słonecznej pogody kilku ostatnich dni wybrałem się na pierwsze przejażdżki szosowe z Edge 530, jak i pierwsze w tym roku na zewnątrz. W skrócie komputer rowerowy sprawdza się super, zaskoczył mnie nieco wykres temperatury - ta jakby stabilizuje się przez około pierwsze 5 minut zanim zacznie pokazywać poprawne wartości. Wygląda to tak:

image.thumb.png.ea5e00628e895d127dbb172d77ef9292.png

image.thumb.png.353b64b62fcf4e5c920be00136c732a3.png

Z nawigowaniem powtórzę to co pisałem już na początku - dla eksplorerów, turystów i wszelkich "zwiedzaczy", którzy będą dużo patrzeć na mapę podczas jazdy lub potrzebowali klikać zdecydowanie bardziej polecę modele z większym i dotykowym wyświetlaczem: Edge Explore lub Edge 1030. Dla mnie nawigowanie jest w porządku, ale na szosie jak i na MTB staram się unikać miasta i raczej uciekam z niego ^_^ Test typowo miejski na rowerze miejskim i z profilem "COMMUTE" Garmina jak tylko rower miejski wyczyszczę..

Jednocześnie muszę przyznać, że nigdy nie miałem tyle pary w nogach po zimie. To jest pierwsza zim, w czasie której mój trenażer się nie kurzył przez większość dni miesiąca. Polecam każdemu, choćby najtańsze modele za 300zł - po prostu byleby się trochę poruszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie chcesz koniecznie przyoszczędzić i chcesz kupić sprzęt na ładne kilka lat a niekoniecznie za pół roku kupować kolejny licznik, to w 820 nie idź. On już na premierę miał gorsze oceny od Edge 520.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za radę. Do tej pory używałem polara m460, którego niestety straciłem. Jeżdzę głównie w terenie i na szosie poza miastem. Za 820 przemawia mi ze jest tam za 1270 zł komplet czujników. Z drugiej strony mam czujnik tętna OH1 polara więc mógłbym pewnie z 530 sparować. Nie mam czujnika kadencji i myślałem że bundlem 820 załatam tą dziurę. Ale może faktycznie kupic inny czujnik np. Wahoo i załatwić sprawę, bo faktycznie czytałem że nawigacja i obsługa ekranu w 820 ideałem nie jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przejechaniu ok. 8000 km z Garminem 820 tak naprawdę nie mam się do czego przyczepić.

Fakt, czasami trzeba ze 2 razy przesunąć palcem po wyświetlaczu, aby zmienić ekran na inny, ale nie jest to nagminne. Jedynie na deszczu dotyk rzeczywiście nie działa.

Też na początku zastanawiałem się co kupić: 520 czy 820? Wybrałem 820 ze względu na dotykowy wyświetlacz (wygoda użytkowania) i większą ilość pamięci. Kursy/ślady przygotowuję sobie na PC, a potem wgrywam do urządzenia. Nigdy nie było problemów z prowadzeniem.

Gdybym miał teraz kupować coś nowego, to pewnie byłby to Garmin 830.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wrażenia po kilku jazdach z Edge 530: 

- jako komputer treningowy genialny. Jak już się poustawia ekrany (co mi zajęło 2 dni żeby się z ergonomia dogadać) - rewelacja,

- Bateria zużywa się w tempie 50% na 10 godzin w temperaturach 6-8 stopni,

- Nawigacja fatalna. Nie dosyć, że to de facto nawigacja samochodowa a nie turystyczna (zamiast prowadzić po wgranym śladzie próbuje wyznaczać mi jakieś trasy po ulicach obok) to po zjechaniu z trasy (w lesie gdy GPS niedokładny zdarza się często) odnalezienie sie jest bardzo trudne. Nie można łatwo zmienić skali ani przesunąć mapy. Trzeba się zatrzymać.

- Wolałbym większy ekran ze względu na nawigację,

- Komunikacja z Training Peaks i Stravą bez zastrzeżeń,

- Dane o Training Effect i Recovery Time po treningu kompletnie od czapy,

- Autopauza działa bardzo fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukanie najbliższej drogi ma nieraz sens, ale już bez przesady, że Garmin nie potrafi prowadzić po śladzie :P Oto jak u mnie wyglądają ustawienia routingu prosto z template-ów Garmina (nie zmieniałem tych ustawień):

garmin_activiy_profiles.thumb.png.a4b9b3c135bde9f8f5013449b6aa2514.png

Czyli teoretycznie tylko profil Road ma trzymanie drogi, opisane w manualu jako: "Locks the position icon, which represents your position on the map, onto the nearest road."

GPS w lesie nie powinien gubić zasięgu tak łatwo (zwłaszcza GPS + Galileo lub GPS + GLONASS), możesz sobie dodać pole danych GPS Strength aby podglądać w czasie rzeczywistym zasięg.

