Skocz do zawartości

[2018] Shimano XTR 12s


klimarc

Rekomendowane odpowiedzi

W napędzie 1xXX niezależnie od producenta przełożenia dobierasz zębatką korby ...
Łatwiej i taniej przystosować napęd do konkretnych zawodów czy rodzaju roweru podmieniając JEDNĄ zębatkę korby niż CAŁĄ kasetę.  Nie sądzisz ?

Cały "zonk" z nowym XTR polega na tym ze mimo zapewnień i starań wciąż i nadal nie jest w całości dostępny w formie w jakiej został zaprezentowany ...
Jeszcze troszkę i będzie rocznica prezentacji XTR x12 a konkurencja już sprzedaje taki napę w klasie średniej.
Prawda jest taka że potknięcia dużego zawsze są "na topie internetowej szydery". 

Może się trafić tak że Shimano będzie wciąż i nadal królem na konserwatywnym jak samo one rynku szosowym ... a nastąpi zmiana króla na rynku MTB. 

Pozdrawiam   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wspaniale ... szkoda że całe dolne 10 biegów ma dokładnie to samo stopniowanie Shimano 10-45 vs Sram 10-50 i występują przeskoki po 14 - 16 %.
W Shimano zyskujesz "ciaśniejsze" tylko na 2 największych  ...
Chyba że właśnie te 2 biegi mają aż takie znaczenie i zależy ci na tym aby właśnie tam było 10 -11%.

Choć zawsze wydawało mi się że ciasne stopniowanie ma znaczenie przy twardych biegach ... widocznie tylko wydawało.

Pozdrawiam 

  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rzezniol napisał:

Choć zawsze wydawało mi się że ciasne stopniowanie ma znaczenie przy twardych biegach ... widocznie tylko wydawało.

Gdyby tak było to już bym dawno założył 1x11 z kasetą Shimano 11-46. Napęd jest tak specyficzną materią, że nie da się zadowolić wszystkich jedną kasetą, co do Srama jakoś nie trafia. Nie każdy potrzebuje zakresu kasety 10-50 i nie każdy ma na swoich trasach wzniesienia gdzie przeskok między biegami o 8 zębów będzie pożądanym. Chyba łatwo to sobie wyobrazić. A napędy 1x coraz częściej trafiają do rowerów innej maści niż szeroko pojęte mtb, gdzie stopniowanie kasety ma już większe znaczenie. 

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, durnykot napisał:

temat traktuje o nowym systemie Shimano, a nie o Waszych preferencjach. 

A rozumiem... Moje stwierdzenie że nowa kaseta XTR  trafia w preferencje wielu osób bardziej niż kaseta Srama, jest zupełnie nie w temacie. Ok już się nie odzywam! Ale 10 stronicowa dyskusja zawierająca analizę udziału w rynku poszczególnych producentów, następnie pierdu pierdu o hamulcach i prezentacja nowego elektronicznego Srama to meritum tematu. Tak? 

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rzezniol napisał:

No i wspaniale ... szkoda że całe dolne 10 biegów ma dokładnie to samo stopniowanie Shimano 10-45 vs Sram 10-50 i występują przeskoki po 14 - 16 %.
W Shimano zyskujesz "ciaśniejsze" tylko na 2 największych  ...
Chyba że właśnie te 2 biegi mają aż takie znaczenie i zależy ci na tym aby właśnie tam było 10 -11%.

Choć zawsze wydawało mi się że ciasne stopniowanie ma znaczenie przy twardych biegach ... widocznie tylko wydawało.

Pozdrawiam 

To prawda.

Jest 10,12,14,16,18,21,24,28,32,36,40,45 (procentowo 20,17,14,13,17,14,17,14,13,11,13).

A mogli zrobić 10,12,14,16,18,20,23,26,30,34,39,45. Czyli procentowo 20,17,14,13,11,15,13,15,13,15,15. 

Wtedy byłoby ciasno ciaśniej tam gdzie trzeba a nie na samym końcu.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Od kiedy to dokręcając z górki np. (czyli wtedy kiedy się ostatniego przełożenia używa) potrzebna jest idealna kadencja? Duże przeskoki na biegach podjazdowych są imho znacznie gorsze, ale najważniejsze są małe przeskoki w środku kasety, tam gdzie jeździ się najczęściej. Takie rzeczy tylko przy napędzie 2x niestety, chcecie 1x z szerokim zakresem to nie narzekajcie na duże przeskoki- inaczej się nie da.

Dopóki nie pojawią się powszechnie skrzynie biegów ofc ;)

Edytowane przez piciu256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, piciu256 napisał:

chcecie 1x z szerokim zakresem to nie narzekajcie na duże przeskoki- inaczej się nie da.

Zawsze można sprzedać nerkę i kupić nowego Rotora 1x13 :)

33 minuty temu, piciu256 napisał:

Od kiedy to dokręcając z górki np. (czyli wtedy kiedy się ostatniego przełożenia używa) potrzebna jest idealna kadencja?

To ciekawe po co Rotor w kasecie 10-52 zrobił 10-11-12-13

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie przeskok z 12 na 10 jest dużo bardziej odczuwalny i wybijający z rytmu i kadencji niż duże 'dziury' między największymi koronkami. Zjazdy zjazdami, ale jak ciśniesz na prostej i przy wysokiej kadencji na 12 nagle spadasz na 10 to dla mnie jest to mocno odczuwalne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Eazy napisał:

Jak dla mnie przeskok z 12 na 10 jest dużo bardziej odczuwalny i wybijający z rytmu i kadencji niż duże 'dziury' między największymi koronkami

Dlatego powinni robić 10-11-13. Jak dla mnie to nadal nie widzę na rynku dobrze przemyślanej kasety 12 rzędowej pod moje potrzeby, dlatego chyba pozostanę jeszcze trochę przy kasecie 11-36 i korbie 32-22. Moja kaseta pomalutku się kończy ale nie widzę rozwiązania które byłoby warte wydania tak dużej kasy.  

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to tutaj wrzucić jako ciekawostkę.

Jak wiadomo do tej pory w zasadzie nigdzie nie da się kupić korb nowego XTRa. Podobno wynika to z problemów produkcyjnych z powłoką korby ()Przyczynił się do tego też pożar fabryki). Shimano zdecydowało, że trzeba ten pożar ugasić jakimś zastępczym rozwiązaniem - korbą MT900.

https://www.bike-components.de/fr/Shimano/FC-MT900-1-Kurbelgarnitur-Hollowtech-II-p70549/

To co jest ciekawe to fakt, że w przeciwieństwie do grupowej korby jej system mocowania to znany i lubiany od lat system na dwie śruby. Mam nadzieję, że podobnie jak było w przypadku grupy M970 i choćby M770 nowość będzie zarezerwowana tylko dla XTRa, a sprawdzony system, prosty i przyjemny w montażu, będzie zaaplikowany do XT i SLX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że XT FC-M8100 będzie kosztował co najwyżej 50% tej pozagrupowej MT900 ;) Ew. może ta MT900 pojawi się w jakieść przystępniejszej cenie (jak FC-MT700, którą można było tydzień temu kupić za 49EUR w bike-components).

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...