Skocz do zawartości

[Licznik rowerowy] Edge explore 2 vs 840/1040 vs coś innej firmy(


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, poszukuję licznika rowerowego, oczywiście z dobrymi mapami(to najważniejsze), skuteczność nawigacji jest mniej ważna. Moje jedyne doświadczenie z garminem to stary już model 520, którego wspominam bardzo dobrze jak na moje ówczesne potrzeby , jednak brak nawigacji mi mocno przeszkadzał, na długich treningach w mniej znane mi strony nieraz musiałem wycjągać telefon z kieszeni w czasie jazdy lub zatrzymywać się przed rozwidleniem żeby upewnić się jak jechać. 

Obecnie nie trenuję z mocą, choć nie wykluczam, że znów do tego wrócę. Problem w tym, że potrzebuje jedynie klasycznych pól danych(tj. moc 30/3s, tss, kj, if, laps), stąd też wątpliwości dotyczące przepłacania za 840/1040, gdzie nie wykorzystam 90% funkcji dot. treningu(naprawdę nie lubie gdy urządzenie mówi ile odpoczywać, interwały nawet najbardziej wymyślne nie dosyć że wymyślałem sam, to zawsze je pamiętałem, a nawet wymyślałem je/modyfikowałem w czasie samego treningu na podstawie dyspozycji dnia i innych zmiennych. I nie chcę wchodzić w dyskusje ideologiczne, że trzeba się słuchać urządzenia które mówi, że wytrzymasz jeszcze 353.87s na tej mocy, lub masz odpocząc dokładnie 44 godziny i 1 minutę przed następnym treningiem). Po prostu znam swoje nastawienie i potrzeby, jeżdżę wiele lat, i wiele lat jeździłem z mocą. Za 840 i 1040 przemawia uczucie posiadania topowego sprzętu i fajnych bajerów których nie potrzebuję se facto. Stąd też padło na explore 2, który oferuję dobre mapy, nawigację, i pozwala połączyć miernik mocy. Dla użytkowników tego sprzętu, którzy mieli też inne garminy: 

 

1. Czt są tam PODSTAWOWE pola danych mocy(3s, 30s, okr, średnia moc okr, tss, if, kj, maksymalna moc) itp, czyli wszystko poza jakąś dynamiką, rozkładem l/p, zapisanymi interwałami. Same gołe pola. Jak poczuję potrzebę choćby za 2 lata wszystkich bajerów kupię nowy licznik.

2. Jak z czytelnością ekranu w porównaniu do innych modeli, wytrzymałością baterii, solidnością wykonania(przyciski itd), czasem reakcji, czy ekran można obsługiwać również przyciskami jak w 840 czy tylko dotykowo

Jak napisałem, głównie zależy mi na dobrych mapach, czytelnym ekranie, i PODSTAWOWYCH polach danych w tym mocy jak w 520(chociaż rozkład l/p czy jakaś dynamika pedałowania tego typu rzeczy są zbędne dla mnie). Teraz jeżdżę z brytonem 320, bardzo podatawowym modelem, na którym jednak potrafiłem trenować po 25-40h tygodniowo, robiąc skomplikowane interwały na mocy(i nie czułem nawet przez sekundę potrzeby by były zapisane na urządzeniu i by urządzenie mi przypominało jaką trzymać moc, mimo mojej ówczesnej obsesji wręcz na punkcie analizy danych po treningu, znałem swoje moce i możliwości jak własną kieszeń). Wady? Oczywiście brak nawigacji czy jakichkolwiek map i średnia czytelność w porównaniu z edge 520, zależy jeszcze jak słońce pada, ale jednak nie ma porównania do garmina.

Na koniec kwestia budżetu. Nie mam ustalonego sztywnego limitu, chodzi o bezsensowne przepłacanie. Mam skłonność do nadmiernego konsumpcjonizmu, i kolejny tysięczny już gadżet który mi się znudzi po tygodniu, nie da mi satysfakcji poza momentem odpakowywania, dlatego celuje tym razem w praktyczność, z możliwością dopłaty za jakość i funkcje z których naprawdę będę korzystał. Stamina fajnie brzmi w opisie, ale ja po latach lepiej wiem ile wytrzymam, niż urządzenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@adam94x co wybrałeś? Bo sam waham się pomiędzy explore2 a edge 1040.

Nie widzę sensu dopłacać do edge1040 ale też nie chcę żałować jak będzie mi coś brakować. U mnie też bez trenowania.

