pio528 Napisano Niedziela o 10:33 Napisano Niedziela o 10:33 (edytowane) Planuję kupić hamulce hydrauliczne do roweru, konkretniej rozważałem Shimano M8100. Chciałbym zapytać, czy będą one kompatybilne z moim rowerem. Fabryczne hamulce mają rodzaj montażu Post Mount, a te które planuję kupić również. Rower to Romet Rambler 9.1 Special 2024, z amortyzatorem SR Suntour XCE i domyślnie tarczami 160mm. Chciałbym też zapytać, czy przy zmianie hamulców warto zainwestować w większe tarcze 180mm oraz jaki model ich wybrać (oraz adapter, bo chyba będzie on wtedy potrzebny). Pozdrawiam Edytowane Niedziela o 10:37 przez pio528 Doprecyzowanie Cytuj
chester_jds Napisano Niedziela o 11:02 Napisano Niedziela o 11:02 Szczerze to nie jest rower topmarketowy pod kątem osprzętu, więc samą zmianę z linek na płyn już odczujesz bardzo zauważalnie, tym bardziej, że 8100 to nie najniższa półka. Na razie więc nie kombinuj z tarczami, po prostu wymień sobie same hamulce. Jakby się okazało, że rower tak cholernie katujesz, że taka zmiana to jeszcze za mało, wówczas pobawisz się z tarczami. Zasadniczo ważne jest, by tarcza nadawała się do klocków, które będą w hamulcach (są tarcze pod żywiczne, półmetale, metaliczne, ceramiczne, inne wynalazki). Generalnie nie poleca się tarcz dla klocków żywicznych stosować z klockami full metalicznymi. W wariancie najmniej inwazyjnym długość przewodów będzie przypadkiem i fuksem odpowiednia (albo nieodpowiednia, ale to olejesz) i tylko zamontujesz to w rowerze - zacisk na dole i klamkę na kierze. W wariancie nieco gorszym, przewody będą za długie i czeka Cię skracanie. Umiejętne skracanie nie musi powodować konieczności odpowietrzania, ale przy braku umiejętności po skracaniu i zmontowaniu jeszczer musisz odpowietrzyć. Po skróceniu przewodu będziesz potrzebował co najmniej tzw. oliwki (mosiężna baryłeczka zakładana na przewód), ewentualnie tzw. szpilki (chociaż szpilkę można wydłubać z ogryzka przewodu pozostałego po skróceniu, jeśli nie będziesz miał nowej). Jeśli kupisz hamulec jako tzw. J-kit, to na YT znajdziesz tutorial jak to podłączyć, włącznie z tym, co robić, jak trzeba skrócić przewód, a w zestawie będzie extra oliwka i szpilka. Do tego klucze - imbus 5 do śrub na zacisku a i chyba też śruby na klamce, płaska ósemka (pisze z pamięci, a może dziesiątka?) do śruby przewodu do klamki (jeśli skracanie lub J-kit), no a jeśli odpowietrzanie to już mały zestawik do odpowietrzania. Na YT jest sryliard tutoriali jak skracać, odpowietrzać, montować. Wskazane przez Ciebie hamulce będą pasowały do roweru i tarcz. Jeśli z tyłu miałeś momntaż na IS, to i tak zapewne masz już tam adapter na post mounta, więc nic nie trzeba robić. Ale chyba IS to jakaś prehistoria i tego już nikt nie stosuje (ja miałem dawno temu w rowerze takie cuś). 1 Cytuj
Dokumosa Napisano Niedziela o 11:29 Napisano Niedziela o 11:29 Instalacja hamulców M8100 do tego roweru to potrojenie jego wartości Cytuj
