Skocz do zawartości

[Trenażer interaktywny] dylematy kupującego


spidelli

Rekomendowane odpowiedzi

@spidelli Z pomiarem w pedałach to generalnie jest jednak drobny problem, bo w wersji SPD MTB zbyt wiele ich nie ma (GARMIN Rally XC100 lub XC200), a mając MTB i gravelka to ten typ jest to naturalnym wyborem. Wahoo bym nie brał pod uwagę w Twoim przypadku tak samo jak i SL z wcześniej wymienionych powodów - to typowe pedały do szos.
Co więcej, może się okazać, że różnice cenowe są tak znaczne o wiele sensowniej bezie jednak zmienić korbę i pójść w pomiar w ramieniu. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Oprócz Garminów Rally XC 100/200  mamy  jeszcze .....SRM X-Power ( jeżeli Garminy są drogie to co powiedzieć na cenę SRM),  Favero Assioma Pro MX, Assioma / Xpedo SPD Hack. Wszystkie konstrukcje są udane , jedne tańsze drugie bijące ceną po suficie. Można jeszcze "skwarka" jak ktoś ma korby DM.

Królem jeżeli chodzi o stosunek cena / jakość jest jednak Inpeak na ramię korby. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

A dziś obczaiłem ,że trenażery Wahoo Kickr Core zawyżają moc o 30 W. Tak, że Panowie odejmować sobie po 30 wacików 😉

Edytowane przez pecio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


@pecio A faktycznie Favero wypuściło coś nowego względnie niedawno, widać świat nie stoi w miejscu 😃.
Co do Wacików...  zależy co do czego porównywać. U mnie FTP na Wahoo Kickr Core było porównywalne z Wahoo Kickr V6 i podobne osiągi miałem na obu. Z kolei oba również dobrze wypadają z Inpeakiem na +3% lewą nóżkę. Są różnice w pekach i nie jest to różnica liniowa, ale na średniej mocy wychodzą niewielkie rozbieżności od 1 do 2% i to niekoniecznie na korzyść wahoo. To jest uznawane raczej za dobry wynik jak na pomiar jednostronny. Kluczem do sukcesu była w miarę częsta kalibracja Kickr robiona na rozgrzanym do temperatury roboczej urządzeniu.  W  nowszej wersji firmware dodali nawet automatyczną - tej nie testowałem, bo mi się drugiego roweru z  nie chce przekładać. 
Z kolei pełny Wahoo Kickr uznawany jest za jeden z dokładniejszych trenażerów. Generalnie też pomiarów idealnych nie ma niestety. Np Assioma po nieodpowiednim dokręceniu też potrafi pokazywać bzdury... Tu niestety nie ma idealnych urządzeń.
Przykład zapisy tych samych treningów z trenażera przez Zwift i z Inpeaka przez zegarek:
z V6 tki
obraz.thumb.png.b76d87c55e94bd5a97e277597e186769.png
z Core

obraz.thumb.png.6519d9719ba69c478def9f091108a410.png

Te piki to na czasie od 1 do 15 sekund na mocno zmiennej = spadającej kadencji co niestety nie daje już pewności pomiaru. Nawiasem mam wrażenie, że tu core różnił się od V6-tki  mocno, bo nie lubił niskiej kadencji w zakresie gdzie jeszcze V6ka pozwala kręcić.

 

Edytowane przez Zigfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Jeden gravel ma być taki bardziej szosowy, ale nie upieram się na pedały typowo szosowe, bo wciąż jeżdżę nim mimo wszystko turystycznie. 

W drugim, tym do sakw, zostają platformy, tam nie ma co cudować.

MTB to trail, nawet go jeszcze nie zabrałem w prawdziwe góry ;) czytałem ostatnio, że tu lepiej sprawdzą się platformy i buty z agresywnym bieżnikiem :) Raz po lądowaniu z małej muldy spadła mi stopa z platformy, przez co ledwo się wyratowałem i faktycznie myślałem o jednych butach do gravela i MTB.

