Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, abdesign napisał:

Można mieszać łańcuchy i kasety pomiędzy shimano i sramem... (zwracając uwagę jednak na parę rzeczy)

Te parę rzeczy to co dokładnie? Szerokość łańcucha, wiadomo, im więcej rzędów, tym cieńszy. A co poza tym?

19 godzin temu, bogus92 napisał:

Co to za rower, ze chcesz takie kombinacje robić?

Jeśli to pytanie do mnie to Specialized Epic Comp Carbon ale nie znam rocznika. Może ktoś wie, jak go sprawdzić. Ja nie wiem. Po osprzęcie szacuję go na rocznik 2011-2013. Niestety nie wiem ile zmieniał jego poprzedni właściciel. Wiem, że coś zmieniał ale się nie dogadaliśmy dokładnie co i jak. + teraz chcę użytkować rower na kole i na trenażerze Direto XR. 

Edytowane przez k0lo86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, k0lo86 napisał:

A co poza tym?

To już są uwagi ogólne i samej kompatybilności łańcuch, kaseta czy przerzutka nie dotyczą ale uwzględniając to, że różnym doświadczeniem ludzie dysponują to:

Przede wszystkim to jakim dysponuje się bębenkiem. Nie każdą kasetę da się założyć na każdy bębenek.

ale również to jaką pojemnością przerzutki dysponujemy, jakie minimalne i maksymalne koronki obsługuje.

Sama zamiana 1:1 kasety shimano na sram i na odwrót wszystkiego nie zamyka, zwłaszcza że usiłujesz "opędzić" mtb'ową przerzutką kasetę szosową...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie odnośnie mojego napędu. Mam korbę 48/36/26 + kaseta 11/36 i przerzutka RD-M610 SGS (pojemność 43t). Korba + kaseta wymaga 47t a przerzutka ma 43t, jak to możliwe, że napęd działa normalnie skoro przerzutka tylna ma za małą pojemność? Ktoś potrafi to wytłumaczyć?

Edytowane przez klausPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, różni ludzie różnej kultury pracy oczekują... to po pierwsze, po drugie pojemność nie jest wyznacznikiem działania napędu jako takiego.

Całkowita pojemność w przypadku napędów 3x zakłada że używasz zarówno młynka z najmniejszą koronką i patelni z największą... a że tak nie robisz to poruszasz się w pojemności zgodnej z tym co przerzutka w papierach ma napisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RD-M6000 SGS.

32 minuty temu, klausPL napisał:

Jest sens kupowania przerzutki z sprzęgłem do crossa? 

Lepiej mieć niż nie mieć. Wjedziesz na jakąś bardzo wyboistą, ukorzenioną czy ogólnie złą nawierzchnię na leśnej/polnej drodze i wtedy docenisz sprzęgło: ciszej i rama niepoharatana.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@klausPL w swoim temacie masz moją odpowiedź, ale powtórzę także tutaj.

Do Twojego napędu M6000 z długim wózkiem lub T6000/T8000. Ja jednak mając możliwość wyboru przerzutki ze sprzęgłem nie wybrałbym innej opcji.

 

P.S. Nie pytaj w dwóch tematach o tą samą kwestię, bo potem odpowiedzi się dublują.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Czy tylna przerzutka Shimano GRX RD-RX400 Shadow RD+ 10 rzędowa na kasecie i łańcuchu 10 rzędowym będzie działać z przednią przerzutką Sora R3000 2x9 i taką samą korbą 50x34? Ewentualnie ta sama tylna przerzutka z przednią Shimano 105 R7000 i korbą SHIMANO RS 510 compact 50/34? Czy taka przerzutka będzie śmigać z klamkomanetką Tiagra ST-4700 10rz prawą?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziała z oboma ale oba te wybory nie są idealne.

Dla korby rs510 poszukałbym albo fd-6800/fd-5800 albo fd-4700. Nie generują tyle problemów z ustawieniem jak r7000 zwłaszcza na łańcuchu 10s, która nawet na łańcuchu 11s ma tendencję do przycierania

Dla łańcucha 10s na korbie 9s też bym nie brał sory, bo przerzutki 10s i starsze modele 11s przerzucają łańcuch 10s szybciej niż sora która ma szerszą klatkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry! To mój pierwszy post. Pisze bo mam zagwozdke. Stałem się posiadaczem roweru merida big Nine 100, ale z przodu zamiast standardowej tarczy na trzy blaty, mam slx 36-26. Z tylu natomiast jest oryginalne alivio. Chciałbym z tylu założyć coś z 11 przyłożeniami, najlepiej seria m7000, jednak widzę ze chyba nie wszystko można kupić. I tu rodzi się pytanie. 
meczy przód slx m7000 będzie pracował z tyłem slx m7100? 
albo czy na tył mogę wrzucić jakiś osprzęt deore z 11 przelozeniami? Teraz mam najlżejsze przełożenie 26-34 wiec trochę mało jak na górala. 
ewentualnie czy mogę założyć jakies 10s deore? 

