Skocz do zawartości

[rower] rewelacja cenowa 29er 2012- który najlepszy


sziton

Rekomendowane odpowiedzi

Wybór nie będzie należał do łatwych, mimo że jestem posiadaczem Radona :)

 

Na pewno odrzuciłbym Cube'a, mimo że jeszcze do niedawna (zanim trafiła mi się oferta kupna Radka w niezwykle atrakcyjnej cenie :) ) tylko i wyłącznie skupiałem się na tej marce. Na tym osprzęcie i w tej cenie zdecydowanie odstaje od dwóch pozostałych propozycji. Szkoda....

 

Za niewielką dopłatą w Radku masz lżejszego SID-a. Ale słyszałem że Reba jest sztywniejsza. Nie wiem, nie jeździłem na SID-zie. Poza tym masz pełną grupę XT.

 

Z drugiej strony Renegade prezentuje się IMO najlepiej ze wszystkich trzech propozycji, a SRAM X9 (i tu zdania mogą być podzielone) dorównuje, a nawet przewyższa Shimanowskie XT. Piszę czysto teoretycznie, bowiem jeżdże na X9, a o ich niby wyższości nad XT tylko czytałem z opowiadań Forumowiczów i słyszałem od znajomych.

 

Co do geometrii na pewno Radony są krótkie. Ale to nie znaczy że nie nadają się do XCM/XCO. Wręcz przeciwnie, krótkie rury górne plus wąska kiera robią z nich narowiste, zwrotne maszyny, Ponadto im siedzisz bardziej przesunięty w kierunku korb tym lepsza efektywność pedałownia. Do tego dochodzi lepsza przyczepność na podjazdach. Wiadomo, na zjeździe gorzej się jedzie na 'krótszym" niż na "dłuższym" rowerze, ale trudno jest znaleźć złoty. W końcu czymś trzeba się zadowolić :) Z resztą duże koła zrewanżują Ci niedogodności wynikające z krótkiej ramy. W zamian będziesz "łykał" przeszkody z większą gracją niż robią to standardowe koła :)

 

Cenowo Radon jest całkiem przyzwoity. Za to Renegade jest ładniejszy ;) Nie wpatrywałem się w specyfikę Mbike'a, ale Radek jest całkiem lekki. Nie wiem jak z ich dostępnością na krajowym rynku. Mi udało się go kupić od gościa w Polsce.

 

Reasumując, jeśli nie patrzysz na wygląd roweru, wziąłbym Radona.

 

Decyzja należy do Ciebie. Powodzenia ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta piotrek ?

 

http://www.lapierre-bikes.co.uk/mtb/cross-country-marathon/pro-race-29er/pro-race-229#onglets

 

On właśnie może mieć to czego nie chcemy czyli ciut za mały rozstaw i za duży kąt główki.... czyli wspomniane loty przez kierownicę. Bo możliwe, że moje dobre wrażenie z dziwnie krótkiej ramy B1 wynika z małego kąta , czyli zjazdowego nastawienia widelca.

 

Może ciut zbyt teoretycznie uwikłałem się w dyskusje z Nabialem...

 

 

Nie mogę się dokopać w sieci do mojej geo od starego garego żeby mieć osobisty punkt porównania. Jedynie co mi się nie podoba to jednak ciut za krótka góra z 71 stopniami. realnie latanie przez kierownicę raczej chyba tylko iluzorycznie grozi... Be jedynka w 19 calach ma u góry 58 cm, czyli masz 1,5 cm marginesu, co może już łagodzić kąt, brak jednak rozstawu... czasem coś tam w tych wymiarach u producenta jednak jest pokopane, i trzeba mieć do tego stosunek spokojny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, czy Piotrek to do mnie bo ja Olek. Ten z linka ma akurat kiepski widelec i korbę jakąś masakryczna, ale i tak prezentuje się łądnie na żywo.

Ja Lapierr'a jeszcze obadam z bliska i ocenię jakoś dokładniej w sklepie (bo akurat stoi). Wydaje mi się, że groźba latania przeaz kierę na 29 jest mała. Zresztą jakoś już tam umiem jeździć i nie na 26 (różne rowery) też nie leciałem specjalnie.

