Skocz do zawartości

[do 6000zł] MTB na maratony - hardtail - 29er


Wrociu

Rekomendowane odpowiedzi

Naucz się cytować czyjeś wypowiedzi oraz kup sobie słownik a później rób osobiste krucjaty. A na tym czasem "spieprzaj dziadu" ;)

 

Rada dotycząca kupna słownika, w świetle kwiatków typu: "uposarzony", "dwótarczu", "wyposarzony", brzmi w Twoich

ustach -delikatnie rzecz określając - mocno osobliwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak Twoje wypowiedzi Darku. Całkiem podobnie. A może byś tak na temat "[do 6000zł] MTB na maratony - hardtail - 29er" coś napisał a nie robisz osobiste wycieczki? Nie pierwszy raz zresztą :-/
 

A może zza granicy wyjdzie taniej taki rower 29"?

 

Canyon'a właśnie kupuje się zaa granicy. Podobnie Radona. Dlatego wychodzi taniej ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Podłączam się pod temat bo mam dokładnie takie same założenia jak jego autor ;)

I też zostałem owładnięty tematem sztywnych osi, których obecność podanym w przedziale cenowym niestety nie jest taka oczywista. Na placu boju zostali dwaj kandydaci: Grand Canyon AL SLX 7.9 i Trek Superfly 6 (brałem też pod uwagę Superfly 7 który ma już sztywne osie a nie tylko możliwość ich montażu ale ten niebieski kolor to zdecydowanie nie to czego szukam ;)). Prawda jest taka że Superfly można dostać taniej niż wskazuje cena katalogowa - wystarczy popytać w sklepach albo znaleźć go w jakimś niemieckim internetowym sklepie (u naszych sąsiadów cena katalogowa to 1199€ co przy obecnym niekorzystnym kursie i tak daje ~5100PLN). Moje pytanie brzmi: Czy opłaca się kupić tego Treka 800-900zł taniej niż Canyona, tymczasowo wstawić jakieś lepsze zaciski (DT Swiss RWS etc.) a z czasem wymienić koła na sztywne osie? Jeśli tak, to pozostaje kwestia przedniego koła - amortyzator ma nietypowy offset więc myślałem o przejściówce z 15mm na 9mm i dobrym zacisku bądź też wymianie dolnych goleni ale nie wiem czy warto tak kombinować ;) Ewentualnie w przyszłości zmienić wideł... Waham się bo do Treka miałem okazję się przymierzyć i zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie a Canyon to jednak niewiadoma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poważnie: zdecydowanie powinieneś podszkolić się z ortografii, bo "byki" walisz okropne.

A wracając do meritum: nie wiem jak w wypadku wymienionych wcześniej Mondrakera i Specializeda, ale przy zakupie Scotta i Treka spokojnie możesz liczyć na 15% rabat, więc np. taki Scale 950 realnie kosztowałby sporo poniżej założonego budżetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Moje pytanie brzmi: Czy opłaca się kupić tego Treka 800-900zł taniej niż Canyona, tymczasowo wstawić jakieś lepsze zaciski (DT Swiss RWS etc.) a z czasem wymienić koła na sztywne osie? Jeśli tak, to pozostaje kwestia przedniego koła - amortyzator ma nietypowy offset więc myślałem o przejściówce z 15mm na 9mm i dobrym zacisku bądź też wymianie dolnych goleni ale nie wiem czy warto tak kombinować ;) Ewentualnie w przyszłości zmienić wideł... Waham się bo do Treka miałem okazję się przymierzyć i zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie a Canyon to jednak niewiadoma.

Nie wiedzę powodu do kombinacji. Normalny offset to zdaje się 45mm. Wątpię aby te 6mm robiło jakąś większą różnicę :-/

 

Co do Canyon'a to nie jest to taka znów niewiadoma. Geo jest raczej typowe W każdym sklepie można znaleźć rower z takimi parametrami i się przymierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Podłączam się pod temat bo mam dokładnie takie same założenia jak jego autor ;)

I też zostałem owładnięty tematem sztywnych osi, których obecność podanym w przedziale cenowym niestety nie jest taka oczywista. Na placu boju zostali dwaj kandydaci: Grand Canyon AL SLX 7.9 i Trek Superfly 6

 

Dokładnie te same rowery biorę pod uwagę.

 

Jedno pytanie odnośnie montażu tylnego koła i terminologii.

