Skocz do zawartości

[rower] Specialized Rockhopper Comp 29 (2013) - dobry rower czy echo młodzieńczego pragnienia?


gooral2k

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post na tym forum, więc chciałbym wszystkich przywitać i się przedstawić - Marcin jestem :)

 

Słowem wstępu - na rowerze jeździłem około 5-6 lat, dość intensywnie. Heh, ale to było dobre 10 lat temu... Górki, bezdroża i ulice przemierzałem na jakimś MBike czy czymś równie interesującym. Nikt z moich ówczesnych znajomych nawet nie mógł pomarzyć o rowerze ze stajni Speca, Scotta czy innego Authora.

 

To byłe piękne chwile :) Ostatnio na nowo zapaliłem się do rowerów i chcę kupić bicykla na dużych kółkach (w sumie dwa, drugi dla mojej żony, ale na mniejszych kółkach). Teraz już mnie stać na np. tytułowego Speca.

 

I tu pytanie do szanownych forumowiczów - czy warto? Czy nie jest to tylko pragnienie z okresu nastoletniego? Czy te rowery dalej są "the best"? Czy może szkoda kasy na naklejkę na ramie? Jednym zdaniem - czy warto za ten rower dać ponad 3 500 złotych? Nie ukrywam, że mi się podoba :)

 

Przeznaczenie - weekendowe wypady z żoną (ścieżki leśne, ścieżki rowerowe, itp. - zwiedzanie Lubelszczyzny, Roztocza), oraz samotne wypady, zdecydowanie szybsze po zdecydowanie większych bezdrożach. W przyszłości może jakieś góry...

 

Pozdrawiam,

 

ps. Dla żony myślałem kupić np. Speca Hardrock Sport 26. Wiadomo - 2 rowery jednego producenta == większa zniżka w sklepie :) (na zakupy chcę wydać nie więcej niż 6 000 zł, i to z podstawowymi akcesoriami...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tych pieniądzach chyba niewarto iść w tak ceniącego się producenta jak Spec - zapłacisz dużo za naklejkę. Ma to sens w przypadku bardziej topowych modeli. W tej kasie lepiej byłoby wziąć coś od producentów przyzwoitych, ale niezbyt drogich, jak na przykład niemiecki Canyon, Radon, Cube, Haibike, czy nawet nasz polski Kross. Dostaniesz bardziej wyrównany rower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niemal identyczna geometrie i niegorszy wyglad ma accent peak 29, obecnie za 650zl...za 3k chyba idzie skompletowac lepszy osprzet :) topowa firma ma sens, ale przy drogim sprzecie, a nie podstawowym modelu

 

jesli rower ma sluzyc do jazdy, to kierowanie sie glownie napisem na ramie ma sens w przypadku mtb ht od powiedzmy 12-14tys...subiektywnie

Edytowane przez nabial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne zdanie co Nabiał i paru kolegów powyżej. Biorąc pod uwagę, że płacisz w markowych dużo za naklejkę, to Specialized, Scott itp. tylko wysokie modele.

W Twoim budżecie wybrałbym coś z tych modeli co tu zostały zaproponowane. Canyon, Radon, czy krajowy Mbike w tej cenie oferują znacznie więcej niż pozostali (między innymi dzięki sprzedaży bezpośredniej z pominięciem marży pośredników).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie osprzęt nie powala. Ale jak dla mnie to do wywalenia jest tylko fd acera a na reszcie spokojnie można smigac do zajechania a potem obwiesić ramę lepszymi szpejami. Jak to sie mówi "nie xtry napedzają rowery". A jednak spec to spec. Ja mialem tak samo. kiedy miałem kilkanaście lat, rockhoperki kosztowały po 600-700USD a stumpy dobrze ponad 1000USD i raczej to było poza mim zasiegiem. Jednak mnie sie nowe spece srednio podobaja więc nabyłe speca z 1992, wlasnie rockhopperka. Zdecydowanie lepszy wybór niż te nowe marki. Ktos pewnie powie, że na napisie sie nie jeździ. Ale ten kto nie przezywał rozwoju mtb w Polsce kedy miał kilkanaście lat, to nie bedzie wiedział o czym mowa. Dlatego Specialized, Scott, Gary Fisher, GT to nie tylko dzisiejsze wielkie molochy ale też mała podróż sentymentalna. Nawet nie ma szans aby porównac tego do krossa czy mbika w jakikolwiek sposób.

