Skocz do zawartości

[Dartmoor vs Trek] wybór Hardtail'a


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dopiero zaczynam przygodę z kolarstwem górskim i planuje zakup roweru na ten sezon. Zainteresowały mnie dwa modele: Trek Roscoe 7 2019, oraz Dartmoor Primal Intro 29 2019.

Wybór hardtaila był oczywisty ze względu na ograniczony budżet, mniejszą złożoność roweru jako mniejsze koszty serwisowania i po prostu nadawanie się do nauki jazdy po hopkach, ścieżkach leśnych i szutrowych poza miastem. Będzie też używany do singletracków i górskich ścieżek rowerowych. Uniwersalność jak najbardziej.

Z racji że nie mam żadnego doświadczenia nie wiem na co zwracać uwagę. Zauroczyłem na początku się w marce Dartmoor, wspieranie polskiej marki i w ogóle, cenowo też całkiem przystępnie. Przeglądając oferty hardtailowe w sieci zwróciłem uwagę na ofertę Treka. Tak więc doszło do suchego porównania modeli które wymieniłem. Oba w podobnej cenie (Dartmoor 3999/ Trek 4399). Wziąłem również pod uwagę zakupu Dartmoor Primala Evo 29 ale cenowo trochę sporo jak na początek (4899zł a wypada kupić kask, narzędzia itp).

Najważniejsze rzeczy ze specyfikacji obu rowerów:

Dartmoor:

WIDELEC: RST Alpha 110-15 RA, Boost, skok 130mm, oś 15mm,

PRZERZUTKA TYLNA: SRAM X5 1x10 

HAMULCE: SRAM Level, tarcze 180mm

OBRĘCZE: Dartmoor Tomcat 29”, 32H, F/V OPONY: WTB TrailBoss 29x2.4 Comp 

WAGA: 14.3k

 

Trek:

Widelec: RockShox Judy Silver TK

Przerzutki i kaseta: Shimano Deore M6000, Shadow Plus / Shimano HG50, 11-42, 10-rzędowa

Sztyca: Bontrager Arvada (sztyca regulowana !)

Hamulce: Hydrauliczne tarczowe Tektro HD-M275

+/-1 4.23 kg

 

 

Tak więc byłbym wdzięczny za wszelkie opinie, hejty, porady i wskazówki ! w razie niejasności dopiszę potrzebne info. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zdecydowanie dołóż do Primala Evo. Zarówno Trek jak i Primal Intro mają biedne amortyzatory sprężynowe z kiepskimi tłumikami. W Evo masz już Rock Shox Recon RL Solo Air , czyli już porządny amortyzator. Napęd też lepszy. Lepiej dołożyć niż potem żałować. Rower to zakup na dłużej, także dobrze jest dobrze kupić ;)

Bierz Evo

https://rowerowy.com/sklep/rowery/rowery-trail/prod/dartmoor-primal-evo-29-19

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem posiadaczem Dartmoora Primala Evo 29 z 2018. Jeżeli chodzi o geometrię i osprzęt, prawie w ogóle nie różni się od tegorocznego Primala Intro 29, także mogę opisać Ci moje wrażenia. Geometria jest naprawdę świetna- płaski kąt główki- 66 stopni- ramy robi robotę na szybkich i stromych zjazdach- rower nie ma ochoty cię katapultować przez kierownicę i jest bardzo stabilny, a dość stroma podsiodłówka pomaga dociążyć przednie koło na podjazdach. Stosunkowo krótki chainstay polepsza zwrotność roweru pomimo dużych kół. Mimo dość agresywnej geometrii rower jest całkiem wygodny na dłuższych trasach. Koła 29 to świetny wybór do sztywniaka- jazda po nierównościach jest płynna, rower zachowuje się stabilnie i dobrze utrzymuje prędkość. Co do osprzętu- jego jedyny słaby punkt to amortyzator. Dosyć ciężki z powodu stalowej sprężyny, mało czuły tzn nie wyłapuje małych nierówności, gdy jest się lekkim to ciężko ustawić preload na odpowiedni sag- przy wadze 58 kg jeżdżę na maksymalnie odkręconym preloadzie, a i tak przy tym ustawieniu mam tylko 10% sagu ( okolice 20% to zwykle optimum). Zdecydowanie popieram zdanie kolegi wyżej- warto dopłacić do lepszego amora. Jednak jeżeli jesteś początkujący i nie chcesz trwonić zbyt wiele kasy na rower, RST Ci w zupełności wystarczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybkie odpowiedzi :) listę z 1enduro właśnie sprawdzałem gdy tylko wyszła. Korzystam z wielu źródeł ale wiadomo że najlepsza opcja to zapytać doświadczonych osób Kluczem w wyborze też jest dla mnie dobry amortyzator więc dzięki za spostrzeżenia. Przyjdzie zwrot podatku to chyba połaszę sie na evo. Na co powinien zwracać też uwagę ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, krzywy187 napisał:

Dziękuję za szybkie odpowiedzi :) listę z 1enduro właśnie sprawdzałem gdy tylko wyszła. Korzystam z wielu źródeł ale wiadomo że najlepsza opcja to zapytać doświadczonych osób Kluczem w wyborze też jest dla mnie dobry amortyzator więc dzięki za spostrzeżenia. Przyjdzie zwrot podatku to chyba połaszę sie na evo. Na co powinien zwracać też uwagę ? 

Przy szukaniu roweru warto też zwrócić uwagę na hamulce, bo zdarza się że rower jest na dobrym osprzęcie i w fajnej cenie, ale za to hamulce są do d... (patrz: Trek Roscoe 7 :) ). W przypadku obu Primali które Cię interesują masz Sram Level, które są dużo lepsze od tanich Tektro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...