Skocz do zawartości

[2016] Nowa grupa Shimano XT M8000 11-speed


lucass3

Rekomendowane odpowiedzi

Kij z przodem, z tyłu nie masz szans ustawić.

Jeżeli szerokość kaset 11 i 10 jest praktycznie taka sama, to jak chcesz pod 11 kasete ustawić 10 rzedową manetkę?

 

Tak jakbys pytał dlaczego manetka xt nie działa z przerzutką X9.

 

Kaseta jest 10 rzędowa. Z napędu 11-rzędowego jest tylko korba i przednia przerzutka.

Edytowane przez Cona78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku problem jest w szerokości łańcucha i wózka przedniej zmieniarki. Masz łańcuch do kasety 10s a wózek przystosowany do wąskiego łańcucha pod kasetę 11s i stąd pojawiające się problemy z przycieraniem łańcucha. Korba może zostać, ale przednią zmieniarkę pewnie będziesz musiał zmienić na taką do napędu 10s. Ustawieniem linii łańcucha pewnie coś zyskasz, ale moim zdaniem nie wyeliminujesz problemu całkowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku problem jest w szerokości łańcucha i wózka przedniej zmieniarki. Masz łańcuch do kasety 10s a wózek przystosowany do wąskiego łańcucha pod kasetę 11s i stąd pojawiające się problemy z przycieraniem łańcucha. Korba może zostać, ale przednią zmieniarkę pewnie będziesz musiał zmienić na taką do napędu 10s. Ustawieniem linii łańcucha pewnie coś zyskasz, ale moim zdaniem nie wyeliminujesz problemu całkowicie.

 

Zewnętrzna różnica szerokości łańcucha 10 i 11 jest ok. 0,4mm, to za mało żeby problem pojawiał się już w połowie kasety. Przedni wózek do napędu 11rz powinien być teoretycznie szerszy więc tym bardziej nie powinien sprawiać problemu przy skrajnych przełożeniach. Dla jednego blatu mogę wyregulować przednią przerzutkę tak że napęd działa prawidłowo na wszystkich koronkach kasety.

Edytowane przez Cona78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że w przypadku wcześniejszych wersji (9 vs 10) problemem była właśnie szerokość łańcucha. Jeżeli jednak jesteś w stanie wyregulować to dla jednego blatu, a dla drugiego już nie, to może spróbuj ze zmianą linii łańcucha. Pytanie tylko, czy przesunięcie korby, które rozwiąże problem na małym blacie, nie spowoduje wystąpienia tego problemu na dużym. I tak w kółko. 

 

Moim zdaniem wózek 11s nie jest szerszy bo szerokości kaset są prawie takie same, więc dlaczego miałoby być szerzej? Do tego pracuje z węższym łańcuchem. Trzeba by gdzieś znaleźć takie informacje. Ewentualnie zmierz wewnątrz klatkę 11s a ja zmierzę 10s i Ci podam. Będzie można porównać, czy są różnice w szerokości. Nie mam niestety dostępu do napędu 11s.

 

Różnicy w szerokości łańcucha też może być więcej niż 0,4mm. Dla 10s masz przedział 5,9-6,2mm a dla 11s jest 5,5mm, więc w skrajnym przypadku robi się już 0,7mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie zmierz wewnątrz klatkę 11s a ja zmierzę 10s i Ci podam. Będzie można porównać, czy są różnice w szerokości.

 

Mam przednią przerzutkę 3x10, zaraz zmierzę.

 

 

U mnie w SLX blokada też ogranicza wejście na trzeci blat a nie na najmniejszy. Wyciąg linki zostaje taki sam, jak dla młynka a drugi blat działa, jak środkowy. Manetka po prostu blokuje wejście na trzeci blat i w tym przypadku zrzucenie łańcucha na ramię korby.

 

U mnie na 'telewizorze' po blokadzie pokazuje tak jak wcześniej środkowy i duży blat. Zaraz sprawdzę czy da się zablokować tak jak opisujesz.

Problem rozwiązany.

Po obejrzeniu korby 3x zobaczyłem że odstęp między młynkiem a środkowym blatem jest większy niż między środkowym a największym a to oznacza różny wyciąg linki. Całe zamieszanie wprowadziło pokrętło na manetce 2x/3x, które trzeba było pozostawić w pozycji 3x bo za blokadę przerzucenia poza blat robi śrubka w przerzutce a nie blokada w manetce

 

Konfiguracja:

 

Rower 26'.

 

Manetka tył x10 XT 780

Manetka przód x2/x3 XT 780

Kaseta 11-34 10rz XT.

