Skocz do zawartości

[opony] Terenowe do roweru crossowego Author Codex 2015


1938

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam opon terenowych do roweru Author Codex 2015. Co polecacie?

 

Problem jest następujący:

 

Kupiłem ten rower do jazd rekreacyjnych po asfalcie i lekkim terenie. Nie myślałem o karierze, tylko o niedzielnych przejażdżkach. Dziś chcę wejść w kolarstwo XC/MTB. W zeszłym roku uczestniczyłem w 2 maratonach, ale była to jazda raczej asekuracyjna niż wyścigowa, dlatego cross dawał radę. W tym roku przybyło piachu i ten sam cross ślizga się po trudniejszych odcinkach trasy. Tylna opona zużyta, przednia ujdzie. Mogę zamówić taką samą tylną oponę, ale to tylko częściowo rozwiąże problem.

 

Nie zamierzam rezygnować z jazd po asfalcie. Przeciwnie, drugi wyścig w 70% prowadził szosą podobnie jak inne imprezy rowerowe. Trudno będzie osiągnąć kompromis między nieprzewidywalnym terenem a asfaltem. Ostatecznie po maratonach XC/MTB można wrócić do opon typowo crossowych. W każdym razie obecnie przygotowuję się do pierwszego wyścigu XC i muszę dokonać zmiany.

 

Ze specyfikacji roweru:

Obręcze: AUTHOR Radon Cross 32 otwory

Opony: AUTHOR PANARACER Silk Road Cross kevlar 700 x 42c

 

post-196128-0-89107200-1490834256_thumb.jpg

post-196128-0-15783700-1490834276_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smart Sam, ale koniecznie w wersji HS476.

A dlaczego koniecznie w tej wersji? Pytam, bo zamówiłem te starsze 1.75 w niezłej cenie, ale jeszcze nie dotarły. Jeździłem rok na starszych, ale w małym kole i troche szerszych, narzekać nie miałem na co. Serio jest taka przepaść na korzyść nowych modeli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo starszy Smart Sam jest generalnie słaby

No tu akurat mam inne zdanie, dlatego chciałem wiedzieć w czym nowy jest lepszy, a nie dlaczego starszy jest słaby :-).

 

przynajmniej ta typowa szerokość dla MTB.

Czyli pewnie 2.1-2.25 albo i szersze, a w temacie padają pytania o 1.6-1.75.

 

Nie zamierzam jakoś specjalnie bronić tej starej wersji, akurat w centrumrowerowe.pl jest dobra cena na 1.75, można kupić prawie 2 w cenie jednej nowszej. Zastanawiam się, czy różnica w cenie jest warta dopłaty i gdzie ta różnica będzie najbardziej odczuwalna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo starszy Smart Sam jest generalnie słaby, ani to ma dobrą przyczepność, ani niskie opory

A da się jednocześnie uzyskać lepsza przyczepność i niższe opory? Pytam bo na forum krążą opowieści jakoby ta nowa wersja była szybsza na asfalcie i lepsza w terenie od starego Ss..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odświeżam. Potrzebuję pilnie opon, tak więc zamówię dzisiaj lub jutro rano. O SmartSam nasłuchałem się wiele negatywnych opinii, ale jeśli nic lepszego nie będzie, to trudno.

 

Aktualnie rozważam te modele:

 

1. Schwalbe Smart Sam 2017 - 1.65" lub 1.75"

2. Maxxis Ravager - 700x40C (trochę cieńsza)
3. Maxxis Crossmark - 29x1.9" (już nie produkują)

4. Kenda Small Block - 29x1.9" (jest też 28" 37mm)

5. Kenda K-1109 Kick-Back - 40x700C (trochę cieńsza)
6. Kenda Sport Cruising - 700x38C (trochę cieńsza)
7. Marathon Mondial Tubeless

 

Zmierzyłem wolne miejsce między widełkami:

 

5,4 cm nad oponą między widełkami
7-8 mm między oponą a podporą siodła
4,5 cm najmniejsza odległość między widełkami
2,4 cm między oponą a górą
7 mm między oponą a podporą łańcucha
 
Teren jest piaszczysty, czasami jest ściółka, a także fragment z płyt betonowych. Piach jak na wideo:
 

 
Znalazłem na Allegro oponę Small Block 29x1.9 po wysokiej cenie. Crossmarka pod mój rower raczej nie znajdę. A co myślicie o modelu Ravager? Myślę o tym, by zamówić dwie na wypadek, gdyby 1.9 nie pasowała. Prawdopodobnie zamówię Small Block 1.9" oraz Smart Sam 1.65" (względnie Ravager 40 mm). Ale doradźcie, co będzie najlepsze. Zależy mi na stabilności szczególnie na piaszczystych zjazdach po korzeniach i podjazdach, ale nie chcę też, by znacznie zwiększyły się opory toczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...