 

@@gooral2k, kupuj tego speca, i dla żony również. Może jakis rabat wytargujesz przy zakupie drugiego roweru. A jak kupisz jakis współczesny wynalazek, tylko dlatego że kilka komponentów lepszych to bedziesz sobie pluł w brodę, że nie ma napisu specialized na ramie. I doskonale wiesz, że tu nie chodzi tylko o ten napis. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spec jest jeden, odpowiedz sobie teraz sam, czy chcesz mieć speca czy inny rower :)

 

dziecięce marzenia trzeba spełniać..... zawsze !!! prędzej czy później.... mam nadzieje, że mnie rozumiesz

 

wyspecjalizowany lago :P

Edytowane przez lago
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale mogę to potwierdzić, że lakier szału nie robi. U mnie na główce ramy strasznie odpryskuje a właściwie to prawie sam odchodzi. Przy niewielkim uderzeniu od razu pojawia się odprysk. Mam model Crosstrail rocznik 2009. Może mam wyjątkowo pechowy egzemplarz bo wygląda mi na to, że był źle odtłuszczony przed malowaniem (na główce ramy).

Jedno co muszę przyznać- strasznie lubię dziada :)

Coś w sobie mają te rowery.

 

Edytowane przez tor23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktos pewnie powie, że na napisie sie nie jeździ. Ale ten kto nie przezywał rozwoju mtb w Polsce kedy miał kilkanaście lat, to nie bedzie wiedział o czym mowa. Dlatego Specialized, Scott, Gary Fisher, GT to nie tylko dzisiejsze wielkie molochy ale też mała podróż sentymentalna. Nawet nie ma szans aby porównac tego do krossa czy mbika w jakikolwiek sposób.

 

Zaiste to prawdziwe słowa :)

 

Wszystkim dziękuję za uwagi.

Nasunęły mi się pewne przemyślenia - piszecie o "lepszych komponentach" - tzn co? Przerzutki, koła, widelec, siodełko? Tak popatrzyłem po konkurencji w zakładanym przedziale cenowym (mniej-więcej) - i dla mnie, laika, rowery te różnią się głównie przednią przerzutką czy manetkami, tudzież amortyzatorem.

 

I tak się zastanawiam. Czy warto kupować rower "po osprzęcie" (jak śledzę posty to ludzie patrzą głównie na przerzutki/amorka, o innych częściach nie wspominają - właśnie, jak jest u Speca z innymi komponentami)? Jak urwę np. konika to raczej bez problemu kupię inną przerzutkę. Szybki google - komplet (pt) deore xt to wydatek około 400 zł. Czyli poszczególne części można w miarę tanio wymienić. Wiadomo, albo się zużyją albo zniszczą.

 

Zastanawiam się nad rowerem jako całością. I nie mam ciśnienia na Speca (no, może trochę). Chodzi mi o argumenty inne niż "osprzętowe" - te nie do końca do mnie trafiają (powody wyżej).

 

Ciekawi mnie jak rower się zachowuje jako całość, jaka jest wygoda użytkowania, jak jest pospawana rama, z jaką dbałością wszystko jest poskładane do kupy, ile rower może wytrzymać (nie ekstremalnych sytuacji, tylko normalnej eksploatacji do której został stworzony). Jak producent danej marki reaguje na reklamacje (i nie chodzi tylko o pękniętą ramę), jak wygląda realizacja gwarancji (w praktyce, nie w teorii i paragrafach). Jakie jest wsparcie i podejście do klienta. O takie rzeczy... To, że acery są gorsze niż deore to wiem :P

 

Czy ktoś mi może udzielić odpowiedzi pod tym kątem? :)

 

ps. Takie porównanie naszło mi na myśl: gdyby wszystko zależało od komponentów to zarówno użytkownicy domowi jak i korporacje pracowałyby na Acerach albo "składakach". A jednak firmy takie jak HP czy Dell mają się wyśmienicie. Dlaczego? Bo nie chodzi ani tylko o komponenty ani tylko o etykietę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spec w tym budżecie to kloc,żaden z niego Spec.

