Skocz do zawartości

[przemyślenia] pedała


Rekomendowane odpowiedzi

Pamietając czasy "zwisów wielopłomiennych" proponuję PODNÓŻEK NADEPNY. A pedały SPD to byłyby "podnóżki nadepne wbutazatrzaskowe" w przeciwieństwie do podnóżków nadepnych prostych, czyli platform.

MarudaXL,

 

ten "podnóżek nadepny" to nawet by był dobry, tylko że nazwą "podnóżek" określa się takie składane żelastwo do podpierania roweru.

 

Kiedy opieram rower (nie roweru) o ścianę, to co poniektórzy pytają "a czemu nie masz podnóżka przy rowerze?"... tak jakbym bidny nie miał co z tymi nogami robić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zawszę cichą nadzieję, że "pedała" wynika z chęci bycia "poprawnym(ą) politycznie", żeby przez przypadek nie urazić mniejszości pejoratywnym określeniem. Nie zdziwiłoby mnie to, bo w ostatnich czasach polityka dnia codziennego przeplatana jest tu i ówdzie zaglądaniem ludziom pod kołdrę i licytacją kto jest większym "fobem" czy "filem".

Niestety podejrzewam, że moje nadzieje płonne i "polska język, trudna język". Podobnie jak zauważalna część osób pyta mnie "Dlaczego chodzę na boso?", tak nie dziwię się, że mamy problemy z odmianą słowa "pedał", szczególnie w liczbie mnogiej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupię (jednego - kogo? czego?) pedała do (czego, kogo?) roweru. Jak najbardziej poprawna forma.

 

W jakimś języku pewnie i poprawna, ale z pewnością nie w polskim. Chyba, że szukasz na targu niewolników homoseksualisty, którego jedynym zadaniem miałaby być jazda na rowerze. Tylko po co?

Ale i tu błąd, bo kupię nie kogo? czego? tylko kogo? co?. Biernik, nie dopełniacz.

 

Kupię (jeden) pedał do (jednego) roweru jak już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszę od znajomego właściciela sklepu ciekawe rozróżnienie: pedał jest u niego platformowy, natomiast pedał systemu spd zwie się "pedałko" :)

Może się nam nie podobać to kalectwo ale jak upór używających będzie większy niż tępiących to słowo to się przyjmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...