Skocz do zawartości

[napęd] Upgrade napędu


Janek418

Rekomendowane odpowiedzi

 Szanowni Państwo, Kochani moi. 
Od kilku lat posiadam rower Romet rambler 650b 1.0:

https://katalog.bikeworld.pl/2014/web/produkt/rowery/mtb_650b_hardtail/romet/31399/rambler_650b_1_0

Na którym przejechałem kilka tysięcy kilometrów. Nadszedł czas na upgrade, choć wolał bym zmienić go na jakiegoś przyzwoitego Crossa, niestety w budżecie 2-3 tys raczej nie kupię tego czego oczekuje więc zwracam się z prośbą tutaj. Planuje wymienić w tym rowerze koła z piastą, aby zmienić wolnobieg na kasatę,  korbę z suportem na hollowtech, przerzutki oraz manetki. I tutaj kieruje się do użytkowników, którzy znają się na temacie o wskazanie kompatybilnych podzespołów w przedziale cenowym 1-2.5 tys złotych.

 Rower użytkowany jest w 70% asfalt 30 % lesnie ścieżki. Kilka razy w tygodniu po 30-60km.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój, dozbieraj do czegoś sensownego. Podstawą jakiegokolwiek upgrade jest dobra baza - w przypadku roweru rama - a twój sprzęt zawsze pozostanie starym rometem na wymierającym standardzie kół. 

Za 3k można ogarnąć np https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-hybrydowe/rowery-dual-sport/dual-sport/dual-sport-2-gen-4/p/35044/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno warto zmienić koła, suport, korbę Koła bym poszukał na OLX trafiają się fajne nowe zestawy. Oczywiście klasa sprzętu to kwesta budżetu. Swego czasu ludzie zamieniali 3x na 1x i było sporo używanych komponentów SLX, XT za nie duże pieniądze. Poniżej Alivio bym nie schodził…
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje serdecznie za odpowiedzi. Zdaje sobie sprawę, że obecna rama jest stara i budżetowa, natomiast jest to element, który mi najmniej przeszkadza w tym rowerze. Dużo bardziej dokucza mi słabej jakości osprzęt dlatego pomyślałem, że zamiast kupować nowy rower (taki jak np. wyżej wymieniony trek, który mi się podoba) większą poprawę odczuje inwestując tą kwotę w podzespoły. Dlatego zwracam się z prośbą o jakieś propozycje części, które mógłbym wymienić aby poprawić właściwości jezdne roweru. 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koła tanio kupisz na OLX, czasem nawet z kasetą, tarczami i oponami. Poszedłbym w napęd 2x10. Do korby dobrałbym suport. A manetki do reszty. Ale najpierw musiałbym dobrze sprawdzić, że rama cała. :) 

Sam pomysł apgrejdu nie jest zły, jeżeli dobrze (czyli tanio) poszukasz elementów i zrobisz sobie to sam. "Wymierający" standard (np: kół) to dobra opcja, bo można kupić porządną grupę za niewielkie pieniądze. No i snobizm musisz mieć w normie, bo Romet nie wzbudza szacunku u posiadaczy pozostałych chińskich ram, z innymi napisami.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami w budżetowych rowerach ramy z przed kilku lat są lepsze niż współczesne, wtedy były robione na Tajwanie, cieniowane itd. 

Z tym wymieraniem 27,5 to tak nie do końca, bo sporo producentów oferuje najmniejsze rozmiary ram z takimi kołami, są gravele i elektryki. 
 

Tak przerobiłem Konę córki 26” cali na 27,5”. Miałem graty z mojego fulla którego zrobiłem 1x12, wstawiłem koła Mavic, wywaliłem suport na kwadrat. Musiałem jedynie dokupić amortyzator pod koła 27,5 i przy okazji zmieniłem sprężynę na powietrzny. 
Mimo większych kół rower „schudł” 2 kg i bardzo dobrze się nim jeździ, córka jest zadowolona 😁

Edytowane przez Kettler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Adam55 napisał:

No i do tego treka co podałeś musi dorzucić i tak kolejna kasę żeby wywalić te altusy, acery i inny badziew tam zamontowany. Akurat trek daje często słabiutki osprzęt jak za swą cenę. 

