Skocz do zawartości

[przerzutka] LX vs. SX-5


bogus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Witam, szukałem na forum ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.

Zamierzam kupić przerzuykę do tyłu w przedziale cenowym do ok. 130 zł, i nie wiem co będzie lepsze LX czy SX-5, wiem że te przerzutki nie są sobie równe według producentów, bo LX powinien konkurować z X-7, ale według mnie to właśnie te powinny rywalizować ze sobą. Na X-7 mnie nie stać, więc muszę wybrać z tych dwóch. Proszę doradźcie co mam wybrać bo nie mam pojęcia.

 

Jakie są różnice w budowie, kulturze pracy, łożyskowaniu kółek ( o ile są łożyskowane, tego dokładnie nie sprawdzałem) pomiędzy tymi modelami?

 

Co będzie lepsze, co dłużej wytrzyma itp.?

 

P.S. Jeżdżę w XC, obecnie mam zwykłe Deore które powoli łapie luzy i nienajlepiej zmienia biegi.

Oczywiście manetki też zmienię na odowiedni model danego producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ci polecę SRAM 7 (zdecydowanie lepsza niż SX5 czy LX - mimo , że starszy model[...]

Czyżbyś posiadał obie te przerzutki (7.0 i SX5), że wiesz która jest zdecydowanie lepsza??

 

Wracając do tematu, warto zapodać chociażby tego SX5 dla samego systemu ESP 1:1. Po jakimś czasie przerzutka będzie do wymiany i wtedy zakupisz coś lepszego, natomiast manetki już będziesz miał odpowiednie. Tylko manetki weź przynajmniej x7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tak, tylko gdy wezmę manetki X-7 to nie starczy mi kasy na przerzutkę na tył, bo manetki X-7 są sporo droższe od SX-5.

Poza tym na stronie harfy nie ma manetek X-7 na 8 przełożeń, są tylko na 9, a ja niestety potrzebuję tych na 8.

 

P.S. Jaka jest różnica między manetkami X-7, a SX-5 bo żadnej nie widzę, dopiero przy X-9 różnica jest zauważlna, bo X-9 są aluminiowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeszcze mam takie pytanie, bo już wiem, że biorę Srama tylko nie wiem czy naprawdę warto dopłacić w moim przypadku 70 zł do tylnej przerzutki X-7, czy nie zauważę dużej różnicy w pracy i wytrzymałości między SX-5?

 

P.S. Jak jest z łożyskowaniem kółek w tych modelach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obie maja kolka na tulejkach. firmowe kolka ktorych nie da sie zamienic na nic innego ze wzgledu na specyficzne mocowanie kolek w wozku przerzutki.

 

jesli chodzi o moje doswiadczenie ze sramem to zdecydownie nie. przerzutka miala tluc sie mniej niz shimano - moze sam korpus nie ale sprezyna jest tak wiotka ze przerzutka fruwa jak nawiedzona - lancuch jest mniej naprezony i wali w widelki ramy gorzej niz rozchorowane ze starosci shimano. przerzutka ma luz od nowosci (mowie o x-7) ktory sie w prawdzie nie powieksza ale moje zaufanie przez to kuleje. zmiana biegow nie jest precyzyjniejsza niz w przypadku shimano (testowalem modele xt i xtr i to kilka sztuk), przerzutka lubi się gubic czego w przypadku shimano nie bylo tak czesto. nie odczuwam wzrostu precyzji przerzucania ze wzgledu na teoretycznie lepsze przelozenie 1:1. grip bo takie mam manetki ma duzo dluzszy zakres obrotu niz grip do przerzutki shimano - musze robic to przy zmianie na calej kasecie na przynajmniej dwie raty.

