Skocz do zawartości

[20000 zł] full downcountry


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Cześć,

Z uwagi na fakt, że w głowie pojawił się pomysł na zmianę sprzętu poszukuję fulla do downcountry, to czy operacja wypali to odrębna kwestia. W związku z tym przyjąłem kilka założeń, które są tzw. must have. Okazuje się jednak, że znaleźć taki sprzęt nie jest prosto, ale liczę, że forumowa brać coś podpowie.

Kryteria (niektóre oczywiste):

1. Boost

2. Taper

3. Skok 120 mm

4. Hak Sram UDH

5. Dobra rama

6. Dobra amortyzacja

7. Nowoczesna geometria

Na ten moment wyklarował się jeden rower, który spełnia chyba wszystkie te kryteria - Mondraker F-Podium DC https://www.mondraker.pl/rower_gorski-f-podium_carbon_dc%2C_nimbus_grey_carbon_flame_red%2C_2023-375527753-484722167-XC race-mondraker-2023/

Generalnie na koła i napęd nie patrzę, z uwagi na to, że na 99% te komponenty przełożę z obecnego roweru.

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi w którą stronę iść i czy jest jakaś alternatywa dla Mondrakera. 

 

P.S. Patrzyłem na Speca, Treka, Gianta, Meridę, Superiora, Cannondale, Canyona, Radona i kilka innych marek, ale nic co spełniałoby kryteria nie rzuciło mi się w oczy. Przez moment padł pomysł na Accenta Super Hero, ale ten nie ma haka UDH i nikt go nie widział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz zamówiłem zwykłego luxa, zobaczymy czy będę odsyłał. Lux trail moim zdaniem cierpi na nadwagę. Może megamo track r120? Jest na bikeinn za 21k sam się zastanawiałem. Masz tam Foxy na kashimie i dropper w standardzie. Moim zdaniem jeden z ładniejszych rowerów.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nad Lux Trail długo myślałem, ale jakoś dostępne kolory do mnie nie przemawiają, a jak wszyscy wiemy sprzęt też powinien się podobać.

Zwykły Lux jest fajny, tylko jak dla mnie ma trochę za mało skoku i zbyt crossową geometrię, chociaż kiedyś mi to nie przeszkadzało.

Megamo jest ciekawą opcją, pytanie tylko jak z ewentualną gwarancją przy zakupie z zagranicy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Megamo - tylko sprzedaż z ich strony (drogo) albo z bikeinn (producent roweru Hiszpania strona też hiszpańska) gdybym nie był taki strachliwy to może bym się zdecydował bo za tą kasę nie dostaniesz nic lepszego...no dobra może jakiś paskudny rockrider bo te ich fulle wizualnie bardzo przeciętne wprost odwrotnie do topowych HT. Ja swojego luxa dostanę w środę ale jest bardzo duże prawdopodobieństwo że będzie wzrot. Pojawiło się kilka real foto tego roweru (wcześniej brak) i niestety bardzo na in minus w stosunku to poglądowych ze strony producenta.

Edytowane przez adamsanders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@adamsanders Rockridera odrzuciłem głównie z uwagi na wygląd.

Wolałbym przymierzyć sprzęt przed zakupem, choć wiem, że z tym może być ciężko.

Mondrakera też chciałbym spróbować znaleźć w okolicy przed zakupem bo widzę, że na śląsku jest co najmniej kilku dystrybutorów tej marki.

@marcin_ostrów Raczej będę celował w L, a przynajmniej tak wstępnie wytypowałem przy 180 cm wzrostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orbea Oiz. Mam, polecam, rakieta nie rower. ;)
Tego spokojnie za 20000 powinieneś wyrwać: https://www.orbea.com/pl-pl/rowery/mtb/oiz/cat/oiz-m21-2024

I ma suport BSA... ;)

edit:
teraz doczytałem, że napęd i koła będziesz przekładał, więc jak już to lepiej wziąć ten:
https://www.orbea.com/pl-pl/rowery/mtb/oiz/cat/oiz-m30-2024
Pewnie za ~17k udałoby się kupić.

Edytowane przez TheJW
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@TheJW Orbea jest ciekawą alternatywą. Nie wiem tylko czy lepiej iść w sprawdzonego i prostego RSa czy droższego w serwisie Foxa. Plus dla RS za to, że większość spraw serwisowych załatwię sam, a Foxa będę musiał oddawać do serwisu.

 

Pytanie dla znawców 😁 przy 180 cm wzrostu i 82 przekroku jeśli dobrze zmierzyłem na szybko (bez butów) w jaki rozmiar Mondrakera i Orbei celować? Zastanawiam się nad L w obu przypadkach, chociaż rura podsiodłowa 47 cm plus dropper że skokiem 17 cm w Mondrakerze mi podpowiadają, że może mi zabraknąć regulacji sztycy i lepiej celować w Mkę. Z drugiej strony przy M może być tak, że siodło będzie znacznie wyżej od kierownicy i będę na niej uwieszony, zwłaszcza, że Stack w obu rowerach jest mniejszy niż w moim obecnym sprzęcie.

W moim Rockriderze XC500, bo do niego wszystko porównuję, mam 450 podsiodłowej, górna rura 630, Reach 450, Stack 626, mostek 70 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mało danych - teraz masz podkładki pod mostkiem czy bez? Zmiana roweru na DC ma prowadzić do większej stabilności na zjazdach (wtedy celuj w większy) czy niekoniecznie? Tęsknisz za dłuższym reachem czy nie? Ja bym celował w L na Twoim miejscu,  aktualnie masz krótki rower i jeżeli idziesz w down-country to szkoda go upośledzać zbyt krótką i niską ramą. Ale kwestia dropera/siodła do sprawdzenia, dodatkowo ja wolę rower za długi niż za krótki (mam 187cm i reach 500 w rowerze trailowym).