 

Przez cały sezon jeździłem na scale 29 i raczej powiem, że był to bliski ideałowi rower. Sprzedałem i teraz za karę mam dylematy od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lapier to taki typowy sredniak - bledow nie ma, ale niczym nie powala, zle na pewno jezdzic nie bedzie

 

To dlaczego Lapierre jest średni, a Cube kiepski skoro w Lapierre oprócz kąta główki geometria rozmiaru L jest baaardzo zbliżona do 21" Cube? Różnica 0,5 cm wysokości rury podsiodłowej (choć w Cube suport jest 0,5 cm niżej, czyli wysokość bezwzględna-od ziemi jest taka sama) i w Cube krótsze widełki (a to chyba plus).

 

W Skiteamie z łatwością można dobrać 10% zniżki (programy lojalnościowe), czyli cena Cube'ów znacznie spada.

Edytowane przez michalj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdaje sie, ze kolega plan bronil cuba, wiec skoro cube jest ok, to tym bardziej radon, a ja z natury spogladam przy porownaniach glownie na rozmiary, ktore mnie osobiscie interesuja, czyli 18-19", bo trudniej jest mi sie odnosic do 'idealu' pod wzrost 170 lub 200cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy wzroście ~187 cm przymierzałem się do:

- Scott Scale29 Comp rozmiar 19" - był ok, 21" był za duży,

- Merida Big Nine TFS-500D rozmiar 21" i był ok,

- Giant Talon 20", jakoś mi nie leżał (pozostał niesmak do firmy),

- Cube Ltd Pro29 19" - za mały, sztyca 400mm prawie na maxa wyciągnięta, a mam do tego uraz (w dodatku ten krótki mostek),

 

Sądzę, że wielkość w calach nie jest wymierna, gdyż górna rura jest zaczepiona u różnych firm w różnych miejscach. Osobiście wolę mieć za dużą niż za małą ramę. Niewątpliwie Cube Ltd Pro29 19" jest dla ludzi grubo poniżej 185cm i nie tylko ze względu na długość, a wysokość.

Edytowane przez michalj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdaje sie, ze kolega plan bronil cuba, wiec skoro cube jest ok, to tym bardziej radon, a ja z natury spogladam przy porownaniach glownie na rozmiary, ktore mnie osobiscie interesuja, czyli 18-19", bo trudniej jest mi sie odnosic do 'idealu' pod wzrost 170 lub 200cm

 

Nie, nie ja nie broniłem cube'a osobiście tylko pisałem, że kolega mówił, że on uważa go za ok. Ja niczego nie bronię specjalne bo nie mam zdania wyrobionego. Miałem scott'a 19" teraz na 99% będzie ten lapierre. Raczej zupełnie inne geo w obu rowerach więc pięknie sobie porównam. Wnioski w marcu, jeśli kto ciekaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do geometrii na pewno Radony są krótkie. Ale to nie znaczy że nie nadają się do XCM/XCO.

600mm przy 18'' to jest krótko? Przecież na pierwszy rzut oka widać, że to bardzo agresywna rama.

tak sobie mysle, moze trafi argument taki, ze sporo producentow rowerow mtb kaze doplacac spora kase do ram, ktore maja 1-2cm dluzsze gorne rury, czyzby taka dodatkowa ilosc materialu byla tak droga? zobaczcie gorne rury podstawowych modeli, a co sie z nimi dzieje wraz ze wzrostem ceny?

Odpowiedź jest oczywista, jeśli wziąć pod uwagę zastosowanie topowego roweru XC i cechy ramy do wyścigów. Tylko warto sobie odpowiedzieć na pytanie czy w ogóle, a jeśli tak, to w jakim stopniu, taki rower będzie wykorzystywany do ścigania. Bo jeśli nie będzie, to ta geometria z "magicznie" drogimi 2cm górnej może być wtedy nieopłacalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wychodze po prostu z zalozenia, ze nawet jesli ktos pytajac o przyzwoity rower nie staje w 1 sektorze, to ma ambicje pojawic sie pare razy w roku w gorach czy na jurze, a wtedy taka rama ma juz sens, bo wlasnie skrajne warunki sprawiaja, ze 1 rower staje u podnoza, a drugi jedzie do momentu, kiedy mozliwosci bikera powiedza stop

Edytowane przez nabial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie szukam roweru na maratony, bardziej do przejażdżek po Mazowszu, czasami >100km, czasami też lżejsze górskie szlaki, puszcza Kampinoska czy Jura Krk-Cz. Moje zastosowanie to amatorska jazda XC, turystyka, zależy mi też na mocowaniu na bagażnik, bo czasami korzystam a mało który ambitny rower to ma. Chyba nie warto bić się w moim przypadku o 2 cm, tym bardziej, że rower mi się wizualnie, cenowo i osprzętowo podoba :) Prawdopodobnie na żadnym maratonie się nie pojawię, po prostu mnie to nie kręci.

