Skocz do zawartości

Najszybsza i najwygodniejsza trasa Katowice - Kraków


Chrzan

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

jestem młody stażem w jeździe rowerowej, a zupełnie zielony w okolicach Katowic/Krakowa. Być może będę miał okazję pojeździć sobie na trasie Katowice - Kraków już wkrótce stąd moje pytanie do osób znających te okolice - którą drogę wybrać:

- 94 przez Olkusz,

- 79 przez Jaworzno i Trzebinię,

- 780 przez Alwernię.

Chodzi mi głównie o najmniej męczącą trasę, najwygodniejszą (mały ruch, znośna nawierzchnia, mało górek, itp.) i najszybszą.

Ma ktoś jakieś doświadczenia? Z tego co widzę to jakieś 80-90km, więc w 4 godziny powinno się udać przemieścić pomiędzy centrami miast?

 

pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

 

jestem młody stażem w jeździe rowerowej, a zupełnie zielony w okolicach Katowic/Krakowa. Być może będę miał okazję pojeździć sobie na trasie Katowice - Kraków już wkrótce stąd moje pytanie do osób znających te okolice - którą drogę wybrać:

- 94 przez Olkusz,

- 79 przez Jaworzno i Trzebinię,

- 780 przez Alwernię.

Chodzi mi głównie o najmniej męczącą trasę, najwygodniejszą (mały ruch, znośna nawierzchnia, mało górek, itp.) i najszybszą.

Ma ktoś jakieś doświadczenia? Z tego co widzę to jakieś 80-90km, więc w 4 godziny powinno się udać przemieścić pomiędzy centrami miast?

 

pozdrawiam,

Tomek

 

 

Droga 79 jest spoko ,jedynie tędy możesz szybko do Krakowa dojechać,a tak to przez Puszcze Dulowską i kierujesz się na las Zabierzowski ewentualnie bokiem Rudawa -Brzezinka-Więckowice-Zabierzów.780 też jest spoko.Zaoptrz się w mape Kraków-Katowice wyd.Compass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alwernia leży na wzniesieniu i jest tam ładny podjazd. Proponowałbym coś takiego, ale uprzedzam, że dalej niż za Alwernię jeszcze się nie przedostałem. Od Rudna do Balic jest przepiękna droga najpierw przez lasy i dalej przez niewielkie miejscowości. Ruch minimalny (w lasach brak), tylko od Tenczynka do wiaduktu przed Chrosną droga jest jak ser szwajcarski z potrójną dawką dziur. Nie podałeś jaki masz rower. Ja jeżdżę tamtędy na crossie i mimo wszystko szybko się jedzie.

Droga nr 780 jest ruchliwa (jechałem niedawno i sporo tirów mnie mijało) i nie ma pobocza, także odradzam. Prędzej z Alwerni przez Mirów, Kamień, Czernichów i Piekary, ale to takie nadrabianie kilometrów.

A 94 jest dobra, ma pobocze, ale teren jest baaardzo pofałdowany i droga ruchliwa. Ogólnie, to przerzuć się na jazdę drogami gminnymi. Mimo że nie wszystkie są w dobrym stanie, to jeździ się nimi lepiej i bezpieczniej, a do tego mniej wdychasz ohydnych spalin. W Małopolsce są piękne, rzadko używane drogi, nie to, co na Dolnym Śląsku, gdzie kostka brukowa gości w prawie każdej mniejszej wsi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja szukam jakiejś mało uczęszczanej drogi z dobrym asfaltem (szosówka), więc gminne raczej odpadają. Z Krakowa jechałbym trasą 79, tylko w pojedynke trochę straszno, bo TIRy mogą mnie zdmuchnąć.

 

Da radę w jeden dzień z Krk dojechać pod spodek i z powrotem do krakowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od Twojej kondycji czy dasz radę 100 km czy 300 w jeden dzień. A gminne bywają dobre, tylko trzeba wiedzieć które są dobre. No ale skoro masz szosę, to bez tej wiedzy lepiej lepsze krajowe dziury (czyt. drogi) niż gminne. Po drodze krajowej najlepiej jeździ się po zmroku. Wtedy jest najmniejszy ruch, dzięki czemu jest bezpieczniej (pod warunkiem, że jesteś przyzwyczajony do kierowców używających świateł drogowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Robiłem tą trasę [Kraków - Chorzów] i z powrotem w ten weekend rowerem trekkingowym (2 dni)

 

Nie polecam trasy 79. Do Jaworzna jedzie się dobrze - szybko, nie ma jakiś dużych podjazdów. Od Jaworzna jest zakaz ruchu rowerów. I tak do Sosnowca. Za Mysłowicami znów jest zakaz ruchu - i trzeba bardzo kombinować. Te trasy szybkiego ruchu nie mają alternatywy w postaci chodników, a mandatu nie warto ryzykować.

 

Polecam trasę 780 o dalej przez Imielin - Mysłowice. Jedzie się bardzo przyjemnie - nie wielki ruch. Trasa urozmaicona - dużo przyjemnych podjazdów i zjazdów. Ciekawe widoki.

 

Może warto zrobić kombinację 2 tras - ponieważ na Jaworzno nie ma co się pchać. Czyli np: do Chrzanowa jechać 79 a później odbić w stronę Libiąża i dalej Chełmek - Chełm Śląski Imielin.

 

Jeszcze przetestuje tą opcję jeśli będzie czas i pogoda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Nie ma czegoś takiego jak najszybsza i najwygodniejsza trasa na rower. Najszybsza trasa jest to przeważnie droga o dużym natężeniu ruchu samochodowego, a wiec trasa nudna, uciążliwa i niebezpieczna czyli jednym słowem niewygodna. Moim zdaniem lepiej nadłożyc te parę kilometrów i pojechać dróżką o ,nieco gorszej nawieżchni, ale za to jechać w ciszy i spokoju i mieć dużą frajdę z jazdy. Polecam trasę: Katowice-Janów-Mysłowice-Brzezinka-Dziećkowice-Jeleń-Byczyna-Balin-Trzebinia-Puszcza Dulowska-Rudno-Baczyn-Mników-Kryspinów-Kraków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...