pio528 Napisano Niedziela o 12:00 Autor Napisano Niedziela o 12:00 53 minuty temu, chester_jds napisał: Dziękuję. Mam Post Mount z przodu i z tyłu. Wygląda to tak, jak na zdjęciu. Obecne tarcze potrafią się grzać przy jeździe w takiej pogodzie i większych hamowaniach, dlatego zastanawiam się, czy warto je zmienić. 32 minuty temu, Dokumosa napisał: Instalacja hamulców M8100 do tego roweru to potrojenie jego wartości Wiem. Kiedyś w innym rowerze miałem Shimano M5100 i były całkiem dobre, ale rower został skradziony, a obecne fabryczne mechaniczne tarczówki są dość słabe, stąd myślałem nad zakupem czegoś potężnego. Jeżdżę często i nie raz z górki, więc trzeba wtedy mocno hamować. Cytuj
chester_jds Napisano Niedziela o 12:06 Napisano Niedziela o 12:06 Każde tarcze się grzeją bo powinny - tak w końcu wygląda istota hamowania: energia kinetyczna zamieniana jest na cieplną wskutek tarcia. A jeśli tarcze nie robią się fioletowe od przegrzania to wszystko w porządku. Jak masz kaprys, potrzebę zmiany zacisków, zmień sobie i zobacz, jak to pracuje. Jak dalej będziesz miał ochotę, możesz dalej zmieniać wedle woli. Stopniowa wymiana przynajmniej da Ci obraz, jaki element co spowodował. 1 Cytuj
Mod Team sznib Napisano Niedziela o 12:34 Mod Team Napisano Niedziela o 12:34 No i jeśli nie zależy ci na logo XT to lepiej bierz SLXy, hamują dokładnie tak samo. 1 Cytuj
pio528 Napisano Niedziela o 13:04 Autor Napisano Niedziela o 13:04 Cytat No i jeśli nie zależy ci na logo XT to lepiej bierz SLXy, hamują dokładnie tak samo. To znaczy jaki konkretnie model? Zależy mi tylko na dobrej sile hamowania. Jeśli są jakieś tańsze i tak samo mocne, to chętnie bym je wybrał. Cytuj
pecio Napisano Niedziela o 13:15 Napisano Niedziela o 13:15 (edytowane) @pio528 ty nie masz mocowania Post Mount (PM) z przodu . Ty masz starszego International Standard (IS). Masz adapter który przechodzi z IS na PM. Przy ewentualnej wymianie tarczy na inny kaliber będziesz zmuszony taki sam kupić ale dostosowany do aktualnego rozmiaru tarczy. Ładowanie hebli XTeka 8100 to delikatny przerost formy nad treścią . Nie adekwatny do reszty szpeju. Wystarczą Tobie MT 200 lub z serii MT400. Po przesiadce z linkowych na hydrauliki nawet te co napisałem wcześniej odczujesz to bardzo na plus. Edytowane Niedziela o 13:16 przez pecio 1 Cytuj
Dokumosa Napisano Niedziela o 13:32 Napisano Niedziela o 13:32 Zwykłe deorki M6100 będa o niebo lepsze od tych mechaników a koszt dzisiaj śmieszny. 1 Cytuj
Mod Team sznib Napisano Niedziela o 13:34 Mod Team Napisano Niedziela o 13:34 30 minut temu, pio528 napisał: To znaczy jaki konkretnie model? 7100 1 Cytuj
pio528 Napisano Niedziela o 13:38 Autor Napisano Niedziela o 13:38 22 minuty temu, pecio napisał: @pio528 ty nie masz mocowania Post Mount (PM) z przodu . Ty masz starszego International Standard (IS). Masz adapter który przechodzi z IS na PM. Przy ewentualnej wymianie tarczy na inny kaliber będziesz zmuszony taki sam kupić ale dostosowany do aktualnego rozmiaru tarczy. Ładowanie hebli XTeka 8100 to delikatny przerost formy nad treścią . Nie adekwatny do reszty szpeju. Wystarczą Tobie MT 200 lub z serii MT400. Po przesiadce z linkowych na hydrauliki nawet te co napisałem wcześniej odczujesz to bardzo na plus. Faktycznie. Jest IS z adapterami. Dziękuję Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.