Skocz do zawartości

[Stery] zmiana kąta główki ramy


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Chciałem zapytać czy istnieje techniczna możliwość wymiany sterów w rowerze Trek X-Caliber 8 (model na 2022r) na stery Works Components lub innej firmy które zmienią kąt główki ramy o 1.5 lub 2 stopnie. Obecnie kąt ma wartość 69.5 stopnia. Nie wiem czy te elementy będą kompatybilne w tym rowerze. 

Dziękuję za pomoc.

XRecorder_Edited_23092023_133337.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sprawdzić w katalogu treka (lub u siebie w rowerze) jaką masz główkę ramy, to jest jaki rodzaj osadzenia misek sterów. Na tej podstawie, na stronie worksa dobierz odpowiedni zestaw. Jeżeli stery masz zintegrowane (czyli w ramie są już gotowe gniazda pod łożyska) to niestety tego nie przeskoczysz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dobra wiadomość, chociaż niewystarczająca - teraz musisz ustalić jakiej średnicy masz osadzenie misek w główce ramy i gotowe :) jest duża szansa, że rozmiar sterów widnieje gdzieś wygrawerowany na miskach, być może wystarczy zdjąć widelec i gdzieś coś znajdziesz. 

Potem na tej podstawie dobierasz odpowiedni zestaw na stronie Works'a 
EC = External Cup - czyli miska wystaje z ramy, łożysko jest poza nią 
ZS = Zero Stack - czyli miska jest schowana w ramie (tak jak masz teraz) 
Numerek przy skrócie oznacza średnicę miski w milimetrach, po tym dobierasz wersję do swojej ramy 

I jeszcze jedno - zobacz sobie też te https://www.superstarcomponents.com/en/slackerizer-angle-headset.htm
Mam, polecam, wykonanie bardzo dobre, nic się z nimi nie dzieje, a cena znacznie lepsza niż works

Edytowane przez akkwlsk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za pomoc. Będę szukał teraz średnicy 🙂. Jakie stery będą lepszym wyborem Works czy może jakaś inna firma?

Jeszcze chciałem spytać czy zmiana tego kąta może mieć wpływ na siły działające na ramę czy może coś nie wytrzymać jeśli kąt zmieniłby się z 69.5 na 67.5 stopnia. I czy zmiana kąta o tą wartość będzie miała pozytywny wpływ przy zjazdach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podobnym przedziale cenowym dostępne są Works Components albo Superstar components (te co wysłałem post wyżej), a potem jest jeszcze cane creek, ale to sporo drożej. Więcej dostępnych od ręki nie znam. 
 

Owszem zmienisz siły działające na główkę ramy. Czy bardzo - nie wiem, nie mierzyłem ;) Ale miej na uwadze, ze pewnie naruszasz warunki gwarancji i raczej zachowaj sobie oryginalne stery w razie czego. 

Zmiana o 2 stopnie znacząco wpłynie na stabilność roweru na zjazdach, zwłaszcza przy większych prędkościach. Zmieni się też przy jeździe pod górę i po płaskim - sterowanie będzie bardziej "leniwe". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje obecne stery to ZS44/ZS56 lub ZS44/ZS55. Znając Treka stawiam na te drugie.

Niestety ale tylko o jeden stopień będzie można zmienić kąt. Pierwsze trzy pozycje sterów ze strony Works Components możesz użyć, jedynie nie ma pewności co do dolnej średnicy główki ramy, czyli EC44/ZS55, ZS44/EC56, ZS44/ZS56.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie będę musiał je faktycznie rozebrać chyba że w dowiem sie dzwoniąc do jakiegoś sklepu treka. 

Znalazłem jeszcze tutaj: https://www.workscomponents.co.uk/20-degree-ec44-zs55-angle-headset---to-suit-tapered-steerer-tube-954-p.asp

A jeśli faktycznie nie znajdę takich które zmienią o 2 stopnie to czy zmiana o 1 stopień będzie warta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, leejoonidas napisał:

Tańszym sposobem jest użycie podkładki Reverse Angle Spacer która zmienia tylko o 0,5 stopnia.

https://rowerowy.com/sklep/czesci/stery/angleset/prod/reverse-angel-sapcer-tapered

To nic nie zmienia w geometrii ramy.

Tak jak wspomniał @Dokumosa , to jest zwykły dystans pod bieżnię sterów. Daje taki sam efekt jak założenie nieco wyższego widelca i wygląda paskudnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolego rozważ podniesienie skoku widelca o 2cm zamiast zabawy ze sterami. Ta rama jeździ na 120mm jako Roscoe. Jak masz powietrznego RS to przy okazji możesz zmienić sprężynę na DebonAir (nie wiem czy są do Judy), duża różnica wzgl. SoloAir. Wklep do https://trailhead.rockshox.com/en/ numer seryjny widelca (z tyłu na koronie) i będziesz miał dostępne części di upgrade'u. Minus taki że podsiodłówka będzie mniej stroma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.09.2023 o 14:46, akkwlsk napisał:

I jeszcze jedno - zobacz sobie też te https://www.superstarcomponents.com/en/slackerizer-angle-headset.htm
Mam, polecam, wykonanie bardzo dobre, nic się z nimi nie dzieje, a cena znacznie lepsza niż works

Wtrącę się bo mam te Slackerizer od SuperStarComponents z 2stopniową zmianą kąta, którą wyraźnie czuć (też z 69,5 na 67,5) a kupowałem je jak jeszcze brytole w UE były. Z pół roku temu znajomemu chciałem zamówić i nawet się dało przeprocesować i zapłacić, po czym zwrot kasy na drugi dzień bo coś tam nie mogą na razie do EU wysyłać po Brexicie. Kupowałeś je może oststnio, można już u nich zamówić z wysyłką do EU?

Edytowane przez Mentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...