Natomiast patrząc na to z punktu pomiaru mocy, to może jeden rower zrobić taki "treningowy", niechby i na szosowych pedałach...

Faktycznie w moim porannym zestawieniu zabrakło cen bo to pewnie też sporo by wyjaśniło :)

Powiem Wam, że podobają mi się te korby FSA, bo mają pustą oś, a dopiero co kupiłem ten stojak rowerowy , który się w oś wsuwa 🤣

Korba Tiagry to ok 400 zł, nabicie Inpeaka to 1200 zł, pedały to jakieś 400 - 500 zł, buty to pojęcia nie mam gdzie się zaczyna coś sensownego :) 

 

@FigoiFago Na jakim rowerze chcesz jechać?

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, FigoiFago napisał:

W tym roku chcę się szarpnąć na 200 km z mojej wiochy do Warszawy.

Też szukam pomysłu na płaską trasę, 300 km robiłem z przejazdem przez Rzeczkę i Sokolec, potem przełęcz Tąpadła w Masywie Ślęży i na końcu Park Krajobrazowy Chełmy, wyszło 1400 m przewyższeń i bodajże 17 godzin brutto.

Dwa lata temu jechałem z sakwami z Goerlitz nad morze po trasie Nysa - Odra i powiem, że kusi mnie wykorzystanie fragmentu tej trasy - ze względu na jej bezpieczny przebieg wyizolowaną drogą rowerową. Myślę o 2 wariantach - tam i z powrotem albo tam i powrót autem.

Inna opcja to jakaś ogromna pętla wokół komina, tak aby ewentualny awaryjny powrót nie był dodatkowym wyzwaniem ale krzywię się na samą myśl jazdy na zmęczeniu po drogach publicznych.

Trzeci, wariacki pomysł to powtórka trasy do Austrii ale to już wymagające przedsięwzięcie, bo i góry i na drodze są takie średnio przyjemne miejsca jak Brno i Wiedeń - chodzi o ruch uliczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz sobie na trasy ultramaratonów szosowych oraz brevetów. W większości omijają zatłoczone drogi. Ewentualnie green velo - nie jest idealnie, ale znośnie - choć pewnie warto byłoby przejrzeć trasę i wyciąć mniej ciekawe kawałki. Trasa wzdłuż Nysy/Odry też dobra - np. tam i z powrotem.

Tak korzystając z okazji, że tu rozmawiacie o treningu: co może być przyczyną szybko męczących się mięśni/wolnego regenerowania się ich? Wydolność bardzo dobra, energia jest, a są dni, że 1 mocniejsze szarpnięcie korbą = uczucie zmęczonych mięśni jakbym już cały dzień jechał, albo zrobił 2000+ m w górę. Wcinam witaminę d, żelazo oraz magnez - przynajmniej częściowo dzięki temu (chyba głównie suplementacji witaminy d) nie mam już tak częstych spadków energii, ale cały czas miewam problem z mięśniami. Nie jest to kwestia ani zbyt małej liczby robionych kilometrów, ani zbyt dużej - występuje i w okolicach nic nierobienia, i między ultramaratonami. 

Edytowane przez hulk14
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hulk14 Dzięki za pomysł z trasami ultra 👍

Co do Twojego pytania to niestety brak mi wiedzy ale pokuszę się o jakąś spekulację. Ja się kiedyś zastanawiałem, co jest przyczyną zmęczenia psychicznego w czasie długiej jazdy rowerem  - tego, które sprawia, że się wolniej myśli, trudniej coś znaleźć w bagażu albo się wysłowić i wyszło mi, że pewnie kwestia chemii - wyczerpanie jakichś pierwiastków czy neuroprzekaźników. 

Zapewne i chemia jest w jakiejś części odpowiedzią i - tu pytam, nie twierdzę - być może to kwestia proporcji przyjmowanych suplementów albo - mimo wszystko - niedoboru któregoś z nich?

Dalej - może zbyt mało białka do regeneracji włókien mięśniowych albo zbyt mało węgli do odbudowy zasobów glikogenu?