Jeździsz na rowerze jako całości czy na tylnej przerzutce? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mihau_ napisał:

Daj sobie spokój, dozbieraj do czegoś sensownego. Podstawą jakiegokolwiek upgrade jest dobra baza - w przypadku roweru rama - a twój sprzęt zawsze pozostanie starym rometem na wymierającym standardzie kół. 

Można wiedzieć jaki to standard kół wymiera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mihau_ napisał:

Jeździsz na rowerze jako całości czy na tylnej przerzutce? 

No kolega zakładający temat pisał że stary rower jako całość mu pasuje ale chciał zmienić osprzęt na lepszy. Więc chyba logiczne że w końcu i tak dążył by do wymiany tego osprzętu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zdecydowałem na wymianę napędu na 2x10. Czy taki osprzęt będzie kompatybilny do mojej ramy?

Korba: FC-M4100-2 170 mm 200zl

suport: SM-BB52 68. 70zl

Kaseta: CS-M4100-10 170zl

Łańcuch: CN-HG54 10/ (5,9 - 6,2 mm). 75zl

Przerzutka tylna: RD-M4120-SGS SGS (długi) 130zl

Przerzutka przednia: Deore FD M6025. 120zl

Manetki przerzutki: Deore SL M6000. 230zl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika że osprzęt Shimano najlepiej działa wtedy gdy jest z jednej grupy. Miałem trzy takie przypadki - raz pełnego Deore DX, raz SLX se a raz moja żona miała pełne Deore XT - zawsze działało super. Spokojnie możesz założyć wszystko z serii M41xx, napęd działa na poziomie najsłabszego składnika.

Jak chcesz lepiej - wybierz cały napęd wyższej grupy ( suport, tarcza, kaseta, łańcuch , przerzutki i manetki)

Edytowane przez PiotrWie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.06.2023 o 23:44, Janek418 napisał:

Korba: FC-M4100-2 170 mm 200zl

suport: SM-BB52 68. 70zl

Kaseta: CS-M4100-10 170zl

Łańcuch: CN-HG54 10/ (5,9 - 6,2 mm). 75zl

Przerzutka tylna: RD-M4120-SGS SGS (długi) 130zl

Przerzutka przednia: Deore FD M6025. 120zl

Manetki przerzutki: Deore SL M6000. 230zl

Korba - OK
Suport - OK
Kaseta - Jaki rozstaw?
Łańcuch - CN-HG95 kosztuje ok 20-30zł więcej a jest dużo wyzszej klasy
Przerzutka tył - RD-M4120-SGS nie ma sprzęgła, to się do trekinga nadaje, a nawet tam podwijanie łańcucha na wysokich biegach doprowadzi Cię do szału. Oczywiście RD-M5120-SGS
Przerzutka przednia - byle pasowała do ramy i zębatek, więc raczej OK
Manetki - OK Jak masz smykałkę do grzebania to w tej cenie można wyhaczyć manetki XT na i-spec i potem pożenić to z obejmami Matchmaker. Ale oczywiście - deore też dają radę.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam poskładałem rower na kole 26 cali z hydraulika, amortyzatorem powietrznym i kołach na tarczach cl. oraz napędem 2 x10 na deore. I wiecie gdzie mam te całe standardy ......🙂 Chociaz nie chcę tutaj nikogo namawiać żeby nie zmieniał na coś aktualnego jakie standardy nam wmawiają że ten jest już beeee a ten cacy. Też w przyszłości myślę o czymś kolejnym na większym kole. Tylko to wiąże się z finansowym wydatkiem i to nie małym. 

Edytowane przez Thomass13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...