Skocz do zawartości

[tylne zawieszenia] kompendium


Rekomendowane odpowiedzi

A ja mam takie pytanie trochę teoretyczne: czy da się zamówić w jakiejś firmie ramę full robioną "pod wymiar"?

Można zamówić tanią :

http://www.bikemielec.com/bm_pl/index.html

 

A tu masz bardzo nisko budżetowego gotowego 4-ro zawiasa Horst Link - 100 mm. skoku :

http://cgi.ebay.de/RockMachine-WILDFIRE-Mo...id=p3286.c0.m14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rulez - o tym RockMachine wiedziałem (wypłynął już kilka razy w innych tematach) i stąd napisałem że bawienie się w "customowanie" takich ram mija się z celem. Powiedzmy, że sensownie można zacząć od np. POISONA PHOPSHOR - on też trafia się czasem jako RockMachine w cenie bodajże 400euro+przesyłka (plusminus 1500PLN ale rzadko bywa, oryginał 600+przesyłka czyli ok. 2200). Zresztą dyskusja jest na razie teoretyczna, bo co się przez zimę urodzi nie mam pojęcia... :mellow:

 

Ale sprawa nadal jest otwarta pod względem "prawnym". Powiedzmy że ktoś (np Ja sam :P ) zażyczy sobie od firmy (Mielca) zrobienia mu idealnej kopii zawieszenia z patentami, jak Maestro - konkretnie GIANT ANTHEM. I wtedy co - czy firma ma prawo odmówić i czy Ja jako klient mogę się stać "celem ataku wściekłych prawników"??? :D

 

Bo jest się o co bić - nie podejrzewam by cena kopii takich ram (oczywiście ze wszystkimi uproszczeniami typu nieprofilowane rury, innego kształtu łączniki - spawane a nie odlewane - nieco większa waga, itp.) przekroczyła granicę 1000-max 1200PLN, bo w Mielcu liczą od materiału a ja potrzebuję małe rozmiary, ok. 15-16cali.

 

cyklista - ja mam pecha bo jak czegoś szukam to nigdy tego nie ma, a jak już coś nabędę to zaraz wyskakują xtra ofrty po -100% :D Z tym że jak zaznaczam, dyskusja jest "rozpoznawcza".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawieszenie virtualne (Giant czy inne Intense) potrzebuje bardzo precyzyjnie pod względem kształtu i wymiarów wykonanych łączników (inaczej poprostu nie będzie właściwie pracowało)- wątpię żeby takie były w posiadaniu Mielca. (nawet ten Virtual chyba się nie udał bo bardzo tani) : http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...52BSI%26otn%3D4

Elementy do zbudowania 4-ro zawiasa z Horstem można poprostu kupić (Mielec może) - i pewnie będzie dosyć sprawnie działał :

http://www.kinesis.com.tw/others.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnych gotowców to oni prawie na pewno nie mają, ale od czego frezarka, szlifierka i spawarka? ;) A serio - ważne by rozstaw śrub był dobry i taki wahacz nigdzie nie "przyhaczał" o inne elementy, a poza tym jego kształt może być dowolny, nawet w formie kwiatuszka :rolleyes:

 

A skoro elementy do Horsta da się kupić... chyba serio w zimie zamailuję do Mielca, bo coraz bardziej mnie to kusi... :D

 

PS. Ten virtual może dlatego taki tani bo już tylko 20,5: im zostało? Zresztą nie przesadzajmy też z cenami - ile tak naprawdę może kosztować rama spawana gdzieś a Chinach/Tajwanie z rur dobrej, ale nie genialnej jakości, z patentami zawieszenia które po prostu się kupuje więc nie trzeba nad nimi pracować samodzielnie (lub i nie, bo takowych nie ma)? Jeżeli ktoś żąda powiedzmy 2000PLN za ramkę do XC z Horstem ważącą ok. 2600g (jak ten Phosphor) to wg. mnie nieco przesadza. gdyby to było powiedzmy 2,3kg albo skok regulowany aż do 140-150mm przy tej wadze, to tak, ale poza tym??? Że nie wspomnę o Dunconie - fajne robi ramki, ale za tę cenę można mieć Gianty z damperem. Szkoda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Ten virtual może dlatego taki tani bo już tylko 20,5: im zostało?

