Skocz do zawartości

[Napęd] Długość łańcucha według park tool.


R4Vr

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, czy ktoś z was używa tej metody do dobrania długości łańcucha do napędu ? w rowerze miałem napęd 1x10 korba miała 30t i zamieniałem ją na 36T, łańcuch dobrany według tej metody i podczas jazdy łańcuch spada z korby, raz spadł przy zmianie biegu, raz przy szybszym zjeździe z góry z zarzucaniem dupy tzw z myszkowaniem opony i 3 przypadki przy większych wibracjach jak, skok z trzech schodków, zjazd ze schodów, pięciokrotnie łańcuch spadł podczas jednej wyprawy, wcześniej takich sytuacji miałem może w pół roku, myślę nad skróceniem łańcucha, czy może być to inna przyczyna ? 

 

Edytowane przez R4Vr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kiedyś główną przyczyną spadającego łańcucha był blat z przodu. Z tego co pamiętam to jakiś praxis był, łańcuch spadał notorycznie, po zmianie samego blatu na sramowski, bez ruszania łańcucha czy czegokolwiek spadanie ustało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dowiedziałem się jednej rzeczy, że jeździłem z otwartym sprzęgłem czy jak to się nazywa, przerzutka to  RD-M5120 i posiada SHADOW RD+ ale przy zmianie biegów strasznie chrobocze jeśli jest zamknięte, nie wiem czy tak ma śmigać, jest wrażenie jak by miała się zaraz coś urwać albo połamać, trochę technologii i człowiek zagubiony :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, R4Vr napisał:

Właśnie dowiedziałem się jednej rzeczy, że jeździłem z otwartym sprzęgłem czy jak to się nazywa, przerzutka to  RD-M5120 i posiada SHADOW RD+ ale przy zmianie biegów strasznie chrobocze jeśli jest zamknięte, nie wiem czy tak ma śmigać, jest wrażenie jak by miała się zaraz coś urwać albo połamać, trochę technologii i człowiek zagubiony :D

 

W takim przypadku pewnie masz syf w sprzęgle. Włączone sprzęgło generuje duży opór, natomiast nie wydaje dźwięków.

No chyba że piszesz o dźwięku łańcucha. Będzie głośniej, natomiast to o czym piszesz, może sugerować kiepską regulację. Bez sprzęgła jako tako działa, a ze sprzęgłem już sobie nie radzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprzęgle nie ma syfu, to nowy rower, byłem nim tylko dwa razy w trasie, pierwsza testowa po mieście w suchym, aby zobaczyć jak pracuje pod inną korbą, jak pisałem wymiana była na hollowtech i 36t zamiast 30t, wczoraj to była druga jazda już w terenie,  więc rower wczoraj złapał pierwszy swój brud, ale nie doczytałem o co chodzi z tym sprzęgłem, tylko przełączyłem na stojaku w domu i pozmieniałem biegi i zdecydowanie głośniej chodziło, wtedy stwierdziłem że to tak raczej nie może chodzić i się z tym nie jeździ a dzisiaj przeczytałem w instrukcji że jeździ sie ze sprzęgłem :D sama przerzutka chodzi ok ze sprzęgłem ale faktycznie sporo głośniej, jutro zrobię trasę z wł. sprzęgłem i zobaczę czy nadal łańcuch bedzie spadał z korby, jako ciekawostka dodam że podczas tych 5 razy łańcuch zawsze spadał na zewnętrzną stronę :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniej z włączonym sprzęgłem chodzi tylko na stojaku, bez obciążenia. W terenie nie powinieneś zauważyć różnicy, poza tą w działaniu przerzutki ofc. ;) Tak czy inaczej zrobiłbym ponowną regulację przerzutki jeśli nie ma pewności, w jakim ustawieniu była regulowana poprzednio. 

Edytowane przez TheJW
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dzisiaj traskę w terenie, wytelepałem go po dziurach, trochę poskakałem i pozjeżdżałem po schodach i łańcuch nie spada,  moje odczucia na sprzęgle to że manetka ciężej chodzi i przy zmianie biegów głośniej pracuje łańcuch, dzisiaj słaby dzień był bo tak ciężko mi trasa szła że aż testowałem jazdę ze sprzęgłem i bez, czy czasem nie robi to za dużego oporu :D  ale można powiedzieć że 3 dnie pod rząd nogi pracują, niedziela trasa, pon. nogi na siłowni i dzisiaj trasa, więc wydaje się ze wszystko chodzi jak powinno.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie daje mi to spokoju, i ciekawość nie pozwala mi tego tak pozostawić :)  odgłosy z tej przerzutki, wczoraj trochę spędziłem w poszukiwaniu i w sumie nic nie znalazłem, jedynie filmik na którym gość pokazuje że pora na serwis sprzęgła, wydaje bardzo podobne dźwięki do mojej nowej przerzutki która ma za sobą 4 wyjazdy, jest to moja pierwsza przerzutka z systemem shadow +, więc nie mam pojęcia jak to powinno pracować, ale chyba nie tak, a może nie tylko amortyzatory powinny przechodzić serwis zerowy, niedługo po zakupie roweru trzeba będzie cały rower rozebrać i nasmarować bo wszędzie będzie sucho :D

