Skocz do zawartości

[Rower] Grand Canyon AL 6.9 2014 - geometria, temat ogólny


hpolski010

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że możesz brać Lkę, bo ma przekrok 84 cm wg geometrii z ich strony.

Skoro dla 87 wskazuje Mkę, a dla 88 Lkę to najwidoczniej ich kalkulator zakłada bezpieczną odległość dla klejnotów równą 4 cm.

Ja mam 182-183/83-84 i strasznie chciałem Lkę, bo górna rura dłuższa, ale jednak nie zaryzykowałem.

Myślę, że przy Twoich wymiarach Lka będzie OK. Poza tym mierzysz się na boso albo w skarpetkach, a przecież jeszcze buty co najmniej z 1-2 cm dodadzą.

Więc Lka powinna być OK :-).

 

A jak nie jesteś przekonany to poszukaj w okolicy kogoś z Canyonem w rozmiarze L. 

Mkę możesz zawsze przymierzyć w Krakowie u mnie (jak mi wreszcie przyjdzie, ale już u kuriera jest, więc myślę, że w pn-wt będzie).

 

Z tego, co widzę w garażu forumowym, to pietrushkin ma Lkę z 2013go przy wzroście 185 cm. Pewnie się geometria nie zmieniła jakoś bardzo więc zapytaj go o jego przekrok :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego bocian80 zamawiaj rower w rozmiarze L i nad niczym się nie zastanawiaj. Mka będzie na ciebie za mała. Bez dwóch zdań. Przede wszystkim za krótka. Ja od października jeżdżę na Mce i przy moich wymiarach 182 cm wzrostu i 83 cm nogi górna rura powinna być o jakieś 1,5 cm dłuższa. Lki nie kupiłem, bo przekrok jest za wysoko, jednak teraz podjąłbym to ryzyko.

Moim skromnym zdaniem rozmiar L będzie Ci pasował jak ulał.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tego, co widzę w garażu forumowym, to pietrushkin ma Lkę z 2013go przy wzroście 185 cm. Pewnie się geometria nie zmieniła jakoś bardzo więc zapytaj go o jego przekrok :-).

Zgadza się. Mam rocznik 2013 w rozmiarze L, geometria ta sama z tym, że ja nie muszę się martwić o przekrok, ponieważ mam dłuższe nogi (~90 cm). Nie bierz M-ki, bo będzie zdecydowanie za krótka. W sumie nie obraziłbym się gdyby rama była te 10-20 mm dłuższa, mógłbym zamontować krótszy mostek (teraz mam 100mm przy kierownicy 720mm), do tego mam sztyce z offsetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dylemat z doborem wielkości ramy. Mam 186 cm wzrostu i długość nogi 87-88. Jeśli wpiszę w ten ich kalkulator nogę 87cm wychodzi mi rama M a przy długości 88cm już L.

Jakieś propozycje???

 

Ten kalkulator jest chory, tak jak jego twórcy :down: propozycje powyżej są jak najbardziej słuszne.

 

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że solidni Niemcy kalkulator dobierania rozmiaru ramy do wymiarów kolarza solidnie spiepszyli. Ten wynalazek wciska wszystkim za krótkie rowery.

Ja zaufałem systemowi nie mając doświadczenia i trochę żałuję. Znajomi kolarze też doradzali żeby brać ramę mniejszą niż rozmiar większą, ale najwyraźniej też za bardzo nie znają się na geo 29erów. Górną rurę wydłużę mostkiem 110 mm, ale pewnie zapłacę za to kiedyś na jakimś zjeździe. Gdyby ktoś chciał zamienić Grand canyona al 6.9 2014 w kolorze radar i rozmiarze L na Mkę, niech się odezwie. :-) :-) :-)

Kiedy zapytałem nabiała jaki rozmiar mam wybrać, przyznał, że jestem idealnie pomiędzy rozmiarami i mam poszukać innego roweru. :-)

Edytowane przez kristof3r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko się nie usmarkaj nad tymi testami, testy to jedno , a dobór rozmiaru do wzrostu to coś innego .

Radon ZR Race Team ma w rozm. 18" 600 mm długości, rozstaw 1096 i to jest lepszy wybór dla np. 180 cm.