W rozm 18,5" też był w takiej cenie, to model z 2007 r, w tym roku takich nie ma ( więc chyba niezbyt dobrze działała )

A serio - ważne by rozstaw śrub był dobry i taki wahacz nigdzie nie "przyhaczał" o inne elementy, a poza tym jego kształt może być dowolny, nawet w formie kwiatuszka

Niestety w tym wypadku (Virtual) ważna jest długość , zarówno dolnego jak i górnego elementu - musi być precyzyjnie dobrana (długości mają duzy wpływ na charakterystykę pracy).

I nie ma tych elementów w ofercie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w tym wypadku (Virtual) ważna jest długość , zarówno dolnego jak i górnego elementu

 

Właśnie to miałem na myśli pisząc o "rozstawie śrub" - chyba mogłem to inaczej ująć ;) W każdym razie chodzi mi o to by wymiary się zgadzały (trójkątów, łączników itp.) a rzeczy mniej istotne typu przekroje rur były już w gestii wykonawcy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Pozwolę sobie wciąć się w temat i zadać pytanie:

Jakim typem zawieszenia dysponuje ta ramka? To, że to nie Horst, to już wiem. Ale co to w takim razie jest?

a0997e6d35fb43af3ec8cfc.th.jpg

Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

PS:

W kilku miejscach natrafiłem na dość sprzeczne opisy. Raz pisze, że to jednozawias, a drugim razem, że czterozawias. Jak jest naprawdę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imo jednozawias z pokomplikowanym sposobem obciążenia dampera.

Zgodnie z tym co wyżej na zdjęciu pokazał IvanMTB nazywają to ładnie w gazecie "Single pivot, linkage activated".

 

Pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą. Zawieszenie o którym piszesz wygląda całkiem inaczej. Ma inną budowę.

Natomiast Schwefel nazwał go czterozawiasem. Kto ma rację, jaka jest prawda? :)

BTW, jak liczy się zawiasy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem wygląda inaczej, ale tylko jeśli porównujesz je na płaszczyźnie ułożenia wszystkich łączników. Tymczasem chodzi o ideę.

Wielozawiasy to systemy w których koło jest połączone co najmniej dwoma łącznikami z głównym trójkątem ramy (pomijam systemy PDS i pochodne, bo je ciężko zklasyfikować ze względu na pływający damper). Tymczasem w Meridzie koło jest połączone za pomocą jednego łącznika (chainstay tubes), którego oś obrotu znajduje się w łożysku tuż nad suportem. Wszystkie pozostałe łączniki służą przekazaniu ruchu koła na damper.Właśnie tak jak w tym Commencalu "Single pivot, linkage activated". Zresztą przeczytaj opis działania takiego zawieszenia. Pasuje jak w mordę strzelił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określenie Schwefela nie jest własciwe, dlaczego - ponieważ zawieszenie VPP, czy DW Link to tez 4-ro zawiasy bez HorstLink (wszystkie łącznie z Meridą mają tyle samo zawiasów jednak inaczej rozwiązane jest połączenie haków z główną osią obrotu w ramie), Ta Merida to poprostu jednozawiaz z dodatkowymi zawiasami zmniejszającymi obciążenie dampera - dlaczego jest jednozawiasem - to proste, haki kół połączone są z gółwną osią obrotu w ramie bez elementów pośredniczących, a w DW Link, VPP, czy HorstLink, występuje dodatkowy zawias pomiędzy hakami i ramą tylko umieszczony jest w innych miejscach - Horst długa dźwignia - pozostałe krótka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System zastosowany w twojej Meridzie należy do jednych z najprostszych. Jest to typowy 1-zawias z dodatkowymi elementami pośredniczącymi w przekazywaniu energii damperowi, dzięki czemu cała konstrukcja jest sztywniejsza(zwiększa się również podobno żywotność dampera). 1-zawiasy słyną ze swojej czułości, ale za to są mało efektywne i podatne na tzw. "kopanie korb".

 

Mam kolegę który obecnie ujeżdża taką samą Meride jak twoja(albo podbną...ile twoja ma skoku?), wcześniej miał jakiegoś Banshee, Gianta Reigna, Santa Cruz Bullit(zmienia rowery jak rękawiczki) itd. i jak to stwierdził na podjeździe na Turbacz "przydałoby się Maestro" No ale tam znów skok mu nie odpowiadał. Jeżeli się nie ścigasz, jeździsz lajtowo, turystycznie, to taka ramka Meridy powinna Ci w zupełności wystarczyć. Ja osobiście posiadam wirtuala, ale gdbym mógł się przesiąść na np 1-zawiasowego karbonowego Cannondale, to bym to zrobił, nie zważając na teoretycznie gorsze kinematycznie zawieszenie.