Moja Przerzutka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Sprzęgło daje się regulować - śrubką po zdjęciu obudowy - może jest za ciasne. Sprzęgło wymaga smarowania - ponoć jest specjalny smar. Sprzęgło jest twoim przyjacielem - trzeba - serwis jest dość łatwy. Nawet widziałem gdzieś instrukcję Shimano, jaka ma być siła oporu, ale nie pamiętam gdzie.

Mój kolega co-pilot twierdzi, że:

Aby dostosować siłę sprzęgła przerzutki Shimano RD-M5120, należy użyć klucza imbusowego 2 mm. Siła sprzęgła powinna być w zakresie od 3.5 do 5.4 N-m. Aby zwiększyć siłę sprzęgła, delikatnie obróć śrubę regulacyjną sprzęgła zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a aby ją zmniejszyć - obróć przeciwnie12.

Pamiętaj, aby dokonywać regulacji ostrożnie i stopniowo, aby nie uszkodzić mechanizmu. Zbyt mocne sprzęgło może utrudniać zmianę biegów, podczas gdy zbyt luźne może nie zapewniać wystarczającej stabilizacji łańcucha. Idealne ustawienie zależy od indywidualnych preferencji i warunków jazdy, więc warto eksperymentować, aby znaleźć optymalne ustawienie dla siebie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokręciłem do tych max 5.4nm może ciut więcej 5.6 i niestety kaplica, dzisiaj zaś spadł na odcinku z dziurami, będę chyba musiał zrobić co kolega pisał wyżej, zmienić blat w korbie, bo cos mi się wydaje że to wina korby, nawet jeszcze raz sprawdzałem łańcuch czy za dużo nie zostawiłem przy skracaniu, korba ma nabite 4600 km, wrzucę zdjęcie dla podglądu, może ktoś coś doda od siebie.

P40406-165217_Easy-Resize.com.jpg

P40406-165226_Easy-Resize.com (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

No tak, pisałem o tym od początku że to korba 2x i czy to będzie śmigać, nie było sprzeciwów :) chociaż to i tak dla mnie dziwne, skoro nie spadała w konfiguracji 2x to dlaczego teraz spada, na poprzednim napędzie jeździłem 90% czasu tylko na dużym blacie i spadło raz w rok, teraz jedyne co się zmieniło to kaseta większa aż o jedną koronkę :)   rozumiem że NW ma dłuższe zęby, ale jak pisałem skoro wcześniej nie spadał łańcuch to dlaczego teraz spada ? równie dobrze mógł bym w poprzednim napędzie ściągnąć maszynkę z przodu i miał bym 1x i co nagle łańcuch by zaczął spadać ? ja tak to rozumiem, ale wiem że w życiu dzieją się różne czary, i może ktoś wyjaśni jak to działa, chyba że to ta przednia przerzutka tak dobrze łańcuch trzymała :)

 

Edytowane przez R4Vr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Napisano (edytowane)

Kupiłem na razie zestaw chiński https://pl.aliexpress.com/item/4000682826101.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.5.74461c24be0lo9&gatewayAdapt=glo2pol  plus chińską tarczę 36t, pytanko czy długość łańcucha przy napinaczu zostaje bez zmian ? chodzi o dolne kółeczko tego napinacza który podciąga łańcuch a tym samym naciąga tylną przerzutkę, na razie zamontowałem aby przetestować i zobaczyć co się z czym je, ale nie wiem czy go zostawię, bo już mi się nie podoba praca tego małego kółeczka, dziwnie pyrka :)  Zdjęcie poglądowe, to nie mój rower.

Hb58f3c2f3e624bc0adc63a343e693aa9q.jpg_6

 

Edytowane przez R4Vr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki napinacz to do ostrego downhillu. Nowa tarcza wygląda na przystosowaną do napędu bez przedniej przerzutki i na drodze powinno być dobrze. Przy waleniu w dół po kamieniach jak pralki przyda się ten napinacz. No chyba, że korba nie zapewnia właściwej linii łańcucha i masz nadmierny przekos. Ale spróbuj bez napinacza, a już na pewno bez tego kółka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość łańcucha trzeba ustalić z uwzględnieniem ów "napinacza". Tzn. +5/6 ogniw w przypadku kaset 10/11-51 i +2/3 w przypadku mniejszych (oczywiście przy założeniu, że przerzutka jest dopasowana do kasety). Łańcuch ma być założony na blat korby, największa koronkę kasety z pominięciem wózka przerzutki. Napinacz ma dociskać łańcuch do blatu.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...