Skocz do zawartości

[Napęd] Upgrade Claris R2000 i mix z MTB


IceNuke

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! 

Czytam, przeglądam i głupieje coraz bardziej. Obecny rower to fitness z kierownica FLAT, napęd zaś to pełny Claris R2000 2x8 tj. Korba 50-34 kaseta 11-32. Moja tylna przerzutka wyzionęła ducha, i idąc za hasłem "Awaria dźwignią tuningu" szukam możliwości przy okazji zupgraedować zestaw. Generalnie do mojej rekreacyjnej jazdy napęd 2x8 wystarcza ale widzę, że jest duży problem z dostępnością chociażby właśnie przerzutek.
Zdarza mi się pojechać lekkimi bezdrożami i wtedy irytuje mnie majtanie łańcucha i wózka tylnej zmieniarki nawet na lekkich wertepach nie mówiąc o korzeniach etc.  Sprawa sprzęgiełka z MTB pewnie załatwiłaby problem ale występuje dopiero od grupy 10s i tu rodzi się pytanie CZY warto i jak najbardziej po kosztach jest sens to zrobić? 

1. Wersja ekonomiczna tj. wymiana tylnej przerzutki. Pod 8/9s zostaje jedynie z nowych M592 Shadow ale czy odczuwalnie lepiej napnie łańcuch od Clarisa? Nie jestem przekonany do technologi Shadow...

2. Wersja droższa. Tu mam lekki dylemat miedzy oplacalnością i kompatybilnością. Wraz z większą cena liczę sie z wymiana :

-  kasety na 10s (CS-HG500 bedzie ok?)
- manetek (SL-M5100 - choć nie wiem czy beda 'pasowaly' razem z klamkami hamulców). Bądź pozostac przy szosowych i wrzucic np stara Tiagre 4700?

- przerzutki np. GRX RD-RX400 bądź jakies DEORE/XT ze sprzeglem

- lancuch 10s

 

Druga opcja znacznie droższa, czy ktoś ma jakieś sprawdzone rozwiązania ulepszenia CLARIS'a R2000?
Korba przod raczej zostaje tak jak jest.

 

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym spróbował trzeciego wariantu. Kup przerzutkę 10 rzędową, zmień kółka na od 8 rzędów i ewentualnie śrubki jak dotychczasowe będą za krótkie i załóż do dotychczasowego napędu. Zakładam że manetka Clarisa obsłuży przerzutkę MTB - bo rozpatrujesz wersję 1, jak rozumiem bez zmiany manetki.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mihau_ napisał:

XD

Łańcuch 8s ma większą szerokość wewnętrzną niż 9/10/11s (te mają taką samą) więc w teorii korba ma bardziej masywne żeby i łańcuch może haczyć

Nie potrzebne mi "chowanie się" wóźka, a na zagranicznych forach ludzie piszą dosyć często o delikatności tego rozwiązania. Nie wiem nie miałem, gdybam

 

  

24 minuty temu, PiotrWie napisał:

A ja bym spróbował trzeciego wariantu. Kup przerzutkę 10 rzędową, zmień kółka na od 8 rzędów i ewentualnie śrubki jak dotychczasowe będą za krótkie i załóż do dotychczasowego napędu. Zakładam że manetka Clarisa obsłuży przerzutkę MTB - bo rozpatrujesz wersję 1, jak rozumiem bez zmiany manetki.

 

Podobno 10s nie jest kompatybilne? Koronki są chyba osadzone ciaśniej, nie będą chrobotrać niektóre biegi ? (mam na mysli wspolczynnik ciągu linki czy jak inaczej mozna to okreslic). Opcja ciekawa, i tania

Edytowane przez IceNuke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutka MTB 10s jest już w systemie dyna-sys i manetka claris jej nie obsłuży.

Przerzutka M592 lepiej napnie łańcuch, ale do jej optymalnej pracy potrzebna będzie kaseta o większej rozpiętości przełożeń.

Jak by nie kombinować to duża zawsze z tyłu, wymień manetkę, przerzutkę i kasetę na 10s lub 11s. Przy prostej kierownicy koszty nie masakrują tak jak przy baranku.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmieni kasetę na 10 rz. To będzie też musiał zmienić przód, raczej nie będzie działać na tarczach 8 rzędowych. Jeśli Claris nie obsłuży to może zmienić też manetkę - czy są manetki 8 rzędowe w systemie dyna-sys? 