 

Do zoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z iloma jednozawiasami miales stycznosc ze twierdzisz ze system ten jest podatny na kopanie korb? ja mialem ich 5 i jakos w zadnym zjawisko to nie wystepowalo w czasie jazdy ani w czasie testow na sucho. jednozawiasy sa podatne na to zjawisko pod warunkiem ze maja tak arhaiczny uklad jak orange, mountain cycle czy santa cruz bullit, w ktorych zawias jest wysoko nad osia suportu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym polega to "kopanie korb"? Jeżdżę od niedawna na fullu i nie zauważyłem nic co podpadałoby pod takie określenie.

Meridka ta ma z tyłu tylko 105mm skoku, ale ja faktycznie jeżdżę raczej dla własnej przyjemności i kondycji. "Ścigam" si e raz - dwa razy do roku podczas zakładowych zawodów, ale to lajt jest.

Na razie jazda na tej ramce bardzo mi się podoba, tyle, że nie mam większego porównania. Wcześniej miałem już fulla na ramie HAWKa, ale było to całkiem inne zawiecho i inaczej chodziło. W porównaniu z nim to Merida jest naprawdę świetna (zwłaszcza, że tak tania)

Mam też jeszcze jeden zgryz z tym rowerkiem, a w zasadzie z damperem. Czy mógłbyś rzucić okiem i coś poradzić? Oto link: http://www.forumrowerowe.org/topic/56513-damper-fox-float/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kopanie korb, czasami mowią na nie cofanie korb, odbicie korb, mozesz poszukac w necie "pedal kickback" to obrot korb w przeciwnym do pedalowania kierunku przy najezdzaniu na wieksze nierownosci ze spora szybkoscia, najczesciej pojawiajace sie na malej tarczy z przodu. w bardzo nierownym terenie zjawisko to moze przeszkadzac jadącemu.

 

co do foxa - nie wiem ile wazysz - ale maksymalne cisnienie to chyba cos kolo 250 psi (ja waze 75 kilo i mam ok 150 psi.

nie mam pewnosci ale stawiam na to ze obecny rower/rama/amorek daja ci inne odczucia z jazdy a przez to wydaje ci sie ze jest za miękko. oczywiscie gdybam - nie wiem tego.

jesli tlumik wykorzystuje caly skok to moze cos z nim jest nie tak - float montowany jest nawet w ramach enduro a ten styl jazdy zawiera czasami dosc radykalne manewry wiec floaty musza wiele znosic.

 

aha - istotne jest zrodlo pozyskania floata:

- pierwsze to zakup z ramą

- drugie to zakup u dystrybutora osobno

- trzecie to zakup z jakiegos roweru.

 

w opcji pierwszej tlumik powinien byc dostrojony do twojej ramy wiec o dobijaniu nie ma wogole mowy - chyba ze jest uszkodzony albo wazysz bardzo bardzo duzo

w opcji drugiej tlumienie jest ustawione tez raczej w zakresie neutralnym

w opcji trzeciej tlumienie dostosowane jest prawie na pewno do roweru i ramy z ktorego tlumik pochodzi.

 

fox ustawia tlumienie swoich amorkow tylnych do wymagan producenta ramy/roweru. moga byc duze rozbieznosci zarowno co do regulacji tlumienia powrotu jak i kompresji. moj obecny float ma mocna kompresje i sredni powrot, kupiony kiedys luzem mial slaby powrot i srednia kompresje. zalezy to od tego do jakiego celu jest dana rama lub rower, jaki jest system zawieszenia i przelozenie.

 

w tamtym temacie napisales "amor 190-200 mm". to nie jest tak dowolnie dobieralne, bo wplywa na skok zawieszenia i geometrie roweru. radzilbym ci sie trzymac zalecen producenta i zostac przy fabrycznej dlugosci dampera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę , że brak cofania korb to wina/zasługa małego skoku zawieszenia ramy, haki koła pokonują taką samą drogę jak w klasycznym jednozawiasie więc cofanie korb przy większym skoku na pewno wystąpi.

Co do zawieszenia , i uginania dampera - ważny jest nie tyklo SAG ale również przełożenie zawieszenia - jednozawiasy (inne konstrukcje również) mają różną charakterystykę ugięcia przez zastosowanie róznych łączników damper-wahcz im mniejsza osległość mocowania dampera od osi na której obraca się ten łącznik, tym czulsze zawieszenie (ważne jest też położenie innych zawiasów)i czasem trzeba bardziej dopompować lub zastosować tłumik z platformą.

W twoim wypadku przełożenie a/b jest spore więc czułość/miękkość bedzie spora :

merida.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...