Skocz do zawartości

[5000] gravel czy trekking ?


Rekomendowane odpowiedzi

Czyli wniosek jest taki że najwazniejsze w rowerze jest siodełko a rower za 5 tysi nie gwarantuje komfortu na pośladkach. Objezdzilem dzis pare sklepow rowerowych w okolicy i zaden nie wypozycza sprzetu. Chyba kupie jakąś kolarke uzywke za 500 zł by stwierdzić czy sportowa postawa na rowerze przez 50 - 100 km to jest to czego potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jartan napisał:

 Chyba kupie jakąś kolarke uzywke za 500 zł by stwierdzić czy sportowa postawa na rowerze przez 50 - 100 km to jest to czego potrzebuje.

Nic nie zobaczysz bo jazda na szosie za 5 stów nijak się ma do tej na współczesnym rowerze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.07.2023 o 10:14, hulk14 napisał:

Na trekkingach/crossach prawie nikt w spodenkach z wkładką nie jeździ, ja też zacząłem takich używać dopiero po przesiadce na gravela.

To prawda, mało jeździ  - i to jest wielki błąd. Wszystkie moje dotychczasowe i obecne rowery to +- crossy z amorem i bez. Od paru miesięcy zacząłem jeździć z przyzwoitą wkładką i komfort, wydajność wzrosły ogromnie. Pozycja pochylona ok. 70% tylko i tylko 2-3 wycieczki tygodniowo do 200 km w sumie. Asfalty, szutry, leśne, polne drogi. Jak jadę coś załatwić w zwykłych gaciach - to zaraz widzę różnicę na minus.

Edytowane przez Miro1970
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest na GRX, to ma blat 40-42. Na kasecie największa koronka zapewne 42. Koła 28/ Wzniesienie 8-10% (chyba masz na myśli stopnie?)- podjedziesz, ale na takim przełożeniu może być ciężk. Zależy też od Twojej nogi i długości tego podjazdu, i czy to asfalt czy droga utwardzona, troszkę też od grubości opony (im grubsza,  tym większy obwód). Ja na teren pagórkowaty bym do takiego napędu kupił blat Garbaruka 38 lub 36T z odpowiednim offsetem - bo nawet jak się ma siłę pokonać długie strome podjazdy - to warto nie robić tego ciągle na największej koronce alu, bo się ją szybko zajedzie. Straciłbyś na maksymalnej prędkości - ale napęd byłby uniwersalniejszy. Mówię na podstawie swoich doświadczeń, mam 11s - 11-42, ale silnej nogi nie mam🙃

Edytowane przez Miro1970
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jartan napisał:

Czy na 1 x 11 podjade pod 8 - 10 % wzniesienie ?

To bardzo prosto policzyć korzystając z tych dwóch linków:

http://bikecalculator.com/

http://www.gear-calculator.com

i wiedząc jaką realnie mocą dysponujesz.

Dla przykładu. Możesz jechać przez dłuższy czas z mocą 150W. Wpisujesz więc te 150 a w rubryce grade 9%. Otrzymujesz prędkość 6.90 km/h. Następnie w kalkulatorze przełożeń wstawiasz parametry napędu. Powiedzmy że masz kasetę 11/46, z przodu zębatkę 40T a założone opony to 40C.

Otrzymujesz poniższe stopniowanie, z którego odczytujesz że przy kadencji 60 na najbardziej miękkim przełożeniu masz prędkość 6,95 km/h. Czyli pod wzniesienie 9% możesz jechać długi czas nie męcząc się z prędkością 6,95 km/h. Jeżeli napęd będzie twardszy lub Twoja moc mniejsza czas ten będzie ulegał skróceniu. Więc pojedynczą, krótką hopkę, zrobisz ale na długim wielokilometrowym podjeździe polegniesz.

 

60T.jpg

Edytowane przez chrismel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. 1 blat to jednak nie dla mnie i cena też zawyżona. Zdecydowałbym sie na Boreas 2 z tego sklepu

https://www.rowerzysta.pl/Rower-gravel-Romet-Boreas-2-GRX-2023/rozmiar--ramy-56cm_kolor-zielony--grafitowy

tylko że rama jest w górnej granicy mojego wzrostu a 58 nie mają na stanie. Czy moze to być jakiś dyskomfort? Dlaczego Boreas 2 z decathlonu jest na 1 blacie? W dodatku w decathlonie rozmiar 56 jest na osoby od 178 do 184 cm a w tym sklepie internetowym 182 do 190 i komu tu wierzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jartan napisał:

Zdecydowałbym sie na Boreas 2

Boreas 2 ma bardzo sportową geometrię. Nie twierdzę że to coś złego ale warto się przymierzyć w realu do takiego roweru. Zresztą dotyczy to każdego roweru bo zakup w ciemno, bez przymiarki, może okazać się nie trafiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower przyszedł wczoraj ale bez pedałów !!! Teraz rowery sprzedają jak iphony bez ładowarek ? Co za czasy nastały😁 Na szczescie przekreciłem pedały ze starego i po jezdzie probnej czuje sie jakbym przesiadł z malucha na ferrari. Jedynie przerzutki słabo działają bo najpierw rzęzi jak ma przerzucić albo od razu przeskakuje o dwa biegi no ale to chyba kwestia regulacji bo jak na grx600 to słabo. Hamulce tez słabe bo jak jade wolno to nie zatrzymuje sie od razu. Hamulce hydrauliczne tez sie reguluje?  Za to przyspieszenie, wygoda i predkosc to juz sama bajka. Po lesie udało mi sie pojechać 20 km/h gdzie na starym trekingu ledwo tyle jechałem po asfalcie. Przez deszcz musze dłuższą trase odłozyc na jutro.

Jak wstępnie wyregulować ten hamulec i przerzutki? Zrobie to samemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamulce się docierają 

Klamkomanetki mają możliwość przerzucania więcej niż jednego biegu więc może po prostu "źle klikasz" 

Na rowerach tej klasy i kasy ludzie jeżdżą w oooooooooogromnej większości w zatrzaskach więc dodawanie badziewnych pedałów w zestawie jest zbędne, generuje koszty a do tego zaśmieca świat 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Klamkomanetki mają możliwość przerzucania więcej niż jednego biegu więc może po prostu "źle klikasz" 

Jedno kliknięcie i łańcuch rzęzi nie przerzuca a czasem przerzuci po paru metrach drugi klik i przeskakuje o 2. Klikam do samego końca. Moze za daleko?

Edytowane przez jartan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie objawy daje minimalnie za długa linka przerzutki ( każdej , nie tylko szosowej). Spróbuj podregulować - ale z czuciem. Pół obrotu śrubką baryłkową i próbna jazda, jak za mało to kolejne pół. Oczywiście najlepiej na stojaku ale sądzę że nie masz.

Edytowane przez PiotrWie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...