Łańcuch XTR 10rz.

 

Korba 11rz. M8000 38-28 XT

Przerzutka przód: 2x M8000 XT, Direct mount, down swing.

 

Napęd dało się tak wyregulować że z małej i dużej tarczy wchodzi wszystkie dziesięć biegów bez tarcia łańcucha o przerzutkę.

Edytowane przez Cona78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężkim? Trójblatu obecnie używa się już tylko po to żeby mieć największą tarczę powyżej 40T, także cel jest dokładnie odwrotny i jest to właśnie „bujanie się na lekko” po asfalcie, itp. bo przecież nie jazda w ciężkim terenie ani z większym obciążeniem.

2x10/11 to IMHO taki złoty środek do jazdy terenowej, jest młynek więc może być bardziej miękko gdy potrzeba a ktoś nie ma łydy jak jakiś harpagan-terminator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy miesiące jeżdżę na 29' z napędem 1x11 SRAM 10-42 i blacie 32. Dla mnie to jest napęd prawie idealny, dający się rozpędzić na szosie do 45km/h i podjechać z palcem w nosie 15% podjazdy na maratonach Ligi Świętokrzyskiej. Na Śnieżkę się tym raczej nie wjedzie, to jedyny minus :-). W przypadku napędu Shimano XT 11rz. trzeba przeboleć tę koronkę 10 i reszta jest taka sama. Natomiast przy dwóch blatach napęd 11rz nie widzę żeby dawał coś więcej niż 10rz. Założyłem do drugiego roweru (26) korbę 38-28 od 11rz. napędu i 12% pagórki w mojej okolicy podjeżdżam na przełożeniu 28 przód, 32-tył. Przy kasecie 11-36 można jechać tym na maraton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie róbcie sobie jaj, że 3-blat to taki przeżytek. Nie rozchodzi się przynajmniej mi o największą patelnię i młynek ale o środkowy blat 30T. Gdybym wrócił do mojego dawnego stylu jazdy z bardzo dużą liczbą km na dojazdówkach to korba 3-blatowa była by nadal w użyciu. Każdy ma swój styl jazdy więc po co go wyśmiewać?? Ja się nie śmieję z tego, że ktoś wyciska z blatu 32T prawie 50-kę czyli zaraz średnią na czasówkach w peletonie. 

 

Z moich i nie tylko obserwacji już wynika, że 1x11 w układzie z blatem większym niż 30T to stanowczo za twardo na góry. W dodatku tam gdzie miało być lepiej czyli cięższe AM i enduro. Dlatego z miłą chęcią przytulił bym 2-blat 34-24T. 

 

Co do 2x11 to jak może to być to samo co 2x10 skoro dostajemy dodatkowy bieg górski 40T. Są wprawdzie zew firmy robiące taką koronkę ale to nie to samo tak jak i nie ta sama jest tylna zmieniarka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No tak...

 

Tylko o co ten cały łoł?

 

Ja w zestawie 2x9 z kasetą 12/36 i blatami 34/20 mam zakres przełożeń od 0.55 na ścianki po 2.83 na dojazdówki.

 

I dopóki czegoś podobnego nie uda mi się osiągnąć na zestawie 1x cokolwiek, raczej nie przwiduję przejscia na tenże system w rowerze górskim na góry...

 

... gdyż takie są moje preferencje, moje wyrobienie i filozofia jazdy po górach od strony napedowej.

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do 2x11 to jak może to być to samo co 2x10 skoro dostajemy dodatkowy bieg górski 40T. Są wprawdzie zew firmy robiące taką koronkę ale to nie to samo tak jak i nie ta sama jest tylna zmieniarka. 

 

Są firmy robiące kasety 11-40 i 11-42 10-rzędowe.

 

http://www.bikerumor.com/2015/04/14/tpe15-sunrace-adds-wide-range-10-11-speed-mountain-bike-cassettes-derailleurs/

 

Na targach w Kielcach miałem to w ręku. Jakość na poziomie SLX / XT, miały być dostępne w październiku czy listopadzie w PL.

Edytowane przez Cona78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jest jeszcze Praxis Works

 

Sunrace, od ręki do wzięcia na ebajcu http://www.ebay.co.uk/itm/SunRace-MX3-Cassette-MTB-10-Speed-Champagne-Red-11-40-T-Wide-Range-/301752950022?hash=item4641e09d06:g:53UAAOSwiLdWAn4t

 

BTW, 30 mil ode mnie, akurat na niedzielną przejażdzkę ;)

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obecnej chwili Shimano w grupie XT M8000 i przyszłej SLX chcą mieć dojście do wszystkich typów klientów.

