Skocz do zawartości

[Konserwacja nowego roweru] Co zrobić i kupić do nowego roweru?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, kupiłem nowy rower mtb. I teraz pytanie, jakie czynności powinienem wykonać jeśli chodzi o jego konserwacje. Czytałem, że trzeba odtłuścić oraz nasmarować łańcuch odpowiednim smarem.

Do tego co polecacie kupić? Jakieś smary, rzeczy do czyszczenia itd. Może jakiś set narzędzi, aby w garażu samemu większość rzeczy zrobić?

Myślałem jeszcze nad takimi osłonami na ramę, aby łańcuch lakieru nie dotykał.

Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osłona na ramę spoko bo łańcuch nie otrzaska Tobie ramy, ale trzeba zajrzeć pod niego czasami bo piasek , który się tak i tak dostanie będzie rysował delikatnie ramę. Smar do łańcucha (może być z deca, może być jakiś uniwersany w finishline, albo jakiejś innej firmy). Możesz sobie kupić specjalny mechanizm do czyszczenia łańcucha, ja preferuje mycie w starym bidonie....czyli łańcuch do bidona, jakiś rozcieńczalnik i robisz shake. Oczywiście są też spraye np.: finishline ze środkiem odtłuszczającym  które też fajnie czyszczą (robimy to zawsze na ściągniętym łańcuchu. Jeśli chodzi o mycie to oczywiście można bawić się w dedykowane środki, ale taniej wychodzą te samochodowe, czyli szampon, do tego miękka gąbka , ręcznik do wycierania i gotowe. Jak lubisz pieścić ramę to kup sobie jakiś quickwax w sprayu do samochodów, zaaplikujesz na ramę, będzie większy błysk, a małe błotko łatwiej zejdzie przy następnym myciu. Narzędzia- imbusy, szczypce to rozpinania łańcucha jak masz spinkę i chyba tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Arkadiusz2344 napisał:

Czytałem, że trzeba odtłuścić oraz nasmarować łańcuch odpowiednim smarem.

Nigdy tego nie robiłem z żadnym nowym łańcuchem i nigdy też nie miałem z tego powodu żadnych problemów. W Decathlonowych rowerach rama w miejscu gdzie może dotknąć ją łańcuch często jest oklejona a przerzutkę masz tam chyba ze sprzęgłem więc nie powinien aż tak bardzo latać. Z przydasiów to multitool, ogarniesz nim większość małych tematów. Łyżki do opon, mała pompka, łatki. Jak chcesz czyścić łańcuch to szczypce do spinek, nie są niezbędne ale bardzo ułatwiają pracę z łańcuchem. Dobry przymiar też warto mieć, ale nie tę blaszkę za 10 pln tylko coś co rzeczywiście mierzy wyciągnięcie. Później w miarę zużycia komponentów możesz kupować nowe razem z dedykowanym narzędziem, na zapas nie ma co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest nieco religijna dyskusja, ale ja uważam, że nowy łańcuch trzeba przetrzeć z zewnątrz (ja używam szmatki zwilżonej środkiem do tarcz, żeby nie wpuścić odtłuszczacza do ogniw), żeby się nie kleił, ale potem można kilka wycieczek zrobić na fabrycznym smarze i dalej smarować olejkiem. Jak się zaś ma apetyt na wosk, to od razu trzeba super odtłuścić zanurzeniowo i wtedy stosować środki woskowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie dużo można zrobić samemu, zależy tylko czy chcesz 💩. Ja wiem, że niektóre sprawy wolę zostawić serwisowi😀

Zależy gdzie kupiłeś rower - możliwe, że przysługuje ci przegląd zerowy po ok pół roku czy tam pierwszych 250-500km. Warto skorzystać. 

Ja jeździłam na fabrycznym smarze nic się nie działo. Po tym użyłam degreasera (odtłuszczacza fenwick). Myjka/spryskiwacz i olej/wosk. Co ci przypadnie do gustu zależy od ciebie. Miałam momuma, bike7 bardziej mi podchodzi. Smary są uniwersalne, ale są też na różne warunki. 

Ogólnie chemia pod rowery jest droga. Czy warto kupić magiczny płyn do mycia roweru za 70zl jakich pełno na allegro? Ściereczki? Szczoteczki? Dłubaczki? No nie wiem. Ja kupuję piankę do napędu i budżetowy płyn do tarcz. Do tego brunoxa do amorów. W zestawie Fenwicka miałam gąbkę i druciaka do łańcucha to jest akurat spoko.

Kup se zestaw imbusów, żeby mieć czym przykręcać i odkręcać same "pierdoły" jak siodełko itp. Możesz sobie ogarnąć jakiś stojak serwisowy, albo chociaż taki pod tylne koło, tylko te drugie na allegro nie są jakieś super jakościowo. 

A jak złapiesz bakcyla to sam będziesz wiedział co jest ci potrzebne😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...