Oczekiwania:


1. na ekranie z nawigacją:
- nawi
- iclimb
- tętno (fajnie gdyby był jakiś alarm przy przekroczeniu jakiegoś tętna ale nie jest to niezbędne)
- prędkość
- kadencja
2. przeliczanie trasy po zjechaniu ze śladu - kierowanie do najbliższego miejsca powrotu na trasę a nie do miejsca skąd zjechałem
3. przeliczenie trasy po zmianie celu tj. jeżeli zamiast po śladzie gpx będe chciał jednak pojechać w inne miejsce.
4. punkty dodawane z poziomu aplikacji po www + wyświetlanie ich podczas nawigowania - lubię opisywac sobie ciekawe miejsca na trasie żeby na nie zwrócić uwagę
5. praca na bateria > 12h
6. współpraca z zwiftem i trenażerem - planuję na zimę zakup jakiegoś używanego, budżetowego tranażera interaktywnego
7. możliwość przesuwania mapy wraz z przybliżaniem / oddalaniem
8. czytelny wyświetlacz (może być dotykowy ale nie musi)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Explo 2  to w zasadzie 1030+ /1040 okrojony programowo z kilku funkcji , ma mniejszy akumulator  i okrojoną pojemność pamięci.  Ekran i reszta jest dokładnie taka sama.  Mapy wgrywasz jakie chcesz ,  jest kilkanaście serwisów z mapami do Garmina, aktualizacje co tydzień.  Do jazdy czysto turystycznej  z naciskiem na nawigację Explo 2 sprawdzi się znakomicie. W przyszłości możesz spokojnie "podpiąć " pomiar mocy i wiele innych czujników .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam sie zastanawiam nad explore 2/840/1040(raczej odrazu odpada - cena....)

1. zalezy mi glownie na nawigacji ale nie wiem co mi przyjdzie do glowy i czy nie bedzie mi brakowac funkcjii treningowych w explore2

2. Wielkosc wyswietlacza tez ma znaczenie 840 ma wyswietlacz 4x5cm a explore 4x6.5cm. cos za cos

3. bateria explore 2 ma ją slabsza od 840

4. bylem blisko juz kupna explore 2 lecz obawiam sie ze po zakupie najdzie mnie ochota na treningi a te w nim sa mocno ograniczone a nie chce tez za jakis czas zmieniac komputerka.

doradzicie cos?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@necki jak nie chcesz żadnych kompromisów odnośnie funkcji nawigacyjnych i treningowych, chcesz duży ekran to wybór jest tylko jeden  ..... Edge 1040.   Ja zawsze wychodzę z założenia , że lepiej dołożyć i mieć lepszy szpej niż potem żałować  bo czegoś brakuje.

Oczywiście nie kupuję  dla sztuki kupowania . Jak nie jestem w stanie wykorzystać w pełni potencjału oferowanego przez szpej  to w taki temat nie wchodzę.

Edytowane przez pecio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pecio zacytuje "Jak nie jestem w stanie wykorzystać w pełni potencjału oferowanego przez szpej  to w taki temat nie wchodzę." dokladnie tak samo mysle a patrzac z drugiej strony nie wiadomo czy nie zachce mi sie trenowac i bedzie trzeba zmienaic komputerek. edge 840 ma nawet spoko ekran bo znalazlem rozmiary narysowalem na kartce w porowaniu do 530/explore2/1040

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z doświadczenia jeżeli chodzi o ekrany to komfort nawigacji jest lepszy na większym ekranie.  Więcej informacji  w tym samym czasie  się mieści. A jak łykniesz bakcyla rowerozy to faktycznie lepszym rozwiązaniem będzie 1040.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mmoorroo tak jak kolega wyzej napisal tu dal linka gdzie za 2k a tu masz 1040 solar za 2536 https://www.tradeinn.com/bikeinn/pl/garmin-edge-1040-solar-komputer-rowerowy/139015285/p?utm_source=google_products&utm_medium=merchant&id_producte=16531972&country=pl&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwztOwBhD7ARIsAPDKnkBJaL_QpLSVQpHRyCUCWs5fjsSqR5OS9jBI1nlKnlCplrz34Ze_-zkaAg2gEALw_wcB&gclsrc=aw.ds&fbclid=IwAR2Lu75my7vsIFog5GjUP92qk9hJjnbZex1urXdP4Cm46Q2sBRzQviF-pqA_aem_AbVXFGhh0YuTH5_gOZDB6v0A8vMxjqZhUqBm0-df2X7qeCHYO9KqeWkV95O-jlF-TRflwQvgIP5xsWQ2qNOj-Jhj

a co explore 2 przekonala mnie cena głownie 1 065,90 zł (na amazonie) no i mam zegarek 6x pro ktory tez kupilem z mysla o trenowaniu a nie uzywaych tych funkcji i tak w nim no i jeszcze pewna recenzja na yt gdzie ladnie widac ze 16h bateria wytrzyma gdy licznik ze tak powiem idzie na pelnych obrotach w tzn. czujniki, polaczone znim lampki telefon itd. a bez tego przy pewnych ustawieniach nawet 30h. dla mnie dla amatora poczatkujacego nie widze sensu kupywania 840 (maly ekran) 1040 (duzy ekran duza cena) a tez na wielkosci ekranu mi zalezy. moje trasy to na razie max 60km do 2/3 razy w tygodniu takze odpowiedz nasuwa sie sama.