Ścigasz się, liczysz każdy gram i masz łydę jak koń weź 1x, chcesz uniwersalnie w góry weź 2x, chcesz wszystko w jednym bierzesz 3x i po problemie.

Jak ktoś ma taki styl jazdy, że musi mieć to przełożenie 22x40 na podjeździe, bo zamiast żyłować każdy wat woli pooglądać widoczki, a później na asfaltowym zjeździe chce się pobawić w mistrza zjazdów i wycisnąć 3 cyfrowy wynik, to odpali sobie 42x11 i niech dokręca jak pralka na wirowaniu.

Nie rozumiem tej świętej wojny - 3x to jakiś archaizm, 2x to dla biedaków, 1x zawsze i wszędzie.

Każdy ma swoje potrzeby, część z nas to świadomi użytkownicy, którzy dokładnie wiedzą, czy 0.685 będzie w sam raz na ich jazdę, czy może za twardo.

A pozostała część jak kupuje gotowy rower to zazwyczaj bierze to co da producent i wsio.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40T w ciężkim sakwiarstwie.... Chyba tylko Chuck Norris takie rzeczy potrafi... Blat zupełnie bezużyteczny, chyba że założy się jakąś juniorską kasetę, gdzie najmniejsza koronka to 14T.

Biorąc pod uwagę, że typowe korby trekkingowe mają blaty 48-36-26, Twoje twierdzenie jest cokolwiek... dyskusyjne :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, że typowe korby trekkingowe mają blaty 48-36-26, Twoje twierdzenie jest cokolwiek... dyskusyjne :P

Nie mylmy pojęcia trekingu z rowerem trekingowym bo to akurat są dwa mylne pojęcia. Pisząc o trekingu mam zawsze na mysli rower złożony pod wyprawy na blatach 22/32/44 a sakwy to nie byle jaka torebka majtająca się pod siodełkiem lecz co najmniej podstawowy sprzęt biwakowy upakowany w co najmniej 5 sakwach. Również teren górski to nie teren pokroju bieszczadzkich przełęczy pokonywanych asfaltową wielką pętlą ale kamieniste bezdroża o nachyleniach 10-20%. W takim terenie nie tyle liczy się mocna łyda i młynek co stała kadencja a tą właśnie można dostać przy napędzie 3x11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko komu nie wystarcza 3x10 i musi mieć 3x11? Shimano zrobiło 3x11 po to żeby w całości przestać produkować komponenty napędu 10rz. bo według mnie w trzyblatowym napędzie 11 koronek z tyłu jest niepotrzebne.

 

To i tak nie koniec zabawy, Shimano pracuje nad napędem 12-rzędowym. Rzecz jasna, nie obędzie się bez wymiany ramy żeby pomieścić szersze piasty 150mm.

Edytowane przez Cona78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakres to nie wszystko. Nowe kasety 11s od sh*tmano mają płynniejsze zestopniowanie poszczególnych koronek niż 10s. Niby niewiele ale ja np czuje to przy jeździe terenowej (2x11).

 

Kaseta 10rz:

11-13-15-17-19-21-24-28-32-36 (343g)

 

Kaseta 11rz.

11-13-15-17-19-21-24-27-31-35-40 (428 g)

 

chodzi Ci o ten jeden ząb 27 zamiast 28? :)

85g większej wagi dostajesz za dopłatę 90zł (różnica w cenie między kasetami XT).

Edytowane przez Cona78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zamontowaniu pełnej grupy M8000 2x11 i zrobieniu ok.100km, mogę co nieco powiedzieć.

Różnica w porównaniu z grupa deore (fabrycznie w kross's B9) jest kolosalny, czego nie trudno się domyśleć. Zmiana biegów jest bardzo szybka i płynna, napęd pracuje cichutko.

Korba 38x28 oraz kaseta 11-40 dają nam przełożenie praktycznie w każdych warunkach. Mamy twardo na asfalcie a i podjedziemy pod większość wzniesień.

Zobaczymy jak będzie z wytrzymałością z biegiem czasu.

Generalna ocena na dziś to 7/10 Przyczepić się można do sporej wagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zobaczymy jak będzie z wytrzymałością z biegiem czasu.

 

Też ciekawy jestem ile wytrzyma łańcuch Shimano 11rz. Dla porównania łańcuch X1 w moim rowerze jest z plasteliny i już widzę że nie pożyje dłużej niż 900-1000km jazdy po górach.

Edytowane przez Cona78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...