 

I to że nie dam rady wjechać na jakąś górę prędzej będzie oznaczało, że nie mam kondycji a nie nie pozwala mi tego rower. Nie zdarzyło mi się, że na normalnym szlaku czy trasie rower powiedział stop, nie chcąc wjechać pod górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

600mm przy 18'' to jest krótko? Przecież na pierwszy rzut oka widać, że to bardzo agresywna rama.

Pisząc o geometrii Radona miałem na myśli swojego w rozmiarze 20" z ubiegłego roku :) W nim efektywna długość górnej rury wynosi 600 mm. Przyznasz że przy tym rozmiarze ramy to stosunkowo niewielka odległość :)

Natomiast w 29erze 18" 600 mm jest (wydaje mi się) jak znalazł.

Btw, jaka rama dla Ciebie to agresywna rama, długa czy krótka? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj chodziło mi o taką ramę, która pozwala na przyjęcie wyścigowej, pochylonej pozycji pod kątem (nomen omen :) ) efektywności pedałowania - długa górna rura, kąt podsiodłówki powyżej 73 stopni, kąt główki powyżej 70,5 stopnia, niska główka ramy i niezbyt duża odległość osi tylnego koła od suportu.

 

Pisząc o geometrii Radona miałem na myśli swojego w rozmiarze 20" z ubiegłego roku

Założyłem jakiś kontekst z Radonem z tematu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, od razu się lepiej się czyta.

to jak Panowie z tym lapierre: on ma 445 ogon więc raczej długawy. nie wiem, jak z rozstawem osi bo nie ma na stronie. górna rura 595 dla 18" wydaje się akceptowalna przy moim 180 cm. Kąty ma raczej klasyczne. Będę wdzięczny za analizę ;)

Jestem posiadaczem lapierre pro race 229,rozstaw osi przy rozmiarze 51 to 1105,i czy ja wiem czy to krótko jak piszą ,dla przykładu spec carve 19 m1108 a stumpjumper 19 1096 jakość wykonania ramy lapierre na wysokim poziomie hydroform w każdym calu a łączenie główki ramy z rurami to istny carbon zero spawów.

Edytowane przez darok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam.A czy ten Mbike renegade 29er 17" będzię odpowiedni pod wzrost 175cm bo z tego co widzę nie ma 18-nastki tylko 17 i 19".Pewnie najlepsza była by 18 ale jej nie ma w ofercie a nie wiem czy 19 nie będzie za duża biorąc pod uwagę że moja dł.nogi to 78cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Czyli 17 będzie ok.Jestem w 99% zdecydowany na ten model bo czytałem o nim bardzo dobre opinie(no może poza wagą ramy która waży ponoć grubo ponad 2 kg.) no i strasznie podoba mi się wizualnie,tylko mam jeszcze mały mętlik bo czytałem że rower na kołach 29” nie jest zalecany niższym osobą a raczej dla wysokich. No ale po wypowiedzi kolegi „Zabski” widzę że to wcale nie musi być regułą. Rower będę kupował na wakacjach a pewnie raczej pod koniec i nie wiem czy ten rower można dostać od ręki w sklepie czy trzeba złożyć zamówienie-rezerwację.A i jeśli jeżdżę około 15 lat na kołach 26” to będzie jakiś problem z przestawieniem się na 29"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie 29ery są nie tylko dla wysokich, jak widać po zawodnikach którzy używają takich bików widać że i niższe osoby się przesiadły. Ja już na swoim zrobiłem około 2000 km i cztery maratony Mazovii. Pierwsze miesiąc i dwa pierwsze maratony to było przyzwyczajanie się do dużego koła a teraz to już tylko czysta przyjemność z jazdy :). Co do wagi ramy to nawet nie wiedziałem że tyle waży ale to nie takie ważne grunt aby była wytrzymała :). Co do dostępności to dzwoń do Mbika bo chyba mają znowu listę chętnych na nową dostawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...