Już doczytałem - nie ma. Ale też nie znalazłem powodów dlaczego manetka z grupy bez systemu dyna- sys nie mogłaby sterować przerzutką z grupy z dyna- sys. 

Edytowane przez PiotrWie
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, PiotrWie napisał:

Jak zmieni kasetę na 10 rz. To będzie też musiał zmienić przód, raczej nie będzie działać na tarczach 8 rzędowych. Jeśli Claris nie obsłuży to może zmienić też manetkę - czy są manetki 8 rzędowe w systemie dyna-sys?

 Więc optymalnie i relatywniej jeszcze tanio byłoby wrzucic manetke M4100/M5100, przerzutke M6000, kasete i lancuch 10s tylko zostaje kwestia tej korby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korbę też trzeba zmienić, ja bym na początek kupił przerzutkę M6000 i spróbował zamontować jak opisałem w pierwszym poście, jak nie będzie działać to wtedy kupować i wymieniać cały napęd. Nie widzę powodów dlaczego to miałoby nie działać. W konstrukcji przerzutki są zaszyte tylko maksymalna szerokość kasety ( stare przerzutki na 6-7 rzędów nie obsłużą kaset 8 i więcej), minimalny rozmiar najmniejszej zębatki i maksymalny największej oraz szerokość łańcucha - do 9 rzędowej zmieści się 8 rzędowy łańcuch, nie wiem jak do 10 rzędowej, dlatego proponuję wymianę kółek wózka które warunkują szerokość łańcucha. Resztą steruje manetka . Jeśli ktoś uważa inaczej niech napisze jaka jest techniczna przyczyną by to nie zadziałało.

Edytowane przez PiotrWie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim fitnessie wymieniłem Clarisa (starsza wersja 2400) na Tiagrę 4700 ale ja nie jeżdżę nim po wertepach, od tego ma MTB, raczej traktuję go jak szosę albo Road+ z prostą kierownicą. Komponenty typu kaseta, łańcuch czy suport kupiłem nowe bo nie są jakieś przesadnie drogie a przerzutki, korbę i manetkę prawą 10rz kupiłem na olx z demontażu z nowych rowerów (zbierałem sobie powoli przez całą zimę jak coś się trafiło w dobrej cenie). Lewa manetka 2rz została Clarisa bo jeszcze nic nie trafiłem w dobrej cenie a ta co jest działa i obsługuje przednią przerzutkę Tiagry. Trochę żałuję, że na tył nie wziąłem przerzutki GRX 10rz, z czasem może wymienię ale tak jak już nie pisałem jeżdżę nim raczej tylko i wyłącznie po lepszych lub gorszych asfaltach więc Tiagra jest o.k. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Greg1 I bez problemu korba 2s śmiga na łancuchu i z przerzutka 10s?

@Sobek82 To już za duża kwota, nie tyle dla mnie co na TEN konkretny rower. To lekki fitnes którego używam uniwersalnie, nie przeszkadza mi brak zawieszenia. Dopiero co wymieniłem wkład Tokena i piasty Novateca. Korba 50z przydaje mi się na szosie.

 

"Wertepy" mialem na mysli nie do konca równe, szlaki rowerowe, kawalek kostki brukowej etc.

Edytowane przez IceNuke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ogarniesz tego w żaden inny sposób niż wymieniając cały napęd. Do wyboru masz to co proponuje @Sobek82, wariant z nowym Shimano Cues i korbą 26-40 lub przeróbka na napęd 1x np. 1x11 z kasetą 11-46 i korbą np. 40T. Nie zrobisz też tego "na raty" - musisz wymienić od razu całość. Jeżeli budżet nie pozwala Ci na taki upgrade teraz to kup tylko przerzutkę Claris, nawet używaną byle sprawną i zbieraj pieniążki na wymianę całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Ci tylko na sprzęgle a reszta Ci odpowiada to zakładaj tak jak opisałem - tylko kup przerzutkę z możliwie najmniejszą  maksymalną wielkością dużej zębatki - jak najbardziej zbliżonej do tej którą masz w swojej kasecie. Jak kupisz przerzutkę z demontażu to wyjdzie tanio.

Edytowane przez PiotrWie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, PiotrWie napisał:

Jeśli zależy Ci tylko na sprzęgle a reszta Ci odpowiada to zakładaj tak jak opisałem - tylko kup przerzutkę z możliwie najmniejszą  maksymalną wielkością dużej zębatki - jak najbardziej zbliżonej do tej którą masz w swojej kasecie. Jak kupisz przerzutkę z demontażu to wyjdzie tanio.

