Skocz do zawartości

[rower] steel is real czyli jak powstał mój CoticX


thomasz

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka fotek z dzisiejszego wypadu, gdzie postanowiłem wjechać na górkę, którą upatrzyłem sobie w tygodniu, czyli tą:

le_paccot.jpg

 

Jak się okazało, ten szczyt to część trasy MTB nr.2 zwanej "Panorama Bike"

http://bikeland.myswitzerland.com/de/routen/route-02.html

 

Na mapie oraz z dołu, wjazd wyglądał łatwo, lecz w rzeczywistości było b. ciężko. Miejscami miałem trudności aby obrócić korbą. Swoją drogą, że nogi trochę zmęczone. W tym tygodniu pykło mi ponad 6500 tyś m podjazdów.

 

Fotorelacja:

 

W drodze na szczyt:

1-4.jpg

 

2-3.jpg

 

6-2.jpg

 

Trasa na samą górę to mieszanka asfaltu, górskich dróg, błota, kamienistych ścieżek i szutru. Wciąż nie mogę się nacieszyć oponami. Są to najbardziej uniwersalne gumy jakie miałem. W cięższych partiach troszkę mniej powietrza, tak na 3bary i ogień w górę. Tam gdzie starczało mi przełożenia, podjechałem wszędzie bez katorgi.

 

3-2.jpg

 

4-2.jpg

 

i sam szczyt:

5-2.jpg

 

panorama.jpg

 

panorama2.jpg

 

pozdrówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Hejka,

 

Pomalutku, pomalusieńku planuję sobie zmianę kół i przejście na tarcze. 

Co do kółek, to wymagania mam mniej więcej takie:

 

  • Średnica wewnętrzna obręczy 19mm do opon 28 - 40mm
  • Pod hamulce tarczowe - tarcze 160/140. 
  • Standardowe zaciski QR przód i tył. Tył standardowy 135mm
  • Piasta kompatybilna z kasetą shimano 8/9/10 
  • Moja waga 80kg, więc wytrzymałość kół do ok 100kg
  • Zastosowanie asfalt, szuter i lekki teren górski 
 

Napisałem do daveo i dostałem taką propozycję:

 

  • WTB Frequency i19 29er
  • Piasty Novatec 711 i 712sb.
  • Szprychy Pillar PSR Aero 1528
 

Cenowo mi się zgadza. Pytanie czy koncepcyjnie coś w zestawie zmieniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kłaniam,

 

Podług moich obserwacji własnych obręcze moga być, choć wolałbym osobiście oczkowane.

 

Poza tym szpryce tylko DT, a piasty bez wynalazków, jakoże osotanio sam się boleśnie przekonałem że biedak dwa razy traci...

 

Tylko Hope lub DT. Za pierwszymi przemawiaja doświadczenia osobiste za drugimi koleżki po korbie.

 

Szacunek...

I.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

...ja bym dołożył "jednak" xtry. Cenowo podobnie jak Hope, taniej (sporo) niż 240. Mam dwa komplety - jeden ma z .. naście lat, ja drugi . 6-7lat i wykorzystuje na wszystkie ważniejsze wypady w góry. Nigdy mnie nie zawiodły. Historie o dłubaniu w konusach, przetarciach, wżerkach itd itd.. no jak zawsze.. jedna na tysiąc. Ale tytanowy bebenek, dobre uszczelki, niezła waga i dużo cichsze niż powyższe do mnie przemawiają. Mam też wspomniane 240s. Rachet jest niezły (wg mnie najlepsza rzecz jak się udała DT), waga świetna ale na wyrypę wokół świata bym ich nie wziął.
Za to novateci.. tak jak napisał Ivan: biedny czasem dwa razy traci.
Ze szprych wspomniałbym o sapimie. wg mnie niczym nie odstaje od dt (tzn dt kilka w życiu zerwałem a sapima żadnego)
Obręczy bym nie podpowiedział bo to chyba najcięższy temat. Z jednej stropny przy tej szerokości szukał bym u mavica - bo to pewniak. Lekkie nie są ale wytrzymają wiele, wiele i jeszcze wiele. Z drugiej mavici są sztywne w pionie a Tobie przyda się "elastyczna" obręcz. Też bym szukał "oczek" ale znów po obejrzeniu na żywca takiego np ztr flowEx chętni bym go przyjął ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłaniam,

 

Podług moich obserwacji własnych obręcze moga być, choć wolałbym osobiście oczkowane.

