Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Jasne, śmiało zakładaj. Interesuje Cię ilość rzędów, rozstaw i ilość śrub, i w sumie tyle. No i ilość zębów, bo tym nie można sobie aż tak dowolnie żonglować. 

Dopiero w korbach dwurzędowych zębatki są łączone w zestawy których aż tak dowolnie nie można mieszać, ale w starych trzyblatach problemu nie ma. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jestem na etapie wymiany całego napędu w moim rocznym tribanie grvl 120.

Po niecałych 10kkm oryginalny łańcuch i kaseta są w opłakanym stanie. (Jest to łańcuch kmc x10, kaseta microshift 11-42).

Łańcuch już kupiłem kmc x10

Kasetę również - sunshine 10sp 11-42

Teraz czas na korbę. I tu ma niepewność.

Oryginalna korba na kwadrat nie pozwala na wymianę zębatki, co bym chciał móc robić.

Czy zatem kupno np TEJ korby w powyższym zestawieniu zadziała?

Jestem kompletnym noobem w kwestiach linii łańcucha/nerołajdowości zębatek itp.

Rozważam też zmianę suportu, bo o ile nie mam problemu z tym że jest na kwadrat, to już zamocowanie go plastikowymi elementami w mufie jest dla mnie kretyńskim rozwiązaniem (tak, wiem za tą cenę można się różnych szopek spodziewać).

Budżet mam nieokreślony, ale jeśli podana korba z zębatką podejdzie, to wolał bym nie wkładać w zmianę więcej pieniędzy.

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że na korbie niektóre zęby są już ścięte.

Jako, że planuję nowy zestaw eksploatować przy rotowaniu łańcuchami (3 szt) stwierdziłem, że warto też mieć nową zębatkę z przodu.

Dodatkowo, chętnie zejdę z 38 zębów z przodu na coś mniejszego (uszyłem sobie garść tobołków do bajkpakingu i wiem że z tym szpejem będzie ciężej).

(wydawało mi się, że o chęci mniejszej zębatki napisałem w oryginalnym poście, ale jakoś zapomniałem)

Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, to wątpię że blat korby wymaga wymiany, nie każdy ząb ma taki sam kształt, mają inny żeby ułatwić zmianę przełożenia czy w NW żeby łańcuch nie spadał, może tylko Ci się wydaje że są zużyte, pokaż zdjęcie tego blatu.

Edytowane przez phoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę.

W międzyczasie nastąpił mały plot tłist. Ale o nim poniżej. Zdjęcia starej zębatki wrzucę zaraz do odpowiedniego działu i chętnie poznam opinie na temat jej stanu (jednak niezależnie od nich nadal chciałbym ją wymienić zastępując zębatką zarówno mniejszą jak i wymienialną).

Plot tłist - zamówiłem podlinkowany wyżej zestaw. Przyszedł i po przymierzeniu, zębatka jest przesunięta o dobre 15mm na zewnątrz suportu względem starej.

Mój suport ma 123mm, korba z linku jest pod 118mm.

Poniżej zdjęcia korby nowej i starej wciśniętej na suport, nie dokręconych (nie chciałem dokręcać nowej by nie mieć problemu przy prawdopodobnym zwrocie)

Nie spodziewałem się, że to będzie plug&play, ale ta różnica wydaje mi się dość kolosalna.

Możecie zasugerować co robić dalej?

Dzięki!

IMG_20220311_123448.jpg

IMG_20220311_123413.jpg

Edytowane przez szprota
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 
Jestem tutaj nowy.
Mam pytanie: Czy istnieje możliwość wyregulowania przerzutki shimano deore po wymianie kasety z 11-34 na 12-36? 
Gdzieś wyczytałem, że jest taka możliwość ale nie mam pewności.
Jeżeli jest to jak powinienem sie za to zabrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, k1nq.r2r napisał:

Witam. 
Jestem tutaj nowy.
Mam pytanie: Czy istnieje możliwość wyregulowania przerzutki shimano deore po wymianie kasety z 11-34 na 12-36? 
Gdzieś wyczytałem, że jest taka możliwość ale nie mam pewności.
Jeżeli jest to jak powinienem sie za to zabrać?

Będzie działać spokojnie i możliwe że nic nie będziesz musiał regulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Jezdze duzo na rowerze ale w kwestii mechaniki dopiero sie ucze.

Posiadam naped deore t6000 calosc poza przerzutka tylna ktora nalezy do SLX.

Calosc jest 3x10.

Zaczal mi skakac łańcuch, w serwisie rowerowym stwierdzili ze trzeba odrazu wymienic wszystko bo sam lancuch nic nie da. Oczywiście musialem to sprawdzic ale okazalo sie ze mieli racje. Lancuch sie nie przyjal i jest gorzej niz na starym.

Ogolnie wymienilbym wszystko na to samo co było ale problem polega na tym ze nie potrafie znaleźć takiej samej kasety. 

1 pytanie to czy obojetnie jaka kaseta 10rzedowa bedzie pasowac?