W Canyon nazywa się to X12, na stronie Treka piszą o tym jako piasta przelotowa 142x12 ...

Piasta Shimano XT opatrzona jest opisem "technologia E-Thru".

 

Czy to wszystko to jest jedno i to samo tylko się inaczej nazywa w zależności od producenta?

Czy takie same piasty / koła pasują do Trek Superfly 6 i Canyona - czy mogę wyjąć koło z Canyona i włożyc jest do Superfly?

 

pozdrowienia i dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakładanym budżecie (katalogowo kosztuje 6999 zł, bez problemu można kupić za 5950 zł) Focus Black Forest 29 2.0 (niestety, nie mogę wkleić linka), który ma, preferowane przez autora, sztywne osie.

 

Strona domowa Focusa http://www.focus-bikes.com/en/bikes/2014/mtb-hardtail/black-forest-29r/black-forest-29r-20.html

Oferta w sklepie internetowym http://www.northernride.com/Focus-Black-Forest-29r-2-0-2014-p/focus-black-forest-29r-2.0.htm

Oferta w Polskim sklepie http://www.maxbike.com.pl/focus-black-forest-29r-20---2014_12217.html

 

Należałoby nadmienić że

1. Rowery Focus'a nie są dostępne w każdym sklepie na rogu ulicy więc nie jest tak bez problemu.

2. Cena netto modelu Black Forest 29R 2.0 2014 to 5690,24 czyli sklep zarabia na nim jakieś 18% co za tym idzie zakup w cenie 5950zł jest jedynie pobożnym życzeniem. IMHO 10%  rabatu to max.

3. Cena 5950zł to rabat 15% który sam obliczyłeś wyciągając go z d*py. Patrz punk wyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie te same rowery biorę pod uwagę.

 

Jedno pytanie odnośnie montażu tylnego koła i terminologii.

W Canyon nazywa się to X12, na stronie Treka piszą o tym jako piasta przelotowa 142x12 ...

Piasta Shimano XT opatrzona jest opisem "technologia E-Thru".

 

Czy to wszystko to jest jedno i to samo tylko się inaczej nazywa w zależności od producenta?

Czy takie same piasty / koła pasują do Trek Superfly 6 i Canyona - czy mogę wyjąć koło z Canyona i włożyc jest do Superfly?

 

pozdrowienia i dzięki za odpowiedzi.

 

Z testu Canyona SLX na Team29er.pl wynika że tylna oś to Syntace 142x12mm. Trek ma konwertowalne haki 142x12mm/135x5mm więc tylne koło z Canyona powinno pasować. Gorzej z przednim bo amortyzator w Treku jest przystosowany do osi 5mm, ewentualnie 9mm.

 

@Przeor

 

Pomyślałbym gdybym miał ze 20cm mniej wzrostu - Z moimi 195cm 29er wydaje się idealnym rozwiązaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gorzej z przednim bo amortyzator w Treku jest przystosowany do osi 5mm, ewentualnie 9mm.

Reba RL 29 przystosowana jest do osi 9mm QR lub 15mm Maxle Lite. Osie 5mm  to już przeżytek.

 

 

 

A nie myśleliście o 27,5?

Jak napisał już Rafu powyżej pewnego wzrostu człowiek czuje się na takim rowerze już nieswojo. Niestety jestem fanem twierdzenia że koło dobiera się pod wzrost a Autor tematu nie podał ile mierzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą sztywnością np 15 mm osi to trochę na wyrost, bo wg wszystkich testów dopiero 20 mm jest zdecydowanie sztywniejsza. Klienci oszaleli na punkcie posiadania "sztywności" zatem dostali oś 15, 142x12, taperowaną główkę itd. Przy normalnym użytkowaniu roweru są to róznice pomijalne dla użytkownika, za to dużo droższe. Wracając do piast - koło to także szprychy, które potrafią pływać wraz i z wiotką obręczą, lecz już wstawienie wspomnianych RWSów zdecydowanie poprawia połączenie. To samo z tyłem. Co z tego że połączenie może być sztywne jak cały trójkąt będzie pracować na boki ? Canyon vs Trek. W niemieckich testach Canyon wygrywa wszystko w cuglach... Takie dobre rowery czy tak dobry marketing, bo kilka lat temu np Cube dominował w "zachodniej" prasie. Nie oznacza to że Niemcy robią złe rowery - co to to nie, ale daleki byłbym od stwierdzenia że najlepsze. Trek ma np bezkonkurencyjną obsługę gwarancyjną, a to ważna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

