Skocz do zawartości

[obręcze] Chiński karbon - budowa kół


uzurpator

Rekomendowane odpowiedzi

Naszła mnie ochota na inwestycję w karbonowe koła. Bo powody. Uważam się za kompetentnego kołodzieja, ale w karbonie jeszcze nie pracowałem - macie jakieś doświadczenia? Np - czy mogę rozwiercić taką obręcz na Schradera? Podkładki pod nyple są niezbędne? Koła będą pod grawelino, z kategorii lekkich.

Jakie macie doświadczenia z chińskim karbonem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podkładek to zacytuję kolegę @Punkxtr, który wypowiedział się w moim temacie, mam nadzieję, że nie ma nic przeciwko:

"Podkładek w przypadku użycia obręczy z włókna i aluminiowych nypli używa się z tego powodu, że jest to połączenie generujące korozję (analogicznie gdy włożymy alu sztycę do carbonowej ramy i długo nic nie będziemy tam robić). 

W niesprzyjających warunkach nyple mogą pękać. Z drugiej strony wielu producentów węglowych obręczy nie widzi potrzeby stosowania podkładek i to info bezpośrednio od nich. Dobre aluminiowe nyple (DT, Sapim, Pillar) mają anodę wysokiej jakości i są wykonane ze stopów mniej podatnych na korozję czy pękanie co nie znaczy, że ich ten problem nie dotyczy. 

Osobiście stosuję podkładki i uważam, że to najlepsze rozwiązanie. Oprócz metalowych można zastosować lżejsze, plastikowe. Niemniej budowałem również koła bez nich na wyraźne życzenie kupującego. Ale to najczęściej dzieje się w przypadku ultralekkich zestawów poniżej 1kg komplet, gdzie walczymy o każde gramy. Z tego co wiem, problemów nie było ale nikt nie zagwarantuje, że się nie pojawią. "

Edytowane przez marcesco
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pacze po aliexpressach i próbuję się przekonać do karbonu. Najtańsza opcja wyszła mnie ok 1250zł za dwie rawki z dostawą. Przyzwoitą obręcz aluminiową kupię za 120zł. Jakieś 10 razy drożej za ok 400g mniej w rowerze. Karbon ok 330g za obręcz, alu 550g. Nie wiem czy zabawa jest tego warta :)

Jak tam hookless - musowo musi być bezdętka, czy można na standardowej gumie latać? Nie ma doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...