Skocz do zawartości

[Buty] Dobór rozmiaru butów Shimano


maxwel

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, jak w tytule, pomóżcie dobrać odpowiedni rozmiar butów Shimano. To będą moje pierwsze buty SPD więc nie mam zupełnie doświadczenia i porównania. Sprawa wygląda tak, że buty cywilne/eleganckie, jak zwał tak zwał, noszę przeważnie rozmiar 43, czasem 44 (wiadomo, różni producenci robią różnie rozmiarówkę) ale przyjmij 43 i jest to tak w sam raz, na styk. Buty sportowe noszę od kilkunastu lat praktycznie tylko Nike i od zawsze biorę rozmiar 44 czyli wkładka 28cm, przeważnie mam tam spory zapas także nie ma dyskomfortu przy uprawianiu sportu gdziie wiadomo, że stopa musi mieć w bucie więcej luzu niż w cywilnych.

I teraz kwestia Shimano. Nie mogę namierzyć w Warszawie modelu który chcę kupić, więc mierzyłem inny model. Shimano ma rozmiarówkę jak Nike czyli 44 to 28cm a 45 to 28,5 cm. 44 jak sobie mierzę w sklepie jest super, lekko za duże ale bez przesady, natomiast 45 to już trochę kajak. Tylko, że to jest mierzone w sklepie, stopa nie jest zmęczona, nie jest spuchnięta, nie przesuwa się w bucie jak stoję w miejscu czy robię kilka kroków. Pytanie jest takie czy będzie zdecydowana różnica podczas jazdy i brać 45 czy spokojnie 44? Bo się naczytałem, że rowerowe buty mają być sporo większe niż te używane normalnie. Może ktoś używa butów Shimano i ma podobny rozmiar stopy do mojego i mógłby się podzielić swoimi wrażeniami?

Jeszcze jedna kwestia, mam wąską stopę więc na szerokość 44 jest super, 45 czuję luz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Ja mam te https://www.decathlon.pl/buty-na-rower-mtb-mt34-id_8299758.html

Normalnie nosze 45 czyli 28,5 (wiadomo zależy od rozmiarówki np. w CCC szukam zawsze 46)

Wybrałem buty w rozmiarze 46 trochę większe niż mam normalnie właśnie z powodu pożądanego luzu. Stopa w bucie pracuje i potrzebuje trochę miejsca.

Rozmiar jak najbardziej w moim przypadku był trafiony. Dokładnie na forach dużo osób pisze, żeby brać rozmiar większe i to się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, widzę, że tendencja jest jasna i nie ma co wymyślać koła od nowa, wezmę rozmiar 45 :) Z dwojga złego jak nie trafić, to lepiej mieć za duże buty niż za małe, bo w za dużych da się jeździć.

Nie będę zakładał nowego tematu, doradźcie jeszcze w temacie kupna pedałów. Na buty wydam dużo, więc na pedały chciałbym mało, tym bardziej, że nie zależy mi niskiej masie. Rozważam takie dwie opcje

1. https://www.decathlon.pl/peday-zatrzaskowe-m-520-czarne-id_3169982.html

2. https://www.decathlon.pl/peday-zatrzaskowe-shimano-m-424-id_5744464.html

Dobry wybór w tej cenie? I takie pytanie laika- one są różnych rozmiarów, czy to ma przełożenie na łatwiejsze wpinanie i przede wszystkim na komfort? Czy szersza platforma będzie bardziej wygodna przy dłuższej jeździe i będzie mniej się "wbijała" w podeszwę stopy czy to nie ma znaczenia, bo sztywność buta i tak sprawi, że tego w ogóle nie będę czuł? Pedały są MTB, buty kupuję w wersji MTB a nie szosowej. Rozumiem, że obie wersje nie są ze sobą kompatybilne i szosowe buty muszą być do szosowych pedałów, a MTB do MTB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, maxwel napisał:

Ok, widzę, że tendencja jest jasna i nie ma co wymyślać koła od nowa, wezmę rozmiar 45 :) Z dwojga złego jak nie trafić, to lepiej mieć za duże buty niż za małe, bo w za dużych da się jeździć.

Nie będę zakładał nowego tematu, doradźcie jeszcze w temacie kupna pedałów. Na buty wydam dużo, więc na pedały chciałbym mało, tym bardziej, że nie zależy mi niskiej masie. Rozważam takie dwie opcje

1. https://www.decathlon.pl/peday-zatrzaskowe-m-520-czarne-id_3169982.html

2. https://www.decathlon.pl/peday-zatrzaskowe-shimano-m-424-id_5744464.html

Dobry wybór w tej cenie? I takie pytanie laika- one są różnych rozmiarów, czy to ma przełożenie na łatwiejsze wpinanie i przede wszystkim na komfort? Czy szersza platforma będzie bardziej wygodna przy dłuższej jeździe i będzie mniej się "wbijała" w podeszwę stopy czy to nie ma znaczenia, bo sztywność buta i tak sprawi, że tego w ogóle nie będę czuł? Pedały są MTB, buty kupuję w wersji MTB a nie szosowej. Rozumiem, że obie wersje nie są ze sobą kompatybilne i szosowe buty muszą być do szosowych pedałów, a MTB do MTB?

