Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Podpowiedzcie z łańcuchem do 1x11. Korba FSA Omega, stan zębów bardzo dobry, kaseta SRAM PG1130, na kilku zębatkach lekko podpiłowane. Przejechane ostatnie 900km na łańcuchu SRAM PC X1 i było cicho, miło i przyjemnie. Zakupiłem  KMC X11 EL czarny, żeby sobie rotować no i kurde tak hałasuje, kiedy mocniej przycisnę, że szok. Skrobanie, szorowanie. Myślałem, że może kaseta już nie ten tego, kupiłem SLX 11rz, ale jest jeszcze gorzej. 

Myślicie, że się ten łańcuch "dotrze"? Jak go wyjmowałem z pudełka to wydawał mi się strasznie sztywny. Zaliczył już szejk w benzynie i smarowanko, nie pomogło. A może ta ich powłoka czarna coś bruździ? Już myślę, czy się go nie pozbyć i nie kupić czegoś innego (może jakieś Shimano). Może łańcuch dedkowany pod 12rz z racji, że jest węższy, będzie ciszej pracował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jeszcze jeden temat. Dostępność zębatek do mojej korby FSA w Polsce jest kiepska (mało popularne BCD 120), w ramionach zamiast gwintów mam już wstawione tulejki, potrzebny nietypowy klucz do misek suportu BB386, a i wolałbym chyba 172,5 zamiast 175, więc pewnie niedługo będę się przymierzał do jej zmiany.

Niestety, z uwagi na budowę jak i przyzwyczajenie jeżdżę raczej przy niższych kadencjach, przy 90 latam jak potłuczony na lewo prawo na siodle. Obecne 40T z przodu wydaje mi się za małe, bo np. 42T z tyłu nigdy praktycznie nie używam. Czy jak wsadzę tam jakąś korbę z 44 a może nawet 46 zębami to będzie grało? Poza potrzebą dłuższego łańcucha coś więcej będę musiał kombinować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składam sobie kolejny rower. Od zawsze używam napędów bez przedniej przerzutki, tym razem też zamierzam. Mam korby, potrzebuję pozostałych gratów: tylnej przerzutki, manetki, kasety i łańcucha. Waham się między 10 a 11 biegami. Czy poza niższą ceną, napęd 10s może mieć jakieś zalety wobec 11s?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w rowerze wyprawowym (riverside touring 900) korbę Shimano touring XT 26-36-48 I przerzutkę przednią z tej samej grupy. Chciałbym mieć korbę o najmniejszej zębatce 20 lub 22. Rozmiar największej może być mniejszy. Z tyłu mam 10 rzędów.

 

Wyczytałem że przerzutka ma zakres 22T, więc rozumiem że wymiana samej zębatki nie wchodzi w grę.

Jakie mam opcje? Co będzie pasowało i nie będzie wymagać wymiany całej przedniej części napędu? Czy coś z grupy MTB mogę zastosować?

Edytowane przez Anomandaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część !

Miałbym pytanko, zapewne przewijało się nie raz ale nie mogę trafić na odpowiedź.

Otóż mam Aspre 1 na Clarisie, jest to mój pierwszy gravel i jak do tej pory spełnia moje oczekiwania.

Zastosowałem jak do tej pory kilka zmian : tylnią kasetę zmieniłem na 11-34T+ przerzutkę z długim wozkiem. Z przodu mam również claris FC-RS200 46/34T 170mm. Niestety na kwadracie, chciałbym przejść na standard Hollowtech II ale w stopniowaniu jaki obecnie mam bo po prostu to się sprawdza u mnie. A wersja Clarisa z hollowtechem niestety jest w stopniowaniu 50-34. 

Czy jest jakaś inna mozliwość kombinacji ?

Ogólnie zestaw budżetowy, nie planuje już poza hollowtechem innych zmian, nacieszę się Rometem i zmienię na inny. 

Pozdrawiam 

Krzysiek 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mihau_ napisał:

@cysiek.b chyba najbardziej sensownym wyjściem jest zakup korby rs510 46-36 i ewentualna wymiana młynka na 34 jeśli będziesz potrzebował

Dzięki za podpowiedz ale chyba długość ramienia jest 175mm, w Aspre jest problem z tylnym trójkątem i nie wiem czy nie haczyłbym butami, teraz jest ok ale margines mały. Claris na kwadracie ma 170mm. 