181cm, noga 81-82cm

Z tą sztywnością np 15 mm osi to trochę na wyrost, bo wg wszystkich testów dopiero 20 mm jest zdecydowanie sztywniejsza. Klienci oszaleli na punkcie posiadania "sztywności" zatem dostali oś 15, 142x12, taperowaną główkę itd. Przy normalnym użytkowaniu roweru są to róznice pomijalne dla użytkownika, za to dużo droższe. Wracając do piast - koło to także szprychy, które potrafią pływać wraz i z wiotką obręczą, lecz już wstawienie wspomnianych RWSów zdecydowanie poprawia połączenie. To samo z tyłem. Co z tego że połączenie może być sztywne jak cały trójkąt będzie pracować na boki ? Canyon vs Trek. W niemieckich testach Canyon wygrywa wszystko w cuglach... Takie dobre rowery czy tak dobry marketing, bo kilka lat temu np Cube dominował w "zachodniej" prasie. Nie oznacza to że Niemcy robią złe rowery - co to to nie, ale daleki byłbym od stwierdzenia że najlepsze. Trek ma np bezkonkurencyjną obsługę gwarancyjną, a to ważna sprawa.

 

Sztywność sztywnością ale ... chodzi też o dostępność części za kilka lat. Nie chce być skazany np. za dwie piasty i tylko w niebieskiem kolorze bo tylko takie zostały. To trochę przejaskrawione, więc nie czepiajcie się, że piasty, że dwie, że nie lubię niebieskiego :) itd. Chodzi o generalnie założenie. Podejrzewam, że za jakiś czas będę mieć znacznie większy wybór widelcy na taperowaną główkę niż nie itd. itp.

 

Chcę kupić rower, który będzie nadal odpowiadał standardom za jakiś czas (za trzy, cztery, pięc lat) - mieć szeroki wybór DOBRYCH komponentów, które mogę w rowerze zainstalować.

A nie myśleliście o 27,5?

 

nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2. Cena netto modelu Black Forest 29R 2.0 2014 to 5690,24 czyli sklep zarabia na nim jakieś 18% co za tym idzie zakup w cenie 5950zł jest jedynie pobożnym życzeniem. IMHO 10%  rabatu to max.

3. Cena 5950zł to rabat 15% który sam obliczyłeś wyciągając go z d*py. Patrz punk wyżej

 

 

Przykro o tym pisać, ale ,niestety, to Ty wyciągasz swoje teorie z tyłka, po raz kolejny nie wiedząc o czym piszesz,

W przeciwieństwie do Ciebie, ja swoje informacje opieram na faktach, a nie na dziwnych wyobrażeniach: kupiłem dokładnie ten model Focusa za 5950 zł. Rabat 15% dostałem bez żadnych specjalnych wysiłków.

Szukając roweru pytałem również o sprzedawców innych marek i standardem było 15% rabatu na aktualną kolekcję (na

ubiegłoroczne więcej).

Nie wiem, może z jakiś powodów nie jesteś traktowany poważnie w sklepach rowerowych i stąd rabat normalny dla innych, Tobie wydaje się jakąś abstrakcją.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko niestety pędzi w stronę uśmiercenia 26" rzecz 27,5" i te koła zgarną także dużą pule ludzi jednak niezadowolonych z 29"... a takich jest pomimo achów i ochów naprawdę wielu. Zatem skoro myślisz przyszłościowo na kilka lat to nie 29" tylko faktycznie 27,5". Ciekaw jestem co zrobi np Spec który postawił wszystko na duże koło - powrót nawet do 27,5 to mógłby być szok teraz. W 27,5" najtańszy sensownie złożony rower na karbonowej ramie to Protron wersja na "czterdziestkę". Może nie powala i nie jest bez wad, ale 6k pln dla człowieka prosto z ulicy to dobra oferta za Rebe, pełną grupę SLX i karbonową ramę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamykam temat 27.5 :)

Akurat chcę kupić 29 cali niezależnie od tego czy to rozwiązanie przyszłościowe czy też nie. To jedyny wyjątek dla rozważań "przyszłościowości" :)

 

Na płaskich maratonach mazowsza raczej 29 cali :) ale to tylko jeden z kilku argumentów. 