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, spidelli napisał:

Też szukam pomysłu na płaską trasę, 300 km robiłem z przejazdem przez Rzeczkę i Sokolec, potem przełęcz Tąpadła w Masywie Ślęży i na końcu Park Krajobrazowy Chełmy, wyszło 1400 m przewyższeń i bodajże 17 godzin brutto.

Jedź R10 ale nie w sezonie.

Ja za 2 miesiące mam zaplanowane 380km po R10 w jeden dzień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona może np. poodpoczywać sobie w międzyczasie w Świnoujściu albo Międzyzdrojach :)

 

 

Cytat

Dalej - może zbyt mało białka do regeneracji włókien mięśniowych albo zbyt mało węgli do odbudowy zasobów glikogenu?

Węglowodanów za mało raczej nie dostarczam. Ale białka po treningu może i tak.

Edytowane przez hulk14
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inpeak mi potwierdził, że w korbie FSA nie ma możliwości instalacji ich pomiaru. To niby oczywisty wniosek po zajrzeniu na ich stronę ale troszkę się łudziłem, że nadzieja umiera ostatnia :) 

 

Chyba na razie pomiar mocy odpuszczę i wrócę do tematu przy ewentualnej wymianie korby, a zrobię sobie prezent w postaci butów i pedałów. 

Szosowe mi odradzacie, co w takim razie? M540? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek możesz iść w 540.  Buty to teraz pytanie jakie ? Czy takie do komfortowego chodzenia po zsiadce z roweru , czy deski do wyczynu. Może coś przejściowego? Zdefiniuj swoje potrzeby " butowe".

Szosowe ,żadne się nie nadają do komfortowego chodzenia..... one w ogóle nie nadają się do chodzenia.To tak na przyszłość jakbyś chciał wykombinować i iść w system szosowy.

Buty np. SHIMANO SH-XC300

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Ok, to po kolei - wbrew temu co pisałem , ten sakwowy rower pozostaje na platformach (przynajmniej na razie).

Drugi rower, ten teraz wpięty do trenażera, to ma być taki Road+ czy Endurance, pozostanę w nim przy oponie 30 - 32. Ma być do takiej bardziej sportowej jazdy ale wciąż turystyka ale na lekko (żaden bagażnik, żadne sakwy) - mam zamiar zsiadać i iść po piwo ale też nie zakładam biwakowania z tym rowerem. Jeśli pójdę w pomiar mocy to właśnie do tego roweru.

But szosowy byłby tu chyba mimo wszystko przesadą, chyba że jest coś w czym da się awaryjnie chodzić - nie mówię tu o pieszym powrocie 20 km, bo każdy z nas wezwie samochód z ekipą ;) Ale tak czy siak się zsiada - na siku, do sklepu czy w jakimś barze na obiad.

Czy buty MTB miałyby wady w takim układzie? Chyba nie, bo ścigał się nie będę, da się w nich chodzić, jakbym się uparł to mógłbym i w MTB założyć SPD...

 

@hulk14 Jeszcze jedno pytanie - rozciągasz się po jeździe?

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Joe Friel, Triathlon biblia treningu:

Cytat

KORZYŚCI Z ROZCIĄGANIA

Poza poprawą efektywności rozciąganie po treningach usprawnia również proces regeneracji – poprawia wchłanianie aminokwasów przez komórki tkanki mięśniowej, syntezę białek w tychże komórkach, a także utrzymuje te komórki w dobrym stanie. Wśród zawodników wielodyscyplinowych powszechne jest przekonanie, że rozciąganie pomaga chronić się przed kontuzją. Za taką tezą przemawiają pewne dowody z literatury naukowej, choć ogólne wyniki badań nie potwierdzają jednoznacznie tej prawidłowości. Na przykład badanie, które objęło 1543 uczestników biegu maratońskiego w Honolulu, wykazało, że wśród zawodników regularnie się rozciągających po treningach częstotliwość urazów była mniejsza niż u tych, którzy się nie rozciągali. Warto również zauważyć, że według tego samego badania u osób, które rozciągały się tylko przed treningami, wskaźnik urazów był najwyższy.