Spoko, mam chusteczki higieniczne.

Rzucasz tylko "to za długie", "to za krótkie", to srakie to owakie. Odgrywasz tutaj rolę znawcy geometrii rowerów, a w temacie tego rodzaju warto jeszcze swoje wypowiedzi uargumentować, rozszerzyć swoją myśl, w stylu "rozstaw za długi co poczujesz w przypadku: ...." . A tak szczerze to trochę kozaczysz i rzucasz skrótami byleby namieszać i się wypowiedzieć.

 

Na szczęście dzisiaj rozpakowałem i poskładałem swojego Canyon'a w rozmiarze M, przejechałem się dłuższy odcinek, po różnym terenie i jestem bardzo zadowolony wybranym rozmiarem. Kierownicy wcale nie mam za daleko, a przekrok jest OK. Jestem usatysfakcjonowany, że nie miałeś racji ;-) Do mojej jazdy mi posłuży dobrze. Ogromu rozstawu kół również nie poczułem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na szczęście dzisiaj rozpakowałem i poskładałem swojego Canyon'a w rozmiarze M, przejechałem się dłuższy odcinek, po różnym terenie i jestem bardzo zadowolony wybranym rozmiarem. Kierownicy wcale nie mam za daleko, a przekrok jest OK. Jestem usatysfakcjonowany, że nie miałeś racji ;-) Do mojej jazdy mi posłuży dobrze. Ogromu rozstawu kół również nie poczułem.

 

0,43 minuty :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdałem się na canyon'owy program, mam 173,3 cm, krok bez napinki wychodził 82,5 - 83 cm, bez butów, lekki rozkrok, wszystko jak na filmiku opisującym programik.

Wyszło mi M dla modelu AL (tańszy niż slx). Robiłem symulacje przy jakich wymiarach zejdzie do S-ki i był zapas, spada przy 171 i 81.

 

 

 

Jestem praktycznie tego samego wzrostu co ty i przymierzam się do zakupu AL SLX w rozmiarze M. Kolega Kłosiu również potwierdza, że M-ka przy tym wzroście będzie odpowiednia. Jeśli byście panowie mieli chwilę to prosiłbym o wasze foty jak siedzicie na rowerze. Jeden obraz wart więcej niż kilometry dyskusji :)

W każdym razie przymierzałem się w sklepie do specializeda rockhoppera, który w rozmiarze M ma długość górnej rury w poziomie 600 mm i nie czułem, żeby był za długi. Canyon jest zresztą troszkę krótszy. Bardziej się obawiam, że kierownica 720 mm może być na mnie za szeroka. Człowiek jeździ w tej chwili na 640 milimetrowej w rowerze 26 cali i jest ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastanawiam się nad jednym: mianowicie, czy forumowi koledzy dobrze mierzą sobie nogi, bo ja też mam 83 cm nogę, ale przy wzroście 182 cm. Z tego co zaobserwowałem na forum proporcje ciała zazwyczaj rozkładają się tak, że ktoś ma mniej-więcej np. 190 cm wzrostu i 90 cm nogę, 185 cm wzrostu i 85 cm nogę itd.

Ja robiłem pomiar dokładnie tak, jak wskazywał film i opis na stronie canyona. Pomiar tego rodzaju jest szczególnie ważny,bo jak ustaliliśmy PPS bierze głównie długość nogi jako wyznacznik doboru rozmiaru ramy dla konkretnego nabywcy. Zdjęcie na rowerach rzeczywiście jest dobrym pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kristof3r, nie przejmuj się, ja mam 182-183 cm wzrostu i przekrok około 84 cm wg pomiarów.

Proporcje ciała są różne, mam kumpla, który ma 174 cm, a noga taka sama jak u mnie na długość.

Także generalnie pewnie u większości jest podobnie jak mówisz, czyli przekrok o około metr krótszy od wzrostu, ale nie zawsze.

 

Jeżeli chcesz Canyona, to bierz Mkę :-).

Dzisiaj mi przyszedł mój czarno-pomarańczowy i jest po prostu nieziemski.

Ludzie się za mną oglądali jak jechałem :P.