 

Poza tym szpryce tylko DT, a piasty bez wynalazków, jakoże osotanio sam się boleśnie przekonałem że biedak dwa razy traci...

 

Tylko Hope lub DT. Za pierwszymi przemawiaja doświadczenia osobiste za drugimi koleżki po korbie.

 

Szacunek...

I.

 

Piasty bez wynalazków to w nawiązaniu do Novateca czy Tesli, którą masz na N9? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Niedokuńca...

 

Owszem Tesla ale w Wyciorze a nie w Puszencji...

 

P8190102.JPG

 

Możliwe że to mój niefart (jakoże Wszechmocna Matryca milczy o podobnych przypadkach) ale uraz jest :(

 

Szacunek...

I.

 

 

PS

 

Ja dla mnie Szitmano odpada. Właśnie przez to gejowato-ciche sprzegło. Ja tam uwielbiam CKM marki Hope :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że temat kół i piast jest mi zupełnie obcy, tak więc Panowie wielkie dzięki za drogowskazy :)

 

416209349_147e4b05da.jpg

 

Co do piast:

Zrobiłem mały research i jak zobaczyłem ceny DT 240tek to przy całej miłości do Szwajcarów, szczenę zbierałem z podłogi... nie moja liga

W grę wchodzą albo DT 350tki, Hope lub XTR.

 

@anarchy - co ile serwisujesz swoje XTR? Różnie ludziska piszą, niektórzy nawet radzą otworzyć je za nowości i napchać smaru, co dla mnie jest jakiś kosmos żeby nowe piasty serwisować. Szkoda że takie ciche są, głośne się przydają w nocy, w lesie, przynajmniej sarniaki nie wyskakują przed nosem :)

 

Obręcze:

macie rację, nawet nie popatrzyłem że te WTB są nieoczkowane. Przerabiałem już oba typy i oczkowane zdecydowanie pewniejsze.

Co moglibyście tu polecić? 

 

Szprchy to już pikuś, zostawię sobie na deser.

 

Z gotowych kół w moim "budżecie" znalazłem coś takiego:

http://www.planetx.co.uk/i/q/WPSHM785/shimano-xt-wh-m785-centerlock-wheelset

http://www.wiggle.co.uk/kinesis-crosslight-disc-v3-roadcx-wheelset/

http://www.bikestacja.pl/pl/kola-dt-swiss-350-xr400-race-1660g-5212.html

 

Warto się którymś zestawem zainteresować?

Te drugie bez oczek, obręcz robiona przez WTB, mam wrażenie że to te same i19... no i kolorystyka mi nie pasi.

Te z planety nieźle przecenione ale to już nie XTR...

 

pozdrówka

T.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Rili mejt...

 

24 lub 28 szprych... Jak dla mnie to jest zupelne NO-GO...

 

Tych z Bikestacji nie napisali ile szprych...

 

Moze ponownie przez pryzmat wlasnych doswiadczen ale preferuje sprawdzonego kolodzieja i czesci dobierane w/g osobistego smaku, potrzeb i budzetu.

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rili mejt...

 

no przecież pisałem żem zielonka w temacie kółek :)

 

Kołodzieja pomęczę :)

 

Wynalazłem jeszcze takie coś:

 

http://www.bike24.de/1.php?content=8;navigation=1;product=91216;page=3;menu=1000,2,140,209;mid=0;pgc=10226:10227::7238:7239::1906:1908;orderby=2 

 

Oczkowane, piasty hope, 32 sapimy.

 

Czy takie coś ma już rację bytu? Użytkował ktoś obręcze hopa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obręcze Hope' to nowość, ale kto wie...

Koła od Bikestacji mają po 32 szprych i dobry, średni poziom. Bym spróbował się przymilić o jeszcze niższą cenę.

Jak byś chciał jednak oddać robotę kołodziejowi, to polecam szerokie, oczkowane obrączki Pacenti DL-31 http://www.evolutionimports.co.uk/shop/products/pacenti-rims.html

Można też skomponować godny zestaw kół w Superstars na piastach np. DT i obręczach Pacenti, Mavica, DT Swiss, Ryde'a.

http://www.superstarcomponents.com/en/shop/mountain/wheels-custom/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@anarchy - co ile serwisujesz swoje XTR? Różnie ludziska piszą, niektórzy nawet radzą otworzyć je za nowości i napchać smaru, co dla mnie jest jakiś kosmos żeby nowe piasty serwisować. Szkoda że takie ciche są, głośne się przydają w nocy, w lesie, przynajmniej sarniaki nie wyskakują przed nosem

6-7 lat to w jakości komponentów baardzo dużo. :) Dobrze że kolega ma pozytywne doświadczenia, ja jednak wolałbym dt lub hope.