 

jesli shadow xt shimano potanieje to wroce do shimano. nie widze zadnych korzysci z korzystania ze srama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś genialnego stareńkiego czarnego LX chodził z gripami sahs centera a później z mrx pro

LX się zajeździł czas, kilometry, kilka gleb zrobiły swoje.

w czasach świetności był genialny

teraz w jednym rowerze mam X-7 i pracuje dokładniej niż Shimano -

Tobo może masz krzywy hak - u mojego syna tak było

w nówce ramie :) hak nie leżał idealnie, w rowku było zbyt dużo lakieru i był minimalnie przekoszony co wpływało na precyzję napędu. :D

 

Do LX można porównywać X-7 a ne SX 5

chociaż SX 5 zastąpił starą 5 i bliżej mu do X-7

 

 

jesli shadow xt shimano potanieje to wroce do shimano. nie widze zadnych korzysci z korzystania ze srama.

Jeśli napęd jest dobrze wyregulowany i utrzymany w czystości to nie ma znaczenia shimano czy sram

różnica na korzyść sram rzadziej trzeba regulować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o moje doswiadczenie ze sramem to zdecydownie nie. przerzutka miala tluc sie mniej niz shimano - moze sam korpus nie ale sprezyna jest tak wiotka ze przerzutka fruwa jak nawiedzona - lancuch jest mniej naprezony i wali w widelki ramy gorzej niz rozchorowane ze starosci shimano.

 

no to jesteś pierwszą osobą która twierdzi że sprężyna w Sram jest gorsza od sh*t-mano, ja mam zupełenie odwrotne doświadczenia niż ty i na forum większość ludzi twierdzi inaczej,

 

Może miałeś coś używanego, uszkodzonego albo sam nie wiem co,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowa srebrna x-7 - fabryczna nowka.

łomot jest okrutny mimo wytlumienia neoprenem - takim samym jak w przypadku shimano. tak jak pisalem - nie chodzi o uderzanie korpusu przerzutki tylko o walenie lancucha o rurki wahacza.

 

zastosowane pancerze takie same w przypadku shimano jak i srama. pojecie o regulacji mam bo bawie sie we wlasnoreczne skladanie sprzetu przynajmniej od 7 lat. przerzutka dziala subiektywnie wolniej, z ociaganiem - pancerze byly wymieniane na nowe przy pierwszym zakladaniu srama jak i obecnie przy nowej ramie, gdzie prowadzenie ich jest wg mnie nawet korzystniejsze niz w przypadku poprzedniej ramy.

 

tak jak pisalem: moze i przelozenie jest 1:1 ale grip potrzebuje duzo wiekszego zakresu obrotu miedzy biegami 1 a 9. mam elastyczne nadgarstki ale przy shimano i gripie rocket skok jest o wiele krotszy - czytaj - praktyczniejszy, szybszy i o wiele sprawniejszy.

 

przerzutka myli sie na duzych wertepach i na pralce - shimanowskiemu xt zdarzalo sie to o wiele rzadziej a xtrowi wogole.

srama kupilem wlasnie po to by wyeliminowac mylenie sie przerzutki ze wzgledu na jedną sprezyne i jeden ruchomy punkt mniej. rezultat taki jednak nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisalem: moze i przelozenie jest 1:1 ale grip potrzebuje duzo wiekszego zakresu obrotu miedzy biegami 1 a 9. mam elastyczne nadgarstki ale przy shimano i gripie rocket skok jest o wiele krotszy - czytaj - praktyczniejszy, szybszy i o wiele sprawniejszy.

 

Potrzebuje większego zakresu obrotu między biegami gdyż Sram ciągnie 2 razy więcej linki i tego się nie zmieni, chyba że zaczną robić gripy o 2 razy większej średnicy ale to raczej poroniony pomysł.

 

przerzutka myli sie na duzych wertepach i na pralce - shimanowskiemu xt zdarzalo sie to o wiele rzadziej a xtrowi wogole.

srama kupilem wlasnie po to by wyeliminowac mylenie sie przerzutki ze wzgledu na jedną sprezyne i jeden ruchomy punkt mniej. rezultat taki jednak nie jest.

 

Może troszke za długi łańcuch? Bo przy za długim łańcuchu może się i mylić i łańcuch może bardziej obijać o ramę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...