Kupiłem takiego w zeszłym roku połowicy za 3700 ze względu na ramę,potrzebna była 13,5cala,a o taką trudno.

Czasami na podjeżdzie zapominam na czym jedzie i komentuje postępy...

Paradoksalnie,jest zadowolona i twierdzi,że rower genialnie jej pasuje.....nie zamieni na nic innego.

Nie wiem,gdzie w tym klocu schowali " I'm specialized " - ale jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spec w tym budżecie to kloc,żaden z niego Spec.

Kupiłem takiego w zeszłym roku połowicy za 3700 ze względu na ramę,potrzebna była 13,5cala,a o taką trudno.

Czasami na podjeżdzie zapominam na czym jedzie i komentuje postępy...

Paradoksalnie,jest zadowolona i twierdzi,że rower genialnie jej pasuje.....nie zamieni na nic innego.

Nie wiem,gdzie w tym klocu schowali " I'm specialized " - ale jest

 

Co to znaczy "kloc"? Połowica zadowolona, Ty nie, choć rower nie dla/na Ciebie.. To już nic nie rozumie z tej wypowiedzi... Że rower niedobry a dobry? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lakier to w każdym nowym rowerze odpryskuje, czy to spec czy felt. Może anoda to jakies wyjście ale nie każdemu musi się podobać takie szwabskie wykończenie.

Ja patrze m.in. na spawy. Są ramy ładnie równo pospawane a w innych to wygląda jak nasmarkane przez, pijanego spawacza z budowy metra. Każda firma inaczej prowadzi przelotki do linek. To tez jest ważne aby były w takich miejscach aby pancerze nie powodowały otarć lakieru. Można zwrócic uwagę na sygnatury na hakach. Najlepiej aby pojawiły się tam napisy tych wielkich.

Jestem też więcej niż pewny, że rama takiego speca jest bardziej przemyślana. jest to poparte latami doswiadczeń w sporcie i korzystaniem z nowoczenych technologii. Nie mówiąc już o BodyGeometry. Pamiętac tez trzeba, że o komforcie decyduja nuansy. Różne długości rurek, inaczej poprowadziny slopping, rozstaw kół itp. Kupując Speca, nie kupujesz tylko roweru. Kupijesz legende i historie szeroko pojętego MTB :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym właśnie cały pic polega.

Sam napisałeś : Czy te rowery dalej są "the best"? Obiektywnie nie są.Szczególnie tańsze modele.

A jednak jak wsiadasz to chcesz cisnąć ile pary w nogach i wszystko pasuje (dotyczy zarówno szosy jak i mtb,na innych nie miałem przyjemności pojeżdzić)

I nie jest to efekt marketingowego bełkotu,zresztą firma miała kilka wpadek.

Ktoś wyżej pisze,że obłazi mu lakier,a dalej "strasznie lubi dziada".Radona albo innego Cuba dawno by wysłał z powrotem za Odre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja juz wkleilem moja propozycje.

http://www.canyon.com/_pl/mountainbikes/bike.html?b=3005#tab-reiter2

 

 

Przednia przerzutka

Shimano Acera, 9-speed, 34.9 clamp, high-mount, bottom swing vs Deore

Tylna przerzutka

Shimano Deore Shadow, 9-speed, SGS cage vs SLX

Manetki

Shimano Alivio, 9-speed Rapidfire plus, SL type w/ optical display vs SLX

W przrzutkach roznica mniejsza, miedzy manetkami ogromna, szczegolnie jesli model alivio 2013 chodzi tak jak te starsze

 

 

Widelec

RockShox XC28 29”, TurnKey hydraulic damping w/ lock out, coil spring, 1-1/8" alloy steerer, mag disc only post mount lower, 28mm steel stanchion, preload and rebound adj., 80mm & 100mm travel

najtanszy ze stajni RS vs RockShox Recon Silver TK 29

 

 

Kaseta

Shimano HG20-9, 9-speed cassette, 11-34 vs Shimano CS-HG 62 10s 11-36

 

chocby dlatego warto wziac tanszego canyona

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...