No i poza tym, muszę zmieniać tylne koło? 
sorry jak pytania są zbyt oczywiste ale jestem zielony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast standardowej korby na trzy blaty masz taką z dwoma blatami, tak? Jeśli tak to korzystniej wyjdzie kupić blat 32T i młynek 22T w odpowiednim rozstawie śrub (to zależy od modelu korby: 96mm/64mm albo 104mm/64mm) i będziesz miał miękko.

11 rzędowa kaseta może nie wejść na bębenek piasty FH-TX505 (o ile taką masz), z kolei 10 rzędowa wedle specyfikacji wchodzi.

Masz teraz 9 biegów z tyłu? Jeśli tak, to przy zmianie na 10 albo 11 (choć taka kaseta pewnie nie wejdzie) to będziesz musiał zapewne zmienić również przerzutkę i manetkę - to manetka zarządza skokami przerutki. A jeśli masz zintegrowane klamki hamulcowe z manetkami to również klamki ... robi się grubszy wydatek ...

Deore to przyzwoity sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ahaja napisał:

 

Dziękuje za rzeczowa odpowiedz. Piastę mam taka jak piszesz. Czyli teraz muszę kupic kasetę dworze, przerzutkę, manetkę oraz łańcuch, dobrze rozumiem?

kaseta m4100 11-46 będzie ok? Do tego przerzutka tył SHIMANO Deore rd-m4120 SGS 10rz 42t, i łańcuch prawda? To dużo lepsza opcja niż wymiana piasty, bo piasty na 11 m7000 nigdzie nie da się dostać. 

1 godzinę temu, ahaja napisał:

kaseta m4100 11-46 będzie ok? 

Edytowane przez bogus92
Nie cytujemy poprzedzającego posta w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@ahaja nie wprowadzaj w błąd. Na klasyczny bębenek Shimano założysz bez problemów kasetę 10, 11 a nawet niektóre 12s.

@Gangi do przejścia na 11s będziesz potrzebował minimum kasety, łańcucha, przerzutki oraz prawej manetki.

Jeśli zdecydujesz się na 2x11 to kaseta M5100 plus przerzutka wedle uznania, może być także M5100. Łańcuch brałbym KMC X11, a manetkę M5100 lub XT M8000 jeśli taką znajdziesz.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bogus92 dzieki, ale jesteś pewien ze podeszlaby mi kaseta 11s na ten bębenek? W serwisie meridy mówili mi ze nowe koło musi być. Nie mogę nigdzie znaleźć wymiarów tych kaset. Mam na przodzie m7000 i najchętniej tył tez bym w tym zrobił. Uważasz ze m5100 będzie bardziej niezawodne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tak, bez przeszkód, na 100%. Kasety maja identyczną szerokość.

Czy niezawodne nie wiem, ale to aktualnie jedyna produkowana grupa Shimano pod 11s. Każda inna to szukanie wśród okazji na portalach aukcyjnych lub leżaków magazynowych, a części jest coraz mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wprowadzam w błąd tylko piszę to co pewne - na stronie Shimano w opisie piasty TX505 stoi, że jest kompatybilna z 8, 9, 10 rzędami. Dlatego też ja na 100% nie napisałem, że do tego TX505 (Tourney) kolegi 11rz podejdzie bo tego nie wiem. A z Shimano jest tak, że nie koniecznie musi, bo jak nakrętka ma złapać na 2 czy 3 zwojach to lepiej tego nie robić.

Najlepiej ściągnąć koło i kasetę, przejść się do serwisu rowerowego i na pewno jakąś używaną kasetę 11s będą mieli do sprawdzenia.

Ja się zastanawiałem w zeszłym roku czy mój Novatec 792 obsłuży 11rz - i tak, obsłuży ale to zależy od modelu bębenka, który się sprawdza po numerach. Okazało się, że mój jest z tych nowszych i obsługuje 11rz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...