EDIT: zrobiłem szybki test profilem Commute do sklepu i z powrotem, "Lock on Road" wyłączony - normalnie prowadzi, włączony - pozycjonuje na najbliższej drodze. @wkg to musi być to :). Przy czym droga nie oznacza żadnej samochodowej drogi, tylko akceptowalną w ustawieniach Avoidance oraz Routing Mode drogę. Np. profil szosowy normalnie prowadził mnie po ścieżkach rowerowych ;)

EDIT2: a prosty zoom pdoczas jazdy dokładnie tak wygodnie jak @safian pisał, nie trzeba wchodzić do menu - wystarczy przytrzymać przycisk Select (Enter?) i pojawia się + - . Potem jeden klik w Select ukrywa przybliżanie i przywraca do przeglądania pulpitów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, safian napisał:

Na widoku mapy przytrzymaj górny prawy przycisk i potem możesz sobie zmieniać zoom przyciskami z lewej strony, co w tym trudnego/niewygodnego?

Co do GPS to używasz GPS z Glonassem bądź Galileo?

- OK, może po prostu działa przyzwyczajenie z Androida i ekranu dotykowego gdzie łatwo mogę zrobić to jadąc.

- Tak. Fakt, że GPS nieporównywalnie dokładniejszy od smartfonowego : )

Godzinę temu, arturooo3 napisał:

EDIT: zrobiłem szybki test profilem Commute do sklepu i z powrotem, "Lock on Road" wyłączony - normalnie prowadzi, włączony - pozycjonuje na najbliższej drodze. @wkg to musi być to :). Przy czym droga nie oznacza żadnej samochodowej drogi, tylko akceptowalną w ustawieniach Avoidance oraz Routing Mode drogę. Np. profil szosowy normalnie prowadził mnie po ścieżkach rowerowych ;)

@arturooo3 - dzięki ! Uczę się dopiero tego komputerka, na razie głównie walczyłem z ekranami ; )

Godzinę temu, arturooo3 napisał:

GPS w lesie nie powinien gubić zasięgu tak łatwo (zwłaszcza GPS + Galileo lub GPS + GLONASS),

To znaczy nigdy mi nie zgubił ale nie zawsze jest tak precyzyjny na plątaninie przecinających się ścieżek. Nie mam zastrzeżeń do działania GPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GPSy (wszystkie) w Garminie są generalnie super, na pewno sporo dokładniejsze niż te w telefonach (chociaż telefony wspomagają się rozwiązaniami typu A-GPS, czyli wspomaganiem lokalizacji poprzez moc sygnału względem anten radiowych GSM, ale z drugiej strony to mniej dokładne i działa raczej na początku i tam, gdzie nie mamy dokładnego sygnału GPS). Ale z drugiej strony warunki też bywają różne i fakt - tego się nie oszuka. Np. dzisiaj gdy rano spacerkiem testowałem dla Ciebie temat "Lock on Road", to spacerek nakreślił szlaczek jednak inny od tego, po którym szedłem :P no ale raz, kwestia, że byłem ciasno między wysokimi budynkami a dwa, że urządzenie nie zostało stworzone do prędkości spacerowej - ta sama kilka dni temu przejechana na rowerze ma ładniejszy szlaczek.

Też się jeszcze tego sprzętu uczę. Jak coś jeszcze ciekawego przyuważę na pewno napiszę w tym temacie, akurat zrobi się zbiorczy temat wiedzy o Edge-u 530 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii zamykania lasów, czytam, że nadleśnictwa nie mają podstaw do takich działań. Podobno nie ma ustawy. To co robią przypomina mi trochę tablice z zakazem wstępu do lasu z powodu polowania - postawione na drodze leśnej na stałe przez okrągły rok! Takie kwiatki się u mnie zdarzają.

Garminy to fajne urządzenia, ale nie są proste w obsłudze. W różnych modelach są różne interfejsy obsługi tych samych funkcji. To co działa w jednym modelu, może nie działać w innym itd... Dla mnie zawsze najważniejsza była możliwość zaplanowania trasy w domu i nawigowania według niej w terenie (po śladzie). Wszystkie inne funkcje mogą nie istnieć, jeśli mapa ma dostateczną i nie przekłamaną szczegółowość. Z tego powodu wyłączam nie tylko przyciąganie do drogi, o czym pisaliście wyżej, ale też możliwość rekalkulacji trasy w trakcie nawigowania.

Ciekawi mnie z jakich map korzystacie? Ostatnio odkryłem tę stronę https://openmtbmap.org/ 

i muszę powiedzieć, że bardzo mi przypadła do gustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wkg napisał:

Ale to jest chyba najprostsze. Przyjmuje GPX-y a te można stworzyć w dowolnym narzędziu.