@clavdivs Fakt rower przejściowy, dobrze mi służy. mógłbym już teraz zmienić ale jak coś działa i daje frajdę to po co :) . Zmiany są podyktowane bardziej pod kątem nowych doświadczeń i "poczucia" tych niuansów w osprzęcie 😅 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.06.2023 o 12:57, Mihau_ napisał:

Korby szosowe występują w kilku długościach, rs510 również 

A tobie wsadzili 170 bo jesteś niski (i musisz mieć małą ramę) a nie dlatego że się inna nie zmieści 

Jak kupi rs500 to będzie mógł sobie przełożyć tarcze z rs200 bo to bcd 110 w obu. Choć mogę się mylić. To starsza korba,  ja ją wybrałem bo te nowe 4 ramiona wyglądają ociężale. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam powoli wdrążam sie w tematy mechaniki rowerowej i pytanko moje dotyczy takiego zestawu - tylna przerzutka deore m5120 , kaseta shimano cs hg41 8s i manetka altus 9s . Czy to ze sobą zadziała ? Bo cos nie chce mi sie dobrze wrzucac , jak by nie takie indeksowanie ,dochodzi do 6( i tez nie po 1 kliknięciu) i wyzej nie chce ( mozliwe ze hak krzywy) regulacja skrajnych polozen przerzutki prawidlowa. Chce wiedziec czy w ogole jest sens dalszej regulacji. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Bo w zależności gdzie będzie rmie siły to wózek przemieści się o inna odległość. Ja swego czasu założyłem manetki 10s do przerzutki tylnej 9s i ta skakała o dwie zębatki. Nie pisze już nawet o tym że manetka 10s ciągnie całkiem inna długość linki niż 8,9s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Qubeeek napisał:

Hejka, posiadam rower na ramie Dartmoor Creeper. Jakie korby, wkład suportu do niej zastosować? Błądzę strasznie na internecie i nie mogę znaleźć nic sensownego

A skąd my mamy wiedzieć czego potrzebujesz, możliwości są dziesiątki jeśli nie setki 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko, to jest po prostu taki problem- że ja jestem całkowicie zielony. Jest bardzo mało informacji na internecie na temat kompatybilności rzeczy do tej ramy. Wcześniej miałem wsadzony wkład suportu, razem z korbami typowo do BMXa. Wtedy na przykład musiałem z lewej strony dać tulejkę, aby korba mogła swobodnie się kręcić, inaczej zahaczała o ramę. Raczej nie wymagam wiele od części, bo nie mam zamiaru za mocno skakać na tym rowerze więc cokolwiek co będzie pasować i nie będzie kosztować miliona monet, to będzie akurat. 

https://city-sport.pl/zestaw-korba-suport-deore-10rz-m6000-40x30x22-4236.html czy taki zestaw tam podejdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema, chcialbym sie dowiedziec jaka piasta z wyzszej polki pasowalaby na miejsce tej ktora posiadam aktualnie. Chodzi o Shimano HB-TX505.

Ciekawi mnie tez na co glownie trzeba zwracac uwage przy wyborze takiej piasty jesli sie chce kupic nowa.

Z gory dzieki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć, mam zajechany środkowy blat w korbie deore fc-m390 48x36x24, przerzutka przednia deore,czy mogę go wymienić na 32t? 36t są dużo droższe i trudniej dostepne. Jakie mogą być ewentualnie komplikacje?

Czy obecna korba alivio hollowtec do napędów 3x9 To jakościowo to samo co moja deore? Czy będzie pasować do piasty?

Pozdrawiam Grzegorz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wymienić możesz, problemy mogą pojawić się przy zmianie na duży blat, bo przeskok 32-48 będzie zbyt duży. Niemożliwe może okazać się także wyregulowanie przerzutki tak by łańcuch nie ocierał o wózek.

Deore to nie to samo co Alivio, a już na pewno nie to samo jakościowo co nie oznacza, że jest złe. Korba nie ma nic wspólnego z piastą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Grzech76 napisał:

Cześć, mam zajechany środkowy blat w korbie deore fc-m390 48x36x24, przerzutka przednia deore,czy mogę go wymienić na 32t? 36t są dużo droższe i trudniej dostepne. Jakie mogą być ewentualnie komplikacje?

Czy obecna korba alivio hollowtec do napędów 3x9 To jakościowo to samo co moja deore? Czy będzie pasować do piasty?

Pozdrawiam Grzegorz 

Na pewno będziesz miał lżejsze przełożenia niż dotychczas po zmianie tarczy z 36 na 32. O 4 zęby to dość znaczna różnica. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...