Możesz kupić buty szosowe z możliwością montażu pod zarówno zwykłe spd jak i spd sl, np shimano rp3, czy są buty MTB z montażem spd sl - wydaje mi się na 99%, że nie. 

 

Co do kwestii "platformy", jak masz zapięty but to on się trzyma pedała tylko przez "łącznik", nie przez platformę czyli żadna różnica. Śmigasz na MTB czy Szosa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie na gravelu, więc bliżej szosy ;) Wolę buty z MTB, bo w tym modelu który chcę kupić podobają mi się bardziej, do tego mają wzmocnienia na czubie i wygodniejszą podeszwę gdybym musiał kawałek podejść. Chyba, że już nigdzie nie dostanę mojego rozmiaru to może rozważę zakup wersji na szosę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, maxwel napisał:

Ok, widzę, że tendencja jest jasna i nie ma co wymyślać koła od nowa, wezmę rozmiar 45

Ja bym nie kupowal w ciemno, tylko poszedl i przymierzyl jakiekolwiek buty shimano i kazdy inny ich model bedzie na 90% pasował w tym samym rozmiarze.

Co jak co ale Shimano trzyma rozmiarowke, mialem od nich 5 par roznych butow i zawsze pasowal mi ten sam numer.

A pierwsze jakie kupilem w życiu to .... właśnie po takim forumowym wątku i ... były numer za duże.

17 godzin temu, maxwel napisał:

44 jak sobie mierzę w sklepie jest super, lekko za duże ale bez przesady, natomiast 45 to już trochę kajak.

A czyli zrobiłes eksperymenta, No to nie bierz 45 tylko 44.

Dokładnie taki sam błąd popełniłem, ale wynikał on z tego że nie mierzyłem.

Z tego co piszesz 44 jest dla Ciebie. Jesli nie czujesz że but jest za mały, nie sciska palców w czubie,  nie ugniata duzego palucha bo jest za krótki, to jest dobry, z moich doswiadczen wynika ze jesli nic nie gniecie i jest w miare wygodnie na dlugosc to bedzie dobrze, nie musi tam byc 1cm luzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. A ja mam większy problemem, o ile długość można dobrać to szerokość to już inna bajka. Niestety dorobiłem się haluksa na lewej stopie i tak o ile prawa w najszerszym miejscu w obwodzie to około 26,4-26,7 cm to już lewa w tym samym miejscu ma obwód o około 1-1,2 cm więcej. Czy z taką różnicą jest sens kupić buty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty zakupione, pedały zakupione.

W temacie butów, wziąłem jednak rozmiar 45. Wcześniej napisałem, że Shimano 44 to 28cm wkładki, ale mój błąd, sprawdziłem jeszcze rozmiarówkę i 44 to 27,8. R45 to 28,5cm. I dobrze mówiliście, 45 jest w sam raz, konstrukcja buta jest taka, że nie czuję na nodze, że jest za duży, że lata mi stopa w środku, od palców do końca buta też nie ma tak wiele miejsca jak się obawiałem. A to wszystko mierzone na cieniutką, letnią skarpetkę i jeszcze bez jeżdżenia. Także będzie w sam raz, aż się zastanawiam czy po spuchnięciu nogi i przy grubszych skarpetach nie będzie za mały... Zobaczymy, w każdym razie 44 byłoby za małe i faktycznie trzeba brać sporo większy rozmiar niż inne buty, które się nosi.

Pedały kupiłem M-520. I teraz pytanie laika, w instrukcji jest pokazane takie coś jak nakrętka bloku czyli taka blaszka, którą się wkładka od środka buta i zaznaczone, że zależy to od typu butów. I tu pytanie skoro ja tego z butami nie dostałem ( z pedałami i blokami też tego w zestawie nie dostałem) to znaczy, że nie jest potrzebne i przykręcam tylko blok od zewnątrz? Jak to sprawdzić czy na pewno moje buty tego nie potrzebują?

Druga kwestia, jak ustawić bloki? Zacząć od standardowego ustawienia na samym środku, tak pojeździć i ewentualnie później próbować przesuwania góra/dół i lewo/prawo? Macie poprzestawiane i czujecie różnicę w komforcie czy macie ustawione na sam środek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, maxwel napisał:

Zobaczymy, w każdym razie 44 byłoby za małe i faktycznie trzeba brać sporo większy rozmiar niż inne buty, które się nosi.

Tu bym uważał, bo np Adidas robiac buty do biegania tez kombinuje z rozmiarami, i dla mnie buty z podeszwami na boost maja numer 46, czyli taki numer jak shimano. Trzeba  isc, dobrac rozmiar raz później wystarczy sie go trzymać, ale nie jest prawda ze ma byc 2 numery wiecej niz buty cywilne ktore mamy, bo te tez maja rozne numeracje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...