Generalnie szukamy 29er i zapominamy o 27.5 w tym temacie.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepiej będzie porównać geometrię, to w zestawieniu z Twoimi oczekiwaniami da odpowiedź, który rower jest najbardziej odpowiedni, rzucam okiem na rozmiar 17,5 Canyona i Treka.

 

Treki tradycyjnie są długie, górna rura mierzona horyzontalnie ma 602 mm w porównaniu do 590 w Canyonie. Porównując jednak stack i reach (czyli długość i rozstaw ramy w tabelce Treka) widać, że długość Treka osiągnięto głownie dzięki podsiodłówce preferującej niższą kadencję i "wypychanie pedałów", Sylwetka na Treku będzie pewnie bardziej pochylona ale wyciągnięta w tył na nie nad przednie koło.

 

Patrząc tylko na liczby moim zdaniem Trek będzie skręcał spokojniej, one tradycyjnie lubią pochylenie i długie łuki. Canyon będzie skręcał szybciej, bardziej kierownicą niż pochyleniem oraz w domyślnej konfiguracji da nieco bardziej wyprostowana sylwetkę, wygodniejszą na dłuższych lub bardziej technicznych trasach. Canyon będzie wolał też wyższą kadencję a nieco ostrzejsze kąty dadzą mu więcej "rejsingowej zadziorności".

 

A nawet jeśli Canyon Ci się nie spodoba w ciągu 30 dni można go zwrócić bez żadnych kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, gdybym mógł to bym Cię wyściskał za tę odpowiedź. Zakładając ten temat głównie odpowiedzi na takie kwestie szukałem. Bo to, że hamulce A są lepsze od B to zdecydowanie łatwiej znaleźć samemu informację w internecie a dodatkowo zawsze łatwiej to zmienić. Nie mniej jednak szczere dzięki również i za odpowiedz dotyczące hamulców :)

 

Paweł, jeżeli możesz jeszcze poświęcić kilka minut ...

Wcześniej już tutaj zadałem to pytanie ale chętnie usłyszę to od Ciebie jeszcze.

Syntace X12 to jakiś zupełnie inny standard niż ten w Treku? Piasty do Canyona to są dokładnie takie same piasty jak te, które można założyć w Superfly? 

 

I jeszcze jedno pytanie ... Szukałem, ale nie znalazłem na stronie Canyon.

Jak wyglądają potem przeglądy gwarancyjne itd. Za każdym razem wysyłam rower do Niemiec czy są jakieś punkty partnerskie, gdzie mogę dokonać przeglądu?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X12 to patent Syntace'a na oś i inserty, które mocują ją w ramie. Generalnie jest to oś 142x12, jeśli koła mają takie piasty to można je zamieniać ale do Treka będziesz potrzebował osi od Treka (nie wiem jak wygląda bo nie znam ich systemu) a do X12 osi X12.

 

W rowerach Canyon przegląd gwarancyjny nie jest potrzebny bo rower jeździ w fabryce i przychodzi wyregulowany z ważną gwarancją. Przeglądy okresowe możesz robić u nas w Szczecinie (mamy serwis) ale płacisz wtedy także za wysyłkę lub w dowolnym serwisie rowerowym bez groźby utraty gwarancji. Amortyzator przeglądaj gdzieś gdzie mają autoryzację.

 

W razie jakby coś w rowerze się uszkodziło i chciałbyś wymiany lub naprawy gwarancyjnej przesyłaj nam zdjęcia i opis problemu na poland@canyon.com, odpiszemy jak problem będzie rozwiązywany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie. Dzięki za odpowiedz.

Po prostu wydawało mi się, że są firmy, które wymagają przeglądu gwarancyjnego w jakimś konkretnym, określonym czasie i tylko w autoryzowanych punktach. W przeciwnym wypadku traci się gwarancję. Być może teraz już tak nie jest ale kilka lat temu było na pewno :)

 

Zastanawiałem się jak to rozwiązaliście i rozwiązaliście to super.

 

 

 


X12 to patent Syntace'a na oś i inserty, które mocują ją w ramie. Generalnie jest to oś 142x12, jeśli koła mają takie piasty to można je zamieniać ale do Treka będziesz potrzebował osi od Treka (nie wiem jak wygląda bo nie znam ich systemu) a do X12 osi X12.

 

 

 

Ok. Ale jest to róznica w samym mocowaniu, osi.

Bałem się, że może powstały jakieś równoległe standardy piast 142x12.

 

Dzięki za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...