Komuś z rodziny na rehabilitacji mówiono, że 45 sekund to minimum statycznego rozciągania jakiejś partii mięśni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, spidelli napisał:

Czy buty MTB miałyby wady w takim układzie? Chyba nie, bo ścigał się nie będę, da się w nich chodzić, jakbym się uparł to mógłbym i w MTB założyć SPD...

Nie będą miały wad. Co więcej, to one nawet coś tam pozwalają wykręcić. Zerknij sobie na pedały LOOK X-Track. Dają nieco większe podparcie niż 540-tki. Do tego wygodne buciki. Jeździłem w MTB FIZIK Terra X5, a teraz przerzuciłem się na MTB SHIMANO SH-XC902. Moje wyniki to właśnie na nich, bo jakoś nie mogę się przerzucić na SLe...
W obu całkiem wygodnie, ale te pierwsze  mniej sztywne, co lepiej wróży na dłuższe trasy. To co prawda starszy model i już bym go nie kupował drugi raz, ale jest np  MTB FIZIK Terra Atlas. Generalnie na Twoim miejscu szukałbym butów dedykowanych do gravelingu, z pokrętłami boa (z regulacją w obie strony), bo to jest bardzo wygodny system. 
Podstawa to przymierzyć sąsiednie w górę do noszonych ze dwa rozmiary i wybrać taki z lekkim luzem. Jak Schimano to nawet rozmiar większy nie będzie przesadą.
Z tym chodzeniem to jest tak, że się da, ale to jednak nie jest zwykły but. Mnie się nawet kiedyś w Fizykach pałacyk Sienkiewicza w Oblęgorku udało zwiedzić... ale na schodach to jednak trzeba uważać, bo potrafi pięta uciec. Generalnie są też różne wynalazki o miększej i płaskiej podeszwie, w których się lepiej chodzi, ale dla mnie to już trochę za słabo się w nich jeździ.

Edytowane przez Zigfir
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dziękuję @Zigfir !

Panowie, taka ciekawostka:

Zrzutekranu2024-03-19195144.thumb.png.aea0fcebe8627b9afb98000e29ac8ff3.png

To jest zrzut z Polar Flow za ostatnie 6 miesięcy. Ten zielony znacznik to takie formalne zakończenie sezonu - 12 listopada wpadło 128 km i 1,4 km przewyższeń. Na lewo od tego to jazdy outdoor. 14 listopada - zakup Wahoo i zabawa w Rouvy - kilka górskich tras, kilka płaskich, słynny Decathlon Tour. W każdym razie - coś tam po pracy pokręcone i ogień w weekend. To mniej więcej niebieski znacznik.

Ten purpurowy to świąteczne odpuszczenie, 15 stycznia to start treningu wg Wahoo - kolor pomarańczowy :)

Wnioski pozostawiam Wam :D

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

A serio, to należałoby porównać czas, np. ilość czasu w tygodniu - na Rouvy jazdy były rzadsze ale te weekendowe bardzo intensywne, zwłaszcza to górskie wyzwanie z 4 trasami :) 

Druga sprawa - treningi Wahoo są jednak urozmaicone - jest deptanie kapuchy, są ćwiczenia na wysoką kadencję - sam bym tego nie zastosował. No i powinienem wybrać mezocykl 3-1 zamiast 2-1 i więcej godzin w tygodniu :) Tylko w Wahoo masz rozpisane w kalendarzu na dni, w Rouvy po prostu machnąłbym ręką i powiedział - jutro pojadę. A tu możliwość przesunięcia jest mocno ograniczona, bo czas sumuje się do tygodnia.

Wreszcie - różnica jest też taka (chyba już o tym wspominałem), że na Rouvy pojedziesz szybciej, to skończysz szybciej, bo generalnie chodzi o dystans. A w Wahoo - nic nie przyspieszysz, trening trwa określony czas. 

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...