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wybierzesz jednego to Ci nałożę geometrię w CADzie jedno na drugie.

Porównywanie wartości z tabelek jest z dupy, bo jedni producenci uwzględniają SAG, inni nie uwzględniają. Hardtail w SAG`u pochyla się w przód i to sporo, full siada w miarę równo, ale nie zawsze... Więc jedynym sensownym sposobem w mojej opinii jest wykreślić jedno i drugie, wycentrować dwa szkice w osi suportu i wtedy jest wszystko jasne.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę doradzić odnośnie Oiz - mam 189cm, noga 89cm – i mam XL, więc uważam, że L dla Ciebie powinna być ok. Co do reacha – to tak jak zostało napisane to kwestia mocno indywidualna – ale na Twoim miejscu brałbym Mondrakera też w L. Generalnie to cały czas krótkie rowery w porównaniu do geometrii bardziej progresywnych. W Mondrakerze od razu bym też wymienił hamulce…

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KSikorski jest gotowe narzędzie do tego:
https://www.bike-stats.de/en/geometrie_vergleich?Bike1=Orbea_Oiz OMX_2023_L&Bike2=Mondraker_F-Podium DC RR_2023_L
image.thumb.png.b8494bdcf04ed6204581f3e0ddd98867.png
image.thumb.png.614500e1b4ffd83483ffad37a37f01d1.png

Jak się kliknie nazwę roweru z ikonką klucza, można wprowadzić dodatkowe parametry jak długość kierownicy, mostka, kąty itd. - wtedy wizualizacja się zaktualizuje o wprowadzone dane.

 

@bogus tak mam ustawionego Oiz'a w rozmiarze L pod 182cm i ~86 przekroku:

oiz.thumb.jpg.02ff57f3168de39284c0ae2e0d1738c6.jpg

Mostek fabryczny 75mm na minus, bez podkładek. Dodatkowo zastanawiam się nad jego wymianą na 90mm. Ustawienie raczej mocno sportowe z nastawieniem na wyścigi. Wydaje mi się, że dla Ciebie również L byłby dobry. Na M miałbyś zbyt agresywną pozycję z bardzo mocno wysuniętą sztycą.

W przypadku Mondrakera wg. producenta jesteś idealnie w środku rozmaru L. Patrząc na geometrię zgadzam się z nimi. ;)
Oczywiście wiadomo, że zawsze lepiej się przymierzyć dla pewności, jednak nie zawsze jest możliwość i trzeba bazować na tabelkach i wyliczeniach...

Możesz też dorzucić do porównania geometrię swojego obecnego roweru.

edit:
Tak jak napisał @KrzysiekCH - mimo, że gabarytowo rowery wydają się dość spore, to pozycja na nich jest "zwarta".

Edytowane przez TheJW
  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
4 godziny temu, olo850 napisał:

Za mało danych - teraz masz podkładki pod mostkiem czy bez?

Mam podkładki, jak dobrze kojarzę to dwie - będzie w okolicy 2 cm.

3 godziny temu, KrzysiekCH napisał:

W Mondrakerze od razu bym też wymienił hamulce…

Na pewno przełożę Magury MT8 PRO, które mam obecnie :)

@TheJW tak to wygląda u mnie - porównanie Mondraker i mój Rockrider.

https://www.bike-stats.de/en/geometrie_vergleich?Bike1=Mondraker_F-Podium DC RR_2023_L&Bike2=Rockrider_XC 500_2021_L

image.png

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu doskonale widać to o czym pisałem - rower niby większy, ale pozycja wcale nie jak na kanapie. Jeśli obecny rower jest dobry, to Podium i Oiz w rozmiarze L też będą Ci leżały. Patrząc w tabelki i na powyższe schematy, pozycja na Mondrakerze będzie najbardziej agresywna, mocno sportowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko zastanów się czy stack w tych rozpatrywanych jest dla Ciebie ok bo z tabelki powyżej wyglądał agresywnie, chociaż jeżeli teraz masz 2cm to powinno być rezerwy jeszcze do jakiś 4-5 cm. Ale cały rower powinien być mocno na plus - kąty, zawias z tyłu , wydłużenie powinny swoje zrobić. Jak się na tym nie ścigasz to porzuć tę dziwną niszę i bierz traila :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@TheJW sugerujesz, że pozycja na Mondrakerze będzie zauważalnoebardziej sportowa niż mam obecnie? Na pewno w F-Podium skasowanym ten stos podkładek bo tego nie zdzierżę wizualnie.

Myślisz, że w Mondrakerze zostanie jeszcze jakaś opcja regulacji sztycy?

@olo850 ścigać się nie ścigam. Jeżdżę dla przyjemności, ale mam duszę sportowca. Ponadto traila nie zniosę wagowo i też nie wykorzystam jego możliwości. A takiego DC zabiorę na wszelkie wycieczki a i po mniej wymagającym, wręcz płaskim terenie Ra sobie świetnie radę. Ponadto lubię lekkie sprzęty, a i tak seryjnie będzie jakieś 2 kg na plusie. Może po kilku zmianach waga zleci do okolic wysokiej 11, ale raczej nic więcej nie uzyskam przekładając swoje części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widać koncepcja DC Ci odpowiada.  Mondraker będzie zauważalnie bardziej "sportowy", masz 20mm dłuższą ramę patrząc po reachu oraz 35mm niższą patrząc po stacku, a do tej drugiej wartości jeszcze zamierzasz dodać różnicy usuwając podkładki. Nie wiem do końca o jakim "stosie podkładek" mówisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...