Skocz do zawartości

[Gravel do podróży_kupiłem ale czy dobrze?] Alu kontra stal - jakie są Wasze doświadczenia?


Rekomendowane odpowiedzi

cześć Wam,
dylemat: czy rama aluminiowa w gravelu wyprawowym mnie zmęczy/zniechęci? czy jednak powiniennem mierzyć się z ramą stalową?

kupiłem dość okazyjnie prawie nowy rower (taki):https://rockmachinebikes.com/pl/2021/gravel/gravelride-500/gloss-light-slate-black-silver

ma przejechane 180km - żadnych śladów, jak nowy. Specyfikacja wydaje się ok GRX (400 ale jednak), hydraulika, mocowania. zapłaciłem 3800pln (rok temu kosztował 6750pln). 
nie chciałem za bardzo wydawać więcej więc ucieszyłem się, że mam dobry rower za rozsądne pieniądze. Trochę jednak zwątpiłem po wypowiedziach, że rama alu to dla mnie najgorszy wybór. Stalowy albo karbon. ze wskazaniem na stalowy (tłumienie drgań). 

Przedstawiony rower waży 11,5kg (ani dużo ani mało). Po zmianie opon, siodła (i może widelca na karbonowy) zbliżę się do 10,5kg (przy dobrych wiatrach) więc wagowo jest OK - nie oczekuję więcej.

Rower ma służyć do podróży (rajdy ale nie na czas, wyprawy po Polsce, Europie). Przyjdzei czas na daleki wschód ale wtedy juz będę bogatszy o wiedze/doświadczenie i będę składał /kupował rower pod taki wyjazd. Póki co wyjazdy na 4-10 dni z namiotem i całym szpejem po terenie szutrowy, tereny górzyste asfalt nachylenia. 

Fajnie byłoby znaleźć rower, którym poza cechami wyprawowca będę mógł nacieszyć się choć pewną dynamiką (po zmianie opon lub kół) na lekko sportowo ale nie jestem aż tak naiwny aby wierzyć że to się uda w budżecie 4-6tys.

krótki biogram aby pytanie/dylematy były bardziej zrozumiałe:
Jeżdżę na rowerach od 25 lat. Mam sportowy karbonowy rower do XC, mam szosę karbonową, którą lubię sobie pojeździć (tak do 100km), mam lekkiego fulla na wyjazdy w góry (Rychlebskie, Srebna Góra itp). Trochę się ścigałem, mam dość mocną nogę, bardzo lubię podjazdy (zjazdy także :)
[b]Reasumując: jakie są szanse, że będę zadowolony z aluminiowego gravela? biorę pod uwagę możliwość sprzedaży dołożenia 1-2tys jeśli to będzie uzasadnione.[/b] Co poradzicie? każdy komentarz coś wniesie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym ma Cie tak zmęczyć lub zniechęcić to Aluminium? Jeżeli oczekujesz że na stalowej ramie będziesz płynął, a na aluminium Cię wytelepie, to tak nie jest.

Wiem że są pewne grupki, które mają nie powiem co na punkcie stali. Nie ważne że rower jest pospawany z rur kanalizacyjnych. Stal to stal!

Materiał jak materiał. Z aluminium można zrobić wygodną ramę, tak samo jak ze stali możesz zrobić klocka. Z karbonu masz rowery komfortowe i sztywne do sportu. Materiał nie definiuje że coś będzie lepsze lub wygodniejsze!

Miałem stalowego Gravela na 40c a teraz aluminiową szosę na 32c. Wiesz który rower jest bardziej komfortowy? ;)

Kup sobie opony z górnej pólki i będziesz bardziej zadowolony, niż ze zmiany na stal.

Stal sama w sobie w teorii powinna być wygodniejsza, ale raczej nie mówimy tu o rowerach klepanych masowo. Dodaj do tego jeszcze kwestię wagi.

 

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, hulk14 napisał:

Sama rama aluminiowa nie. W końcu zdecydowana większość osób obecnie jeździ na alu, na wyprawy również. Szkoda nieco tylko, że nie masz carbonowego widelca.

widelec karbonowy mozna dołożyć choć jak widzę nie jest to mały koszt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

widelec karbonowy mozna dołożyć choć jak widzę nie jest to mały koszt

Na początek można kupić jakiegoś chińczyka, podobno nawet spoko widelce, oczywiście trzeba patrzeć nie na te najtańsze. Można też amortyzowane mostki kupić np. Redshifta i w sumie można by na na długie wyprawy tym się zainteresować. Oczywiście odpowiedni balon przynajmniej 45c i wsio ;) 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Mandoleran napisał:

Na początek można kupić jakiegoś chińczyka, podobno nawet spoko widelce, oczywiście trzeba patrzeć nie na te najtańsze. Można też amortyzowane mostki kupić np. Redshifta i w sumie można by na na długie wyprawy tym się zainteresować. Oczywiście odpowiedni balon przynajmniej 45c i wsio ;) 

opona taka właśnie tu występuje a widelec pozwala na nawet 48. Zaciekawiłeś takim rozwiązaniem/pomysłem na updateowanie pod wyprawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś to pytanie zadał przed zakupem ale teraz? Masz kilka dni wolnego, siadaj na rower i zobacz sam czy Cię zmęczy. Każdy ma inną definicję komfortu albo jakieś niedoskonałości w budowie. Po co masz wymieniać mostek, sztycę czy widelec, jak nie pojeździłeś?

Tu są różne typy rowerzystów - jedni zbierają rowery, narzędzia i gadżety, inni ciągle coś wymieniają w poszukiwaniu rowerowego Grala, a inni po prostu jeżdżą nawijając kilometry i zmieniają coś pod wpływem własnych doświadczeń. 

Czy będziesz zadowolony z aluminiowego gravela? Ja ze swojego jestem, dopóki się nie naczytam na forum, że nie powinienem ;) 

Dla jednych droga jest celem, dla innych cel ma być drogi 😎

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...