2 pytanie to czy musze wymienic caly mechanizm korbowy czy wystarczy wymienic blaty?

Jesli caly mechanizm korbowy to czy moze byc obojetnie jaki 3blatowy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz kompatybilność zestawów:

https://productinfo.shimano.com/#/com/

A w prawym górnym rogu dostęp do archiwalnych wersji i możliwość ściągnięcia pdf.IMG_20220216_072517.thumb.jpg.88884024dddfd986fa6c6a844279d57e.jpg.05c32abd0903d56fbc074111d1e21877.jpg

46 minut temu, kwasu1991 napisał:

Witam wszystkich.

Jezdze duzo na rowerze ale w kwestii mechaniki dopiero sie ucze.

Posiadam naped deore t6000 calosc poza przerzutka tylna ktora nalezy do SLX.

Calosc jest 3x10.

Zaczal mi skakac łańcuch, w serwisie rowerowym stwierdzili ze trzeba odrazu wymienic wszystko bo sam lancuch nic nie da. Oczywiście musialem to sprawdzic ale okazalo sie ze mieli racje. Lancuch sie nie przyjal i jest gorzej niz na starym.

Ogolnie wymienilbym wszystko na to samo co było ale problem polega na tym ze nie potrafie znaleźć takiej samej kasety. 

1 pytanie to czy obojetnie jaka kaseta 10rzedowa bedzie pasowac?

2 pytanie to czy musze wymienic caly mechanizm korbowy czy wystarczy wymienic blaty?

Jesli caly mechanizm korbowy to czy moze byc obojetnie jaki 3blatowy?

 

Też tak miałem w poprzednim rowerze (full deore xt), że musiałem wymienić łańcuch i zaczął umykać na kasecie to wymieniłem kasete na nową a po wymianie kasety zaczął umykać na środkowym blacie to jedynie środkowy blat wymieniłem a dlatego że reszta czyli mały i duży blat były w bdb stanie.

Napisz jaki masz model tego slx i jakich przełożeń szukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wolalbym 2x9 ale nie chce wymieniac całości aktualnie wiec szukam 3x10

Jak już to 2x10, nie bardzo rozumiem downgrade to 2x9??? W korbie wymień tylko blaty, korba się nie zużywa tak szybko :D 
Masz korbę 48-36-26T i tylna przerzutkę  o pojemności 43T.  Odejmując 22 przodu, pozostaje Ci 21T na tył. Każda kaseta 10s od 11 od max 32T, będzie działać. Praktycznie to i do 36T się da.

Jest tego sporo. Shimano: CS-HG500, CS-HG50, CS-6700, CS-5700, CS-7900
Cassettes Cassette 10-speed Online Shop | Bike-Discount
Amazon.com : 10 speed cassette
Jak wymieniasz blaty i kasetę masz możliwość dobrania przełożeń pod swoje wymagania, o ile teraz jest za twardo lub miękko. Jest tu sporo możliwych kombinacji

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glownie jezdze po miescie i parkach. Na najszybszych biegach to mega ciezko sie pedaluje, natomiast na najnizszych to moge pedalowac w opor a prawie sie nje poruszam, wiec zakladam ze o to chodzi twardo miekko? Jestes w stanie mi cos zaproponować? Jakas kombinacje? Ulatwiloby mi to wybor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana z 48 na 44 wchodzi w grę pojemność zachowana, nie wiem czy nie trzeba by jedynie wtedy zmierzyć łańcucha aby go skrócić - ale to proste

Jak JWO napisał 2x9 odpada definitywnie - radykalny downgrade. Raczej 2x10

Miałem z przodu Deore XT 48-36-26 a z tyłu 11-36t i powiem tak: tarczy 26 mógłbym nie mieć. Większość przejechałem na blacie 48 i rzadziej ale przydatny okazał się blat 36 na podjazdy. Teraz sobie przypominam z czasem nie schodziłem na kasecie na 36t nawet (ale podjazdy krótkie i około 5%-7%)

Jakbym nadal miał ten rower to bym

--zmienił przód na x2 - Jeździłem podobnie jak Ty przez asfalt 90% i reszta łagodne parki, kawałek lasku. W swoim przypadku nie widziałbym sensu nadal mieć x3 pod warunkiem że nie zmieniasz roweru niebawem i jeszcze trochę nim pojeździsz:) (koszta)

--lub lub ale to mocna alternatywa owal z przodu x1 :D

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemano!

Mam zamiar zmienić suport i korbę z kwadratu na HT2 i teraz pytanie... czy korba SHIMANO FC-T4060 9s Alivio 44x32x22 i suport SHIMANO SM-BB52 BSA Hollowtech II podejdzie bez problemu do Giant ATX 2, korba: PROWHEEL Forged, 42/34/24T, suport: VP BC-73, przerzutka tylna: SHIMANO Tourney RD-TY500, przerzutka przednia: SHIMANO Tourney FD-TY500, wolnobieg: SHIMANO CS-HG200, 12-32T, 7s. czy to będzie z tym kompatybilne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...