link do recenzji explore 2 i strony gdzie zakupilem go:  

  1. recenzja explore 2
  2. krotka recenzja explore 2
  3. explore 2 amazon cena 1066zl na dzien 10.04.2024
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Na razie na nic się nie zdecydowałem. U mnie jest troszkę inna sytuacja, niż u większości. Lata gdy trenowałem 800-900h rocznie w tym 3x w tygodniu ćwiczenia na mocy mam za sobą, obecnie idę w stronę ultra/turystyki(z tym że dalej szosowej i żwawej, jeszcze nie etap trekinga i postojów na kiełbaskę 😉). Do pomiaru mocy MOŻE wrócę(trenowałem z nim dobre 6 lat z rzędu). Obecnie odstręcza mnie to trochę, na drogach sami psychopaci, rozpędzone do 90 tiry na ograniczeniach do 50-70 które nie zachowują nawet metra odstępu i spychają mnie do rowu, dziur coraz więcej, nie ścigam się i nie zamierzam - pomiar kupię chyba bardziej z nostalgii niż by zacząć jakiś rygor treningowy. W tych warunkach to już nie dla mnie dokładać sobie stresu ćwiczeń na mocy, już to przerabiałem latami nic nowego dla mnie. Jedyne co to tęsknie za dokladnymi danymi kj i możliwością równej jazdy, ale po latach mam takie czucie, że i tak wiem jak jechać na zwykłym treningu wytrzymałości. Paradoksalnie lepiej mi bez miernika, cieszę się jazdą a nie tylko patrzę obsesyjnie w cyferki jak dawniej.

Obecnie na korzyść 1040 przemawia bateria i 3.5 zamiast 3 cala. Czy to zaleta? Nie wiem czy 3.5 nie będzie z kolei zbyt duże. Na pewno 2.6 będzie zbyt małe. Wszystko kręci się wokół baterii. Te godziny w 1040(nie w solarze nawet) kuszą, z drugiej strony na długich trasach podpinam powerbanka na postoju i wychodzi to samo(nie ścigam się na uktra, jeżdżę w 100% dla siebie, swoimi trasami, stoję kiedy chcę, jadę kiedy chcę 😅 podpiecie na 30 minut na 500 km trase powerbanka to żaden problem). Kolejna rzecz GNSS, czy explore 2 będzie dość dokładny? Nie wiem czy 1030 miał już ten wielopasmowy gps czy dopiero 1040? Jeśli nie miał, i latami był to topowy sprzęt to pewnie go nie potrzebuję. Cena wiadomo przekonuję do explore 2.

Rozsądnym byłoby kupno explore 2, a w przypadku gdybym kiedykolwiek potrzebował realnie 1040(np wrócił do obsesyjnego trenowania z mocą choćby w przyszłym roku czy za dwa, jeśli spokojne jazdy mnie znudzą) dopiero wtedy go kupił. Gdyby nie dylemat z gnss, baterią i może wielkością ekranu, natychmiast kupiłbym explore 2 na ten sezon.

 

Jeśli ktoś posiada explore 2 już jakiś czas i może powiedzieć, że w praktyce śmiało nadaję się do dłuższych samotnych jazd po szosie, i czytelność mapy przy 3 calach jest wystarczajaca, to raczej go kupie. A jeszcze dodam że obecny bryton ma 35 h baterii, i możliwość pracy z gps+glonass+coś tam jeszcze jednocześnie. O to chodzi z tym wielopasmowym sygnałem? 

Edytowane przez adam94x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko jasne, wiec ten system wielopasmowy to nie jest po prostu łączenie np gpa+galileo czy glonass a wielopasmowość w obrębie jednego systemu i wiecej satelit jak dobrze rozumiem. Pewnie bryton też z niego nie korzystał, ani edge 520. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, adam94x napisał:

To wszystko jasne, wiec ten system wielopasmowy to nie jest po prostu łączenie np gpa+galileo czy glonass a wielopasmowość w obrębie jednego systemu i wiecej satelit jak dobrze rozumiem. Pewnie bryton też z niego nie korzystał, ani edge 520. 

To mają tylko najnowsze modele Garmina Edge 840/1040 i najnowsze zegarki - modeli forerunner, fenix itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...