Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Jak taki microshift https://www.decathlon.pl/p/manetka-przerzutki-9-biegowej/_/R-p-311733 ma się do hierarchii shimano? Tak subiektywnie oczywiście. To bardziej altus, czy może deore.

I druga sprawa. Cz ktoś używa manetki sora 9s na prostą kierownicę? Chciałbym się dowiedzieć jak z precyzją działania.

Pytania te mają związek z poszukiwaniem nowej zmieniarki do roweru mojego dziecka. Stare deore m510 rozsypało się w środku. Nie chce mi się już w tym grzebać. Poszukuję więc nowej manetki, ale te 9 tarcz to już na rynku prehistoria.

A może jest coś innego godnego uwagi do napędu 1x9 11-32?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt mi nie odpowiedział, to po zmontowaniu wszystkiego sam sobie odpowiem, może się komuś przyda:  CLARIS RD-R2000 GS 8rz 34T (to wózek krótki. Jest też najkrótszy S, długich w nim nie ma) idealnie współgra z trzyblatową korbą 42/32/22 FC-M361. Sporo osób mnie przestrzegało przed combo "krótki wózek + 3 blaty" ale nie ma się co bać o ile nie siedzi tam tarcza 48. A poza tym wózek wcale nie jest taki krótki jak nazwa wskazuje. Kaseta CS-HG51 8s 11-28. Wszystko śmiga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra jednak się okazało, że jestem i tak zmuszony do wymiany łańcucha i kasety bo oryginalne były dość lipnej jakości i po 1000km łańcuch się rozciągnął a zęby zjechały. Mam korbę deore m5100 36-26t i teraz pytanie mam takie. Chciałem zrobić 1x11 zdjąć mniejszy blat i zostawić 36 zęby do tego zamówiłem wszystko w tym kasetę 11-51. Oryginalnie deore m5100 1x11 są 30/32 (dwie wersje) zęby z przodu i teraz nie wiem czy przy moich 36 zębach na najlżejszym przełożeniu z tyłu czyli 51 zębów nie będzie to aż za bardzo napięte i wyciągnięta przerzutka? Czy może lepiej kupić kasetę 11-42 jak jest oryginalnie przy 2x11 (czyli przy mojej korbie)? 

Edytowane przez creatinfreak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość zębów przedniej zębatki w układach z jedną zębatką na korbie nie ma znaczenia, znaczenie ma długość łańcucha. Jeżeli dobierzesz do Twojego układu odpowiednią długość łańcucha to przerzutka nie będzie zbyt mocno napięta, a łańcuch na najmniejszej koronce kasety nie będzie zwisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, leejoonidas napisał:

Ilość zębów przedniej zębatki w układach z jedną zębatką na korbie nie ma znaczenia, znaczenie ma długość łańcucha. Jeżeli dobierzesz do Twojego układu odpowiednią długość łańcucha to przerzutka nie będzie zbyt mocno napięta, a łańcuch na najmniejszej koronce kasety nie będzie zwisał.

To by było idealnie na moje potrzeby. Tak więc teraz jak dobrać łańcuch? Bo mam zamówiony https://allegro.pl/oferta/lancuch-shimano-slx-105-cn-hg601-11-rzedowy-bolec-14129200422 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kledzy, czy dałoby rady do kasety 9 Altus CS HG-200-9 11-36 użyć przerzutkę Sunrace RD-M41 SGS:

https://allegro.pl/oferta/przerzutka-tyl-sunrace-rdm41-dlugi-wozek-na-srube-11136883011

tak aby przerzucała te 9 biegów. Oczywiście manetki do tego prawilne: Shimano Altus SL-M2000 9 i łańcuch KMC X-9.

Przód byłby Shimano FC-M315 2 rz. 36/22, jeśli to coś pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Totalnie nie znam się na rowerach także wybaczcie jakby pytanie było głupie ale jest taki problem:

 

Posiadam korbę 2 rzędową Claris rs200 50/32t, do mojego projektu elektrycznego mtb potrzebowałbym 50t zmienić na 42t.

Jednak to mały problem znaleźć taką zębatkę zewnętrzną (bcd110 x5), znalazłem fajną Rotor noq, jednak jest ona dedykowana jako wewnętrzna. 

Czy można założyć zębatkęw wewnętrzną w miejsce zewnętrznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.09.2023 o 04:33, bladawiec napisał:

Do 9 w takim razie chyba raczej nie zadziała

Nie twierdzę że nie ma prawa, ale myślałem ze ktoś już montował i odpowie konkretnie np. "nie da rady, bo próbowałem kiedyś". Czasem jest opis części taki a w praktyce co innego się udaje. No cóż sprawdzę samemu, może się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 11.09.2023 o 04:33, bladawiec napisał:

Szukaj takich przerzutek, co obsługują 9

 

W dniu 10.09.2023 o 20:22, xgrzehoox napisał:

do kasety 9 Altus CS HG-200-9 11-36 użyć przerzutkę Sunrace RD-M41 SGS

Jednak trzeba szukać 9-rzędowej przerzutki,  próbowałem i nie byłem w stanie doregulować na 9 rzędów, zawsze któryś bieg nie trybił jak trzeba.  Głównie problemy to działanie 1-3 biegu. Manetka to Shimano ST-EF510 9rz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie. Mam 4 rowery i w każdym był krzywy (nawet nowym) a także w tym co w zeszłym roku był prostowany. Nie raz walczyłem z przerzutką a po wyprostowaniu haka nie było problemu. Sprawdzenie haka to podstawa. Jeśli masz prosty hak, odpowiednią długość łańcucha, odpowiednie ustawienia skrajnych położeń wózka przerzutki,  odpowiednią odległość górnego kółka przerzutki od największej zębaki i wiesz co robisz z resztą nie powinno być problemu.

 

Edytowane przez sztorm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 23.09.2023 o 15:24, sztorm napisał:

hak przerzutki masz prosty ?

Dotarła używana przerzutka Deore RD M-531. Udało mi się na niej wyregulować tak aby wszystkie biegi wchodziły, ale dość długo się z tym bujałem i nie jest idealnie.

Czy kółko prowadzące musi być równolegle do ząbków kasety? Bo mam wrażenie że napinające jest równolegle, a to bliższe kasety jakoś bardziej pod skosem do łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli górne kółko jest skoszone, to jego pozycja względem zębatek kasety będzie się zmieniała zależnie od położenia wózka, a największe różnice będą po zmianie biegów z przodu na korbie, bo wtedy wózek najbardziej zmienia położenie. Czyli jeżeli uda się ustawić przerzutkę przy największej zębatce na korbie, to po zrzuceniu na mniejszą zębatkę, przerzutka tylna może już mieć problem z działaniem.

Edytowane przez Boss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...