Tak jak kolega ma szczęście tak ja może pecha, w moich praktycznie nowych kołach xtr'a strzelał bębenek.

Jeśli będziesz pechowcem i Twoje xtry zaczną humorzyć to będziesz skazany tylko i wyłącznie na części zamienne Shimano i tylko do tego modelu. Kupując oklepane piasty na maszynach dużo łatwiej dostaniesz zamienniki łożysk. Pomijam specjalne wpadki jak uszkodzenia innych elementów piasty, w takim przypadku będzie taki sam problem bez względu na firmę, części zamienne producenta. 

 

Obecnie mam w szosie koła rs80 które posiadają piasty ultegra (ale bez napisu ultegra). Jest to wysoki model kół i wg mnie jakość materiału powinna być przynajmniej dobra. Kół używam zamiennie z innym zestawem nieshimanowskim, na rs80 raz jechałem w deszczu, rower nie widzi go praktycznie wcale, jest czysty, umyty, stoi w suchym pomieszczeniu. Mimo tak oszczędnego traktowania zauważyłem że zewnętrzny element piasty, po prawej stronie wyłysiał z powłoki (chrom?). Wygląda to nieestetycznie i - może drobiazg ale jednak - zniechęca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

 

Muszę jeszcze Was trochę pomęczyć i podpytać. Wybór zbliża się ku końcowi (chyba)... 

Na finishu mam:

 

Oferta "kołodzieja":

 
Piasty DT 350s
32 Sapim Dlight
Obręcze ZTR Grail 
 
Obręcze nie oczkowane, 20mm szerokości wewnętrznej. 
 
Oferta sklepowa, gotowe kółka:
 
Piasty Hope Pro 2 Evo
32 sapimy race
Obręcze oczkowane Hope Tech XC
 
 
Ceny identyczne w obu zestawach.
Kontynuowałbym na dętkach i najczęściej WTB nano 40c. Może kiedyś mleko...
 
poradzicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zaprawdę ciężki wybór, z pewnością każdy z nich będzie dobry i mocny. Kiedyś powiedziałbym od razu bez nypli zapomnij ale teraz ZTR daje więcej mięsa po grzbiecie tam gdzie otwory więc wytrzyma to sporo. No i jeżeli na tych grailach układają się opony tak jak np na FlowExach no to ach, ach.
Z drugiej jeśli do racheta z w 350 dostajesz się jak w 240 (czyli jedną ręką wciągając pączka i kawę w między czasie) to serwis masz banalny. A i rachet to sprawdzona rzecz, pewna (choć kumplowi 350-tki ostatnio coś odmówiły posłuszeństwa).

A kołodziej jaki? Bo jeśli nie do końca pewny postawił bym na komplet ze sklepu (bo nawet najlepsze podzespoły słaby kołodziej zamieni w g.. a dobry kołodziej ze średniej klasy zrobi sprzęt który wytrzyma wiele).

Jedna rzecz mnie się przypomniała, to zajrzałem czy graila też to dotyczy. Ciśnienie. ZTR zaleca dość niskie ciśnienia (dla 32mm 45psi? to ile dla nano z jego 42mm?)), a może się okazać, że będziesz chciał/potrzebował czegoś mocniejszego (bo asfalt, korzenie, bo łapiesz sneka za snekiem). Sprawdź może na jakim teraz jeździsz (normalny Nano 29" lubi niskie ciśnienie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm co do tego PSI to dobra uwaga. 

 

Wg tabeli ZTR:

Max Pressure/Recommended Tire 23mm/116psi
Max Pressure/Recommended Tire 28mm/100psi

Max Pressure/Recommended Tire 32mm/45psi

 

ale to chyba dotyczy tylko mleka....