Nie wstawiam jeszcze zdjęć, bo póki co zrobiłem w dobrych warunkach oświetleniowych jedno w pokoju, a lepiej wrzucić coś z terenu :-). Pewnie we czwartek będę miał foty z dobrym otoczeniem, to się pochwalę w dziale "Pokaż swojego 29era".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja postaram się jutro wrzucić fotki ze sobą na rowerze, ale muszę fotografa dorwać i miejscówkę. Znając fotografa będzie to na korytarzu w akademiku. Również będzie to kolorystyka Radar, M-ka ;-)

 

Co do długości przekroku to matematyczną wskazówkę można wyczytać na stronie TUTAJ, w podpunkcie 1.4. Średnio wychodzi, że długość przekroku u przeciętnego człowieka to mniej więcej 2,07, więc można szacunkowo wzrost / 2,07.

Ja mierzyłem sobie przekrok i wzrost o tej samej porze, wieczorem, przy tych samych drzwiach i przy użyciu tych samych narzędzi, 3-krotnie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mkę Grand canyona al 6.9 2014 czarno pomarańczową mam od października. :-) Wygląda rzeczywiście fajnie. Kolegi mają gula. :-)

Ostatnio zacząłem się zastanawiać, czy rozmiar jest odpowiedni i po wielu dyskusjach na przedmiotowym forum okazało się, że na długość powinna być jednak Lka. Teraz bawię się mostkiem, żeby zyskać na wyciągnięciu sylwetki, ale nie jest to rozwiązanie optymalne.

Napisz jak Twoje wrażenia na żywo co do dopasowania sylwetki.

Życzę udanych jazd i jak najmniej rys na czarnym matowym kolorze. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 189cm wzrostu, nogę 89cm i niezbyt wyścigową masę, czyli ponad 100kg żywej masy. Pytanie brzmi: L-ka, czy XL-ka? Tylko proszę, weźcie pod uwagę , czy w L-ce, przy mojej wadze nie będzie zbyt dużych przeciążeń na sztycy/kominie siodła przy sztycy wyciągniętej na ok 20cm (odległość między osią suportu, a podstawą mocowania siodła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam upragnione zdjęcie NA rowerze. Tło jest beznadziejne, fotkę robiłem samowyzwalaczem z biurka, ale treść właściwą przekazuje. (Nie, to nie jest mój brzuch, bluza luźna i odstaje ;-))

Model: 173,3 wzrostu, ~82,8 przekroku bez butów. Rower: Grand Canyon AL 5.9 rozmiar M

 

narowerze.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zdjęcie. Moim zdaniem rower absolutnie nie jest za duży. Jest rzekłbym idealnie. Na krążownik mi to absolutnie nie wygląda. Pozostaje spore pole manewru do obniżenia kierownicy jeśli ktoś lubi bardziej sportową pozycję. Jeszcze jedna prośba do autora: mógłbyś zmierzyć przekrok i długość górnej rury w poziomie ( center-center )? Interesuje mnie czy rzeczywiste długości są identyczne z tymi deklarowanymi przez producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem też pasuje, a czytając wymiary "modela" i roweru można dojść do wniosku, że rower powinien być za duży, tj. zdecydowanie za długi.

Najwyraźniej same cyferki to trochę za mało, żeby mieć pełny obraz sytuacji.

Mimo wszystko sprawa trochę zastanawiająca, bo ja przy moich 182 cm wzrostu (noga 83-84 cm) wyglądam na tym samym rowerze bardzo podobnie. Muszę sobie pstryknąć fotę i dokładniej porównać. Najwyraźniej słabo znam się na ludzkiej anatomii. :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość górnej rury mniej więcej 585 mm, a przekrok mierzony na wysokości otworu na pedały w korbie ustawionej w poziomie to 825 mm. Jest to mierzone miarką zwijaną za 5 zł, poziom był na oko, bez poziomicy, bo jej w akademiku nie mam.

Co do zdjęcia - starałem się tak ustawić aparat aby nie było przekłamań związanych z perspektywą, może przez brak głowy wydaje się być podobna pozycja do Ciebie, kristof3r. Może kwestia długości rąk... Jest w każdym razie nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...