Proste i nie. W rejonach górskich mapy mają sporo błędów, nie wszystkie odcinki mają, że tak powiem "routowalność". Ponadto, planowanie w kompie powinno się odbywać na tej samej mapie, z której korzysta odbiornik. Jeśli różnice w mapach są duże, to odbiornik takiej trasy nie skalkuluje. Nie chcę oczywiście powiedzieć, że opcje sportowe są mało ważne, dla wielu osób to będzie podstawa, choć bardzo daleko odbiega od pierwotnych celów jakim nawigacja miała służyć, czyli pokazanie gdzie jesteś, wytyczenie trasy do celu, zapisanie jej :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Carraluch napisał:

Ponadto, planowanie w kompie powinno się odbywać na tej samej mapie, z której korzysta odbiornik. Jeśli różnice w mapach są duże, to odbiornik takiej trasy nie skalkuluje.

Dlatego w Garminie fajny jest BaseCamp. BaseCamp to przestarzała aplikacja ale po podpięciu urządzenia mamy widoczne mapy z urządzenia. W portalu Garmin Connect jedynie Google/HERE/OpenStreetMap.

25 minut temu, Carraluch napisał:

Ciekawi mnie z jakich map korzystacie? Ostatnio odkryłem tę stronę https://openmtbmap.org/ 

Ja na ten moment z dwóch dużych oryginalnych Garminowskich pokrywających EU, wbudowanych Trailforks gratis przy Edge 530 a także dograłem sobie mapę Japonii (chociaż widząc co się dzieje z tym światem nie wiem kiedy się wybiorę... wgrałem na razie dla testu) z http://garmin.openstreetmap.nl/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Carraluch napisał:

Proste i nie. W rejonach górskich mapy mają sporo błędów, nie wszystkie odcinki mają, że tak powiem "routowalność". Ponadto, planowanie w kompie powinno się odbywać na tej samej mapie, z której korzysta odbiornik. Jeśli różnice w mapach są duże, to odbiornik takiej trasy nie skalkuluje. Nie chcę oczywiście powiedzieć, że opcje sportowe są mało ważne, dla wielu osób to będzie podstawa, choć bardzo daleko odbiega od pierwotnych celów jakim nawigacja miała służyć, czyli pokazanie gdzie jesteś, wytyczenie trasy do celu, zapisanie jej :).

Routowalność mi nie jest potrzebna, od trafienia do domu mam Googla ale pewnie masz rację z planowaniem na tej samej mapie. Ciekawe z jakich map korzysta Wahoo Bolt - odgapiam trasy od @mess  - a i są pewne niewielkie, ale jednak odchyłki.

Tyle, że co ma w sumie do tego mapa ? Przy jeździe z "Lock on Road" na off liczy się tylo dokładnośc GPS-ów - źródłowego który wyznaczył trasę i mojego - którym za tą trasa podążam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arturooo3 - mapy *.nl znam. Całkiem niezłe. Możesz jeszcze popatrzeć na te: http://garmin.opentopomap.org/

Natomiast oryginalne garminowskie zupełnie mi nie leżą. Za mała dokładność w górach, kiepsko ze szlakami i nie potrafię poradzić sobie z jednoczesnym wyświetleniem jako podkładu, szlaków turystycznych z pcpl ;)

Radość i satysfakcja z planowania i później ze sprawnej realizacji w terenie, to jest to!

Teraz, wkg napisał:

Tyle, że co ma w sumie do tego mapa ? Przy jeździe z "Lock on Road" na off liczy się tylo dokładnośc GPS-ów - źródłowego który wyznaczył trasę i mojego - którym za tą trasa podążam.

Pewnie masz rację. Może to moja ignorancja i brak umiejętności, ale chciałbym widzieć na mapie w urządzeniu, czy poruszam się po zaplanowanej ścieżce/drodze. Szczególnie w przypadkach rozdroży, gdzie nie wszystkie ścieżki są na mapie. To ma praktyczne zastosowanie tylko wtedy, gdy "operujesz" w nieznanym terenie :).

Jeśli mapa nie ma naniesionej drogi, którą ma prowadzić trasa, to garmin będzie próbował ją przeliczyć i wyznaczyć alternatywnymi drogami, tymi, które ma na mapie. No i wtedy zaczynają się kłopoty, ale tak jak napisałem, może ja nie do końca potrafię ogarnąć funkcjonalności tych urządzeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Carraluch napisał:

Jeśli mapa nie ma naniesionej drogi, którą ma prowadzić trasa, to garmin będzie próbował ją przeliczyć i wyznaczyć alternatywnymi drogami, tymi, które ma na mapie. No i wtedy zaczynają się kłopoty, ale tak jak napisałem, może ja nie do końca potrafię ogarnąć funkcjonalności tych urządzeń?

Ale - jak rozumiem - tylko wtedy, gdy masz "Lock on Road" na on. Nie sprawdziłem tego jeszcze. Ale coś mi nie pasuje - ostatnio jechałem w tym trybie po lesie i mi coś tam kombinował ale muszę to jeszcze sprawdzić. Pewnie zależy. Niewątpliwie wolałbym większy ekranik na potrzeby mapy. Ale jeżeli chodzi o wyświetlanie danych i łączenie się po ANT+ - działa genialnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...