 

http://messageboard.notubes.com/viewtopic.php?f=1&t=2948

 

Re: ZTR Flow: maximum pressure with a tube?

icon_post_target.gifby NoTubesBob » Mon Jan 24, 2011 11:53 am

For all of our rims running them with a tube the max pressure is the max pressure as listed on the tire. The limits we state on our rims are not because our rims can not handle the pressure but because the tires can not handle the pressure when run tubeless. Inflate a tire tubeless above the recommended pressure as listed on our rim you risk brakeing the bead of the tire and blowing it off the rim.

 

Z moich skromnych przebiegów i doświadczeń to widzę aby nano na dętce normalnie śmigało to:

- asfalt potrzebuje ok 60PSI

- szuter ok 50PSI

- teren tak pod 40PSI (2.7 bara)

 

Z tego co pamiętam to na oponie jest zakres 2.5-4.5 bara. Patrząc na tabelę, to nano musiało by jechać na minimum i to by jeszcze może było za dużo.

Dla pewności smarnąłem maila to ich helpdesku. Zobaczymy co odpiszą. 
 
"kołodziej" to Daveo. Jeżeli będę zaplatał to tylko w PL, w CH roboczo godzina to koszt ok 150CHF :]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update, może komuś sie przyda. Dostałem odpowiedź od Stana, otóż te obręcze przy oponie 42mm powinny mieć ciśnienie do 40psi bez względu czy dętka czy mleko. Jak dla mnie to fail....nie pojmuję jak obręcz o szerokości wew. 19,5mm nie może hulać na wyższym ciśnieniu. Wychodzi na to, że te kółka są do konkretnego zastosowania. Jazda asfaltem na takich, to tylko okazjonalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@Adamos - kółka jeszcze nawet nie zamówione...

W kraju czekolady i fondue na wszystko jest czas, trza powoli, przemyśleć, przeliczyć  B) 

 

A tak na serio to trochę się tego uzbiera:

 

Wczoraj skończyłem korespondencję z Hopem. Jestem już przekonany do wyboru. Powinno być dokładnie to, czego szukam.

Obręcze będą w wersji XC a dokładnie te: http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=91216;page=1;menu=1000,2,140,209;mid=222;pgc=10226:10227

Zalecane ciśnienie pod WTB nano to 60PSI, więc znacznie lepiej niż od Staszka.

 

Do tego Avidy BB7 road S, 160 przód i 140 tył

 

Zagwózdkę mam tylko z klamkami i dlatego jeszcze nic nie zamówiłem.

Albo zostawię sobie barendy i dam zwykłe Cane Creek SCR-5 i w przyszłości spróbuję retroshifta, lub zapodam od razu STI w wersji Clarisa (2x8). Trochę mi brakuje ergonomii, gdy trzeba jednocześnie zrzucić przód i tył. Przeskok na przednich blatach mam b. duży, więc taki manewr muszę dość często robić. Przy bar-endach to prawie cyrkowa sztuczka  ^_^ 

 

Ostatnio rzymo zapodał Konę na takim osprzęcie, więc już te clarisy upychają produkcyjnie:

http://www.konaworld.com/rove_al.cfm

W sumie z przedniej zmieniarki Clarisa jestem zadowolony. Tanio, prosto i dobrze. Może i te klamkomanetki im jako tako wyszły. Z używek na ebajcu nic ciekawego nie widzę. 

 

Finalnie będzie inny kierownik: 

hbge-digest-an-b.jpg

 

no i  korba, chyba taka:

vegaFRtof_big.jpg

 

Jak się pozamawia i poskłada, to dam znaka i walnę jakiegoś recenzenta :devil: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej ho:)

 

te klamkomanetki wyglądają nieźle - dla mnie idealny kształt , zaryzykuję stwierdzenie że identyczny jak w moim 105 ST5600 , czyli dość szeroka główka,

dla mnie to taka zaleta, że na dłuższych równych trasach można się o nie oprzeć dosłownie z góry , tak jakby trzymając lewarek zmiany biegów w samochodzie , dość wygodny chwyt - pozwala wyciągnąć się dodatkowe 2-3cm podczas spokojnego pedałowania ;)

 

w zasadzie pozostaje tylko kwestia jak precyzyjnie i bezawaryjnie te clarisy działają ;) ..i jak tak porównuję kształty, linie łączenia korpusu z dźwignią to mam podejrzenia że to ten sam dokładnie mechanizm co w rzeczonym ST5600, może i materiałów nie zmieniali specjalnie ;)

 

te clarisy jako bonus mają jeszcze 'wskaźnik wybranego biegu' , w sumie jakby się zastanowić to może się przydać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...