A co z Dynasys przy przerzutkach 10s i wiecej? 
Rozumiem tez, ze lancuch 10s bez problemu wejdzie na Korbe Clarisowską? Wtedy poszedlbym kpl manetka i przerzutka M6000

 

Ew. nie znalazłem nigdzie ale może ktos modyfikował nizszą grupe shimano tzn. mam na mysli sprężyne na mocniejsza? 

 

Dzieki wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, IceNuke napisał:

@Greg1 I bez problemu korba 2s śmiga na łancuchu i z przerzutka 10s?

Korbę też wymieniłem na Tiagrę (z demontażu) właśnie ze względu na to, że łańcuchy 8s mają większą szerokość (w tym wewnętrzną) niż łańcuchy 10s i bałem się, że może mi się klinować łańcuch na tarczy korby - to co pisał już wcześniej @Mihau_. Zostawiłem tylko manetkę od Clarisa ale z czasem też wymienię żeby mieć porządek na kierownicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Sobek82 napisał:

Jak kółka warunkują szerokość łańcucha? Klapki w renifery mi spadły.

Moszna ewentualnie założyć łańcuch 10s do napędu 8s ale wymiana zmieniarki na 10s do napędu 8s to pomysł poziomu Grzegorza B.

Szerokość kółek warunkuje szerokość wózka i szerszy łańcuch może nie wejść. Zakładałem przerzutkę 9 rzędów do napędu 7 rzędowego , łańcuch typu 6-8 rzędów wchodził ale to tylko różnica 1 rozmiaru, a do 10 rzędowej jest 2 rozmiary i może nie wejść. Oczywiście zamiast wymieniać kółka można dać podkładkę odpowiedniej grubości.

A łańcuch 8 rzędów ma inne wymiary wewnętrzne niż łańcuchy 9 - 11 rzędów więc łańcuch 10 rzędowy może nie współpracować z tarczą 8 rzędową, oczywiście może się trafić że będzie tak zużyta że osiągnie rozmiary tarczy 10 rzędowej.

Edytowane przez PiotrWie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sąsiednim forum znalazłem opinię:

 

Cytat

Napęd 8S (w sensie łańcuch) będzie działał z tarczami do 10S. Tu wiele się nie zmieniło - zębatka jest zębatka, to że jest węższa nie przeszkadza.
Mam odwrotną kombinację, stare tarcze szosowe (szerokie, z pełnymi zębami) z lat 90', (królowały 7/8) bez problemu działają z łańcuchem 10S.

Jeśli mialbym zakupić korbę jak kolega wyżej to zostaje przy clarisie. Bo "upgrade" wynioslby mnie 1/2 roweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, IceNuke napisał:

Na sąsiednim forum znalazłem opinię:

 

Jeśli mialbym zakupić korbę jak kolega wyżej to zostaje przy clarisie. Bo "upgrade" wynioslby mnie 1/2 roweru.

Ale to nie w tą stronę - łańcuch 10 rz. nie będzie działał z korbą 8 rzędów, odwrotnie - oczywiście tak. Jaką masz teraz korbę?

Sobek 82, ja też pisałem o tyle - kółka przerzutki tylnej mają oprócz wysokości także szerokość. Czy wózek od przerzutki 12 rzędowej jest tak samo szeroki jak od 8 rzędowej?

Edytowane przez PiotrWie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Z cytowanej przez Ciebie wypowiedzi wynika że łańcuch 8 rz. śmiga na korbie 10 rz.

A nie odwrotnie.

Jedyne w co możesz iść to przerzutka M6000 i manetka Claris - będzie działać jak Claris a będzie miała sprzęgło. 

Jak założysz manetkę i przerzutkę M6000 to musisz też mieć kasetę 10 rzędów, łańcuch 10 ( 9 też podejdzie ale 8 nie) i korbę do 9 -11 rzędów.

Edytowane przez PiotrWie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idźcie się przespać 

Łańcuch 10rz będzie działał z korbą 8s

Łańcuch 8s nie będzie działał z kasetą 10s

Przerzutka 10s nie będzie działać z manetką 8s

Jest tu temat o kompatybilności napędów tam sobie zweryfikuj twoje teorie.

Kółka przerzutki można do clarisa założyć nawet od xtr'a

Bądź Garbaruka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...